arduino isp

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

SanyiSay írta: Hajrá, tudom ajánlani a GitBook oldalt, https://www.gitbook.com/.
:D
:D :D :D
Egyébként komolyan gondoltam rá, hogy már most el kellene kezdenem összegyűjteni a felmerülő kérdéseket és az arra való helyes válaszokat, amik idővel kiderülnek...aztán majd valamikor közzé lehetne adni.
Szerintem a kezdők számára sokkal közérthetőbb lenne, ha egy kezdő írná le a tapasztalatait a saját nyelvén, mert pl én is ugyanolyan hülyeségeket kérdezek most, mint amiket majd később mások is fognak, meg amiket valószínűleg már előttem is kérdeztek sokan. Hogy ne szakadjak el a jó kis példámtól, én pl. leírnám, hogy mi az az ISP6. Míg egy gyakorlottabb embernek valószínűleg eszébe se jutna ezt leírni. No meg ott van az is, hogy kezdőként meg tudom fogalmazni a többi kezdő számára sokkal közelebb álló konyhanyelven, mert engem nem érdekel, hogy nem elég szakmai a kifejezésmódom, főleg, hogy még nem is tud az lenni. A lényeg, hogy működjön és értsem hogy működik. A már gyakorlott emberek meg sokszor túlságosan szakmaian akarják kifejezni magukat, amitől az egyébként egyszerű dolgok is teljesen bonyolultnak tűnnek. Ez nagyon sokat számít. Na persze van amit egyszerűen nem lehet konyhanyelven elmagyarázni.
De lehet, mire eljutnék oda, hogy ki lehessen adni már én is olyan okos lennék, hogy a kezdő részleteket szépen kihagynám, ezért csak egy újabb "szakadékírás" lenne. :DD
De az az igazság nincs kedvem műszaki könyvet írni.
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

bagizoltan írta:...lássuk először a chip programozást.... mit kell rátölteni az UNO R3-ra, hogy programozó lehessen.
Ezt már írtam és Róbert is.
Megnyitod az arduino IDE szoftvert, majd azon belül az isp mintafájlt.
fájl menü--->minták---->arduino isp
Ezt kell feltöltened az Unora, hogy isp programozóként használhasd.
Az uno lábkiosztása ott van leírva a minta elejében halvány szürkével. (már ezt is írtam)
Az alapján kötöd össze a felprogramozandó, cél chiped megfelelő lábait az unoval. Persze na hagyd ki a GND-t és az 5V-ot sem.
Itt képen is láthatod.
https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoISP
Asszem az atmega168-at emlegetted Ez esetben pont neked szólnak ezek a képek.
Legalsó, jobb oldali kép ami téged leginkább érint.
Ezt a kapcsolást összeállítod... kristály, kondik... nem bonyolult. A chiped adatlapját azért töltsd le és nézd meg a lábkiosztást. Az alapján csináld.

Eddig világos?
De egyébként muszáj leszel neten kutakodni ezek után, mert nem fog mindig valaki segíteni neked lépésről lépésre.
Ez egy ilyen szakma.
Én se örülök neki, hogy nem csinálják meg helyettem amit szeretnék, dehét nem :D
Egyébként sokat segítettek ám itt a többiek abban, hogy megértsem hogy is kell ehhez hozzáállni.
Netes kapcsolások, képek, leírások, videók, nagyon sokat segítenek.
Adatlapok, fórumok visszaolvasása.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

De az az igazság nincs kedvem műszaki könyvet írni.
Műszaki könyv? Nem az volt hogy mezei nyelv. Piros drót, meg soklábú izé. :)
Szakszavak ha másra nem arra jók hogy így lehet rájuk keresni a neten, valamint ha kérdezel akkor a nálad okosabbak is értik mit kérdezel, akár még válasz is lehet belőle.
ISP6-ot sem 4 vezetékes feltöltésnek hívjuk. Pedig lehet elsőre érthetőbb lenne :)

Volt itt nemrég egy emberke csak azt tudta mondani hogy "foto trigger". Azóta sokat javult a szókincse, neki is elég volt ennyi segítség. :mrgreen:
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

második fejezet... csak meglesz az a könyv :D

Aztán az arduino IDE szoftverben beállítód, hogy
eszközök menü ---> programozó----> arduino as isp
Majd be kell állítanod hogy mire akarsz feltölteni.
Vagyis a célchipednek megfelelő eszközt kell választanod.
Eszközök menü---->alappanel----> és itt kiválasztod melyik a jó neked.
Mit tudom én, mondjuk a nano atmega168. Az olyan szimpatikus. az atmega168 az tuti, de hogy az fontos-e mi van előtte, azt nem tudom. :D nyilván van valami jelentősége.
Na itt azt mondják a többiek, hogy nem kell bootloadert feltöltened.
Én a helyedben meg először azért is feltölteném.
Legalább azt is kipróbálod egyúttal és csak egy gombnyomás.
Mondjuk nem lesz látványos a siker :D tudod, hogy rajta van és annyi. :DDDD
Ha fel akarod tölteni a bootloadert, akkor innentől már csak rá kell nyomnod, hogy eszközök----->boorloader égetése.
Ha nincs a végén hibaüzenet akkor sikerült.
Ha nem akarod, akkor nem.
de ha feltöltötted akkor is a következő a teendő:

Ha ez is megvan én azért újra lellenőrizném, hogy ilyenkor megőrzi-e a szoftver a céleszköz beállítást...
meg hogy a programpzó menün belül arduino as isp legyen beállítva.
Ha igen,
akkor csak fájl menü---->feltöltés programozóval.
De lehet az is jó, ha csak rányomsz a feltöltés gombra. Csak gondoltak már erre a szoftver fejlesztők..
ezt követően izgatottan figyelsz.
aztán ha szerencséd van örülsz.
Na de egyébként ez részemről csak elmélet, mert én eddig csak bootloadert töltöttem fel. chipbe arduino isp-vel. akkor még nem értettem mi a fene az a bootloader. csak tudtam, hogy valami nagyon fontos és titokzatos :D és hogy hiába tettem bele az uno alaplapba a bootloader nélküli chipet, nem tudtam rá progit feltölteni.
ennyi.
Ha tévedtem javítsatok ki.

de itt van az egészről egy jóféle kis videó:
https://www.youtube.com/watch?v=muP1dp73Mdg

Na a lényeg, hogy tudd mit kell beírni a keresőbe.
Én most ezt írtam be:
arduino isp upload sketch
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az Arduino nem véletlenül bootloaderes.
Kicsi kontakthiba, áramszünet, elnézel valamit és a programozóval való feltöltés után marad egy marék sziliciumod. Gyakorlatilag kizárod magad a chipből.

A 60 nap alatt Arduino tanfolyam során nem véletlen a vége fele van megemlítve. Mint az autóvezetés. Az elején örülsz ha nem fulladsz le. A 2. órán már a váltót is megtanulod használni. kb. 10-15. óra körül amikor a 4 fal közt már tudsz megindulni, leállni, fékezni, adott távra megállni - akkor mész a forgalomba. Persze először csak mellékutca, és szépen fokozatosan a sűrűbb fele. Ha sok órát vettél, akkor a végén elmondják, hogy hogyan lehet driftelni, mik a veszélyei, mire vigyázz, mi a trükkje.
Nem véletlenül nem ezzel kezdenek. Ha kezdőként elmondják, hogy ez is van - tuti 1000 baleset lenne....

Na a programozás ISP-n át éppen a driftelés a példában. És Te valahol az épp kimerészkedtem a mellékutcába, de a lelépő gyalogos előtt satufékkel állsz meg....
Hát.... Sok döglött chip lesz.

U.i.: A valósággal és a jelen helyzettel bárminemű hasonlóság a véletlen műve. Mondjuk úgy, hogy az első programozómmal (STK200 + WinProg (Lanczos2000 (?)) 2 nap alatt 2,5 cső! halott Tiny2313 és Mega8. Kisebb csőd:(
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: Robert »

....bár a link mögötti cikket még nem láttam....
Erre ugrom. Nem véletlen írtam.
Nézd meg - benne van MINDEN!

Végülis elbeszélgethetünk még napokat ahelyett, hogy kipróbálnád..... :evil: :twisted: :roll: :!:
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

SanyiSay írta: Műszaki könyv? Nem az volt hogy mezei nyelv. Piros drót, meg soklábú izé. :)
XDDDD Na jó, ennyire azért nem gondoltam tanyasiasan megfogalmazni. Elektronikai könyvek azért akadnak.
Meg hát van az a szint, amire nem érdemes építeni.
SanyiSay írta:Szakszavak ha másra nem arra jók hogy így lehet rájuk keresni a neten, valamint ha kérdezel akkor a nálad okosabbak is értik mit kérdezel, akár még válasz is lehet belőle.
Ez mondjuk igaz...
De Én mikor biológiát tanultam bár eltudtam volna mondani két lélegzetvétellel egy olyan többszörösen összetett mondatot, amit csak a biológusok, meg orvostanhallgatók értenének meg, a kívülállók meg mintha földönkívüli kvartyogást hallanának, de ha lehetett inkább a hétköznapi nevekkel illettem mindent, mert valójában aki már benne van a sűrűjében az alapján is érti. A szakkifejezés nekik csak plusz. Akkor meg minek beszélnék idegen nyelven?
Persze valóban, a keresésnél nagyon fontos. De azért vannak azok a tipusú emberek, akik azért használnak szakszavakat, hogy láttassák kiváló szakmai hozzáértésüket.
Egyébként fel is tűnt, hogy a nagyon elismert professzorok pont hogy mindig tök egyszerűen beszéltek és a fiatal törtetők használtak mindig szakszavakat.
Én az ISP6-ot egyébként nemrég még 6 tüskés csatlakozó pöcöknek neveztem magamban :D :D
SanyiSay írta:Volt itt nemrég egy emberke csak azt tudta mondani hogy "foto trigger".
:D :D Egyébként működik. azóta máson ügyködök.
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Robert írta: Mondjuk úgy, hogy az első programozómmal (STK200 + WinProg (Lanczos2000 (?)) 2 nap alatt 2,5 cső! halott Tiny2313 és Mega8. Kisebb csőd:(
Részvétem!
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

katonafull írta: Részvétem!
Róbert szerintem itt nem panaszkodott hanem azt szemléltette, hogy hiába egyszerű művelet az egész, de ha nem éti meg a kezdő az egész folyamatot csak azt a 3 mozdulatot árulod el neki ami a látszat sikerhez vezet akkor....
- ha sikerül beindul, hálás neked
- ha "kinyírja" az AVR-t, akkor ??? csak azt tette amit mondtál.
Nem figyelmeztetted semmire.
Ez is megér egy átgondolást szerintem.
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Hát én már vagy 5x elolvastam a bootloaderről szóló cikket, meg videókat is néztem róla, más cikkeket is olvastam, de csak most értettem meg teljesen.
Mármint a magam szintjén.
Ebben a Róbert féle cikkben tényleg minden benne van.
Ez az a rész, amin eddig átsiklottam:
A bootloader teszi lehetővé, hogy a programozó-hardvert megússzuk, csak a hagyományos külvilággal kommunikáló felületet vegyük igénybe - mely a legtöbb esetben egy RS-232 vagy USB-soros port.
De jó!
Hát akkor ha van egy arduino minim, meg egy sima UART (USB-soros), akkor nem kell kábelezni, hogy ISP-n töltsek rá, elég csak összedugni az UART-al és kész.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: Robert »

:)

Hát igen... Egyszer majd ha nyerek a lottón és nem kell napi 8 órát dolgozni mellette, akkor lesz egy online tanfolyam. Ahol minden lecke végén kérdőív és ha nincs jó válasz nem mehetsz tovább:).
Persze a válaszok magyarázattal (a hibásak is!).

Csak az a napi 24 óra+éjszaka ne lenne olyan szűk.... :D
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

SanyiSay írta:...Nem figyelmeztetted semmire. Ez is megér egy átgondolást szerintem.
Igaz. Dehát ezért jó, hogy Ti is itt vagytok. :)
Én lázítok, szítom a félvak, nem törődöm, előre megjósolhatatlan kimenetelű gyakorlati kísérletezés tüzét, Ti meg idekészítitek a vödör vizet.

Dehát a gyereknek is meg kell égetnie a kezét, hogy megtanulja, hogy a tűz az süt.
Az a baj én piromániás vagyok. És bár tapasztalatból tudom, hogy nem ajánlott, mégis szoktam szandálban hegeszteni :DD
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Robert írta::) Egyszer majd ha nyerek a lottón és nem kell napi 8 órát dolgozni mellette, akkor lesz egy online tanfolyam.
Remélem Nyersz. De azért ne túl sokat, nehogy még a végén felhagyj az avr-ezéssel.
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Sziasztok!
Köszönöm a tanácsokat. Hamarosan kipróbálom.

Robert-nek írom:
Elolvastam ám ami a link mögött volt, csak aztán kérdeztem. Félreérthető voltam, levelezésünk előtt nem találkoztam a link mögötti anyaggal. A cikkben nem volt minden érthető, mert a BASCOM-al jelenleg még nem foglalkoztam, és sok volt a BASCOM specialitás, ami összezavart kicsit. A lényeget ettől még azt hiszem megértettem, de egy programfeltöltést bootloaderrel nem tudnék megcsinálni. Az a bizonyos "önálló letöltő" feltételezem alkalmas arra is, hogy a C-ben megírt programot töltse le a chip-re! Nem értem azonban, hogy miképpen kell letölthető állományt készíteni az Arduino fordítóval?!

Azt egyébként tudomásul vettem, hogy keresgetnem kell a neten, és elenyésző anyag van magyarul (sajna nem erősségem az angol), és ameddig eljutottam, abban a videóknak és az Arduino.cc oldalnak, és sok más cikknek is volt szerepe. A fő szerep és az indító lökés az viszont a 60 napos tanfolyam volt! Köszönet érte!!

Szívesen leírom a tapasztalataimat, ha úgy érzitek, hogy ennek van értelme. Mivel már egy kicsit öregecske vagyok, és gyorsan felejtek, magamnak mindent dokumentálok! Van úgy, hogy a munkám miatt eltelik pár hónap, előveszem azt amivel régebben foglalkoztam, és kezdhetek mindent "szinte" elölről, mert egyes részletek kiestek.

Örülök, hogy felpezsdült ez a topic! Azt tapasztaltam, hogy kezdőként nagyon nehezen lehet a fórumokon infóhoz jutni. A profik, vagy legalább is tapasztaltabbak nagyon jól elbeszélgetnek egymással, de ezek az értekezések nekem még nem sokat mondanak. Nyilván egy-két év múlva már sokkal többet lehet kihozni a dologból. Az autóval is elindulni volt a legnehezebb amikor tanultam vezetni. Próbálkozom azért a nekem való témák keresésével, és közben igazi gyöngyszemekre akadok. Pl. így találtam egy bejegyzést arról, hogy a Chipcad-nél lehet nagyobb karakterméretű LCD-t kapni normális áron. Felüdülés lesz, ha sikerül beszerezni! Csak az értheti, akinek a szeme már nem az átlagos :(

Szóval veszek egy chip-et (és egy nagy levegőt), dolgozok rajta, és visszajelzek, hogy sikerült-e! Sajnos a jelen elfoglaltságaim alapján ez lesz úgy két hét!

Bagi
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: arduino isp

Hozzászólás Szerző: katonafull »

bagizoltan írta:Sziasztok!
Köszönöm a tanácsokat. Hamarosan kipróbálom.
Majd írj hogy állsz vele, mert engem érdekelne.
Válasz küldése