Kínai csellentyűcske

A Blogokkal, eseti hírlevelekkel kapcsolatos visszajelzések...
Válasz küldése
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Kínai csellentyűcske

Hozzászólás Szerző: Robert »

A nyitott projektek egyszerre hordozhatnak áldást és átkot. Az elmúlt két héten két történet is rávilágított a visszásságokra:

Adott az Arduino - hiszen ezzel foglalkozik a TavIR oldal. Az eredeti olasz Arduino lapok mellett számos kínai utángyártás jelent meg - hiszen szabad az elektronikai rajz, szabad a kapcsolás. Azonban ez néha visszaüt. Elég csak az "UNO klón - kis hibával" cikkre gondolni.

Itt már kicsit túl is lőttek a célon. De az 1:1 utángyártások esetén fel kell tenni a kérdést:
- miért ennyi?
- mi a buktató?

Többen (én is) sokáig csak az árat néztem. 1-2 eFt mit számít. Ha nem jó: bosszúság, kuka. Viszont nem számoltam valamivel: a levelezésre fordított idő, a pénzvisszatérítés / újrarendelés illetve a küldés idejére. A költségek közt az idő "ingyen" van. Az elmúlt 2 hónapban csak Arduino lapból (mini, micro pro, uno, mega) 14-15 darab jött javításra.

Lassan beleég a TavIR fórum fejlécébe is: "Amit Kínában összeraknak - itthon megjavítjuk."

A vizsgálatok, időt rabló javítások során a feltárt ordító típushibák: a forrasztógyanta átvezet, láb nincs beforrasztva, összeérnek kivezetések, bootloader hiányzik....

És itt tapasztalom az olcsóság hátulütőjét: műszaki leírások és a kapott eszközök a "kínai csellentyűcske" szintjét sem érik el (ha éppen vannak). Így használni, pláne javítani - majdnem esélytelen...

Mindenáron ősz hajszálakat akarunk? Én már letettem róla. Inkább drágább legyen, de garancia, korrekt leírás, tanácsadás legyen hozzá. Ja, és nem vagyok időmilliomos sem, hogy azt a keveset pazaroljam...




De mi az a kínai csellentyűcske?
Elektromos Csellentyűcske: Egy klasszikus a 80-as évekből, amit Nagy Bandó András tett híressé a rádiókabaréban. A játékot elsősorban borderline személyiség zavarral küzdő, málnaszörp mámorban fetrengő óvodásoknak találták ki. Legalábbis erre utal a játék "ha vagytok egyed és nincs játszó, önmagatokból is összerakni, és az nyer, aki előbb" utasítása.

HaszNÁLLAti UTmutat

A játék neve: ELEKTROMOS CSELLENTYÜCSKE. Biztos nágy az örom !
Hogy a gyermek eztet a játék neki, ünneplő alkalom kezébe venni,
által kissé tanulás célzatából kaptál. Tehátakorlá Suk !

1. A doboz tetővel bír. Ez leszedés után szabad
benyujtás a kézenk, négyszögalak ELEKTROMOS
CSELLENTYÜCSKE.

2. Alapos és kézbentartva alányulva óvatosan dobos
fenekéről első játék bekezdését.
FUGYULIM ! Felszólít !

3. Mindezután meg lehet kezdeni játszását a játéknak
vele.

4. Fogjátok a drót alfelét a kéz magsujja közzé, és
job kezetek föl-le mozgat, majd onnét villany be-
kapcsol, hirtelen smrigli erősen, különben nem jön
a villany se át, se hosszu, se tyü.

5. Egyfejü magánjáték. Ha vagytok egyed és nincs játszó,
önmagatokból is összerakni, és az nyer, aki előbb.

MINDENFEJÜ VÉTELEMBERNEK ÜZEN KEDVES JÁTSZÁS ?

GYÁRTMÁNYTYó CÉG
John42
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014. augusztus 25. hétfő, 7:46

Re: Kínai csellentyűcske

Hozzászólás Szerző: John42 »

Szia!
Azért egy kicsit árnyalnám a képet, az alábbi cikk érdekes:
http://www.theguardian.com/cities/2014/ ... earl-river

Olyan gondolatokat ír, hogy:
- A kínai már nem "az a" régi kínai gagyi
- Shenzen környékén bármit össze lehet rakni olcsón, van minden, áramkör, alkatrész, gyártókapacitás
- Már 10 000 darabnál nullszaldóra ki lehet jönni. Pl. Arduino klón, 10 ezer darabban, jó minőséggel is kijöhet olcsón.

Ettől még persze van sok gagyi is. De a pénzvisszatérítéssel sosincs gond, a szállítás valóban 1 hónap, és nyilván az áramköri tervezés és a minőség se lesz európai, magas szintű, de azért nem is annyira rossz, mint ami lehetne.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Kínai csellentyűcske

Hozzászólás Szerző: Robert »

Jópár esetben a megrendelő/marketing mondja meg az árat és a kínai pedig megnézi, hogy ebből mit lehet kihozni...
Valahol az van/volt, mint az 1970-1980-as évek japán elektronikájában. Utángyártás, távolkeleti gyártás, klónozás. Aztán előjöttek a saját fejlesztések és a továbbgondolások. És utána már _önálló_ japán elektronikai ipar lett belőle....

Valahol ez van Kínában is.
Viszont a környezetvédelem, munkabérek és a technológiai követelmények emelkedésével a kínai sem lesz sokáig az a nagyon olcsó. Kivéve, ha állami dotáció lesz/marad rajta, mint a "FreeShipping" szállításokon... De ezt a nagyobb cégek már kezdik elveszíteni.
Ami érdekes, hogy Kína épp a gazdasági gyarmatosítást hajtja végre. ahogy EU/USA kína fele nyitott, most Kína nyit Afrika ásványkincsei fele.... De ez messzire vezet már...
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Kínai csellentyűcske

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Róbert, abban van üzlet, hogy javítgatod a kínai Arduino-kat?

Mármint hogy megveszek valamit harmadáron az e-bay-en, elviszem neked és te féláron kijavítod én meg spóroltam vele pár ezer forintot. Rajtad kívül mindenki jól jár a bolttal. Nem lenne célszerűbb azt mondani, hogy nincs időd a javításra, vegyél újat, nem annyira drága?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Kínai csellentyűcske

Hozzászólás Szerző: Robert »

A javítgatás előnye:
- típushibák kiismerése,
- mire kell vigyázni beszerzések esetén, honnan ne vegyünk
- ha meghalt valami akkor: humán error (védelmi hiba), hardware/gyártási hiba (mit rontanak el)

Persze van olyan, hogy távdiagnosztikábal már kihozható, hogy nem javítható gazdaságosan. De ha van mód, hogy csak bootloader hiány/hibás, akkor egyszerűen javítható.
Meg persze cikkek is készülgetnek belőle...
Bár amilyen kreatív hibák bírnak időnként lenni, mindíg van újdonság.... És persze elrémisztő fotóknak is jó néhány :)
csgabor
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014. augusztus 30. szombat, 8:49

Re: Kínai csellentyűcske

Hozzászólás Szerző: csgabor »

Sziasztok!

Regisztráltam a "60 nap alatt Ardiuno" tanfolyamra, annak ellenére, hogy én PIC-es vagyok ;-) Nagyon jók a leírások, és érdekes (időtöltés is) az olvasgatása. Azonban a héten érkezett egy érdekes gondolatokat rejtő "Made in China - minden áron?" kis kitérő, amelyhez volna néhány gondolatom...
Nagyon sok mindet vásároltam már onnan, tabletek, apró kütyük, elektronikai alkatrészek, Gotek USB Floppy emulator Amigához amelyet persze flash-elni kellett a meglévő leírás alapján, stb) és azt kell, hogy mondjam, gyakorlatilag semmilyen problémával nem találkoztam eddig...
Nem értem, miért próbálja a cikk azt sugallni, hogy ami drágább, vagy mondjuk úgy drágább helyről van beszerezve, az jobb? Kérdezem ezt azért, mert pl. a shop.tavir.hu oldalán bemutatott 8 csatornás, 24 MHz logikai analizátor (Saleae SW) (http://shop.tavir.hu/product_info.php/p ... leae-p-112) is biztos vagyok benne, hogy Kinából érkezik és abban is biztos vagyok, hogy UGYANAZ a készülék, amit én is megrendeltem kb. 3000Ft-os áron... Attól mert idehaza 11250Ft (+ gondolom postaköltség) mitől lesz jobb vagy más?

Csak én látom az ellentmondást a cikk gondolatmenetében...?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Kínai csellentyűcske

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nem azt sugalja hogy jobb vagy rosszabb.
Manapság mi az ami nem Kínában készül?
- Oldd meg, 100 darab után kapsz 1-2 pluszt grlátisz. Az a garanciális csere.
- Amikor probléma van (szoftver/hardware/használat, akkor a kínai elfelejt angolul is)
- az összeállított eszközcsomag ami Kínából jön, sokszor 1-2 apróságnak tűnő, ámde a használatot erősen megkönnyítő holmit kihagy. Mert 5$..10$ árért már versenyképtelen lenne. Sokszor 5-10 cent! különbség, ami alapján a vevők vásárolnak.

A logikai analizátor példája:
- Kína befut 3..10 hét
- rájössz, nincs normális csatlakozás hozzá (hüvelysoros van csak, kontakthibás majd' az összes)
- kéne csiptetős, mert használhatóbb (újabb pár hét)
- néha eldobja a kapcsolatot. Ja kontakthibás belül a csatlakozó (10-ből 2-3 esetén)
- volt kontakthibás USB kábellel szerelt is már...

A TavIR esetén ezek _mind_ tesztelésre kerülnek a piacradobás előtt. Így a bosszúság, ez/az nincs/kimaradt: na ilyen nálam nincs. Megveszed, kipróbálod - nem erre gondoltál, vagy nem tudod jól használni. Itt van lehetőség becseere, mást, vagy megoldást keresni a problémára.
A TavIR oldalon vagy akár telefonon segítséget kaphatsz. Sőt nem egyszer volt példa, hogy valaki hozta a kütyüt és _helyben_ szerette volna látni, hogy tényleg jól működik. Erre _itt_ van lehetőség.

A Kínaira?
Persze megoldható: csak idő.
Kidobsz 2..3 napot és eljutsz a keresett hibáig. Hány marad rejtve - egy darabig, amikor határidős munka előtt beüt a menkü?


Ezek mérlegeléséről szólt a cikk....
Válasz küldése