Miniboard/S KIT építése

Forrasztópákákról, kemencéről, ónokról, pasztákról, fluxokról és a fogásokról.....
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Miniboard/S KIT építése

Hozzászólás Szerző: pete »

Sziasztok,

megjött a KIT zacsiban és most építeném össze, a baj annyi hogy mintha az aktuális panel és a leírásbeli beültetési rajz nem stimmelnének, a furatok nem ott vannak ahol a képen és a trackek szemlátomást mintha másképp mennének...

http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Co ... ge&pid=107

Találkozott valaki már ilyennel?
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

Akkor válaszolok a saját postomra :)

Az aktuális verziója a projectnek V5, de ez nincs feltüntetve sehol a nyák-on. A V5-höz tartozó PCB és SCH fájlok nincsenek fent (még) az oldalon, nekem Róbert levélben küldte át.

Az elvi kapcsolási rajz változatlan maradt, a leírásban levőkhöz képest annyi változott, hogy a soros porti 270Ohmos ellenállások már nem kellenek, helyettük 75Ohmosak vannak (R5,R6), a többi ellenállás mind 1k-s. Én beültettem azt is, ami a leírásban átkötésként szerepelt, a ledek világítanak így is.

Az építés sikeres volt, mindkét board elsőre elindult. Az avrdude egy avr910-esel kiolvasta a chipek sig-jét az ISP-n át, és a soros loopback teszt is rendben.
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

Tud valaki elérhető Layout-ról az AVR-Duino Serial-hoz? Valami olyasmit keresek, mit itt a "Layout of an Arduino Board" dián

http://www.slideshare.net/eoinbrazil/imediaarduino08

Vagyis hogy melyik port mit csinál a boardon :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ilyen színessel nem találkoztam még.
A könyvben én úgy csináltam meg, hogy foto a panelről, halványítás illetve egyes részek fölé beírás.

Másik tipp:
alapréteg halványít, amiről beszélsz, azt a nomál képből kivágod, fehér 2px keretet adsz neki, és haványított képen oda rakod, ahol ereetileg is volt.
Ha ennek a rétegnek a színét állítod, akkor színes ábrát is kapsz.....
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

Hm, van könyv? :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az AVR-Duino USB-s leírásban kísérleteztem ezzel...
De ha megmondod milyen legyen, megpróbálom összehozni....

Amúgy PowerPointban nagyon egyszerűen megy:)
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

"Én beültettem azt is, ami a leírásban átkötésként szerepelt, a ledek világítanak így is"

Hiba volt. A feszültség így túl alacsonyra esik valószínűleg a soros porton, a soros kommunikáció nem működött. Visszacseréltem sima átkötésre, úgy perfektül megy most is.

A két serial panelből az egyiket elbuktam tegnap, az átkötés csere után egyszer csak azt vettem észre hogy bedugom és nem világít még a power led sem. Táphiány az viszonylag könnyen orvosolható probléma kellett volna hogy legyen...
  • - megnéztem a betápot, fesz rendben és a másik panel is megy vele

    - kivettem a max és az avr ic-t, semmi változás

    - az 5v stab ic bemenete és kimenete is 2-3V között volt, de a betáp kihúzva 8,5V felett volt, gondoltam a stab IC lesz a bűnös. Kivettem és átkötöttem a helyét egy pillanatra csipesszel, semmi. Csipeszt megpucoltam, megint semmi.

    - stab ic kiforrasztva tesztel: rendben, 11v-bol stabil 4,93-at csinalt

    - tekintes, rovidzar es szakadasvizsgalat a nyakon: semmi, elvben minden jo

    - atmelegitettem minden szoba joheto labat, semmi

    - hatha a led rossz: tapot kivulrol raadva okes, vilagit
A sok forrasztgatás után a nyákról elkezdtek itt-ott leválni a forrszemek és a trackek, így a foglalatok ürítése után a kukába vándorolt. Kalandosra sikerült az élesztés :)
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

Elpatkolt a masodik board is :)

Asszem epp a stab ic-n akartam lemerni hogy mennyi bemeno feszt kap es sikerult egy pillanatra rovidre zarni a benenetet a folddel. Hibajelenseg ua. mint fent, ket ora pepecseles utan sem talaltam se hibasan mukodo alkatreszt, se mast. A power tuskesor 5V-re adva kraftot (persze a betap jack kihuzva) a board a ledek szerint bootolt, de nem mertem mar gephez kotni ....

Ugyhogy bar ez jobban birta, megis a masik sorsara jutott. Rendeltem rogvest utanpotlast, ami ha minden igaz egy kellemes meglepivel erkezik, amirol a kov. hirlevelben lesz is szo ...

Jotanacs: beultetes -> elesztes -> proba, utana femes bigyoval csak a huvelysort izgatni :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A MAX232 IC-n merd mega kondikon a feszultsegeket. Ill a GNDhez kepest. Vessed ossze az adatlappal.
Ha OK, akkor mehet nyugodtan a PC fele, ugyanis a PC RS232 portja +/-25V-ig jó!
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

Kosz, de feladtam, a panelok kuka es rendeltem masikat a webshopbol. Ez a tanulopenz, legalabb rendesen megtanulok vegre forrasztani, lesz par tartalek atmega-m es lassan mar fejbol tudom a kapcsolasi-beultetesi rajzot ;)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A hibakeresési metódusok megismerése a jó munkához vezető út első lépése....

A Forrasztástechnika az külön történet... :)
Ehhez kell:
- jó páka (nem drága, hanem jó és használható)
- jó forrasztóón (otthonra az ólommentest felejtsd el! Ólmos is kapható még!)
- ónszívó sodrat (végszükség: forrasztógyanta (fenyőgyanta jó csak!) + KOAX kábek harisnyája)
- biztos kéz
- desztilláltvíz+forrasztószivacs


Pillanatpákából a 1,5mm2-es drótból hajlított hegyű a használható, az újabb vashegyű, lapított KUKA!
Forrasztóónból olyan aminek belül forrasztógyanta van a jobb...
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

Hát,
  • - pákából a régi mágneses kapcsolós Weller van, 7-es kódú normál és tűheggyel

    - ónból 1mm belső gyantás, anno vettem egy egész spulnit :)

    - gyantát anno kaptam valakitol, egy gyufasdobozban lakik, szemlatomast mukodik, ezek szerint fenyogyanta :)

    - ónszívóból a teflonhegyű szippantós van. Hááát, kézügyesség kérdése :)

    - a csapból felénk nem folyik desztvíz, és szivacsnak is sima szivacsot használok. Ha rendesen meg van vizezve, akkor nem ég meg és nem is tapad fel a pákára
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

Nos megjöttek az új kitek, most végeztem a beültetéssel: a MAX323 készletemből 5 kukába vándorolt (nem a beültetés miatt), a két borad sikeresen megéledt.

Lehet a másik kettőn is a MAX IC-k keverték a kakit? :)

Robert: ha olvasod, kerlek segits: a zacsiban volt egy 8 ohmos ellenallas de nem volt polaritasvedo dioda. Mivel helyes bedugas eseten nagysagrendben ugyanakkora fesz esik rajtuk es a merete alapjan legalabb 0,5W-os, beultettem a dioda helyere. Hibaztam volna?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

a 8 ohmos ize az zavarszuro tekercs....
A dioda helyere tedd be, vagy ha nem kapcsolozemu tapd van, akkor sima atkotes is lehet....

Volt akinek a gagyi kapcsouzemu tap a kimenetere rarakorr egy ~400k...1MHz-s hullamot, és bezavarta meg a TV-t is:).

A MAXok elvileg nem kavarhatnak be, kiveve ha MAX232 heyett MAX3232-t prbaltal berakni (annak kicsit mas a bekotese). Illetve van 1-2 gyarto, akinek a MAX232-ese nem képes a 4x100nF kondival menni, hanem a 4x 1uF-t var el a MAX melle....
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

OK, a tekercs alkatresztipusat ugyan nem talaltam el, de a helyet igen :) Frissited valamikor a beultetesi leirast, hogy masok is okuljanak? Kepet a kesz boardrol tudok kuldeni.

Hmm, utananeztem es a MAX232 mellett a kondik a charge pump-hoz kellenek, vagyis ha jol ertem, adashoz. A rossz chipekkel az volt a jelenseg hogy az AVR->PC irany ment rendesen, a pc-n a terminal emulatorban viszont hiaba csepeltem, a boardon a zold receive led villogott de az AVR-ig nem ert el ertelmezheto adat.

Az egyik korabbi boardban volt egy Mega8 amiben olyan firmware-t talaltam, ami a soros porton 9600,8,n,1 beallitasok mellett egy kis menut ad, a 2-es menuponttal lehet az SPI labon levo ledet ki / be kapcsolgatni. Ezt a mega-t eltettem teszelonek :)

Minden ugyanaz, masik MAX chippel (minden ic max232n tipusu a szitazas szerint) tokeletesen megy a ketiranyu kommunikacio. Ebbol kiindulva szerintem nem a kondi jatszik mert a charge pump afaik akkor kell, amikor a kisebb feszultsegu TTL oldalrol csinal kifele polaritasvaltos nagyobb feszultsegu jelet.
Válasz küldése