segítség!!

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Lezárt
Avatar
rostasc3
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2009. október 20. kedd, 6:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: rostasc3 »

Most látom, hogy ez gyárilag van így leonardon:

Wire Library

This library allows you to communicate with I2C / TWI devices. On the Arduino boards with the R3 layout (1.0 pinout), the SDA (data line) and SCL (clock line) are on the pin headers close to the AREF pin. The Arduino Due has two I2C / TWI interfaces SDA1 and SCL1 are near to the AREF pin and the additional one is on pins 20 and 21.

As a reference the table below shows where TWI pins are located on various Arduino boards.
Board I2C / TWI pins
Uno, Ethernet A4 (SDA), A5 (SCL)
Mega2560 20 (SDA), 21 (SCL)
Leonardo 2 (SDA), 3 (SCL)
Due 20 (SDA), 21 (SCL), SDA1, SCL1
F4ther
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2015. május 7. csütörtök, 16:39

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: F4ther »

rostasc3 írta:Lehet, hogy bele kellene nézni a wire könyvtárba, hol foghatja ezeket a lábakat. Én is használok wire könyvtárat és 1307-et is, de nálam nem volt ilyen gond. Talán más wire könyvtár segít.
Újraraktam az arduinot, hozzátettem az elvileg jó könyvtárakat, analóg bemeneten megvizsgáltam a 2-es és 3-as kimenetet Wire könyvtár közben, és mind a 2ön 5v feszültség van, még csak nem is változik, és továbbra se használható :/


Edit: Szóval akkor a 2-es és a 3-as alapból az SDA és SCL, a 2 szélső kivezetés meg ugyan az?
Avatar
rostasc3
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2009. október 20. kedd, 6:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: rostasc3 »

Igen, ez tehát foglalt. De bizonyos szempontból mindegy, mert ha máshol lenne, akkor is két láb elmenne az óra kezelésére.
Amúgy nálam uno van. Nekem is volt olyan, hogy elfogyott a digitális i/o, és az analógból foglaltam le.
F4ther
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2015. május 7. csütörtök, 16:39

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: F4ther »

rostasc3 írta:Igen, ez tehát foglalt. De bizonyos szempontból mindegy, mert ha máshol lenne, akkor is két láb elmenne az óra kezelésére.
Amúgy nálam uno van. Nekem is volt olyan, hogy elfogyott a digitális i/o, és az analógból foglaltam le.
Hát olvastam hogy analógot nem túl szerencsés használni digitális kimenetként.

Nekem a jelenlegi felállás szerint, lcd elveszi a: 4-9-es lábakat, SD kártya 10-13-as lábakat és az analóg 0-át, SDA, SCL 2 és 3-as lábakat, és az LCD háttérvilágítását még akkor nem kötöttem be

Amire szükségem lenne még: 3 bites MUX bekötéséhez a 3 select, és 1 analóg bemenet, és 2 ezektől független digitális kimenet.

Tehát számok alapján van elég, kérdés hogy nem okoz e galibát nekem, ha pl a mux selectek analógról mennek, és közbe olvasnék is ki értéket? (mennyire befolyásolja a kiolvasott értéket pl az analógon lévű felhúzó ellenállás, etc.)
Avatar
rostasc3
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2009. október 20. kedd, 6:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: rostasc3 »

uno-ról tudok beszélni, nekem is egy analóg be meg egy digitális ki van az analóg porton és egyáltalán nem zavarják egymást. a felhúzó ellenállás is lábanként van, kikapcsolható, semmi gond nincs. ja és nálam az scl sda is azon van!
F4ther
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2015. május 7. csütörtök, 16:39

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: F4ther »

rostasc3 írta:uno-ról tudok beszélni, nekem is egy analóg be meg egy digitális ki van az analóg porton és egyáltalán nem zavarják egymást. a felhúzó ellenállás is lábanként van, kikapcsolható, semmi gond nincs. ja és nálam az scl sda is azon van!
A leonardo nem sokban különbözik elvileg, szóval ha ez így ott is megy, akkor nálam is működnie kéne, most letesztelem a muxolást kiolvasással, aztán kiderül :)
F4ther
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2015. május 7. csütörtök, 16:39

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: F4ther »

Sziasztok!

Sajnos újabb probléma ütötte fel a fejét.

Leonardora korábban rádugtam 9V-os dc csatlakozót mint tápellátás (előtte rámértem multiméterrel, stimmelt, szabvány belső plusz külsö minuszos 9,01 V) akkor még rendben ment, kapta a tápot semmi gond nem volt. Tegnapi nap folyamán megismételtem a műveletet, csak most már élesben (kellett volna a vezérlés) de sajnos valami nem sikerült, az arduino kikapcsolt amint rádugtam a tápot (azonnal kihúztam, amúgy ez a 9V-os táp 24V-ról kapja az áramot) és azóta az a táp 15V-ot ad + melegszik (Valószínű gyári hibás volt).
Ma lecseréltem a tápot, megpróbáltam újabb tesztet végezni, de semmi, nem indul az arduinó hiába dugom rá a 9V-ot (rámértem multiméterrel, 9,04 V), csak és kizárólag USB-n keresztül indul.

Mi lehet a probléma oka, és mi az amit tudok tenni hogy elhárítsam a hibát?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Mérj:
DC be: 9V. Középső ér megy nyákon tovább. Itt van egy dióda és egy 16V/47uF kondi. Ez valószínű zárlatba ment.
Kondi koforraszt, diódán át a feszt meg kell kapd. Ha rövidzár, akkor a 7805 stabIC kiforraszt, az is meghalt.

Szépen végigköveted a feszt....
F4ther
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2015. május 7. csütörtök, 16:39

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: F4ther »

Mértem amit tudtam, a zöldnél 9V feszültséget kaptam, ahol piros ott meg 0 fesz.

Képhez link
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ha jól látom: betápon a 9V megvan végig, a 7805 bemeneten ott a 9V, a kimeneten meg 0V jön ki.
Ez lehet
- 7805 stab IC kimenete meghalt - csere
- 7805 után rövidzár van - Ez a FET hibára utal, ami az 5V / külső 5V-ot kapcsolja (itt a műveleti erősítő (LM393) is fontos lehet, előtte a 2 ellenállásosztója működik-e (azaz a LM393 komparáló lábán 2.5Vnak kell lennie).


Tipp:
- 7805 kiforraszt
- a 7805 kimeneti helyére (GND/5Vja) : USB v. külső 5V-ot kötsz. Ha a rendszer megy : a 7805-öd volt meghalva.
F4ther
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2015. május 7. csütörtök, 16:39

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: F4ther »

Robert írta:Ha jól látom: betápon a 9V megvan végig, a 7805 bemeneten ott a 9V, a kimeneten meg 0V jön ki.
Ez lehet
- 7805 stab IC kimenete meghalt - csere
- 7805 után rövidzár van - Ez a FET hibára utal, ami az 5V / külső 5V-ot kapcsolja (itt a műveleti erősítő (LM393) is fontos lehet, előtte a 2 ellenállásosztója működik-e (azaz a LM393 komparáló lábán 2.5Vnak kell lennie).


Tipp:
- 7805 kiforraszt
- a 7805 kimeneti helyére (GND/5Vja) : USB v. külső 5V-ot kötsz. Ha a rendszer megy : a 7805-öd volt meghalva.

Köszönöm a tippet, holnap megnézem feszstab kivétele után külső 5V-al remélem megoldja mert azt tudnám cserélni könnyen
F4ther
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2015. május 7. csütörtök, 16:39

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: F4ther »

Kiforrasztottam a feszstabot, külső 5 voltal működött, úgyhogy most arról kapja a tápot ideiglenesen ráforrasztva amíg meg nem érkezik a csere alkatrész.

Kérdésem hogy ha ilyen módon kap áramot a leonardo, akkor ha mellette rákötöm USB-re, honnan fogja kapni az áramot? Analóg bemeneten kéne olvasnom értékeket, de USB-vel nincs közös föld
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: Robert »

A panelen ott a közös föld....
Ha így kapja, akkor az USB a kommunikációért felel csak (táplálásért nem), a rendszer 5V (terhelhető) pedig a 7805 helyéről.
F4ther
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2015. május 7. csütörtök, 16:39

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: F4ther »

Nem tudom hogy kéne hsz-t törölni :oops: (fellépett probléma, de a konkrét dolgot sikerült megoldani, lett helyette másik ... )
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: Robert »

A hozzászólások a megírás után 5-10 percig módosíthatóak, javíthatóak.
Az utókor ha idetalál, az is meg tudja oldani majd ez alapján a problémát....
Lezárt