Tápellátás

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Válasz küldése
Avatar
Tom2tom
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2008. december 22. hétfő, 7:00

Tápellátás

Hozzászólás Szerző: Tom2tom »

Sziasztok!

Sok hasznos témát sikerült már találnom a fórumokban. Köszönöm!
Most információra van szükségem az alábbiakhoz:

Sikerült összeraknom egy Mega8L-t egy LCD-t és egy I2C-s RTC-t (Real Time Clock). Szépen működnek is. Most az szeretném, ha az RTC külön gombelemről(3V) kapná a tápot, a többi alkatrész (Mega8L és LCD) szintén másik táphoz jutna. Hogyan kell ezt megoldani? A két táp "-" (negatív) pólusát kössem össze? Vagy egyszerűen kössem rá a tápokra az eszközöket (IC-ket) és fognak kommunikálni I2C-vel?


Köszi: Tamás
http://web.rubicom.hu/gytamas2/Mega8L_I2C_RTC-p02.JPG
http://web.rubicom.hu/gytamas2/Mega8L_I2C_RTC-p03.JPG
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tipp:
Ext1 panel utolsó oldala....
Itt a 2 diódás megoldás van. Neked ha elem van, ez kell.
Ekkor ha kap tápot, akkor az elem felöli dióda lezár. A táp megszűnésekor az elem ellátja a RTC-t.
http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Do ... tit&lid=48
Avatar
Higgins
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 169
Csatlakozott: 2006. február 23. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Higgins »

Szia!

HA pl. DS1307-et használsz akkor egy sima 3V-os gombelemmel (pl. CR2032-vel) lehet táplálni az RTC-t. A GND az maradhat közös, azzal nincs semmi gond, egyszerűen a jelenlegi RTC-re tegyél egy gombelemet polaritás helyesen persze.

Egyébként ahány RTC, annyi féle megoldás lehetséges, én most csak egyet mondtam el, amit én használok.

Bár ha megengedsz egy apró észrevételt, én már az elején így terveztem volna az áramkört. A következő NYÁK-ot már gombelemmel tervezd meg!


Üdv: Higgins
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A tisztán gombelemes RTC esetén ha a többi rész 5V-s, akkor a felhúzóellenállásokon és a belső védődiódákon át a gombelemet 5Vról töltöd!
malac
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 1:53

1.2-ről 5v

Hozzászólás Szerző: malac »

Sziasztok,

Minden projektem így kezdődik, hogy "minnyá meghülyülök", szóval három napja bogarászom a LinearTechnologies oldalát, meg mindenféle fórumokat, de még nem találtam elég jó választ.

A problémám egyszerű, biztosan másnak is volt már ilyen, kellene egy cuki IC ( boost converter ) ami minimális külső alkatrész hozzáadásával bír nekem 1.2V-os NiMH cellából csinálni 5V-ot egy Mega8 , 3 pici LED,egy minizümmögő( 20 csipogás hetente ) és egy ultrahangmodul etetésére ( max.100mA, de lehet, hogy kevesebb...).

Találtam olyan kapcsolást, ami sok alkatrészes volt, annak nem sok értelme, mert akkora térfogatba már még egy cella beépíthető, 2.4-gyel meg már tengersok boost IC tud 5V-ot egy pici induktivitással meg két apró kondival összehegesztve...

Ha tudna valaki ilyet ajánlani, lehetőleg olyan típust persze ami be is szerezhető viszonylag könnyen ( nem házasodnék még be plö kínai családba :)), meg ellátna hasznos tanácsokkal, hogy a kijövő fesz.-t szűrjem-e vagy elfogyasztja jóízűen nyersen is az AVR, nos azt szépen meg is köszönném.


Szép napot !

malac ( former rosszpelda )



,
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tipp:
LTC3525
http://www.linear.com/product/LTC3525
+ 1 tekercs, 2 kondi.
malac
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 1:53

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: malac »

Köszi Robi a tippet :)

A 3525 adatlapját már egyszer átnéztem, de most még egyszer megtettem, nekem úgy tűnik, hogy 5V-ot legszívesebben 2.4-3.7V-ból ( 3525-5 ) szeretne csinálni, ha 1.2-t kap akkor 3.3-at tud ( 3525-3 ).

A példaáramkörök is leginkább erről szólnak.

Ha arra gondolsz, hogy a 3525-5-re kössek 1.2-t aztán azzal is menni fog ( az IC 1V-tól is megindul az adatlapja szerint ), akkor egyre gondolunk, ott tartok pont, hogy veszek vagy kettőt, meg az adatlapon javasolt alkatrészeket, aztán vagy megy, vagy nem :)

Köszi a megerősítést még egyszer, ha kipróbáltam visszajövök vagy sírni, vagy ujjongani :)

SF
Laci_L
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 9:31

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: Laci_L »

üdv.


No! sírsz? :-)

Ha jól látom, ez tud 400mA-t!? az mire lehet elég?
Nano+10db_DS18S20+Ethernet+LCD+4Relé-hez mennyi kellhet?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nano: ~40 mA
Wiznet: ~250 mA
DS18x20: 1-2 mA
4xrelé: 4x75 mA = 300 mA
LCD: alap: 25mA + háttérvilágítás: 100 mA

Hát, izé.....
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A relé az érdekes tészta. Egyrészről csak akkor fogyaszt, ha be van kapcsolva, magyarul a 4x-es szorzó lehet, hogy mégsem annyi.

A másik meg az, hogy relé és relé között eszméletlen különbségek vannak. Van, amelyik 150 mA-rel kapcsol, a másik pedig 20 mA-rel.
Ha bemész a boltba és a belső ellenállását kérdezed, értelemszerűen az eladónak fogalma sem lesz róla. Márpedig erre tápegységet méretezni teljességgel lehetetlen.

Én a japán Takamisawa-kat használom, mert bizonyos változatok belőle alacsony fogyasztásúak. Van 12V-os relém 933 ohm belső ellenállással (15mA-n kapcsol).

Az eladók agybajt kapnak tőlem, mert multiméterrel megyek, kirakják a választékot, én mérek és mondom, hogy ezt.

Eljutottam ehhez a problémához, amikor 8 relét kellett kapcsolni. 8x120mA = 960 mA,vagy 8x20mA = 160mA. Nagyon nem mindegy, hogy 1A kell hozzá, vagy 160mA-rel elintézed az egészet.

És hogy fokozzam a relés mizériákat, van 5V-os relém (alacsonyfogyasztású), amelyik polaritásos. Gondolom a védődiódát beleintegrálták és kizárólag egy irányból lehet használni. Van (+) és (-) sarka neki.
Laci_L
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 9:31

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: Laci_L »

Köszi mindkettőtöknek!

Van egy 5V/2,5A-es Router tápom, azt szántam a kazánvezérlő projektre, az elég lesz :)
De gondolkodom, h a Nano-LCD-DS-ek külön akkuról menjenek-e....(3-4db ceruza akku)
Így abszolút le lenne választva még a relés opto kőrről is. :roll:
Avatar
GPeti
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2011. március 3. csütörtök, 7:00

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: GPeti »

Relé fogyasztás csökkentésre nagyon sok trükk van, pl először megkapja a névleges feszültséget később már mikor behúzott akkor kevesebbet, akár ellenállás áram korlátozással esetleg pwm, de a legjobb megoldás a bistabil relé, ennek két tekercse van ha az egyikre kap impulzust akkor behúz ha a másikra elenged, ez tulajdonképpen egy 1 bites tároló.
malac
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 1:53

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: malac »

Még nem próbáltam, ezekben a hetekben egyszerre leszek mindenhol és sehol, erre meg nem tudok egyelőre csomagot címeztetni, de ha BP-re is elkeveredek benézek néhány boltba, aztán ha van valahol, jöhet a teszt januárban :)
malac
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 1:53

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: malac »

Hello Mindenkinek !

Megoldottam ( illetve megoldotta Kína ) a problémám :
http://dx.com/p/usb-dc-0-9v-to-5v-volta ... v82yFYRgUM

ha esetleg másnak is hasonlóra van szüksége.
Vártam rá vagy egy hónapot, belecsúsztam a kínai Holdújévbe, de tegnap megjött és azt csinálja amit kell :

http://kepfeltoltes.hu/140215/20140215_ ... es.hu_.jpg

Szóval öröm, boldogság :)
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Tápellátás

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Tápfurcsaságok:
Egy 50V-os cuccnál kérték, ugyan menjen már 80V-ról. Alapból is kapcsolóüzemű táp van, fogyasztás nem sok, működik.
A magas fesz miatt kapcsitáp kidob (2576HV), túrás, LM5008 100V-os 300mA-es pont jó lesz. Fél óra számolgatás, összerak, úgy látszik,működik. Program feltöltés ISP-n keresztül, hibás. Feltöltés 20x, hibás, össze-vissza helyeken. Program vagy megy, vagy nem, inkább nem. Áhhh, kifogtam egy hibás AVR-t.
Próbaképp táp kiköt, direktbe megtáplálva...feltöltés elsőre tökéletes. Na, most akkor mi van? Visszakötöm az LM5008-at, minden megy, tud eepromba menteni, minden jól fut. Mi különbség lehet két kapcsolóüzemű táp között??? Frekire az újabb 6x-os frekin megy, de tele van minden kondizva, az kellett illetve illő az előzőhöz is, vagy is a kapcsolóüzemű 9.5V-ot állít elő, utána 78L05 van, tehát ha rakoncátlankodik a 78L05 még szűri is. Természetesen szkóp rá, mindenhova, sehol semmi gond. Lehet, csak el kell felejtenem a Texas-t, LinearTech-nek is van ilyenje, csak 7x-es áron :(
Csak úgy elmondtam...okulásképp...
JAni
Válasz küldése