attiny25 + relé

dlaszlo
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2013. április 20. szombat, 6:38

attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: dlaszlo »

Sziasztok!

Egy 230V-os ventilátort szeretnék kapcsolgatni (szellőzés, hosszú ideig fog működni) ATTINY25-el, ezzel a relével: takamisawa ny5w-k http://www.ret.hu/page.aspx?pageid=8&co ... -56&mfnb=4. A relét először egy BC182 tranzisztorral kötöttem be, de azt a furcsaságot tapasztaltam, hogy a relé nem mindig húz meg. A bázist egy 1kOhm-os ellenállással kötöttem a PIN0-ra, a tranzisztorral kb 2V-al akarta a relét vezérelni 5V helyett, gondolom valamit nem jól csináltam. Végül elkeseredésemben kiforrasztottam a tranzisztort, és az ATTINY lábait közvetlen a relére kötöttem. Nem használtam a relénél diódát, sem tranzisztort, ahogy a legtöbb kapcsolásban találtam az interneten. Nekem minden úgy tűnik hogy tökéletesen működik. A kérdésem, hogy jó lesz ez így (úgy tűnik tökéletesen működik), vagy nem véletlen van az a tranzisztor a relé vezérlésére? Most a relé a GND-re, és a PIN0-ra van kötve. Előre is köszönöm.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: Robert »

A kimenet terhelhetősége: 25-30 mA. A relé ennél többet vesz fel.
Kérnék rajzot!

A relé tekercsére hiányzik a dióda.
A kis fesz arra utal, hogy a tranzisztor lábait összekeverted...
dlaszlo
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2013. április 20. szombat, 6:38

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: dlaszlo »

Robert írta:A kimenet terhelhetősége: 25-30 mA. A relé ennél többet vesz fel.
Kérnék rajzot!

A relé tekercsére hiányzik a dióda.
A kis fesz arra utal, hogy a tranzisztor lábait összekeverted...
Köszönöm a választ!

A kapcsolási rajz: http://db.tt/1W7JB6rx

Ezt a tápegységet csináltam meg hozzá: http://users.atw.hu/silverco/7805/5Volt_1Amper.html Az 1N4002 dióda nem volt a boltban, de az eladó adott egy helyettesítő terméket, nem írtam fel a típusát, de azt használtam.

Szeretnélek megkérdezni 1-2 dologról, ami nem tiszta. (Biztos nagyon alapvető dolgokat kérdezek, de kezdő vagyok, 0 gyakorlattal.)

- Az 1. változatot (lásd rajz) próbáltam ki tegnap, ezt kérdeztem meg, hogy tényleg működhet-e. Úgy ellenőriztem, hogy egy multiméterrel néztem meg, hogy kapcsol-e a relé, azaz a végtelen ellenállás leesik kb 0-ra. Ez így jó lehet?

- Először a 2. változatot készítettem el, ez az ami nem működött, vagy rossz az ábra, vagy ahogy írtad is fordítva kötöttem be a tranzisztort, vagy elégettem (ez lehetséges?), a legegyszerűbb forrasztópákám van, ami mindig nagyon felforrósodik. (A tranzisztort az adatlapja alapján próbáltam bekötni).

- A dióda a reléhez a relében lévő tekercs miatt kell, vagyis ez valamilyen problémát okozhat az ATTINY25-nek kapcsoláskor/kikapcsoláskor? Akkor is ha csak a PIN0-t kapcsolgatom (nincs ADC használat, vagy egyéb extra)? Az a dióda ide jó lehet, amit az 1N4002 helyett kaptam?

- A relé adatait ebben a katalógusban néztem meg: http://www.ret.hu/RETKAT/OLDALAK/RETKAT2012_K_030.pdf, lásd: NY 5W-K
Nem vagyok biztos hogy jól gondolom ezt, eddig csak iskolai dolgozatok alkalmával találkoztam vele, és valahogy így állnék a kérdéshez X év után :) Az NY 5W-K R=208 ohm-os. A relén U=5V esik. R=U/I tehát a relé áramfelvétele I =5V/208ohm=0,024A=24mA, ezt akkor elvileg le tudja adni az ATTINY25? Ha jó ez az elméleti számítás, a gyakorlatban más miatt szoktak ilyen esetben tranzisztort használni a reléhez?

- Ez lett a vége:
http://db.tt/JYudc5Sa
http://db.tt/G4VfcuSw
(Nem vagyok rá büszke, ez biztos nem szép, sokat kell gyakorolni a forrasztást). Én azt gondolom, hogy minden a helyére van forrasztva, és nem enged el a forrasztás. Ezt figyelembe véve, 230V-ot is kezelő áramkört lehet ilyen kivitelezéssel üzemeltetni, vagy ezt így nem szokták? (Egy műanyag dobozban lenne, elzárva a világtól, egy szekrény alatt.)

Köszönöm
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: Robert »

Javaslat, néhány dologra:
http://www.tavir.hu/egyszeru-elektronika

A 230V kapcsolása miatt: a nyers nyák (fólia nékül) a 230V és a betáp közt min 5 mm kell legyen. Nálad a forrszemek miatt ez nincs meg + a bakelitnyák a nedvességet felveszi. Szóval legyen elektromos tűz ellen lakásbiztosításod! Sok helyen a nyákot is elmarják (lsd jobb PC tápok) a primer 230V és a kisfesz rész közt.

Az első ábrádon a relé visszarúgás elleni védődiódáját azonnal tedd vissza! A relé kikapcsoláskor 60-150V tüskét küld a chip felé!
A tranzisztorod itt az ún emitterkövető módban van. Én nem szeretem. Az Emitter a GNDre, bázis a chipre (ellenálláson át) és a kollektor és a +5V közé a tekercs+dióda. Ez a szokásos bekötés.
Dióda oka: a mágneses indukció. Relé kikapcsol a tekercs feszültsége megszűnik, de még otta mágneses tér. Ez összeomlik és indukció van.
Végy egy trafót. A kisfesz oldalon 1.5V-s elemet közz rá, engedd el. A túloldali részen 40-100V jön ki -az összeomló mágneses tér miatt.

208 ohmon tényleg ennyi áram folyik át. Így jó lehet tranzsztor nélkül is...
dlaszlo
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2013. április 20. szombat, 6:38

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: dlaszlo »

Robert írta:Javaslat, néhány dologra:
http://www.tavir.hu/egyszeru-elektronika

A 230V kapcsolása miatt: a nyers nyák (fólia nékül) a 230V és a betáp közt min 5 mm kell legyen. Nálad a forrszemek miatt ez nincs meg + a bakelitnyák a nedvességet felveszi. Szóval legyen elektromos tűz ellen lakásbiztosításod! Sok helyen a nyákot is elmarják (lsd jobb PC tápok) a primer 230V és a kisfesz rész közt.

Az első ábrádon a relé visszarúgás elleni védődiódáját azonnal tedd vissza! A relé kikapcsoláskor 60-150V tüskét küld a chip felé!
A tranzisztorod itt az ún emitterkövető módban van. Én nem szeretem. Az Emitter a GNDre, bázis a chipre (ellenálláson át) és a kollektor és a +5V közé a tekercs+dióda. Ez a szokásos bekötés.
Dióda oka: a mágneses indukció. Relé kikapcsol a tekercs feszültsége megszűnik, de még otta mágneses tér. Ez összeomlik és indukció van.
Végy egy trafót. A kisfesz oldalon 1.5V-s elemet közz rá, engedd el. A túloldali részen 40-100V jön ki -az összeomló mágneses tér miatt.

208 ohmon tényleg ennyi áram folyik át. Így jó lehet tranzsztor nélkül is...
Ok, köszönöm szépen! :) (Ezt az áramkört így nem fogom használni.)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A 220V az kemény dió. Nekem az IBM notebookom trafója robbant szét belülről.

A kicsi lerúgta az ágyról a trafót, koppant, hatalmas durranás, belül rövidzár keletkezett és mindkét biztosíték azonnal levágott (a 40A-es is :) ).
Miután helyreraktam az áramot, szétszedtem a trafót, a NYÁK fele feketére égett, a 220-as tápkábel érintkezőjéről a forrasztás eltűnt a hő hatására.

Mondom is a feleségemnek, hogy 99%, hogy a notebooknak vége. Bekapcsolom, akkuról, indul rendesen, mintha mi sem történt volna.
Volt egy másik trafóm is, most azzal használom. Szerencsére a galvanikus leválasztáson nem jutott túl a robbanás, így maradt épen a notebook.
Avatar
havasi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2010. szeptember 7. kedd, 6:00

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: havasi »

Szia!
Próbáld ki bemeneti ellenállás nélkül. A földelt kollektoros kapcsolásnál a bázifeszültség 0,7V+ a terhelésen eső feszültség. (Ebből azt már láthatod, hogy a reléden így is max. 4,3V lesz)
Annyira nem kell megilyedni a hálózati fesztől, csak okosan kell használni...
Használj foglalatos relét, vagy szilárdtest relét, így nem kell a panelra vezetned a hálózatot.
üdv: Péter
dlaszlo
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2013. április 20. szombat, 6:38

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: dlaszlo »

Szia!

Köszönöm a tippeket!

Egyébként a tranzisztor működése megérne egy misét, annyira ismerem (és szerintem sokan), hogy a bázissal vezérlem hogy mennyire folyik át áram a kollektor és az emiter között, illetve használhatok PNP és NPN típust. 1000 kérdést tudok feltenni: Használati módjai, munkapont beállítás, földelt emitteres, földelt bázisú kapcsolás, erősítési tényező, szélsőséges körülmények között hogy viselkedik: pl kidurran, elfüstöl, semmi baja nem lesz csak nem működik, stb... Van 1000 féle-fajta, hogy kell választani, méretezni stb... Mi az ami digitális technika szempontjából fontos tudnivaló? Mi a helyzet ezzel pl ULM2003A?

Gondolom ezeket meg tudom nézni több helyen, nem feltétlen ennek a fórumnak a témája. És kezdem az "Egyszerű elektronika" cikkek végigolvasásával.

Relé kapcsolgatás:
Nem szoktam egy feladatot ilyen könnyen feladni, de a gyors eredmény érdekében felhasználtam az otthon talált 2000 Ft-os digitális időzítő kapcsolót, és most működik a szellőzés. :) De arról sem vagyok meggyőződve, hogy ez soha nem fog elfüstölni :) Visszatérek még erre, ha akad egy hasonló feladat, addig marad a dugdosós panel, illetve a 9V-os elem, és próbálok majd nyákot marni :D
Avatar
havasi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2010. szeptember 7. kedd, 6:00

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: havasi »

Szia!
A tranzisztor megértéséhez itt egy oldal: http://electronicsclub.info/transistorcircuits.htm
Elég szájbarágósan elmagyarázzák a kapcsolóüzemű működését, számolásokkal, de sajnos angol.
Ha legközelebb előveszed a kapcsolást, akkor azért a földelt emitterest építsd meg, a földelt kollektorost másra találták ki, azt inkább olyan helyen használják, ahol nagy bemeneti ellenállásra van szükség.
dlaszlo írta:bázissal vezérlem hogy mennyire folyik át áram a kollektor és az emiter között
Azért, hogy teljesen összezavarjalak, létezik földelt bázisú kapcsolás, ahol az emitterről vezérlik a tranzisztort. :wink:

Sok sikert a tanuláshoz!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ilyenkor jön elő:

"Ezt így szoktuk" c-ű ökölszabály....
Aztán ha egyszer mégsem, akkor vagyunk meglőve (pl velem az élen)...
A FET az valahogy még olyan "sötét anyag" típusú. Használom, de működik....
dlaszlo
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2013. április 20. szombat, 6:38

Re: attiny25 + relé

Hozzászólás Szerző: dlaszlo »

Köszönöm a segítséget, lesz most mit olvasni :)
Válasz küldése