Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Ha a chip nem reagál a programozóra...
Avatar
mzoli1957
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012. szeptember 24. hétfő, 6:00

Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: mzoli1957 »

Egy szűz chip-be akartam a boot loadert felírni de valamit elrontottam, vagy amikor kiválasztottam a chip-et és kijelölve maradt az ablaka én meg görgetni akartam az egérrel az oldalt és másik chip került be az ablakba, nem tudom. De azóta nem tudom kiolvastatni se az új chipből az azonosítóját se a régiből amit az AVR-Duino 328-hoz kaptam. Egyébként az eredeti chip-emet azt tudom programozni. Az m328p.bas-t akartam feltölteni rá. Ez jó?
Could not identify chip with ID:FFFFFF,hibaüzenetet kapok kiolvasáskor,ha rámegyek a Loc and Fuse Bits fülre ott meg :READLB entry not found hibaüzenetet kapom. Lehet ezen javítani az oszcillátor kocka módszerrel, szerintetek? Vagy eldobhatom a chip-et? Elnézést de nagyon kezdő vagyok és az elektronika sem az erősségem.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A chipet ki lehet javítani, de hogy érdemes-e nem tudom.

Kb. 4-5000 Ft-ból megépíthetsz egy fuse bit doktort (HVPP high voltage parallel programming), ami képes a legtöbb AVR IC-t visszahozni a halálból.
Nekem nincs ilyen, mert még egy AVR chipet sem küldtem nihilbe, de amint az ötödiket elérem, esküszöm, meg fogom építeni.

Amíg 1200 Ft-ért újat veszek, addig nem fogok fuse bit doctorra túl sokat költeni.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tippek:
1, XTAL1 lábra 1...20 MHz órajelet adni (=közös GND!)
2, HVPP/SVPP : FuseBit Doctor

Milyen IC? Típus?


Ez milyen állomány?
m328p.bas

Ha több IC sem olvasható, ott más hiba is lehet....
Avatar
mzoli1957
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012. szeptember 24. hétfő, 6:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: mzoli1957 »

Üdv! Robert!
Ez a chip egy Atmega 328p és a bascavr a programzó szoftver ,a hardver egy STK200 és amit kérdezel ,hogy ez milyen állomány m328pdef.dat a bascom ezt dobja ki a complier>chip kiválasztásakor. Már próbáltam az XTAL1 lábra is órajelet adni de semmi nem változott. Vettem egy új chip-et is de abból sem tudom kiolvasni az azonosítóját. Az lenne a kérdésem az Atmega 328p chip-hez honnét lehet letölteni a boot.bin vagy hex állományt mert sehol nem találom, vagy ami van a CD-én az jó rá?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Arduino bootloader: Arduino/Arduino/bootloaders/atmega/ATmegaBOOT_168_atmega328.hex

Ha chipazonosito nem kiolvashato:
- tápfeszhiba
- LPT portkezelés hiba
- bekötés hiba

Xtal nem kell: szűz chip belső 1 MHz-ről jár.
Ha nem megy a chipID kiolvasás: TILOS bármit rátölteni. A chipet elállíthatod annyira, hogy nem visszakelthető.
lacka
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014. szeptember 10. szerda, 17:02

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: lacka »

Sziasztok

Elore bocsatanam nagyon nagyon kezdo vagyok avr programozas teren es elkovettem egy nagyon nagy hibat...rossz fuse bit... Most nem tudom se programozni se torolni se semmit csinalni vele..
Adva van egy atmega162 ami nem egy kvarc rol kapja az orajelet hanem egy masik procirol xtal1 labra...ezeket a beallitasokat kelett volna megtegyem EESAVE BODLEVEL SUT1 CKSEL3 CKSEL2 CKSEL1 CKSEL0 tobbi bealotast nem kell kivallaszszam...Epitettem egy STK200 as programozot lpt portra ugy gondolom tokeletessen mukodott is a dolog...burn o mat al be is programoztam flash tartalmat es most jot volna fuse bit beallitas..Csakhogy ezeken a manualis bealitasokon kivul volt megy egy info hogy hex fuse beallitasokkal is be lehet allitania fuse bit eket ekkor gondoltam jobb lesz ugy beallitani mert nehogy kihagyjak valamit...H l E 0xD0, 0xF7, 0xFB ezeket allitottam en be programozonal .. csakhogy ez igy rossz mert leirasban H es L meg van cserelve igy en most ezel a hex fuse bit beallitasokkal ezt alitottam be...(utolag egy fuse bit calculatorral neztem meg) tehat ezek vannak beallitva most CKSEL3 SPIEN BOOTSZ1 BOOTSTR BOOTSZ0 EESAVE BOODLEVEL1..Ugy gondolom de nagoyn nem vagyok biztos benne egesz éjjel a googlit bujtam hogy a orajel beallitasok nem jok es ezert nem tudok most programozni se kiolvasni.. Ha az eredeti fuse beallitasokat irom be akkor sztem meg nagyobb lenne a baj mert ott nincs SPIEN es ha az nincs akkor en stk200 al nem tudnam programozni ha jol ertema dolgot..Cikkek kozott van egy HVPP programozo csak sajnos az nem tamogatja az atmega162 est van meg neten egy masik atmega fuse doctor nevre halgato reseter kapcsolas ..Csak most lehet nem kiserleteznek tovabbi epitgetessel mert lehet lesz megegy halott avr em..De lehet megiscsak megkiserlem ha nincs mas megoldas..olvasgattam meg hogy letezhet egy oylan megoldas hogy kulso orajelet kell rakotni avr xtal1 labara es akkor lehetne programozni..Ez ep kapora is jonne nekem mert ezena labon van nalam most egy 8 MHZ es orajal emit a masik mcu kuld ide...De most se tudom progizni se kiolvasni burn o mat al..se ponyproggal se bascom programozojaval Lehet tul nagy az a 8Mhz mert mindenfele 1 Mhz koruli kulso orajelet kuldenek ra..Es talaltam egy olyan infot is hogy ilyenkor le kellene csokkenteni a programozasi orajelet 1/4 reszere a kulso orajelnek...Na ezt nem tudom hol kellene megtenni.Tudtok segiteni ebben nem szeretnem mindejart a kukaba dobni a teljessen uj atmega162 est...

koszonom a segitseget..

Udv Laci
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Clock: External amit beállítottál. Adj külső órajelet rá, és feléled. Az XTAL2 vagy XTAL1 lábra tedd.
1...10 MHz bármi lehet.

Oszcillátorkocka a legjobb megoldás.
Vagy másik AVR, ahol a CKOUT pipát kapcsolod be. Így a CKOUT lábon megjelenik a chip órajele (alapban 1 MHz).

Programozási órajel STK200 esetén alapban mag 100.150 kHz (nem bír többet a LPT port).
lacka
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014. szeptember 10. szerda, 17:02

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: lacka »

Szia

Ezt az infot te hol talaltad hogy ext clock van beallitva mert en probalkozok egy fuse bit calculatorral es az azt irja hogy nem meghatarozott beallitast csinaltam azaz en ugy gondolom most hogy se nem kulso se nem belso se semilyen :( es ezert nem megy..
http://eleccelerator.com/fusecalc/fusec ... =atmega162

alul beirod high hez D0 low F7 Extended pedig FB majd apply gomb es felul irja hogy undefined preset :(

A kulso orajel megvan avr xtal 1 laban multimeterrel merem 8Mhz a GND es xtal1 lab kozot feeszultseg ugyanitt 2.5V ...

udv Laci
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

TE ítrad:
H l E 0xD0, 0xF7, 0xFB -> High: 0xD0, Low: 0xF7, Extend: 0xFB


Ha nem ezt állítottad be és meghatározatlan -> Chipcsere.
lacka
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014. szeptember 10. szerda, 17:02

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: lacka »

Hello

Igen pontosan ezeket állítottam be, HIGH D0 LOW F7 EXTEND FB .Ezekkel a beállításokkal ad a linkenlt fuse bit calculator órajelhez meghatározatlant.
A kalkulátor biztosan jól működik mert megcseréltem a HIGH és LOW fuse értékeket ahogy be kelet volna állítsam tehát így : HIGH F7 LOW D0 EXTEND FB és így adta a jó beállításokat. a külső órajelhez .. Viszont ilyenkor az SPIEN is le van tiltva tehát ATMEGA szintén nem lenne elérhető számomra...De legalább céláramkör működött volna.Most SPIEN elvileg nincs letiltva csak az órajel van elrontva ,de nagyon úgy látom :(

http://eleccelerator.com/fusecalc/fusec ... =atmega162
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Chipcsere. :(
lacka
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014. szeptember 10. szerda, 17:02

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: lacka »

Szia

Ez nem túl jó hír.De sejtettem , hogy ez lesz a vége mikor megláttam azt a nem meghatározott beállítást Utánaolvasgatva találtam többféle megoldást:
-STK500 programozó ez állítólag tudja a HVPP programozást, ami ennek a chipnek a felélesztéséhez kellene.De ezt nem tudom hol lehetne beszerezni.
-Van egy olyan kapcsolás atmega8 as mcu val ami képes leresetelni a FUSE beállításokat.Arra gondoltam ezt megépítem dugdosós panelon vagy egy próbanyákon ,bár PCB je is elérhető ...Az lenne a kérdésem, hogy ezzel vissza lehet e hozni akkor is ezt az atmegat ha így el lett állítva a clock, mert úgy nézem ez is használ clock signalt? Azaz xtal 1 lábat is be kell kötni hozzá.Illetve még annyi, hogy mindenképpen ki kell forsztani atmegat mert ez egy SMD TQFP44-es tokozású MCU.És ez nem lesz túl egyszerű ...
http://mdiy.pl/atmega-fusebit-doctor-hvpp/?lang=en
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

STK500 nagy gyári: ~20-25 eFt.
FuseBitDoctor ami ezt tudja: ~1/2 nap munka (ezt írtad).
ATMega162 chip: ~1000 Ft.

Én _nem_ vacakolnék mindenféle kerülőúttal, időkidobással...
ZsirosB
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013. április 9. kedd, 11:10

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: ZsirosB »

Sziasztok!

Eléggé kezdő vagyok én is az AVR programozás terén, azonban most egy sulis projecthez egy ATmega16-al szeretnek összehozni egy kissé komplexebb áramkört, az a helyzet hogy már egy atmegát sikeresen "bealtattam" .. okosabb döntésnek láttam egy új mikrokontrollert venni, a Fuse Dr megépítése helyett.. így másodjára kicsit óvatosabban szeretnék belevágni a dolgokba. Helyzet a következő: egy külső 16 MHz es kristallyal szeretnem meghajtani az egész rendszert, és ezzel el is érkeztem a hozzászólásom lényegéhez. Ehhez elég annyit tennem hogy rácsatlakoztatom az (AVR isp mk2-es) programozómat a mikrokontrollerre, visszaolvasom a Device ID-t. és a kellő Fuse Biteket ( egy calculatorból kinézett értékeknek megfelelően) módosítom... valóban ilyen egyszerű lenne? utána olvastam már h melyik fuse bit milyen jelentéssel bír..de úgy gondoltam inkább kérdezek mielőtt belevágnék a lecsóba.. Előre is köszönöm a válaszokat

Ui: egy 16Mhz es kristalyhoz melyik beallitast erdemes valasztani? High-low-med? +ms??

B.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

1. Device ID ha visszjön - kommunikáció OK. ha nem adja vissza / hibás: a hibát meg _kell_ keresni!
2, A fusebitcalc-ot ha használod, azzalé számokat állítasz. DE:
használ grafikus keretrendszert (pl. AVRStudio; en a 4.19-et használom)
2a, Read Fusebit
2b, Csak azt módosítod (menüből lenyílóan), amit változtatni akarsz. és így látod, hogy mit is állítasz be...

Tipp: M16 esetén disable JTAG! Különben 4 ADC-d nem működik.
Válasz küldése