arduino isp

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Ezzel is timeout hibát kapok. Ahol át kell állítani a com port számát, ott látni, hogy a 4-es számú üres. Az 5-öst
pl. használja más - jelzi is. BT eszközt, csatolót nem látok. asrock H81 alaplap:

http://www.asrock.com/mb/Intel/H81M/index.hu.asp

Van még ötleted, hogy mi a bánat gondja lehet?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: Robert »

timeout : van amikor nem szereti a bootloader jelenlétét. Az is timeoutol :(

A célchip nélkül mit csinál?
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Robert írta:timeout : van amikor nem szereti a bootloader jelenlétét. Az is timeoutol :(

A célchip nélkül mit csinál?
Arduino natúran lóg az usb kábelen. Szintén timeout probléma.
A bootloadert a célchipben értetted, vagy az arduinoban?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: Robert »

Arduinoban.

Melyik arduino verzióval próbálod (isp ill programozás?)
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Robert írta:Arduinoban.

Melyik arduino verzióval próbálod (isp ill programozás?)
Arduino 1.6.5 van a gépen. Ebben az isp version 04m3.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: Robert »

Arduino-105 verzióval próbálnám inkább.... :)
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Robert írta:Arduino-105 verzióval próbálnám inkább.... :)
Ha jól csináltam, hogy eltávolítottam az 1.6.5-öt, töröltem a mappáját, majd feltelepítettem az 1.0.5-öt - akkor még mindig nem jó...
Az 1.0.5-ben is ISP v. 04m3 van. Timeout a hibaüzenet továbbra is.
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Chip programozása

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Teljesen kezdő vagyok és szeretnék segítséget kérni!

Nemrég vettem egy Arduino UNO R3-at. Meg is írtam rá az első programomat, ami a lakásunk világítását vezérli majd. Jól működik, és szeretném a programot egy önálló chip-be betölteni, amit aztán majd körül vesznek a relék FET teljesítménykapcsolók stb. A programot c-ben írtam az Arduino C fejlesztőeszközzel. Sajnos a program chip-be történő beégetésének folyamata nem világos számomra, ebben kérnék segítséget attól, aki már ezt gyakorlatban csinálta.
A kérdéseim:
1. Az Arduinó C fejlesztőprogramot használom. Megnéztem, és a programozók között van Arduino ISP programozó, tehát a sima arduino UNO R3-t vélhetőleg "átalakíthatom" programozónak. Már kaptam tanácsot abban egy másik topicban, hogy a meglévő R3-at átalakíthatom programozónak, azt is láttam már leírásokban, hogyan kell bekötni a chip-et erre a "barkács" programozóra! Nem világos azonban, hogyan és milyen programot kell rátölteni az R3-ra, hogy programozásra alkalmas legyen?
2. Ha már sikerült felkészíteni az R3-at arra hogy programozó legyen, akkor mi a program égetés menete? Van ebben jelentősége annak, hogy van-e az égetendő chip-ben bootloader?
3. Láttam a kapható modulok között egy Arduino mini (vagy mikro) fantázianevű kütyüt, amiben a kapcsolási rajz alapján gyakorlatilag semmi nincs, csak a mega328 vezérlő, táp és kvarc kristály. Az ára is baráti, ráadásul az összes láb forrpontokra ki van vezetve! Lehetséges, hogy nekem ez célravezetőbb lenne, mint egy chip-et megvenni közel ugyanannyiért? Esetleg ebből is lehetne csinálni egy programozót? Mivel jobb nekem egy STK500 programozó, mint egy ilyen "barkács" programozó? Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy nem lesz gyakori, hogy chip-et kell beégetnem, hiszen ez számomra csak hobby és szórakozás, nem munka!

Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni!

Bagi
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: Robert »

1. Az Arduinó C fejlesztőprogramot használom. Megnéztem, és a programozók között van Arduino ISP programozó, tehát a sima arduino UNO R3-t vélhetőleg "átalakíthatom" programozónak. Már kaptam tanácsot abban egy másik topicban, hogy a meglévő R3-at átalakíthatom programozónak, azt is láttam már leírásokban, hogyan kell bekötni a chip-et erre a "barkács" programozóra! Nem világos azonban, hogyan és milyen programot kell rátölteni az R3-ra, hogy programozásra alkalmas legyen?
ArduinoISP: az Arduino gyári minták közt (File-> Examples alatt) A programkód elején a használat illetve a bekötés.
Ha már sikerült felkészíteni az R3-at arra hogy programozó legyen, akkor mi a program égetés menete? Van ebben jelentősége annak, hogy van-e az égetendő chip-ben bootloader?
Nincsen. Az égetés folyamatának első lépése a chip _teljes_ törlése.
A menete: http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Co ... ge&pid=158
Láttam a kapható modulok között egy Arduino mini (vagy mikro) fantázianevű kütyüt, amiben a kapcsolási rajz alapján gyakorlatilag semmi nincs, csak a mega328 vezérlő, táp és kvarc kristály. Az ára is baráti, ráadásul az összes láb forrpontokra ki van vezetve! Lehetséges, hogy nekem ez célravezetőbb lenne, mint egy chip-et megvenni közel ugyanannyiért? Esetleg ebből is lehetne csinálni egy programozót? Mivel jobb nekem egy STK500 programozó, mint egy ilyen "barkács" programozó? Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy nem lesz gyakori, hogy chip-et kell beégetnem, hiszen ez számomra csak hobby és szórakozás, nem munka!
Lehet használni kést is a kábelblankolásra meg a csavarozásra is. Sőt, kölcsön is lehet kérni...
De ha munkaeszköz és _eszközként_ tekintesz rá, akkor nem barkácsmegoldást választasz. Az első elfüstölt, tönkretett elektronika + a ráfordított idő ára már bőven több, mint egy _normális_ programozó.
STK500: USB felé van normális illesztés. A protokollja STK500V2. A csatlakozó szabványos ISP6 vagy ISP10. Az összes 8bites AVR-t támogatja Tiny13...Mega2560 vonalon. Ismeri az összes programozási metódust. Kompatibilis az összes programozókörnyezettel.
ArduinoISP: nell hozzá egy Nano vagy egy hasonló USBillesztő+mikrokontroller. Protokollja: STK500v1 + hack. Nem ismeri az összes támogatott programozási módot, így lassabban égeti a chipet. ATMega2560 ill. az újabb chipek programozására nem alkalmas. Jópár más programkörnyezettel nem kompatibilis. Csatlakozója nincs, barkácsolni kell rá, hogy ISP10/ISP6 legyen.
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Szia!

Hajlok én az STK500-ra, nincs ezzel gond! Amikor a kezemben van egy szűz, boltból vett chip, annak a programozásához kell valamilyen foglalatot barkácsolnom, vagy az STK500-ban van ehhez valamilyen eszköz (foglalat, vagy csipesz amit a lábára csíptetek stb.). Még mindig nem értem a bootloader szerepét a chip-ben! Kicsit magyarázom a dolgot: úgy képzelem jelenleg, hogy megcsinálom azt az áramkört, ami kapcsolgatni fogja a lakásvilágítást (fogadja a villanykapcsolók vezetékeit, vannak benne relék, vannak benne teljesítmény kapcsolók a LED világításnak stb.). Ebben az áramkörben van egy IC foglalat, ebbe fogom beletenni a mega168 vezérlőt, ha rátöltöttem a programot. Viszont azt, hogy a program hogy a nyavalyába meg bele, azt nem látom én! Elméletben persze értem, csak most oda értem, hogy gyakorlatban kéne megcsinálnom, és most szembesülök vele, hogy nem tudom mit kell csinálni!

Az Arduino mini vagy nano nem mint programozó szerepel a gondolataimban, ezt kicsit összemostam a kérdésemben. A konkrét kérdésem ezzel kapcsolatban az, hogy amennyiben egy áramkört vezérlő kontrollert akarok létrehozni, akkor tegyek egy chip-et foglalatban és az kapcsolgassa a reléimet, lámpácskáimat, vagy vegyek egy forrfülekkel ellátott Arduino nano vagy mikro áramkört és építsem be azt. Van ennek hátránya-előnye, azok akik már gyakorlatban csináltak ilyet, azoknak mi vált be? Én még nem tudom mivel csinálok jót, és mivel követek el hibát!

Köszönettel

Bagi
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: Robert »

Bootloader: chipet egyszerűen külső forrásból programozod (pl. sorosport, SD kártya)
Elv: http://www.tavir.hu/bascom-bootloader

Hogy megy bele - gyakorlatban látod úgyis....
Illetve keress youtube videót :)
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

bagizoltan írta:... tegyek egy chip-et foglalatban és az kapcsolgassa a reléimet, lámpácskáimat, vagy vegyek egy forrfülekkel ellátott Arduino nano vagy mikro áramkört és építsem be azt...
Na hát lehet innen megint el fognak zavarni minket, mert szerintem nem is az isp a legegyszerűbb megoldás a Te problémádra.
Szerintem, ha egyszerűen csak az a célod, hogy végre működjön már az áramkör, mit bánod Te, hogy hogy, csak működjön, akkor az a legegyszerűbb, ha veszel egy usb-s, atmega328 chip-es arduino nanot, ami egyébként alig nagyobb az atmega 328 DIP tokozású chipjénél, ráadásul kb 150 Ft-al drágább, már ha a megfelelő helyről szerzed be.
http://www.ebay.com/itm/Useful-Device-f ... SwVL1WA74B
Jó, persze, lehet mondani, hogy kínai vacak, nincs támogatás, meg garancia, de nekem eddig alig jött olyan alkatrész kintről, ami ne lett volna jó.
És 600 FT. Míg egy ATmega328 chip is minimum 450 Ft. Ha itthon veszed meg, akkor meg még drágább.
Szóval ha veszel egy usb-s arduino nanot, akkor egyszerűen rádugod usb-n a gépre, és feltöltöd rá a programodat az arduino IDE szoftver segítségével, ahogyan ezt az arduino Uno-dal is szoktad. Csak ugye nem unot állítasz be eszközként.
Elvileg semmiféle kompatibilitási hiba nem lehet, mert ugyanaz a chip. Bár a nano lábkiosztásával nem vagyok tisztában. Arra keress rá.
Aztán fogod a nano boardodat és azt építed be az áramkörödbe, mintha egy Atmega328 chip lenne. Látszólag pazarlásnak tűnik egy usb-s, fejlesztőeszközt beépíteni, de egyszerűen az van, hogy egyszerűbb, és végeredményben olcsóbb, mintha egy sima chipet építenél be.
Viszont ha megunod a lámpa villogtatást még mindig felhasználhatod másra.

Ha meg a már meglévő chipedet akarod felprogramozni, az se olyan bonyolult ám, mint amennyire annak látszik.
De először döntsd el, hogy akarsz-e szűz chipet felprogramozni, vagy inkább nanot veszel.
Mert ha beéred a nano-s megoldással, akkor fölöslegesen nem gépelem le.
Aztán ha arduino ISP-vel akarod feltölteni, elvileg abban is tudok segíteni, meg ha más programozóval, abban is.
Ez még éppen megy. :)

Az a baj a Taviron található leírásokkal, hogy nagy rutinnal rendelkező emberkék írták. És nem bántani akarlak titeket, minden tisztelet a tiétek, biztos, hogy rengeteg energia volt összeszedni és htalamas tudás van mögöttetek. Csak kezdőkét ugyanazzal szembesültem, hogy van itt mindenféle leírás, de csomó olyan dolog hiányzik belőle, ami nektek már fel sem tűnik, mert annyira alapnak számít.
Pl leírhatod, hogy miket tud az STK500, ami annyira alap, hogy az hihetetlen.
De egy kezdő már ott fennakat, hogy na de mi a fene az az ISP6. Én is így voltam ezzel korábban.
Szóval csomó dolog egy kezdőnek nem lesz egyértelmű. És hiába nyomta végig az ember az arduino60 nap alatt tanfolyamot, ha elkezd a DEEPavr-el ismerkedni, mintha egy szakadékot kellene átugrania.
Nincsenek olyan leírások, amik ezen a szakadékon vezetnének át lépésről lépésre.
Persze lehet, hogy ez valójában nem is baj, mert akit igazán érdekel, az úgyis utána fog járni, ki fogja bogarászni, meg ahogy látom ilyen hozzáállás is kell az adatlapok bújásához.
De ha létezne egy a 0 szintről mindent részletesen elmagyarázó könyv, annak nagyon tudnának sokan örülni. Rengeteg időt meglehetne spórolni vele.
De nem létezik. Ezért marad a youtube-ozás, google-zés, fórumokon való olvasgatás, faggatózás.

Szóval kedves Zoltán...Te döntesz. Egyszerű megoldás, vagy ISP, vagy DEEPavr? :D
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Nincsenek olyan leírások, amik ezen a szakadékon vezetnének át lépésről lépésre.
Hajrá, tudom ajánlani a GitBook oldalt, https://www.gitbook.com/.
:D
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Kedves Róbert és Katonafull!
A bootloader elvét értem, bár a link mögötti cikket még nem láttam, és megint megértettem egy-két dolgot. A jelen gyakorlatomban nem feltétlenül van jelentősége, hiszen házon belül használom fel a vezérlőt, és ha új programot akarok rátölteni, akkor odaviszem a PC-hez és rátöltöm. Ettől függetlenül nem feltétlenül vetném el a megismerését, mert igen hasznos lehet még.
Csak annyit kérdeznék ezzel kapcsolatban, hogy amikor a jelenlegi UNO R3-ra feltöltöm a programot az USB porton keresztül az Arduino programmal, akkor a bootloadert használom?

De lássuk először a chip programozást. Bár nagyon csábító és kényelmes kész USB-s áramkört használni, én szeretem a kihívásokat. Így ha nem okozok vele nagy munkát, szeretném megtanulni. Első körben UNO R3-al történő programozás érdekelne, mert ahhoz elvileg mindenem megvan! Később előveszem majd STK500-at is, de az már talán magamtól is fog menni.
Szóval szívesen fogadnám a programozás lépéseit. Különös tekintettel arra, hogy mit kell rátölteni az UNO R3-ra, hogy programozó lehessen. Programozásra jelenleg az Arduino 1.0.5 r2-t használom!

Köszönettel

Bagi
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Feltöltöttem neked az I2C bootloaderemet, amit használok.
Az Atmega328p-s változatot, 40-es I2C címen.

Használni sosem fogod, de nem is ez a lényeg. Magadtól nem fogsz egyhamar bootloadert írni, érdemes kimazsolázni a használható részeket.

A probléma ott kezdődik, hogy
- hogyan fordítasz kódot a 0x7E00 címre 0 helyett
- hogyan írsz felül a flash-ben egy lapot.

Nálam működik, ezt használom. A bootloader kizárólag akkor hívja meg a programot, ha a flash-en be van állítva egy byte egy fix értékre.
Amikor feltöltesz, akkor törlöd ezt a bájtot. Amikor a feltöltés befejeződik, a program elindul rendesen, utána kap egy I2C üzenetet, hogy kész és fogadni is tudja, akkor beállítja magának.

Ha elszáll, megdöglik, fagy, áramszünet,... akkor RESET hatására újra a bootloader fog elindulni, megpróbálhatod ismét felprogramozni. Akar a rosseb programozóval szaladgálni, ezért ha valami nem sikerül, nem fog automatikusan elindulni a program. Ennyi a működése.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése