Getting Started with Arduino (Massimo Banzi)

Mindenféle elektronikával kapcsolatos könyvelről...
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Getting Started with Arduino (Massimo Banzi)
Kiadó: O'Reilly Media / Make
Megjelenés: October 2008

A könyv az Arduino egyik atyjától, Massimo Banzi-tól származik. A könyv 128 oldal hosszú, számos területet ölel fel.

A könyv szellemes szabadkézi ábrarajzokkal gazdagon illusztrált, az Arduino alapoktól indítva az elektronika iránt érdeklődőknek nagyon jó kiindulási alapot ad. A tartalomjegyzéket megnézve, a 130 oldalból az első néhány oldal az elektronika gyakori előfordulását mutatja be. Az Arduino, mint keretrendszer telepítése és rövid ismertetése után digitális "Hello Word" kerül leírásra.

Viszont ténylegesen az elektronikai alapok csak az ezt követő fejezetben nyernek teret, melyben a szellemes folyó víz ~ elektronáram konstelláció mentén nyerünk ismereteket a tényleges alapjelenségekről. Kicsit mélyvíz hírtelen a programozás és az elektronika összeházasítása, így mindenbe egyszerre kell belemerülni...

A nyomógomb kezelés után a TILT szenzor, majd a PWM is rohamléptekben terítékre kerül. És nem messze innen, már az analóg jelek közt találjuk magunkat - egy egyszerű fotoellenállás az, ami megmutatja magát nekünk... De nehogy azt higyjük, hogy sokat időztünk, máris a sorosport felé vettük az irányt, ahonnan 4 oldal múlva már a tranzisztoros nagyáramú kimenetekről olvashatunk, mely villanymotort hajt meg az utasításunkra. Már csak egy kis ugrás, és a Processing felé nyitottunk, Azaz a PC oldali megjelenítő felület is a rendelkezésünkre áll. Igaz ez a makezine.com oldalára mutat, hogy bővebb információkat ott is lehet még találni....

A könyv végén a Kiegészítő fejezetek az ellenállás/kondenzátor örökzöld témáját, a színkódolást mutatja be. Persze némi hibaelhárítási útmutatót is kapunk, ha a hardware vagy a software nem működne megfelelően. Sőt, a könyv végén egy kicsit a súgó is felbukkan az alaputasítások bemutatásával (~20 oldal) - ezt egy kicsit Copy-Paste metódusnak éreztem, ugyanis a könyv keretein jóval túlmutató utasítások/leírások is szerepelnek benne (változótípusok, időkezelés, matematikai függvények). Az utolsó melléklet a kapcsolási rajzok jelölésrendszere, 2 oldalra összesűrítve.

És a végén persze az elmaradhatatlan szószedet, illetve az adott kifejezés előfordulási helye.

A könyv ára: 12.99$ és 9.35$ közt változik a könyváruház függvényében, míg az elektronikus kiadás szintén az alsó ár környékén ~10$-ért szerezhető meg. Ezt ha itthon szeretnénk élvezni, akkor szállítás és egyéb sallangok jönnek még rá. Így ha kisebb könyrendelésünkbe ezt, mint kiegészítőt belerakjuk, akkor ingyenes posta is összejöhet. pl. most a cikk írásakor az Amazon könyváruházban.

Értékelésként kicsit nem találom a könyv helyét. Aki az elektronikával foglakozott, annak az ellenállás fogalma már ismert. Aki most kezd ezzel játszani, ismerkedni, annak az itt fellelhető anyag pedig kevés. Olyan mint a parasztlegény a király ajándékával: hozott is meg nem is... A többi fejezetben is kicsit a hol terjengős 1-1 rész (alapok, de logikai lépések kihagyásával), hol pedig nagyon összecsapott, lerövidített (PWM kezelés és ami mögötte lehetne). A végén a Kiegészítések pedig jó, hogy vannak, de nem tudom hova rakni. Valahol egy link jó lett, volna még a mindaprogramok letöltéséhez, hogy szegény gyermeknek ne kelljen már ennyit másolnia. A pedagógiai, egymásra épülő logikai szemlélet valahol hiányzik. Szóval olyan "mérnökös"...

A könyv átszámítva ~2000 Ft-t megéri, de csak papír alapú kiadásban. Használtan 5-6$-ért is felbukkan egyes antikvár helyeken. Azért arra készüljünk fel, hogy ad egy jó támpontot, ha a nebulókat vagy saját gyermekünket az elektronika világba már a kontrollerek felé szeretnénk terelgetni...

Értékelésként a 10 pontból olyan 5.5-t adnék...
Avatar
boczhunor
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 110
Csatlakozott: 2009. augusztus 5. szerda, 6:00

Helló!

Hozzászólás Szerző: boczhunor »

Én merem állítani, hogy egy Arduino-s könyv se jó.
Én nagyon fontosnak tartom azt a tényt, hogy ha valki Arduino-ban kezd el programozni az ne csak a nyelv elemeit tanulja meg. Pl. egyszerű példa hogy lehet, hogy a parancsokat a könyvből megtanulja... De ugye mikrokontrollerhez elektronika kell. És tök vakon csinál mindent. Tehát nem tudja a mikrokontroller belső perifériáit, mi, hogyan működik, mért... És mikor jön az elektronika része, dettó. Szerintem az lenne a leghelyesebb, hogy aki Arduino könyvet ad ki az olyan könyvet adjon ki, amelyben a legalapabbtól a digitális elektronika legmélyebb pontjáig betekintsen. Vgy hanem ne adjon ki semmit. :D Na csak az a rész lenne 128 oldalnál több. Sőt akár a 128 10-szerese vagy ennél is több. Nem az egész nyelv...
Én pl. rengeteg könyvből tanultam. Egyszer is külön mikrokontrollerek történelme, kialakulása, aztán már a mikrokontrollerek belseje, elektronika könyvek és utánna Arduino. És én pl. ANSI C-t megtanultam, hogy legyen fogalmam azért Arduino-ban is mi miért van. Pl. megkérded Arduino-stól mi az overhead, run-time library? Azt se tudja, hogy, s mint... És az ANSI C-t nem csak úgy átfuttam, hanem egésszen megtanultam... Bios-től WINDOWS dll-ek használatáig... Na és mostmár merem állítani, hogy az Arduino az nem egy ócska nyelv, ha belemész a részletekbe. És ugye Arduino-nak van AVR GCC-s része is. Éz azért azt is illene megtanulni. Pl. Arduino-stól megkérdem,hogyan helyezi sleep módba a chippet, vagy mi a strcpy(), itt se lesz hosszú magyarázat--Pl. ez lesz a válsz: Nem tudom. És ezelőtt biztos azt mondta, hogy én tudok Arduino-zni. De ha egy 128 oldalas könyvet kiolvasunk, na abból a tudásunk is ócska lesz és az egész elképzelésünk az Arduino-ról. Hogy ez milyen könnyű...

És másik dolog, az első könyvnél amelyiknek kedves Róbert leírást csináltál és minden más könyvön mindjárt az illusztráció az első. Én nem mondom, hogy nem kell, mert ugye ha látod a dolgot könnyebben tanulsz. De az illusztrációból több van mind tartalomból...

Én, személy szerint 10-ből mind a két könyvre 0-át adnék. :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Van jó Arduino-s könyv - ott még nem tart az elemzés:).
~25-30 könyv kerül lassan terítékre, Bascom, Arduino vegyesen.


De, az ARDUINO filozófiáját kell ehhez megérteni. NEM fejlesztőkörnyezet (a fejlesztés értelmében) és NEM profiknak. Innentől az OverHead és egyéb úri huncutság nem érdekli - és nem is kell hogy érdekelje!

Az arduino olyanoknak készült, aki használni akarja. A Windowst sem értem, mégis használom, készítek hozzá dolgokat. Vagy a Ethernet alapú kommunikációk. Használom, de nem kell ismernem a teljes belsejét!

Az 1000 oldalas szakkönyvet én nem venném meg. Árban ~15-18 eFt körül lenne...
Ha elindulok onnan, hogy elektron->ellenállás->tranzisztor->logikai kapuk->uprocesszor, az 2 lexikon. Utána processzorok általában -> AVR az a 3. kötet. Alkalmazástechnika az előzőek felszínes ismeretében: 4...10 kötet. Az arduino ezt a 4...10 (na jó, 6) kötetet adja hozzá.


A jó könyv felvet egy problémát, megoldja és erre építve tovább lép.


Az illusztráció fontos. Érthető, lényegretörő, a leírt szöveg megértését kiemeli, sőt felvetést ad a következő problémakör felé....
Avatar
Fizikus
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2010. július 16. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: Fizikus »

Robert írta:Van jó Arduino-s könyv - ott még nem tart az elemzés:)
Szia Robi!

Epp most akarok nehany Arduino-s es Arduino+Robotepites-rol szolo konyvet rendelni. Megkerdezhetem hogy szerinted melyik a "jo" Arduino-s konyv?

Udv.: Gabor
A Fizikus nem szakma, ELMEÁLLAPOT!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A MakeZine oldalán megjelent a könyv 4. fejezete...
Jó olvasgatást!

http://cdn.makezine.com/make/arduino/Ge ... o_ch04.pdf

Ha kedvet kapnál a használathoz - nézz körül a WebShopban. Itt helyben van a holmi:)
http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Asers_Shop
Válasz küldése