Bascom-AVR és története

A Bascom, mint fordítószoftver
Válasz küldése
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Bascom-AVR és története

Hozzászólás Szerző: Robert »

Kutakodva egy kicsit, meglepődtem. A Google nagytestvér nem talált semmit... Talán más szavakkal, megközelítésben... Ez sem vezetett eredményre. Így a fórum, Bascom rendszer (Bascom-51 és Bascom-AVR) programfejlesztési története lett a segítségemre. Erről külön cikk is készül márciusban... Mit szeretnél látni a cikkben? Mit kérdezzek a program alkotójától? A javaslatokat írdd meg a fórumban!
Avatar
TyuTyu
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2005. június 5. vasárnap, 6:00

Re: Bascom-AVR és története

Hozzászólás Szerző: TyuTyu »

Robert írta:Kutakodva egy kicsit, meglepődtem. A Google nagytestvér nem talált semmit... Talán más szavakkal, megközelítésben... Ez sem vezetett eredményre. Így a fórum, Bascom rendszer (Bascom-51 és Bascom-AVR) programfejlesztési története lett a segítségemre. Erről külön cikk is készül márciusban... Mit szeretnél látni a cikkben? Mit kérdezzek a program alkotójától? A javaslatokat írdd meg a fórumban!
:-) Elegge regota kovetem a rendszert (BASCOM LT-1.0, szerintem az enyem az egyik legregebbi telepito...)
Latom honnan indult, de jo lenne info arrol hogy hova tart... mi a jovokep...

TyuTyu
Avatar
csanaszb
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2010. december 4. szombat, 7:00

Hozzászólás Szerző: csanaszb »

Sziasztok,
őszülő gépész fejjel karácsony tájékán kezdtem AVR programozásba.
Korábban programoztam többet-kevesebbet Basic, Pascal, C, Asm... nyelveken, ezekből nekem a legjobban a Delphi (Pascal) jött be. Mielőtt az AVR-be belekezdtem nekem is az volt a kérdés melyik nyelven csináljam. A használható variációkat végignézvén végül is a BASCOM-al kezdtem.
Bár csak az alapoknál tartok, de ez gyorsan birtokba vehetőnek tűnik.
Vannak persze korlátai, meg kisebb eltérések a korábban használt Quick Basic és VB nyelvhez képest, de alapvetően nem bántam meg, hogy ezzel kezdtem. A TAVIR sok hasznos dolgot leírt, de német nyelven is elég sok mintapéldát találtam. Ez nekem azt mutatja, hogy máshol is használják. A jövő persze nekem is kérdés volt, és ez még most is az. Valahol azt olvastam, hogy MCS egy mindösszesen 3 fős cég! Ez kicsit elgondolkodtatott, mert mi lesz akkor ha pl. kiöregednek a dolgozók, vajon lesz-e folytatás?
Az AVR Studio mögött mégiscsak maga az Atmel áll. Csak az a fránya C ne lenne. Nekünk Bascom user-eknek a legbiztosabb az lenne ha maga az Atmel venné szárnyai alá a dolgot. Ez persze nem igen lehetséges, mert gondolom az Atmel ebben nem nagyon érdekelt.
Talán ha lenne a Visual Basic-ből egy teljes funkcionalitással rendelkező lehetőség (nem tudom hogyan, de az Info-sok biztos találnak rá módot), az segíthetne a magamfajta Basic user-eknek. A VB ott van szinte minden PC-n. (Office)
Ez persze nem segít az MCS-n. Bevallom, amit az MCS-ről eddig olvasgattam az szimpatikus, szurkolok is nekik hogy ne tűnjenek el. Tehetünk értük -ezzel együtt magunkért is- valamit? A Bascom be van valahol az oktatásba is építve? Mert ha nem, akkor a magamfajta Basic user-ekkel lassan kiöregedhet az AVR-es Basic tábor is.
Üdv:
Csanaszb
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

csanaszb: Ha a Delphi bejött akkor a .NET tuti bejönne :-)
A bascom tól attól félek kissé zsákutcába került azzal hogy
próbál egyre nagyobb chipekre tervezni holott az alapvető funkciókat
"átugorják" pl. lsd USB támogatás...
DE!
A bascom mindig is jó lesz arra hogy kisebb vezérléseket az ember megcsináljon rajta. De mint az egységbezárás(betokozás) ill.
egyéb más VB ből ismert qvázi oop sosem lesz belőle.(sajnos)
Pedig jó példák vannak az ügyben.
Pl (most isten mentsen hogy reklámot csináljak,de szerintem érdemes
megemlíteni)
Ott a Parallax propellere ami egy olyan microcont. amiben 8! különálló
ALU+CPU van saját két darab PLL ill. 512 LONG memória+mindben van
saját videojel generátor.Van 1 fő 32K rendszermemória amihez minden
proc. 7-22 órajelenként hozzáfér.32 i/o láb amihez mindegyik bármikor közvetlen hozzáfér.És a 16xpll miatt a rendszerórrajel lehet akár 120Mhz is.
Na szóval van hozzá egy olyan "szinte" basic/asm fejlesztői környezet ahol a qvázi OOP (objektum orientált programozás) megvalósul.
Minden egyes program Funkcióba (Publikus vagy privát) rendeződik
amit aztán akár külső más programból lehet hívni.Vagy akár másik
proc. álltal. Na ilyen a Bascom sosem lesz.Rengeteg ugynevezett exOBJ
van hozzá kb. fél perc megírni vele egy progit ami VGA!-n megjelenít szöveget.(én ezt használom debugolásra)(bár én megvettem hozzá egy fejlesztőpanelt mert a befektetett idő fontosabb volt)
Nem azért írtam hogy ellenpropagandáljak.!!!
De!
Ezzel az óriási mikrokontrollerel (majden 2 rugó egy ilyen) sosem
csinálnék meg egy olyan vezérlést ami pl.:Építettem egy M.A.M.E.
Játékautomatát amiben van egy váltókar.(Eredetileg ez egy pole position nevű gép volt)A tulajdonosa azt szerette volna hogy ez a funkció müködjön.De a hardware kialakítása olyan volt ,hogy a kapcsolók folyamatosan ON vagy OFF állásban voltak.És ez így egy billentyűzet kontrollernek nem igazán jó.(A windows nem szereti a beragadt billentyűzetet)Egy Atiny45/Bascom-al ez kb fél órás munka volt hogy a kapcsolók benyomásakor adjon egy impulzust a bill. kontroller felé.
Visszatérve a tárgyhoz.:
Nade XMEGA support bascomra? Mi a francnak az oda?
Maradnának a jól bevált 8bites igazán microcontrollerek terén és azt
erősítenék.(Max. mondjuk az ATMEGA lenne a legnagyobb)
Vagy mondjuk építenének a szerkesztőbe intelisense funkciót.
Aki kezdő az nem ront egy xmegának ugysem aki meg xmegával akar foglalkozni az 100% hogy nem bascomban fogja tenni.(Xmegából mit akarsz építeni villogót?:-) )

Ebből Robi szerintem leszűrted a kérdéseket mit lehetne nekik feltenni.

Üdv!
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

Csatlakozom az előttem szólókhoz :-)
Szintén jó ez a basic-es megoldás - pascal-os előképzetséggel sokkal könnyebb volt megérteni az egészet. Szerintem is jobban jártak/jártunk volna, ha az xmega részt különveszik.
Végül és elsősorban: majd tolmácsold köszönetünket és hálánkat amiért megalkotásra került ez a remek program!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Sziasztok!

Jópár kérdés... Van még mit feltenni Mark Albertsnek :)

Az előzetes kérdések már elmentek, néhány válsz jött. Röviden:
- Miért 8x51, majd AVR volt?
- XMega előjött - érintőlegesen
- Az IDE átalakulóvan. Az XMega oka: közeli a HW az AVR8 maghoz... Ami halasztva lett az az ARM, de ez alakulófélben 8ez lesz nagy durranás, szerintem)


Ami felmerült még: lengyel, ukrán és német terület miért lett ennyire elterjedt és USA, Fro, japán, középEU miért nem....
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Én nagyon sajnálom, hogy az MCS51 család támogatása már nincs, ezekből is olyan csoda uC-k jöttek már ki, hogy csak na.

Az ATTiny Chipek topic elveszett? Tegnap írtam, oszt kiresetelt.
JAni
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

x51 érdekességek... Az órajelüket feltornászták plusz a beépített FLIP/OTG támogatás tetszik... Nem kell hozzá külső programozó...

A tiny téma elérése: Fórum> Bascom téma -> és a 14. hozzászólási blokk kiválaszt. Néha megőrül a fórummotor :(
Válasz küldése