A Microchip megvenné az Atmelt?

Avatar
macsek
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 121
Csatlakozott: 2008. december 4. csütörtök, 7:00

A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: macsek »

http://www.electronics-eetimes.com/en/a ... =222927155

Én féltem kedvenc uC-inket a konkurrenciától. 8O Ti hogy látjátok?
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A PIC mikrovezérlők 8 bites változatai hulladéknak tekinthetők a szétszegmentált szerkezetükkel. A 32 biteset nem ismerem.
Az MPLIB fordító nem ingyenes, az ingyenes változat növeli a kód méretét. Ahogy tudom, a gcc sem támogatja.

A legolcsóbb kínai PICKIT3 programozó is aranyáron fut, miközben arduino-t már 700 Ft-ért kapni és programozó nélkül is megy.

Ellentétben ezzel: a microchip perifériái jók. Használható IC-ket gyárt, feltéve, hogy nem mikrokontrollerről beszélünk.

Egy biztos: a PIC IC-k jelenlegi formájukban nem fognak olyan karriert befutni, mint az Atmel AVR-jei.
Ha sokat ugrálnak és szívóznak, akkor a nép átáll az STM-re, de a jelenlegi 8 bites PIC-ek esélye, hogy Arduino IC-ket kiváltsák az nulla.

Viszont: az Atmega328P elavultnak tekinthető (bocs). Az ESP8266 már megabájtoknál mozog, miközben nincs a legsikeresebb sorozatnak (Atmega328P) nagy testvére. Nem értem, hogy miért nincs Atmega2568P, lehetőleg DIP változatban is. A PIC 32 bites IC-ket is gyárt DIP tokozásban.

Szerintem már túl sokáig az Atmega328P nem fogja húzni, a kérdés, hogy melyik IC fogja váltani (AVR/PIC/STM).
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

További kérdés, hogy a Raspberry származékok ára lemegy-e annyira, hogy versenytársa legyen egy Arduino-nak.

Orange Pi-t már 8500-ért kapsz, amin Linux is futhat.

Gondolj bele, ha lemenne az ára 2500-ra, akkor az Arduino-nak DUE-stul mindenestül vége.
Avatar
macsek
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 121
Csatlakozott: 2008. december 4. csütörtök, 7:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: macsek »

Én nem szeretnék linuxot futtatni ahhoz, hogy a modellvasút mozdonyán villogjon pár LED.
(A fő oprendszerem amúgy linux, de ahová AVR tiny illene oda nem tennék egy linuxos uC-t még akkor sem, ha olcsóbb volna)
A 328p - legalábbis szerintem - nem avult el. Arduino központi uCnek viszont tényleg jóval nagyobb kapacitású eszközt kéne TERVEZNI, már csak azért is, mert az Atmel számára nagyon fontos termékcsaládról beszélünk.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A pár LED még nem probléma modellvasútnál. Nálam a pár száz LED okoz gondot jelenleg. Ezzel oldom majd meg a jelzők vezérlését és a házak, utcai lámpák világítását.

Gondolj bele, van 11 jelzőm (jelenleg csak 1 irányba), némelyik 3, némelyik 4 lámpás, barátok közt is 40 LED.

TLC5940-et fogok használni, ahol beállíthatom a fényerőket, hogy a sárga ne legyen erősebb, mint a zöld, meg hasonlók.

A házak világítása címezhető LED szalaggal lesz megoldva. Minden házba bekötsz egy vagy több RGB LED-et, programból meg állítod, hogy milyen színnel és fényerővel világítson a ház.

Az egész érdekessége az lesz, hogy igazából semmi különbség nem lesz a házak és a jelzők működtetése között. Minden LED egyenértékű lesz.

Magyarul programból a konfiguráció lecserésésével beállíthatod, hogy a ház világítson pirosan a vasúti jelző helyett. Minden LED egyforma, te állítod be programból, hogy melyiknek mi a feladata.
Simán kicserélhetsz 3 házat egy vasúti kereszteződés jelzővel és akkor a házak fognak villogni, ha jön a vonat.

Ha új dolgokat raksz be, drótozol és átkonfigurálsz, nem kell még programot fordítani sem.

:)
Avatar
macsek
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 121
Csatlakozott: 2008. december 4. csütörtök, 7:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: macsek »

Hű, ez nagyon jó! :)
Bár szerintem még ehhez sem kell RasPi és linuxos kliens, egy plusz shielddel meg ügyes programmal egy arduino is elviszi ;)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Atmega328P csinálja (tehát elviszi), de már kezd necces lenni.
A gond az, hogy jelenleg a memória 33%-át viszem el, de ha teljesen elkészül a projekt 50%-ra is felkúszhat.
Azért Arduino-t használok, mert sokkal gyorsabb a munka vele, mintha C-ben, vagy assembly-ben írnám. Viszont a hátulütője az, hogy a memória felhasználása is növekszik.

Gondolj bele, hogy a projekt 400 LED-et tud vezérelni. Mindegyik LED 4 byte-ot foglal el: 1 byte a feladata (mindig bekapcsolva, sötétben bekapcsolva,...), 3 byte a világítási paraméterek (PWM érték + áram érték, vagy RGB értékek).
A LED-ek szimpla tárolásához 4x400 = 1600 byte kell minimálisan, ami már nem fér be az EEPROM-ba. Éppen ezért a FLASH végét használom erre a célra; az utolsó 2k a LED-ek leírását tartalmazza és a bootloadert hívogatva frissítem.

Valljuk be, hogy 400 LED vezérléséhez azért külső EEPROM-ot beszerezni komolytalan. Az Atmega328P éppenhogy elboldogul vele.

A benne lévő 2k RAM meg vicces. A munka jelentős része amiatt keletkezett, mert kevés a RAM. 64k RAM jóval kisebb kódot eredményezne, egyáltalán nem kellene pepecselni, hogy most mi legyen.

Nekem az Atmega328P kevés kezd lenni. Legalább 512k-s chip kellene 64k RAM-mal, hogy valódi programozással foglalkozzak és ne a chip korlátait kerülgessem.
Avatar
macsek
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 121
Csatlakozott: 2008. december 4. csütörtök, 7:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: macsek »

Amúgy az arduino mega nem lenne jobb neked?
ATmega1280 százlábú :) , Flash 128 Kbytes, SRAM 8 Kbytes, EEPROM 4096 Bytes

Meglátjuk, hogy a Microchip szárnyai alatt elkészítik-e (neked ;-) ) a led vezérléshez is jó, arduino kompatibilis mikrokontrollert.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Rendeltem nemrég egyet tesztelni (Atmega 2560 board), de nem rajongok érte, mert akkora mint egy tepsi. Az UNO-t se nagyon szeretem, mert az is igencsak méretes.

Ahol lehet nano-t használok. Már eleve a projektjeimet sem Atmega328P-vel tervezem, hanem nanoval. Úgy használom, mintha IC lenne, mert nem sokkal nagyobb egy DIP IC-nél.

Ha váltanék, akkor STM32-re mennék, 20k RAM, 64k FLASH, amit 1000 pénzért tud.
http://www.ebay.com/itm/1pcs-STM32F103C ... Sw6BtVVACk

Ráadásul csak a táp kell, hogy 3.3V legyen, mert jellemzően 5V toleráns bemenetei vannak.
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: vargham »

Avatar
macsek
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 121
Csatlakozott: 2008. december 4. csütörtök, 7:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: macsek »

Köszi a hírt vargham.
January 19, 2016
Dear Valued Atmel Customers and Channel Partners,
Today Microchip Technology announced the signing of a definitive agreement to acquire Atmel.
The transaction is subject to the approval of shareholders of Atmel, regulatory approvals and customary closing conditions. We expect the transaction to close in the second calendar quarter of 2016
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Akkor elképzelhető, hogy fizetős lesz az Atmel Studio?
Avatar
macsek
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 121
Csatlakozott: 2008. december 4. csütörtök, 7:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: macsek »

kapu48 írta:Akkor elképzelhető, hogy fizetős lesz az Atmel Studio?
Szerintem nagyon távoli kérdést tettél fel. Ez előtt még azok a kérdések merülnek fel, hogy:
  • Megtartják-e az Atmel márkanevet?
  • (Ha nem, akkor esetleg a [i]Microchip Studió[/i] lehet ingyenes)
  • Mikori időpontra gondolsz?
  • Ott van a gépeden letöltve az utolsó pár verzió. Meg még jópárunknak. Legföljebb a Win12 támogatás hiánya miatt lesz kérdéses, hogy tudjuk majd használni.
  • Mit tartanak meg a termékekből?
  • (remélhetőleg mindent, amennyiben nem a konkurencia kinyírása volt a cél)
  • Lesz-e AVR fejlesztés?
  • (Ha nem, akkor minek adnának hozzá ingyenes fejlesztőkörnyezetet?)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A kérdéseidhez hozzátenném:
  • Mi lesz az Arduino központi processzora?
Mert ugye egy dolog felvásárolni a konkurrenciát és egy másik dolog a termékek minősége, amit gyártanak. Az Arduino központi processzora nem azért Atmel-es, mert szenyóztak a PIC-kel idáig (van Pinguino is), hanem minőségi okokból.

Magyarul nem elég pusztán felvásárolni a konkurrenciát, de a minőséget is tartani kell. Ellenkező esetben az aranytojást tojó tyúkot esetleg más cég termékeivel fogják helyettesíteni.
Nem hiszem, hogy a Microchip elkezd majd szívózni, mert könnyen STM32 kerülhet az Arduino-kba, ami olcsóbb is az Atmel termékeknél és jobb is.

Nincs szerintem abban a helyzetben ezen a piacon az MCP, hogy szenyázni tudjon. Komoly verseny van ebben a szegmensben.
Avatar
macsek
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 121
Csatlakozott: 2008. december 4. csütörtök, 7:00

Re: A Microchip megvenné az Atmelt?

Hozzászólás Szerző: macsek »

csabeszq írta:A kérdéseidhez hozzátenném:
  • Mi lesz az Arduino központi processzora?
...
Komoly verseny van ebben a szegmensben.
Biza. És valljuk be, a mega328 ugyan jópofa, de tényleg nem egyedülálló a piacon (ma már).

Ugyanakkor sajnos az Arduino "saját jogon" is ki tudja nyírni magát, legalábbis a Leonardo utáni termékek már elég furcsák. Két processzor, az egyik nagyjából Arduino, a másik meg a ma elvárt szolgáltatásokat nyújtja... Kicsit Arduino, kicsit nem. Jelenleg még a múltjukból és a felhasználói bázis által összerakott tudásból élnek, de ha nem találnak magukra hamarosan, lelépik őket.
Valaha (nem is olyan régen) az AltaVista volt a legnagyobb kereső. Ma a (szintén csak a futottak még kategóriába jutott) Yahoo jön be a weboldaluk helyett. (Az av.com-on, ami szintén az övék volt ott pedig valami lenge öltözetű távol-keleti lányka) Az itteni olvasótábor egy része már nem is használta sosem. A dicsőség múlandó.

Kérdés, hogy a MicroChip akar és tud-e tenni az Arduino ügyében (és persze saját anyagi érdekében) valamit, no meg, hogy az Arduino fejlesztői milyen szemlélettel szeretnének jogos pénzükhöz jutni: szabad hardver, szabad szoftver vagy amit mostanában csináltak, pl az UNO nem szabad szoftveres usb illesztő programja.
Válasz küldése