Fűtésvezérlő készítése

A meglévő hardware eszközök fejlesztési lehetőségei, módosítások, illetve új eszközök bevezetése
Bal
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013. október 15. kedd, 9:51

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Bal »

Robert írta:A polyfuse miért zavar?
Valahol olvastam, hogy elég nagy a feszültségesés rajta. Egynek néztem az adatlapját, de nem derült ki nekem, hogy mikor mennyi lehet. Meg valahogy az sem az igazi, hogy ha egyszer valami zárlatos, akkor visszakapcsolgathat. De ha szerinted ez kell nekem, hát legyen :)
Robert írta:Mekkora áramod megy át rajta?
Az elméleti max áramerősség, ha minden menne egyszerre (pl. mind a négy relé húz), akkor ~400 mA. De ez nem fordulhat elő logikai szempontból nézve.
Robert írta:Normál biztosítékot szidni fogod, az első zárlat után....
Hát igen. Legszívesebben betennék egy 5x20 üvegbiztosítékot, csak az nem fér el már a NYAK-on.
Robert írta:Analóg esetben lehet gondod, ha precíz 5V kellene. Ekkor tegyél rá 3.3V-ot (pl. FTDI 3V3 kimenete). Innentől a fesz esés senkit nem zavar.
Analógot is kell mérnem 30V-ig egy feszosztón keresztül, szóval talán jobb lenne az 5V a pontosság miatt.

Az jó megoldás lehet, ha nem trükközök semmit, csak beteszek egy polyfuse-t, bekapcsolok 2 relét, hogy legyen egy átlagos terhelésem, és megmérem a +5V feszültségét, és a programban pedig azzal számolok? Az 5V normál üzemben a feszszabályzóból fog jönni.

Köszönöm a segítséget!
Bal
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013. október 15. kedd, 9:51

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Bal »

Elkészültem végre valamivel. Nem a fűtésvezérlő lett, nem is a faszárító vezérlés, hanem egy szellőztetés vezérlő :) A saját lap életem első saját NYÁK-ja, ráadásul kétoldalas és házilag készült a toneres megoldással. Elsőre hibátlan lett az egész, el se hittem. Még csak tesztüzemben ment, ott hibátlanul. Idővel kiderül, hogy megbízható lesz-e hosszú távon is.

Rengeteget tanultam közben!
nyak.jpg
cucc.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bal
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013. október 15. kedd, 9:51

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Bal »

Megvan az első probléma: néha resetel a rendszerem, amikor a relé elenged. Amikor húz vagy tart, akkor semmi gond nincs, csak lekapcsolásnál. Azt írják mindenfelé a Neten, hogy ez azért van, mert induktív a terhelés (230V ventilátor) és lekapcsolásnál elektromágneses impulzus keletkezik, és rongálja a relé érintkezőit is (szikra).

RC Snubber néven említett megoldást javasolnak, ami egy sorban kötött ellenállás és kondenzátor párhuzamos kapcsolását jelenti vagy a motorra vagy a kapcsolóra.

Rendeltem 630V-os 100nF fólia kondenzátort és 1W 100R ellenállást, remélem jó lesz, ha rákötöm a ventillátorra vagy a relé érintkezőire. Van ehhez valakinek infója, véleménye? Pl. hogy hívják ezt az rc snubber dolgot magyarul?
Bal
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013. október 15. kedd, 9:51

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Bal »

Lassan másfél hónapja hiba nélkül működik. Megoldotta a reset problémát a szűrő, amit végül a motorra tettem, nem a relé kontaktusaira.
Válasz küldése