AVR kezdőnek

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Válasz küldése
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Hát ha a 4.17 a stabil, akkor lehet én is azt szedem le inkább.
De most van atmelstudio 7 a gépemen.
először mégiscsak azzal fogom kipróbálni.

Igen, nézegetem a youtube-os videókat. Az USBASP szoftverfrissítését is az alapján csináltam meg korábban.
Jó dolog ez a Youtube. Nemrég a vízvezeték szerelést tanultam meg onnan :D Mármint egy kis részét.

ID olvasást már csináltam, igaz az extreme burner-el.
Úgy értettem, hogy bonyolultabb az atmelstudio, hogy ahhoz pl hozzá kell adni a programozó eszközöket, mielőtt használhatnánk, ami szintén parancssoros, ez az extreme burner meg simán felismerte anno az USbasp-t.
Igaz, ez csak azt tudja.

Mi, hogy a dude máshogy néz ki? Hát eléggé, mert az parancssoros. Vagy nem egyről beszélünk? Én csak azt ismerem amit cmd-ből lehet indítani. Azt használtam ahhoz is, hogy feltöltsem az usbasp új firmware-ét.
Van másik avrdude is?

Na van itt egy újabb dolog, ami nem világos.
Leírtad, hogy hol találom a linkelt doksiban a 328P ID-ját.
Az eddig oké is.
Aztán megnéztem az atmega88-ét is. Megvan, szintén ok.
De utána az atmega88PA-nál meg sem említi az adatlap.

Pedig ha jól emlékszem valahol azt olvastam, hogy minden chiptípus saját azonosítót kap.
Az atmega328-nál igen, meg az atmega328P-nél is írja, és el is térnek, de van pár, ahol a P-végúeknél meg nem írja
Azokkal akkor mi a helyzet?
Jó, nyilván kiderül, ha jól raktam össze az áramkört és rányomok a read ID-re, de azért jó lenne előre tudni mit kell várni.
Persze lehet csak vak vagyok.
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Áhhháááá, megtaláltam :D De nem ebben a doksiban, mert ebben nincs benne.
Az atmel oldalán van egy vaskosabb és abban benne van.
Hát ilyet... miféle diszkriminatív világban élünk, ahol a 88PA-sokat a rövidebb verzióban arra sem tartják érdemesnek, hogy közöljék az ID-jukat? :D

284. oldal, 28.3-as pont
http://www.atmel.com/images/Atmel-8271- ... mplete.pdf

ATmega88PA 0x1E 0x93 0x0F :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Dudéról nem sokat tudok azért írtam hogy valószínű. AVRStudio meg nem stabilabb, hanem az 5-ös verziováltásnál nem támogatta az stk500 at ami nekem pont van. Kb ott abba is hagytam a frissítgetést.
Megánál nagyobb avr nem valószínű hogy a kezembe kerül, ezért jó a régi felállás is, ha meg igen majd rákészülök. :)

eXtreme Burner - AVR nél a biztosíték bitek beállítása a nem szép. :)

https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... EE0158403F

Megtaláltam, és ide feltettem a biztosíték bitek összeírásom. Csak magamnak firkáltam össze, de lehet használni tudod.
AVR fuses.txt
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: Robert »

AVRStudioból a 4.19 az utolsó emberi méretű (STK500 és MKII mindent támogat).
Az AStudio 5.0/5.1 STK500-at ki akarták venni, mert vedd meg az újabb programozót (MKII). Az atmel marketingesei kapták az avrfreakson a béáta teszteléskor a hidegt/meleget :)
AStudio 6 ill 7 ujra támogatja már a STK500-at (de nem minden erre alkalmas chipet!).


Adatlap: van a Complete és van a brief verzió. Az utóbbi csak funkcionális áttekintésre jó, a Complete meg a jó részletes....
Amúgy ha meg ott az AVRDuDe: avrdude.conf állományban ott van txt alapon benne:)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Most hogy kiolvastattam kollegával a bibliát, ne áruld el hogy egy pár soros txt álomány is tartalmazza a tudást. :)

Ha megunom az Arduinozást lehet ránézek az új AStudiora. Köszi az infót.
STK500+Jtag combim meg ha nem veszi be, akkor gariba visszaviszem a TavIRos boltba és lecserélem újra, azt hiszem most van ilyen akció, hogy beviszek egy mélyhűtőládát, és kapok egy MKII-t. :mrgreen:
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Robert írta: Amúgy ha meg ott az AVRDuDe: avrdude.conf állományban ott van txt alapon benne:)
Köszönöm a tippet, bár ezt véletlenül tudom, mert már bele is néztem korábban. Azt hiszem épp azért, mert volt valami, ami nem volt benne és bele kellett tenni az arra vonatkozó részt és úgy már tudta azt is. Vagy valahogy így volt. Hogy mi volt az, már fogalmam sincs.
De pl az atmega88PA-t nem ismeri a dude. Legalább is legutoljára még nem ismerte. Gondolom, ha a conf-ba beilleszteném a rá vonatkozó sorokat, akkor tudná azt is.
Lehet pont ilyesmivel próbálkoztam annak idején. Ki tudja már... :)

Szóval az adatlapot csak azért bogarásztam, hogy tudjam már, hogy mit hol kell benne megtalálni, meg értsem már. Biztos a google is tudta volna az ID-t.

De még mindig nem jutottam dűlőre, hogy stk500, vagy mkII legyen.
Nem szavaznátok? :D
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: katonafull »

SanyiSay írta: Megtaláltam, és ide feltettem a biztosíték bitek összeírásom. Csak magamnak firkáltam össze, de lehet használni tudod.
AVR fuses.txt
Hű, de jó, köszönöm szépen!
Akkor összemásolom a Róbert által írttal és ki is nyomtatom magamnak. :) De jó, végre lesz egy jó leírás érthető emberi nyelven :D
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Na kezdenek már derengeni ezek a biztosító bitek.

Na és honnan tudom, hogy pontosan mi a különbség az ugyanolyan nevű, de más számú biztosító bitek közt? Mármint gondolom ugyanazt állítod, csak más tartományba.
De pl.: Konkrétan mi a különbség atmega88PA esetében a SUT1 és SUT0 között?
Vagy a CKSEL0, 1, 2, 3 között?
Hmm... ez biztos chiptípusra jellemző
Várjatok, kitalálom. Adatlap? :mrgreen:

Áááá, ezek az index számok az adott biztosító fajtának a bitszámát jelentik?
Ha pl.: a SUT 2 bites, akkor SUT0 az első, SUT1 meg a második bit?
vagyis lehet
00
01
10
11
És ha azt szeretném, hogy a SUT = 10 legyen, akkor SUT0 = 0, vagyis van pipa, SUT1 = 1 vagyis nincs pipa a feltöltés előtti beállításnál.
Ez így korrekt?
Már ha jobbról balra nő a bitek száma... Mert ezek az infósok olyan huncutok, hogy mindent invertálnak, meg össze-vissza fordítgatnak :)

És akkor a CKSEL meg 4 bites, és 16 variáció létezik.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Előbb szavazzunk: MKII. Mondjuk most nézem hogy az MKII nincs vészórajel kimenet? Na erről majd Róbert inkább mesél.
Amúgy az adatlapjukat megnézed pikk pakk látszik a különbség.
http://shop.tavir.hu/product_info.php/p ... amozo-p-44
http://shop.tavir.hu/product_info.php/p ... amozo-p-36
Az én bitösszeírásom is Róberttől, vagy az itteni csapattól ered, csak hol innen hol onnan.(majdnem mind benne van a Bascom könyvben, de az sem kizárt hogy az egész onnan van) Mert 3 dolog kell az AVR-hez /Adatlap, Róbert, TavIR Csapat/. Tudásodtól függ a sorrend és a miből mennyi aránya. :)
SUT-okról egy oldal.
http://www.scienceprog.com/programming- ... -settings/
Igaz én nem vagyok egy nagy AVR guru de ezekkel nem szoktam foglalkozni, hogy őszinte legyek eddig fel sem tűnt ebben a formában. :)
Legalább is AStudioban.
Ezek közül választod ki az AVR-ed órajelét, és hogy belső vagy külső meg a késleltetést. Int/Ext
http://www.avrfreaks.net/forum/external-crystal-fuses
Egyébként hasonlót kérdez az itteni emberke is. :) Ott a válasz is az oldal alján.
Ezt párszor már belinkeltük. Itt látod hogy ha az órajelet változtatod akkor változik a SUT is, nem kell külön foglalkozni vele.
http://www.engbedded.com/fusecalc/
Itt megkeresed a te AVR-ed és látod mit lehet választani.
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Asszem mkII lesz.

A vészórajel kivezetés gondolom a kizárt chipek "újraélesztésére" való, úgyhogy ha csak ennyi, akkor egy ilyen pacemaker áramkört úgyis hipp-hopp összerakok az alapján a leírás alapján, amit nemrég linkeltél.
3 dolog kell az AVR-hez /Adatlap, Róbert, TavIR Csapat/. :D :D :D

Hát jó, valószínűleg, ha már tudom mi micsoda én se fogok azzal foglalkozni, hogy hányadik bit a SUT1, mert majd csak bepipálom a bepipálni valót és kész.
De ez nekem most nagy felismerés volt. :)
És valóban az online kalkulátor oldalon a hosszú legördülő menüben is ott vannak leírva az oda vonatkozó SUT és CKSEL bitek binárisban. De jó.
Egyébként néztem is már csomószor ezt az oldalt, csak eddig nem értettem mi az a sok minden a legördülő menüben.
Vagyis nem ezt néztem, nekem ez jobban tetszik:
http://eleccelerator.com/fusecalc/fusec ... p=atmega88
Ezen az oldalon a lock bitek is szerepelnek. Nem mintha kellene, de ha már vannak, akkor hadd lássam már :D

Ok, megint világosabb lett az egész.

De most akkor valami megint nem stimmel. :))

A majd egyszer felprogramozandó atmega88PA fusebit beállítása a következő:
http://eleccelerator.com/fusecalc/fusec ... LOCKBIT=FF

Amit nem értek, hogy ez a legördülő menüben
"Int. RC Osc. 8Mhz..."- kezdetű beállításnak felel meg. Vagyis belső oszcillátort állítunk be feltöltéskor.
Na de a kapcsolásban meg van a chip XTAL1-2 lábán egy 32.768 kHz-es oszcillátor. Ráadásul kondik nélkül.
http://www.doc-diy.net/photo/smatrig21/ ... ics200.png
Hát ez minden eddigit felrúg.

Márpedig működnie kell a kapcsolásnak, mert csomó visszajelzés van az oldalon, hogy megépítették és milyen jó.

Vagy ez a beállítás csak az égetéskor fontos, mert az alatt nem teszünk kristályt a chipre és utána meg az áramkörbe behelyezve használja a külső oszcillátort?
Ilyen lehetséges?

Ha összerakom a led villogtató áramkört végre, akkor ahhoz gondolom nem kell külső oszcillátor, a belső oszcillátoros beállítás közül meg akármelyik megfelel, ugye?
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: vargham »

Robert írta: Néhány amit linkeltél a Prolific USB illesztőICre épül. Ez viszont Win8/Win10 alatt már nem támogatott (nincs driver hozzá:( )
Pontosan melyik IC? PL-2303HXA?
Én egy PL-2303 TA-t vígan használok win10 alatt.

http://www.prolific.com.tw/US/ShowProdu ... 25&pcid=41
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

A mit tegyünk ha külső órajelünk van de nincs rajta kérdésre szerintem a segédórajelgenerátor oldal első pár sora ad kimerítő választ. :)
Amúgy meg utólag már nem kötelező kivenni az áramkörből az AVR-t.
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: katonafull »

SanyiSay írta:A mit tegyünk ha külső órajelünk van de nincs rajta kérdésre szerintem a segédórajelgenerátor oldal első pár sora ad kimerítő választ. :)
Amúgy meg utólag már nem kötelező kivenni az áramkörből az AVR-t.
De ebben az esetben nem ez a kérdés, hanem nagyjából a fordítottja. A segédórajel generátor szükségességét felfogtam.
A készítő leírása alapján a program feltöltése előtt a fuse biteket úgy kell beállítani, hogy egy "Int. RC Osc. 8Mhz..."- kezdetű beállításnak felel meg. Vagyis belső oszcillátort állítunk be.
De az áramkörben meg van rajta egy külső 32.768 kHz-es rezonátor, ráadásul kondenzátorok nélkül.

Az eddigi fuse bit és beállításaikról való olvasgatás alapján ezt nem értem.
Ha az áramkörben van külső rezonátor, akkor hogy a fenébe lesz belső oszcillátoros beálltása a fuse biteknek?
Most akkor vagy nem értem még a fuse bit beállításokat, vagy ez valami furfangos megoldás.

Esetleg létezhet olyan, hogy feltöltéskor belső oszcillátort állítunk be, de a feltöltött programban van valami írva, ami már a kész áramkör használata közben mégis használhatja a külső rezonátort, ha épp úgy állítjuk be a kütyüt?
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Vagy esetleg az van, hogy első nekifutásra belső oszcillátor fuse bit beállítással töltjük fel a programot és ha ez megvolt, ezután állítjuk át a fuse biteket külső órajel forrásnak megfelelőre?
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: AVR kezdőnek

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Ez megint az a téma amibe nem igen botlottam bele, de mondom mi jut eszembe aztán Róbert kijavít ha nem jó. :)
Rezonátor kondik nélkül. Bascom tankönyvben 06, AVR órajeleknél van ilyen hogy elhagyhatók a kondik. Még sosem próbáltam.

Kezdeti órajel beállítás lehet a sebesség miatt. Az ISP sebessége az órajel sebességének 1/4 e lehet. Ezért ha a maxot állítod be akkor gyorsan tudod feltölteni.
itt pld erről beszélnek.
https://www.pololu.com/docs/0J36/3.b.2

És volt valami olyasmi kérdés is hogy kell e feltétlen külső órajel.
Hát led villogóhoz nem igen. :) Sok mindenre elég a belső. Szerintem.
Válasz küldése