Árammérés AVR-el

Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Árammérés AVR-el

Hozzászólás Szerző: sytex »

Sziasztok!

Elakadtam az egyik panelem fejlesztésében, rá kellett jönnöm hogy régen volt az már amikor én ezt iskolában tanultam. :)
A feladat: áramot mérni AVR ADC lábán. (Az csak mellékes hogy 12V max 30-32A). Szeretnék kérni egy kis segítséget hogy-hogyan lehetne ezt megoldani.

Köszi, Gergő
Avatar
tibi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2006. augusztus 26. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibi »

Szia!
Feltételezem egyenáramról van szó. Így hirtelen két megoldás ugrik be:
- az árammérés ellenállással (olcsó). Mivel elég nagy áramról van szó, célszerű erre a célra kifejlesztett nagyon kis ertékű ellenállást választani (mOhm nagyságrend!!!), hogy a veszteségek minél kisebbek legyenek. Az ilyen ellenálláson a feszültségesés mV nagyságrendű ezért erősíteni kell (pl. egy mérőerősítővel).

- árammérés hall elemet tartalmazó árammérő modullal. Ez a drágább de egyszerűbb megoldás!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Vigyázz arra, hogy a panelen az ellenállás melegszik -> hőtermelés + elmászik az értéke esetleg. Tessék a szükséges teljesítmény fölé méretezni 2...5x!

Az ADC bemenetre erről _ellenállásosztóval_ vedd le a jelet, kb. 1:10 arányban leosztva. Így rövidzárkor max 1.2V jut az ADC lábra!
Biztosabb esetre tegyél a lábra 4.7V Zenert is...

A belső 1.1 vagy 2.56V feszültséggel jó is vagy a mérésre...

Használj ATMega16 sorozatot. Az erősítő benne van, ha mV-s jeled jön. Tud 1x, 10x ill 200x erősítést :)
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: sytex »

Köszönöm a tippeket. A chip egy Mega168-as. Esetleg kapcsolást, illetve képletet a számításhoz tudtok mutatni?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Bascom -> AD konverzió fejezet
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
Felső vagy alsó-oldali áramot kell mérni?
Napkollektor /szélerőmű töltés?
Ha felsőoldali, akkor érdemes párszáz Ft-ot
áldozni a felsőoldali árammérő ICre.
SOT23/5 vagy SO8 (van DIP is a MAXIMnak), alsó munkaellenállással beállítható az erősítés, van kétirányú is.
Ha sorozatban kell, akkor érdemes, mert nagyon sok időt
megspórolsz a differenciálerősítő beállításából.
JAni
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: sytex »

winnerbt írta:Szia!
Felső vagy alsó-oldali áramot kell mérni?
Napkollektor /szélerőmű töltés?
Ha felsőoldali, akkor érdemes párszáz Ft-ot
áldozni a felsőoldali árammérő ICre.
SOT23/5 vagy SO8 (van DIP is a MAXIMnak), alsó munkaellenállással beállítható az erősítés, van kétirányú is.
Ha sorozatban kell, akkor érdemes, mert nagyon sok időt
megspórolsz a differenciálerősítő beállításából.
JAni
Szia!
Mit értesz alsó/felső oldali áram alatt?

Egy természeti energiákból álló rendszert kell monitorozni. Napelem tölt.szab. töltőárama, szélerőmű töltőárama, össz. fogyasztási áram, illetve akksik kapocsfeszültsége.
És sajnos még mindíg nincs ötletem hogy merre induljak, a határidő meg szorít. Gyakorlati példval esetleg tudsz szolgálni? Konkrét IC...stbstb?
Egyedi gyártás, 1 darab fog készülni belőle (esetleg ha valakinek megtetszik akkor több) sorozatgyártásról szó sincs.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nem egyszerubb keszen megvenni?

1 db fejlesztesi koltsege a kesz holmi aranak kb. 4-10x lesz...
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

A felsőoldali árammérés az, amikor a +Táp ágban mérsz, tehát
van 12V-od pl. és a sönt után 11.98V és a 12V változik is,
tehát differenciálerősítő kell. Egyszerűbb esetekben a GND-ben van
a sönt, akkor 0-xxxmV-ot kapsz. De Neked úgy látom felsőoldali kell alapban, bár nagyon oda kell figyelned!!! INA138-al alapban máris próbálkozhatsz pl. DE!!! Van jónéhány szabályozó, nálam is ilyen napelem szabályozó volt, amiben NFET-ek a GND-t kapcsolgatták a terhelésre. (Könnyebb kapcsolástechnika, NFET olcsóbb stb.). Tehát közös pozitívosnak tekinthető a rendszer. Szóval ilyenekre figyelj oda, főleg, hogy néhány szabályozó kapcsolóüzemben szabályoz, a puffer szerepét rábízva az akkumulátorra. A szélkeréknél meg jópár helyen egy bazinagy terhelés kapcsolgatásával szabályozzák a fordulatszámot illetve a kimenőfeszt. Ilyen pl. most fröccsent szét mert működés közben előbb a terhelést kötötték ki így megszaladt a fesz. Tehát egy 24V-os rendszernél fel kell készülnöd az 50V-os feszültségekre is.
JAni
09:31
Avatar
jwood
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010. szeptember 6. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: jwood »

winnerbt írta:...
... INA138-al alapban máris próbálkozhatsz...
...
Én is hasonló feladattal foglalkozom. Az INA138 már többször felmerült megoldásként, de ezt a jószágot hol lehet beszerezni MO-n ?
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

TME-nél van minden tipus, mondjuk ott nem olcsó, de jók. RETnél INA148 is van hasonló árban. Én anno, amikor megjelent kb 600Ft-os árat kaptam, de egy tekercsre, szerintem most olyan 3-400-Ft lenne, csak hát az 4000db. :)
Megcsinálhatod hagyományos erősítővel is, de hidd el, mire beállítod, lemegy a nap no meg a drift-et igen nehéz lesz kiszűrni. Néhány darabom van még megmaradt készletből.
JAni
Avatar
tibi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2006. augusztus 26. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibi »

Üdv!
Lehet a TI-től mintát is rendelni: http://focus.ti.com/docs/prod/folders/p ... ml#samples
Bár nem tudom mennyi idő alatt érkezik meg. Néhány éve rendeltem tőlük, akkor kb 1 hét alatt ideért...
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: sytex »

Hát zátonyra futottam az árammérésnél.

A panel már régebben elkészült, az akksik kapocsfeszét szépen lehet távolról nézegetni egy wiz812MJ segítségével, sőt egy munin még grafikont is csinál belőle. Volt időm kicsit foglalkozni vele, gondoltam nekifekszek az árammérésnek.
ADS7828 12bites I2C ADC, minta megjött 2 nap alatt TI-től (itthon nem találtam sehol), Mivel a helyszinen vannak a mérendő áramokra analóg műszerek, gondoltam azok lesznek a söntjeim. Ugyanolyan műszereket beszereztem, belső ellenállás 18mOhm, panelom 6mV felbontással bír, ez kell nekem! Levasal (SMD!! :)) marat, forraszt, éleszt, tesztel, jó.
Helyszinen beüzemel, nem jó! Ottani műszerek belső ellenállása 4mOhm, paff. Próbálkoztam itt asztalon csökkenteni a REF feszt az ICnek, növelve a felbontását, de akkor meg nagyon pontatlan lett. (Műszer mutat 1A, AVR mér kb 0.2A-3A ). Feladtam... ez nem nekem való feladat.
Ha valakinek van valami további ötlete, szívesen fogadom.
INA IC-t néztem, de sajnos a dokumentációja nem túl beszédes ezért bele se kezdtem.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Az INA sorozat pedig nagyon jó, én 0-20mA-es távadót is csináltam belőle.
Ott egy ellenálattal lövöd be az átviteli tényezőt, képlet a pdf-ben.
Szerintem faék egyszerű (de ha nem, akkor benéztem anno valamit, rá ne
döbbents, hogy hibás a cucc :)
JAni
Avatar
szovhoz
Bitfaragó
Hozzászólások: 608
Csatlakozott: 2007. április 7. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: szovhoz »

ACSxxx-es sorozatban találsz egyszerűt 50a-os is van. Farnellnél tudsz rendelni.

Olcsó nagyon.
-= STK500 =-
Válasz küldése