Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: dummy »

Sziasztok!

Ezer és egy ok miatt oprendszert váltottam. A Linux számomra teljesen új, tehát abszolút kezdőnek számítok benne, így elkélne a hozzáértők segítsége.
Eddig amire szükségem volt: Bascom, FTDI driver, avrISP MK II, terminálprogram RS-232-höz, és vígan dolgoztam.

Xubuntu-n WINE segítségével elindul a Bascom, maga a program működik, önmagában már ez is eredmény.
Az FTDI driver-t a Linux ismeri, ha csatlakoztatok egy panelt, amin FT232RL van, felismeri.
Eddig jutottam, de innentől nem megy a folytatás.

-Szükségem lenne egy olyan programra, amilyen a Windows-os Bray++ volt, a soros porthoz. Létezik-e ilyen Linuxra?
-Működik-e Linux alatt az avrISP MKII, van-e hozzá driver, stb.?
-Egyáltalán, használ-e valaki Bascom-ot WINE-nal, és ha igen, mennyire működik Linux alatt? (Kéretik nem rábeszélni Arduino-ra, vagy más C-szerű programozási nyelvre, mert az a világ olyan távoli a számomra, mint ide az Androméda-galaxis :oops: ).

A segítségeteket előre is köszönöm, hátha rajtam kívül más is átáll Linux-ra, és nem akar a nulláról indulni.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Robert »

Linux terminal:
PUTTY

MKII:
- firmware frissítés a AVRDUDE-s firmware-ra.
- libUSB kell neki (de azt hiszem beépítve tartalmazza)
- Innentől AVRDUDE programozó + AVR-8-omat grafikus keretfelület (JAVA alapú)


Bascom+ WINE megy, de a 2.0.0.0 utántól stabil.
A keletkezett HEX/BIN pedig az AVR-DUDE segítségével égethető be.


Arduino?
Nem, nem amiatt, hogy térj át. A beépített AVRDUDE paraméterezése lepuskázható:) és beépítve mindent tartalmaz is hozzá....
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: dummy »

Robert írta:MKII:
- firmware frissítés a AVRDUDE-s firmware-ra.
Az MKII firmware-ét kell frissíteni?
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: dummy »

Robert írta:- Innentől AVRDUDE programozó + AVR-8-omat grafikus keretfelület (JAVA alapú)
.
.
.
A beépített AVRDUDE paraméterezése lepuskázható:) és beépítve mindent tartalmaz is hozzá....
Az AVR-8-OMat ismerős. A telepítője Debian-os, de van a GDebi csomagtelepítő, rábíztam. Nem tudja telepíteni. Ez kiesett (sajnos, mert ez legalább GUI-s).
Arduino-t feltettem, látja a programozót, de STK500-nak akarja inicializálni, és persze, hogy nem megy neki. Az AvrDude valami parancssoros módszerrel (valahol találtam, copy-paste, telepít) rákerült a gépre, tehát az elvileg fent van. A libUSB-ről nem tudok nyilatkozni.
A csatlakoztatott FT232RL-es panelt is "látja" az Arduino, tehát itt legalább már nincs driver-gond. De a PuTTY-ot szintén nem tudtam feltenni. Keresek valamilyen más progit, csak akad valahol...

(Tudtam, hogy nem lesz egyszerű menet, de jobban tartottam attól, hogy bukom a Bascom-ot, mint attól hogy holmi driver-eken fogok elcsúszni. :? )
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az MKII (AT90USB162/ATMega16U2/ATMega32U2) esetén a firmware AVR-Studio (Jungo driver) és az egyéb LIBUSB alapú megszólítása eltér. A Bascom alól natívan a LibUSB-s/AVRDUDE-s firmware-val hazsnálható.
Linux alatt Nincs AVRStudio, így marad az AVRDuDe alapú.
Be van még pár GUI is a DuDehoz...
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: dummy »

Robert írta:Be van még pár GUI is a DuDehoz...
A 8-O-Mat lett volna jó, mert azt legalább már használtam régebben. Egyelőre másikat még nem találtam.
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: dummy »

dummy írta:
Robert írta:Be van még pár GUI is a DuDehoz...
A 8 -O-Mat lett volna jó, mert azt legalább már használtam régebben. Egyelőre másikat még nem találtam.
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

dummy írta:...Egyáltalán, használ-e valaki Bascom-ot WINE-nal, és ha igen, mennyire működik Linux alatt?
Kb 2-3 éve tértem át ubuntura... bascom-wine-val használható, de lassabb (elviselem). STK500 klónt használok a nativ driver-el. Friss telepítés után létre kell hozni egy linket a wine részére a felcsatolt ftdi-ről terminálból, pl.:
sudo ln -is /dev/ttyUSB0 ~/.wine/dosdevices/com2

Más irányú tapasztalatom nincsen.
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: dummy »

Időközben lecseréltem a Xubuntu-t Kubuntu-ra :D , és találtam egy gui-t az avrdude-hoz.
Amire még nem találtam megoldást, az az, hogy miként lehetne az avrdude-t rootként futtatni a konzol használata nélkül. A gui-t ugyanis MONO-val kell futtatni, és így nem tudom az avrdude-t külön kezelni, mert a gui indítja.

A Bascom szépen megy, valóban lassabb egy kicsit, de nem zavaró.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Robert »

sudo ? vagy jogosultságállítás?
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: dummy »

Robert írta:sudo ? vagy jogosultságállítás?
sudo kellett néki. Ettől függetlenül nem megy.

AvrFuse1.0.2 és az Avrdudess gui-k ugyanazt kiabálják: avrdude: stk500v2_ReceiveMessage(): timeout

Terminálban kezelve az Avrdude viszont látja a programozót, nem fut hibára. Nem akarom elhinni, hogy minden Linux-felhasználó kizárólag terminálból programozza a kontrollereket. :roll:
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Nálam nem kell rendszergazdának lenni.
Valamelyik csoportban nem vagy benne, ezért panaszkodik.

A gui pedig az avr8-burn-o-mat
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: dummy »

Csak összeállt a történet. :)

A Bascom szépen fut a Wine alatt, nekem nem olyan lassú, hogy zavarna. Az avr8 burn-o-mat-ot nem tudtam telepíteni, valami fordítási hibára fut telepítéskor, maradt az avrdudess, ami viszont gond nélkül fut. Egyszerű, szerény GUI, külön ablakban fut vele az avrdude, de amit kell, azt megcsinálja. Le kell hozzá tölteni a mono csomagot, és a
sudo mono avrdudess.exe
paranccsal indítani.

Ha valakinek nem futna az avr8..., annak jó alternatíva, ha nem akarja fényesre koptatni a billentyűzetet az avrdude miatt. :D
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Hát, elég érdekes történet, hogy nem fut az avr8-burn-o-mat. Kicsit úgy hangzik, mintha a "bash" nem futna Linux alatt.

A program java-ban íródott, egy GUI és a parancssoros AVRDude-ot hívogatja. Ha a java fel van rakva, akkor illene futnia. :)
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Re: Áttérés Linuxra (Xubuntu) - hogyan?

Hozzászólás Szerző: dummy »

csabeszq írta:Hát, elég érdekes történet, hogy nem fut az avr8-burn-o-mat. Kicsit úgy hangzik, mintha a "bash" nem futna Linux alatt.

A program java-ban íródott, egy GUI és a parancssoros AVRDude-ot hívogatja. Ha a java fel van rakva, akkor illene futnia. :)
A legnagyobb baj, hogy nem tudom felrakni magát a programot. Xubuntu-ban fordítási hibára fut, amit kezdő Linuxosként nem tudtam sem megfejteni, sem megoldani.
Mivel a Xubi párszor rejtélyes dolgokat produkált, áttértem a Debian 7-re, Xfce felülettel. Az Avr8-... telepítőcsomagjával a Debian (hiába a .deb kiterjesztés) nem tud mit kezdeni (legalábbis a Synaptic, leírás hiányában meg én sem). Egyébként a legújabb java van fent, tehát azt nem hiányolhatja.
Egy korrekt, részletes, "bolondbiztos" telepítési leírás sokat lendítene a dolgon, de mivel ilyen nincs, marad az avrdudess.
Válasz küldése