Nyák otthon Level 2

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: sytex »

Azt hiszem eldobhatom végre a vasalót. Az utóbbi időben rátértem az smd-s panelek tervezésére, gyártására, és sajnos a régi jól bevált vasalós módszer csak szenvedés volt (ágyúval verébre). BravoFox barátom mesélte el hogy ő hogyan gyárt paneleket, és a gép beszerzésben is segített. A lényeg: laminálás!

Itt van pár kép a panelről amit tesztnek terveztem, gyártottam. Paraméterek:
A vezetősávok belül 0.4064mm vastagok. A "körgyűrű" belülről kifelé haladva: 0,254 0,3048 0,4064 0,6096 0,8128 1,4224. A feliratok mérete pedig annyi amennyi ki van írva vele. Felkerült pár 6lábú DIP tokos IC, pár tranzisztor, pár ellenállás, egy ATMEGA8 és egy ATMEGA128. Zárlat, szakadás, alámarás sehol.
Az általam használt standard: 0,4mm vezeték, a via-k pedig 0,8mm furat és 1,4mm külső átmérő. Ezeket simán lehet 1,27mm-re tenni egymástól zárlat nélkül az eljárással. (Vasalással ez nem mindig jött össze).

A képek: http://bartanet.hu/rumli/link/nyak/ a nagy képre kattintva teljes méretben megnyílik.

BravoFox cikke az eljárásról: http://sites.google.com/site/ha7bravofo ... otthon-2-0
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Milyen lamináló lett használva?
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: sytex »

GMP Photoart 17LSI, ami BravoFox cikkében is le van fényképezve. Állítólag okmányirodákban régen ilyennel laminálták a lakcímkártyákat és társait. Gyárilag tud 160 fokot (ennyi pont elég), LCD, hőfokszabályzás, motorfordulat szabályzás, és kikapcsolás előtt hűtési program, hogy a szilikon hengerek ne deformálódjanak.

Szerk: Ebben a cikkében van a gép: http://sites.google.com/site/ha7bravofo ... yak-otthon
Avatar
vavi
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2006. április 29. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: vavi »

Meg szeretném kérdezni, hogy mekkora a legkisebb laminálható méret? Többnyire csak kisebb paneleket szoktam vasalgatni (mindkét oldala 10 cm-nél kisebb), abból is max 1-2 darabot egyszerre.
Írtad, hogy a lakcímkártyát is ilyennel csinálták, mondjuk egy ekkora minimum mérettel kiegyeznék. Kétoldalas panel is készíthető vele?

Köszi az ötletet :-)
Üdv.
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: sytex »

Tegnap kaptam a kezembe a gépet, csak ezt a teszt-panelt csináltam vele eddig. Apró panelra megoldás: vágsz egy vonalzó méretű-formájú hulladék nyákot (4-5cm széles minimum 20cm hosszú) és utánaküldöd. Kitolja majd maga előtt. Ez a panel amit lefotóztam 9,5x9cm-es és simán kijött belőle hátul, mindennemű trükközés nélkül.
Kétoldalas panelt most fogom tesztelni, van egy projektem amihez tegnap rajzoltam át a nyákot kétoldalasra, most szedem elő a dekopírt a szabdaláshoz, ha elkészülök vele, akkor délután rakok képeket.
Gép beszerzésében pedig keressétek BravoFox-ot, a weboldalán amit linkeltem van elérhetőség. Azt mondta van még ilyen gép ahonnan az enyémet hozta, és a módosításokat is megcsinálta nekem rajta.
Avatar
vavi
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2006. április 29. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: vavi »

Köszi a gyors reagálást, kíváncsian várom a végeredményt, de sajna csak vasárnap este fogom látni, mert nem leszek netközelben.
Üdv.
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: sytex »

Kész a kétoldalas nyák. Képek:http://bartanet.hu/rumli/link/nyak2/

Nem volt egyszerű, szerintem csak végszükség esetén fogok kétoldalast tervezni. A laminálásra fordított idő 20%-a az egyik oldal, 80%-a a másik oldal. Esszét nem írok, ha valakinek kérdése van tegye fel nyugodtan.

Szerk: A nagy képre kattintva, megnyílik teljes méretben.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Üdv házi nyákgyártók.

Elszántam magam én is.
Veszek nyomtatót.
Csinálok hőprést. :)

Kérdésem az lenne, hogy 600*600 vagy 1200*1200 DPi kellene.
Mert ha nem tudom kivasalni az 1200 DPI-t, akkor kár beleölnöm a pénzt.

Köszi.
Avatar
vavi
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2006. április 29. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: vavi »

Nekem egy Samsung ML1610-es lézerem van az 600 dpi-t tud, nem érzem kevésnek. A 232-RL chipet is ki lehetett vasalni, bár nem volt egyszerű. A nagyon sűrű rajzolatnál az volt a gondom, hogy ha jobban rányomtam a vasalót, akkor kicsit "kilapult" a festék, és nemigen akart a műnyomó papír leázni a vezetősávok közül. Ki fogom rövidesen próbálni ezt a HP-s papírt, de sztem laminálót nem veszek még.
Amit említesz préses megoldást, már nekem is eszembe jutott, de szabadidőből kéne egy kicsit több.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Hát én is csak reménykedem hogy a prés elkészül. :)
Még hővezető puha lapot keresgélek mert kicsit drágállom amiket találtam.

Olvastam hogy valaki öntapis papír hordozóját használja. Lehúzza a matricát és csak a fényes hátlapot nyomja meg. Állítólag még áztatni sem kell. Haver teszteli az eljárást de ő sem egy villám. :)


Legalább azt is tudom hogy az ML széria jó. Nem csak olcsó.
Én közben ML 1675-öt néztem ki. Hátha annyira jó lesz a prés, hogy mégiscsak kell a nagy DPI. :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Megtaláltam a cikket.
Ezzel is bővítve az ötlettárat, közzéteszem.

http://pcb.bplaced.net/leirasok/vasalas ... -maskeppen
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Ezen az oldalon egy kolléga összeszedte amit a házi nyákgyártásról tudni illik. Alapos kis cikk, egy pillantást megér.

http://www.microwizard.hu/hpcbinfo.html
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Na kész. :)

Elkészült az első nyákom.
Ahogy látom mindenki arra nyomtat ami van otthon neki.
Én mindenkitől eltérően ORACAL fóliát találtam. Ebből plakátokat autóra feliratokat szoktak kivágni felragasztani. (Ha valaki nem ismerné.)

A megoldás a következő lett.
Matrica lehúzás után a hátlapra nyomtatva a rajz.
Nyákra rátesz, arra 6 réteg szalvéta. Egyenletesebb nyomásért. (nem találtam olcsó hővezető puha lapot)
170 fokon 1 percig melegíteni, csak tartva a vasaló nem nyomni.
Utána szépen le lehet húzni minden áztatás nélkül.
Szinte magától leesik. A "papíron" nem marad semmi festék.
Elvileg 0.3mm-es vonalak lettek volna.:)
Némelyik vastagabb lett mert picit nyomtam. Az elsőt nem nyomtam az szebb lett de azt nem marattam ki. Másodiknál biztosra akartam menni így nyomtam. Nem kellett volna. :)
Fúrás után kémiai Ónozó, és kész.

Kipróbáltam a tekerjük be ónnal a vékony fúrót és fogjuk nagy tokmányba módszert. Hát nem szerettem bele. Csúszkál az ónba a fúrószár. (Mondjuk kopott volt. :)

Képek nem elérhetők...

Vannak hibák benne nem mondom, de elsőre fél óra alatt szerintem nem rossz eredmény. :D
Meg legközelebb nem csiszoló szivaccsal készítem elő a lemezt, hátha karist mentes lesz.

Egy kis plussz.
Képek nem elérhetők...

Hátoldalra ónozás előtt szépen lehetett vasalni utána alig tapad. Azt is le kellett volna mosni rendesen beültetési rajz vasalása előtt.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Házi NYÁK készítésben kérnék tanácsot. Szóval megvásárolok egy fényérzékeny NYÁK-ot.

Kérdések:
- UV lámpából milyet érdemes beszerezni (fénycső vagy LED-ek, melyik az olcsóbb)?
- kétoldalas NYÁK-hoz kell-e kétoldali világítás, vagy először az első oldalt világítom le, utána a másodikat?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nálam régi Medicor UV lámpa volt...
A fénycsöves nekem jobban tetszik...

2 oldalas: először egyik, majd másik....


Képeid nem elérhetőek. Kicsinyítve csatolhatod is...
Válasz küldése