60 nap alatt Arduino tanfolyam

Tanfolyamok, oktatások és kapcsolódó házi feladatok...
Válasz küldése
szasza87
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013. április 4. csütörtök, 8:21

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: szasza87 »

Köszi a gyors választ.
Akkor amit belinkeltél "Kezdőcsomagok" menüpontnál a 9250 Ft - os Nano kezdőkészlet is elég lenne? Vagy az csak a tanfolyam kb feléig lenne jó? Mert ott írja, hogy alapfeladatok megismeréséhez és az ismerkedéshez készült. Tehát ha beruháznék egy ilyenre akkor ez nem fedné le teljesen a tanfolyamot? Mert a Mini készletnél már az van írva, hogy a tanfolyam elvégzéséhez szükséges összetevőket tartalmazza, de ez már 17500 Ft. Vagy az alap panel mind 2 csomagban ugyanaz, csak a drágább csomagban már benne van minden kiegészítő, amiket a másik esetben még külön meg kellene vennem a tanfolyam előrehaladása során?
Ne haragudj, ha kicsit sokat kérdezek, csak kíváncsi vagyok mielőtt belevágok.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: Robert »

A kicsi az az alapokhoz való (dugdosós panel, stb). Ha van otthon mindenféle egyéb (memória, LCD, stb), akkor azok is felhasználhatóak.
Az EXT1 az összeépítve, élesztve, készreszerelve tartalmazza ezeket a részegységeket... (így nincs elkötés, HW-hiba, stb)

Meg ezzel meg is látod, hogy tényleg akarod-e a mikrokontroller világot. Ha az elején nem jön be, akkor is van visszaút :)
Vagy B opció: tanfolyamra jelentkezel, jönnek a leckék. és meglátod mik vannak benne, milyen leírások, ismertetők és anyagok... és ebből úgyis előjön, hogy tetszik-e v. sem...
szasza87
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013. április 4. csütörtök, 8:21

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: szasza87 »

Rendben, köszi a válaszod. Szerintem jelentkezek is az ingyen tanfolyamra és meglátom, hogy fekszik - e a téma :)
Addig nem ruházok be ezekre, viszont ha bejön akkor igen :)
Ákos
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. április 11. csütörtök, 13:30

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: Ákos »

Sziasztok,
kezdőként a szokásos kérdés: milyen alappanelt vegyek?
Amit eddig olvastam: Leonardót nem nagyon javasoljátok, Diecimila, Duemlilanove, Uno, Uno R3, Serial a javasolt típusok.
Nano-t nézegettem, jó áron van és egyből a breadbordba szúrhatom :-) Viszont a AVR-Duino/R3 (ATMega328) alappanel komolyabbnak tűnik. Mivel tud többet ez a panel a Nano-nál? Azt látom, hogy rajta vannak a csatlakozók, tehát könnyebb a táp, USB stb. csatlakoztatása, de a "HW" kb. ugyanaz (?)

(Illetve személyes átvétel esetén TavIR-től rendelve, napközben is átvehető a termék?)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Ez attól függ mire akarod használni.

Én az UNO-ra szavazok, mert ott a számítógép és az UART közti kommunikációs sebesség 2000000 baud is lehet, szemben az R3 19200 baudos sebességével. Róbert úgy vettem észre, hogy az R3-at jobban szereti, mert az FTDI-hez driver sem kell, tablet PC-n is elmegy.

Épp most nézegettem a Raspberry Pi-t (700 MHz-es Linux, USB portokkal, IO portokkal, LAN csatoló, RCA csatoló, audio jack csatoló, HDMI csatoló, 512 mbyte memória), ~15.000-ért már dobozzal táppal megkapod. A Raspberry Pi-t én azért vetettem el, mert 3.3V-os az IO portja és nem arra lett kitalálva, hogy szórakozz vele. A doksiban le van írva, hogy könnyű agyonvágni, mert nincs felkészítve túlfeszültségre/túláramra, ADC sincs benne. Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a Linux nem realtime operációs rendszer. Magyarul hiába a 700 MHz, senki sem garantálja, hogy te 1 MHz-cel mintavételezni tudsz majd egy bemeneti portot, mialatt az AVR-Duino C-ben ezt simán megcsinálja.

Attól függ mire kell. Ha ethernet/video/zene/torrent/ftp szerver kell, vagy letöltés vezérlő, akkor Raspberry Pi. Ha hobbi barkácsolás, IO portok vezérlése, mintavételezés,... akkor AVR-Duino,....
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: Robert »

UNO esetén a driver az inf állomány + jogvédett! Ezért (sem)szeretem. Az FTDI valahogyan stabilabb volt nálam. Viszont megy 115200 bps-en is (elvileg nem kéne, de vagy az AVR, vagy az FTDI chip nem olvasta a saját adatlapját... :D ).
A driver/oprendszertámogatás az FTDI (diecimila, duemilanove, R3) esetén sokkal jobb. Pl. van RaspberryPi-re is már!


A RasPi inkább a beágyazott Linux tanulásra javaolnám....


Leonardo az integrált USB miatt nem javasolt - kezdőknek. De ha egeret, MIDI-t, joystickot, bill-t akarsz belőle, akkor csak ez az út van...


Nebo: Robotikára találták ki.
Fontos! Normál panel esetén max 500mA-t kihasználhatod, Nano esetén 100-150 mA fölé nem mennék...
Plusz - sajnos - még nincs olyan alappanel ami a nano->normál átalakítást megcsinálja (már tervezem...)
Így a nano bővíthetősége kb. 1/100-ada a normál arduino formátumnak....
Ákos
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. április 11. csütörtök, 13:30

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: Ákos »

Tehát Leonardo nem kezdőknek való, UNO-nak "rossz" az illesztése.

Viszont a Nano mellett szól, hogy kettővel több az analóg bemenete :-)

"Normál panel esetén max 500mA-t kihasználhatod, Nano esetén 100-150 mA fölé nem mennék...
Plusz - sajnos - még nincs olyan alappanel ami a nano->normál átalakítást megcsinálja (már tervezem...)
Így a nano bővíthetősége kb. 1/100-ada a normál arduino formátumnak...."

A kisebb terhelhetőség szerintem nem olyan nagy hátrány, komolyabb ráfejlesztett áramkör esetén úgyis külső tápot használnék.
Ezt az átalakító hiányt nem nagyon értem. A normál alappanel esetén is ki kell valahova huzaloznom a I/O dolgokat, (breadboard, vagy feedpanel) a Nano esetén is kell egy panel (igaz, arra fel kell rakni a különféle csatlakozókat (táp, USB, stb.). Vagy az a probléma, hogy a nano közé kell egy átalakító, hogy a feedpanelt illesszem?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: Robert »

A Nano-hoz nincsenek nagyon shield panelek (készen). A standard Arduinohoz van egy csomó: SD-logger, Órapanel, motorvezérlő, robotikai alapok, stb.
A külső táp: az áramkörön ott van a 7805 stabIC. Ennek a terhelhetőségére írtam a 150 vs 500 mA-t.
A nano esetén az a 2 plusz analog bemenet nem sok vizet zavar :)

Nano hátrány: felfele nincs upgrade (Normal: 328-as chip -> Mega panel (ill innen mazochistáknak: Arduino Due)).
Ákos
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. április 11. csütörtök, 13:30

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: Ákos »

Köszönöm, így már világos minden.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Róbert, te miből gondolod, hogy lesz Atmega648, vagy 1288?
(több hozzászólásodban szinte kész tényként kezeled)

Sehol sem olvastam róla, az Atmel honlapján meg sem említik, hogy dolgoznának az ügyön.
Nyilván, ha lenne 1288, azonnal kicserélném a 328-at, de egyenlőre rajtad kívül senkitől sem hallottam róla.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az ATMega-1288 szerintem nem lesz. ATMega-1284 az ami van már.
Az ATMega328 helyett merülrt már többször fel, hogy az ATMega648 kellene/lenne (Megax8 család).

Amikor keresgéltem, akkor vagy az avrfearks oldalon vagy az atmel oldalon a fejlesztői konfreenciák/videók/pdf-ek közt volt utalás rá.
Olyan rémlik, hogy a chipmérettel voltak bajaik, de amikor az A sorozat kijött (kissebb csíkszélesség) - ezt a problémát leküzdhetőnek tartották.

Amint megjelenne azonnal ugranék rá én is :).
susu
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013. április 28. vasárnap, 4:01

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: susu »

Sziasztok!

Megkaptam a leckét, mindjárt az elején jó lenne tisztázni mit jelentenek a programban a karakterek:
() {
;
//
}
() {
;
//
}
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: Robert »

Zárójelek: összetartozó utasításblokk.
; - sorvége/utasításvége
// - megjegyzés

Az első leckékben van egy/több utalás az Arduino notebook-ra. A kapott linken töltsd le. Annak 10...12. oldala ezeket taglalja - részletesen.
Jamal
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013. április 28. vasárnap, 11:30

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: Jamal »

Hello segítséget szeretnék kérni abban hogy hol lehet elérni valami kapcsolási rajzok esetleg leírást mert én csak a készen megrendelhető változatokat láttam.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: 60 nap alatt Arduino tanfolyam

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

A régi fórumon! Ha esetleg még nem ismered?
http://avr.tavir.hu/index.php

http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Co ... ries&cid=9
• 814. AVR-Duino/S összeépítése
8)
Válasz küldése