Bascom fájlkezelés

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Válasz küldése
Avatar
Meone86
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012. szeptember 22. szombat, 6:00

Bascom fájlkezelés

Hozzászólás Szerző: Meone86 »

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni a következőkben!
Meg szeretnékvalósítani egy olyan programot Bascomban, amely fájlokat ír és olvas.Ehhez egy Atmega 128-ast szeretnék felhasználni.
A fájl egy router/opt/nas mappájában található amin Tomato firmware fut (Linux alapú).A router típusa AUSU WL-500G Premium V2 pontosabb technikaispecifikáció ezen a linken olvasható, ha szükséges.
http://www.asus.com/Networks/Wireless_R ... ifications
A mikrokontroller a router egyik USB portját használná, ezen keresztül
tudna csatlakozni a /opt/nas-ban lévő fájlhoz és azt kellene írni illetve olvasni.

A válaszaitokat előre is köszönöm!
Avatar
zb83
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2008. október 24. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: zb83 »

Szia,

Hát ez nem kis feladat. Mondhatnám úgy is, hogy elég brutál...
Első észrevételem, hogy ahhoz, hogy USB-n keresztül mókolhass a router fájlrendszerén, mindenképpen szükséged lesz egy szoftverre a routeren, ami elérhetővé teszi USB-n keresztül a fájlokat, valamilyen úton módon. Hogy hogyan, fogalmam sincs... Ehhez erős linux és C simeretek szükségesek, ahogy én látom. És akkor a mikrokontroller még szóba sem került. A többiek talán okosabbak lesznek.
Sok sikert!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Direktben feltolni rá egy USB pent-t?
http://blog.compisland.hu/archives/30

Ha a M128 esetével oldod meg:
- USB-> AVR átjáró kell + Router oldalon szoftver
- M128 és a SD kártya: AVR-Dos vagy KokkeFat

De nem értem a feladat célját jelenleg.....
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Én inkább 1 USB ilesztővel rendelkező Megát választanák!

Példáúl ezek közűl:
AT90USB1286 AT90USB1287
http://www.atmel.com/Images/doc7593.pdf

Már valószínűleg találsz hozzá példa programokat is amiből eltudsz indulni.
Esetleg készen is vannak fejlesztő kártyák. A Project fejlesztést meg gyorsítja, és azon ki lehet próbálni a lehetőségeket.

Most hirtelen ezt találtam:
AT90USBKEY ATMEL
Demonstration board based on the AT90USB1287
http://www.soselectronic.hu/?str=371&ar ... at90usbkey

ATMEL - AT90USBKey Low-cost Demonstration Board
http://www.farnell.com/datasheets/866574.pdf


AVR287: USB Host HID and Mass Storage
http://www.farnell.com/datasheets/866574.pdf

Szinte készen kapsz mindent!

:idea:
Szerintem a Routeren is már csak engedélyezni kell az USBt, FTPn keresztül. :wink:

Kis Bascomos alkalmazás:
http://www.weigu.lu/b/usb/key/vendor/f_bas/
USB_LIB_1287_V2_0.BAS
:wink:
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

Üdv!

A Meone kolléga ismerősöm és elmesélte, hogy mit szeretne megvalósítani. A lényeg a következő. Mikrokontrollerrel szeretne pár meteorológiai adatot lemérni és azt egy routerre bizonyos időközönként egy-egy txt állományként feltölteni. Onnan az adatokat egy a routeren futó alkalmazás napi 2-4 alkalommal elküldené egy központba. Amit sem Ő, sem én nem tudunk jelenleg ebből megvalósítani, az az, hogy a mikrokontrollerrel hogyan lehet megoldani az adatfeltöltést és esetlegesen azoknak a visszaolvasását a routerről!

Kapu48! Amit linkeltél az abszolút korrekt megoldás lenne, továbbá a mintaprogram elérhetőségéért is hálásak vagyunk, viszont sem én, de pláne cimborám -ő még erősen kezdő- sem tudtunk rájönni, hogy a program melyik része miért felelős és mivel mit állítunk be. A némettel is hadilábon állunk ráadásul, bár a kommenteket éppenséggel bemásoltuk a google fordítóba, de abból sok kószaság jött ki. Ebben az egyben kérnénk a segítségeteket, hogy magát az írás és az olvasás folyamatát (de a fontosabb az adatkiírás lenne) hogyan kell megvalósítani! (Az írás inicializálásának módja, a célhely elérhetőségét hogyan kell megadni, írás lefolytatása, stb...)

Köszi előre is!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Kezdőként -> Lépésenként!
Nem űrhajóprojekttel kezdeni!

Csak tanács...


Meteorológia az mási irányból közelítendő:
1-Wire busz és OWFS a kulcsszó. A teljes! mikrokontrolleres részt megúszod....
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

Közben találtam újabb példákat az usb-s alkalmazásra. Számomra egy frappáns megoldásnak tűnik, hogy egy FTDI csipet USB/soros átalakításra felhasználva egyszerű UART kommunikációt hozzunk létre.

http://www.qsl.net/pa3ckr/bascom%20and% ... index.html

Ilyen UART kommunikiációval már foglalkoztam korábban, de akkor teljesen más felhasználásban. Itt egyedül az nem világos számomra, hogy mikor, hol és hogyan tudom megadni, hogy a tárolt adatokat hová mentsem le, valamint az adatok txt fájllá való becsomagolása sem ismert számomra. Az adatok eltárolásának helyét gondolom egy a routerre megírt alkalmazás tudná automatikusan lementeni a megfelelő helyre, amikor a mikrokontroller csomagot küld. (A routeren futó scriptek és programok működését cimborám végzi, így azok szerepével és felépítésével még nem igazán vagyok tisztában! Én csak a mikrokontrolleres oldalon tudok neki besegíteni.)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

www.owfs.org

A probléma elszáll.....
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

"Kezdőként -> Lépésenként!
Nem űrhajóprojekttel kezdeni!"

Abszolút igazad van! Nyilván nem a mélyvízbe kellene beleugrania annak, aki nem tud úszni, de itt most pont az volt a feladat, hogy egy meglehetősen komplex rendszer legyen megtervezve és kiépítve! Egy telephelyen mért adatokat (hőmérséklet, napfényes órák száma, páratartalom, talajnedvesség, szélerő) kell rögzíteni és átküldeni a már korábban leírt felállásban. A lényeg a saját produktum a technikai kivitelezés terén.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

OK.
A vázolt feladatra mennyi idő van?
Milyen adatbiztonság?
Adatvesztés?
Kész mód?
Távoli vagy helyi beavatkozás? Tratlékcsatorna?
Meghibásodás mennyi idp alatt derül ki? mekkora kárt okoz?
Milyen teherbíróképesség van?
Rendszerterv? Részegység tervezések?
Költséghányad illetve fejlesztési hányad?
Mechanikai munka? Saját munka? Nyátervezés?
Tesztelés ideje? Csúszás megendedett? dokumentáció?

230V valahol megjelenik? Felelősség? Életvédelem? Előzetes referenciák?

Nálam ezek a 0. állapot kérdési közt szerepelnek. És ez a kérdések 1/3-a. Innen látszik, hogy amatőr vagy kezdő, esetleg lelkes haladó, vagy profival van dolgom...
Saját keserű tapasztalatból jönnek a kérdések.. :(
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

Na akkor szép sorjában :)

A vázolt feladatra mennyi idő van? Egy bő év.
Milyen adatbiztonság? Abszolút nulla. Ha mások is látják, az semmit sem jelent.
Adatvesztés? Nem kritikus, mert azonnal észrevesszük és utólagosan tudjuk korrigálni.
Kész mód? Itt mire gondolsz?
Távoli vagy helyi beavatkozás? Tratlékcsatorna? Helytől függetlenül tudna működni a wifis kapcsolatnak köszönhetően.
Meghibásodás mennyi idp alatt derül ki? mekkora kárt okoz? Egy napi üzem alatt észrevehetőek az alapvető hiányosságok, de ha a teljes rendszert vizsgáljuk, akkor egy hét elég rá.
Milyen teherbíróképesség van? Mechanikai?
Rendszerterv? Részegység tervezések? Egyelőre az elvet rakjuk össze, valamint azoknak a megvalósíthatóságát vizsgáljuk (hardver, vagy szoftverszinten meg tudjuk-e őket valósítani)
Költséghányad illetve fejlesztési hányad? Nem játszik szerepet ebben az esetben.
Mechanikai munka? Saját munka? Nyátervezés? Mind megoldott.
Tesztelés ideje? Csúszás megendedett? dokumentáció? A tesztelés folyamatosan történni fog, hogy ne a teljes rendszer összeillesztésénél jöjjenek elő a problémák.

230V valahol megjelenik? Felelősség? Életvédelem? Előzetes referenciák? 100%-ban gyengeáramú az alkalmazás, így különleges életvédelmi kritériumoknak nem kell megfelelnie. Ami nem gyári egység lesz, az is megfelelően szigetelve lesz.
Avatar
zb83
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2008. október 24. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: zb83 »

Na ha ezekre a kérdésekre épülne egy elméleti tanfolyam, mondjuk "60 nap alatt rendszertervezés" címmel, az elsők közt lennék, aki beiratkozik. :)

De hogy a témához is hozzászóljak, én az adatátvitelt etherneten oldanám meg a kontroller és a router között. Nem tudom, hogy milyen router-ről és azon milyen linux-ról van szó, de gyanítom, hogy a router felől nézve még nulláról indulva is egyszerűbb létrehozni egy tcp kapcsolatot, mint az USB-t működésre bírni. A kontroller felől nézve meg mondjuk pont bonyolultabb, meg még drágább is, de ennek ellenére is ezt választanám, mert egyrészt, mióta a bascom zsigerből támogatja a wiznet chipeket, a kapcsolat kezelés nem sokkal bonyolultabb, mint a sima soros vonal kezelése, másrészről, az ár felől nézve, ha csak 1000Ft-ra taksálom az óradíjam, akkor is maximum kb négy órát szánhatnék arra, hogy az USB-t működésre bírjam az adott linuxon, mert a 4000+FTDI chip már kb kitesz egy wiznet modult.

Ez természetesen egy szubjektív vélemény, én így közelíteném meg
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Egy rendszertervezési készül:). De azért sok nyitott kérdés van abban még...

1 év - akkor nem a filekezelés a legnagyobb gond.
Üzembiztonság/csereszabatosság. Nem véletlenül írom az OWFS-t. Ezt _erre találták ki_.


Minél több részegység, minél több szöftver - annál nagyobb a hibafaktor.
Az FTDI jol mutat - csak minek. A Routerben ott van belul a HT sorosport (3.3V-os).
Én nem is biztos hogy routerben gondolkoznék, hanem:
- raspberrypi
- miktotik routerboard
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

A routert azért kell mindenképpen beletenni, mert azon fut egy modellprogram, amely a mikrokontroller által szolgáltatott adatokból előrejelzéseket készít. Ezeket az eredményeket kell a scriptnek elküldenie. Ez a rész már sokkal jobban áll. A nagyobb gondot itt az adatok feltöltése okozza :(
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Válasz küldése