Grafikus LCD bekötése és az EL világítás

Hogyha sikeresen O/PLED illetve hagyományos alfanumerikus - esetleg tán grafikus kijelzővel gyűlik meg a baja valakinek:)
Avatar
cassis
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012. február 5. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: cassis »

Van egy grafikus LCD -m. Egyenlőre a tápbekötésnél akadtam el. A panelen a feliratokat nézve addig világos, hogy Pin2 (GND), és Pin3 (Vdd), de Pin4 (Vo) lenne a kontraszt szabályozó bemenet, amely a feszültségét egy -15V és föld közti trimmer középpontjáról kapja? A leírás szerint ez a láb (Pin4) Power Supply for LCD, ez alapján ide gondolnám kötni közvetlenül a -15V ot. De inkább hinnék a panelfeliratnak. Aztán következnek sorban a /WR, /RD,...DB7, FS lábak, majd megint egy, a dokumentációban nem szereplő pin, Vout megnevezéssel. Ez volna a panel inverterével előállított -15V, amit lehetne használni az előbb említett LCD kontraszthoz, és már külön negatív tápfeszt nem igényel ilyenkor a modul?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Adatlap? chipset? Típus?

Grafikusból n+1 féle van:)


PowerSupply: 5V, GND: GND
Vo - ez szokott lenni a kontrasztfesz....
Avatar
cassis
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012. február 5. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: cassis »

A típusa JM240128A.
Elvileg T6963C kompatibilis.
Adatlapja itt megtalálható: http://www.jm.pl/karty/240128A.pdf
Sajnos a dokumentumban lévő lábkiosztás nem egyezik meg a valósággal. (A panelen v2.1 el van jelölve a verzió. Ugyanakkor semmi utalást nem találtam a leírásban, hogy az esetleg egy kisebb verzióról szólva)
A Vss és a Vdd lábak bekötése nem okoz nehézséget. Ez adatlap nélkül is sima ügy. Azonban a panelen a 4. láb Vo ként jelenik meg, míg a doksiban Vee -ként szerepel. Ezután a panelfelirat - adatlap egyezik a 18. (FS) lábig. Továbbiakban a 19-20-21. lábakat nem említi a leírás, de a valóságban megvannak. Nevezetesen a 19. láb Vout, 20. láb SLA, és a 21. láb SLK. Ez utóbbiakkal ki vagyok békülve, mert a háttérvilágítás diódájának anódja - katódja lehet. Viszont ott van a Vout, és semmi info róla.
Ebben a doksiban (ami egy másik ugyan hasonló kijelző, de gondoltam a jelzések uniformizáltak) http://www.powertipusa.com/pdf/pg240128a.pdf a Vo jelzésű láb lesz a Contrast szabályozó, a Vee a negatív feszültség kimenet.
Egy másik doksiban (DJM240128A) -aminek a linkjét most nem találom- azt olvasom, hogy a 4. Vo láb a Contrast, a 20. Vout láb pedig az "Output Voltage for LCD Driving".
Akkor Vee másnéven Vout lenne, és ennek a lábnak és a föld közé tett trimmer csúszkájára csatlakozik a Vo bement ?
Érdekesség, hogy akkor az eredeti adatlapon a 4. láb Vee, tehát -15V kimenet, a panelen meg Vo, vagyis kontrast szabályozó bemenet. Csak nekem tűnik ilyen zavarosnak?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Vee = Vout. Ez több adatlapon is így van...
V0 a kontraszt. A Vee és a GND közé potméter és a csúszka a Vee-re...
Avatar
cassis
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012. február 5. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: cassis »

Köszi a választ! Már csak annyi zavar van, hogy az adatlapon a 4. láb Vee, tehát -15V kimenet, panelen meg felirat szerint Vo látható, vagyis kontrast szabályozó bemenet. Dehát inkább hiszek a panelfeliratnak... :roll: Remélem az adalap a hibás.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
Adj rá tápot, ha a Vout-on megjelenik a -9/-15V, akkor van rajta Vlcd generátor (különben a panelen látszik, hogy nincs beültetve egy SO8-as IC a környezetével), a kontrasztfesz bemenet általában a táphoz közel szokott lenni. Ha van negatív feszed, akkor poti a GND-hez képest és tekerd le, akkor besötétedik az egész kijelző. nem megy tönkre, mert alapban reset után frissítés elindul. Én, ha valami csodakijelzőt kapok, akkor kimérem a vezérlő IC-től a lábakat, arra már lehet alapozni. Az utolsó lábak szinte mindig a backlight LED kivezetései.
JAni
Avatar
cassis
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012. február 5. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: cassis »

Igen, mindenképpen kimérem, a negatív táp jelenléte egyértelmű lesz. Jó ötlet a vezérlő IC -től visszakövetni a fóliát.
Még egy kérdés: mikör sötédedik be a kijelző? Amikor V0 a GND hez vagy amikor Vee -hez van közelebb?
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Általában a legnegatívabb fesztől sötétedik. De nem tudod tönkrevágni, max akkor, ha nem megy a frissítés, de az is csak percek múlva következik be. Nyugodtan ess neki, ha nem kap fordított tápot, akkor sokat kibír. Frissítés nélkül 1 sort fogsz látni, de akkor már jó úton vagy.
JAni
Avatar
cassis
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012. február 5. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: cassis »

köszi! Amint lehetőségem lesz rá már meg is próbálom!
Avatar
cassis
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012. február 5. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: cassis »

Most jutottam el a kipróbálásig. A Vout kimenetén megjelent a -15V. Érdekes módon a Vo ponton +5V ot mértem, pedig szerintem ott nem szabadna lennie semminek, az elvileg egy bemenet (kontrast szabályozás). Igaz 2K2 val föld fele húzva 1V körölire esik itt a feszültség, tehát lehet csak valami lebegő bemenetről van szó? Próbáltátok már külön mérni ezt a pontot? Így kicsit félve tenném rá a trimmerelt -15V -ot.
Ráadásul kék hátterű a kijelző, így hogy fogom látni ha "elsötétül" szabályozás közben?
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

A kontraszt bemenetek általában egy tranzisztort bizergálnak, tehát mérhetsz alapban ott mindenféle feszt. A back-light-ot mindenkép kapcsold be, mert általában a kék-fehérek, főleg a negatívokon nem látsz anélkül semmit. Tehát bekapcs a háttér és potival bizergáld meg a negatív fesszel (ha nagyon félsz, tegyél egy 2.2k-t sorba), és ha az egész kivilágosodik, akkor jó vagy (ha negatív a kijelző).
JAni
Avatar
cassis
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012. február 5. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: cassis »

OK. A hátérvilágítást dióda fénye adja. Szerintem kell hozzá előtét ellenállás. Most nézegettem a neten, láttam olyant, hogy simán megkapta A - K az 5V ot. Pl:
http://www.pjrc.com/tech/8051/board5/lcd_128x64.html
Találtam példát áramgenerátoros meghajtásra is....:o
Úgy gondolom az ellenállás elég.
Az adatlap szerint 110 mA a LED áram, nemtudom mekkora LED -en eső feszültséggel számolhatok (katalógus Uf=4,1V ot ad, de szerintem kicsit sok lesz: ha 5V ról hajtom 0,9/0,11=8,2 ohm jön ki előtétnek).
Vagy mérjek áramot, és módosítgassam az előtétet, majd álljak meg 110 mA -nél?
Avatar
muszer
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009. december 28. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: muszer »

Sziasztok!

EL háttérvilágításhoz keresek valamilyen meghajtó chipet. Ismer valaki valamilyen beszerzési lehetőséget idehaza? Vagy marad az ebay?
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

A LEDes hátteret ne hajtsd a katalógus szerinti max árammal, mert 4 hónap, és nyekk. Tegyél sorba 100 ohmot, azzal is látszani fog és alig vesz fel valamit. Aztán majd belövöd, én úgy szoktam, hogy kb kiszámolom a max áramnál az ellenállást és kb 90%-ra hajtom ki a LEDet. Alulra egy tranyó és ha van kimaradt PWM csatornám, akkor azzal be is tudom állítani a fényerőt késöbb. Tpasztalat szerint elég vackok 1-2 típus háttere, kb 50db kijelzőben cseréltem már háttérvilágítás LEDeket. Szóval Neked most ha 4.1V a LED nyitófesze (gondolom max áramnál), akkor kb 50mA-hez 22 ohm kell, ez az áram elég bőven, hogy láss valamit.

Másik backlight:
EL-nél mekkora kb a területed? Ha kicsi, mondjuk 2x16-os, akkor tudok adni EL trafót amire 5-12V-ot kapcsolgatva megcsinálja a 2-400V-odat. HA nagyobb a terület, mondjuk 240x128-as a kijelző, akkor van komplett 5V-os transzverter kockám. Persze a kicsit is hajthatód ezzel, de túlhajtás miatt hamarabb elfárad a fólia.

JAni
Avatar
muszer
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009. december 28. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: muszer »

Egy 128*64-es kijelzőről van szó, azt sikerült beszereznem, csak az EL-t nem vettem figyelembe amikor rendeltem. :?
Most pedig ha már megvan,akkor használni is kellene.
Megvennék egy ilyen kockát tőled, ha van feleslegbe.

Köszönöm!
Válasz küldése