230v relé modul

A meglévő hardware eszközök fejlesztési lehetőségei, módosítások, illetve új eszközök bevezetése
Válasz küldése
Vincze01
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015. június 17. szerda, 15:10

230v relé modul

Hozzászólás Szerző: Vincze01 »

Sziasztok!

Keresgéltem a fórumban hogy hátha van szó hálózati áram relés vezérléséről, de konkrétumokat nem igazán találtam. Volt róla szó több témában de leginkább csak felületesen. Igazából egy 2 csatornás 230v-ot működtető relémodulra volna szükséges a projektemhez.
Miután észrevettem hogy a kapható relé modulok alkalmatlanok a feladatra, és elolvastam ezt a cikket http://tavir.hu/cikk-relevizsgalat azután kicsit elbizonytalanodtam hogy akkor milyen is a biztonságos megoldás.
A kérdésem az volna hogy van e valakinek egy jól bevált kapcsolása, és hát leginkább nyákterve (mivel ahogy nézem a legnagyobb probléma a nyák hibás kialakítása ezekkel a modulokkal) amit esetleg megosztana a nagyvilággal?

Előre is köszönöm a segítséget!
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: 230v relé modul

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

szia!
szerintem a legegyszerűbben úgy tudod megoldani a dolgot, hogy a relé-modul 5V-os reléjével vezérelsz egy számodra megfelelő áramot és feszültséget elviselő "nagyobb" relé (pl 12V-os) behúzótekercsét. természetesen külön tápról meghajtva ezen relé(ke)t.
így a modulra nem jut 230V, nem kell több amperes áramokat átvezetni rajta, és lehetővé válik a galvanikus elválasztás, valamint az érintésvédelem.
Vincze01
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015. június 17. szerda, 15:10

Re: 230v relé modul

Hozzászólás Szerző: Vincze01 »

Végülis ez nem rosz ötlet. Ilyenkor kell valami plusz áramkör vagy simán vezérelhetek közvetlenül egy pl 12v-os relét? Gondolok itt a pl kikapcsolásnál indukálódó feszre meg ilyenek. Vagy simán meg se kottyan a másik relének?
A másik kérdés hogy mennyire fontos a másik táp? Kicsit feleslegesnek érzem az egy kütyühöz a 2 tápot. Egy 12v-os tápról szépen meg tudom hajtani az arduinot is meg a másik relét is. Ha a 230-at vezérlő relét értelmesen kötöm be, a megfelelő távolságokkal akkor nemkéne a tápom felé rosszalkodnia.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: 230v relé modul

Hozzászólás Szerző: Robert »

Hálózati relé meghúzása? A legbiztosabb DIN sínes relét beépíteni...
Az életvédelem minimuma: 5mm szigetelőtáv legyemn és/vagy felmarás a nyákból, hogy ne vezesse nedvesen sem az áramot...
Vincze01
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015. június 17. szerda, 15:10

Re: 230v relé modul

Hozzászólás Szerző: Vincze01 »

Nézegettem reléket, és pl az omron G2RL-2 pl jó volna nekem. http://lomex.hu/pdf/g2rl.pdf Itt van 20mm a 12v és a 230v között, ott már csak nem kóricál át az áram.
Arra gondoltam hogy nem terhelném az arduinot a relé működtetésével, és egy 12v-os tápról menne az ardu is, meg a relé is egy tranzisztoros meghajtással. (Emiatt is választottam 12v-os relét, mert olyan táppal szeretném használni a rendszert)

Találtam ezt a leírást: http://www.instructables.com/id/Connect ... o-Arduino/
Ez hasonló mint amit én szeretnék. A relé amit ő használ az 400 ohmos, amit én néztem ki magamnak az 360, tehát nem 30 hanem 33,33 mA kell a relé működtetéséhez.
Természetesen a tranzisztor amit használ olyan nincs a lomexben, szóval valami mást kell választanom, és nem igazán tudom hogy melyiket kéne. 60nap alatt tanfolyamban bc182-essel van példa, annak az Ic-je 100mA ami a 33,33 alatt van uh talán jó volna. Viszont amit annyira nem értek az a hfr. Neki 10kOhmos ellenállás jött ki, viszont ha jól értem akkor kisebbel is simán lehet vezérelni, mivel a kollektoron mehet kisebb áram, csak nagyobb nem.
Szóval mondjuk egy 4,7 kOhmos ellenállással egy BC182-es tranzisztor megtudná hajtani a 12v-os 33,33mA-es relét, úgy hogy a tranzisztor az arduino egyik pinjéből kapná az 5 voltot?

Illetve még a dióda kiválasztásában sem vagyok képben. Ő 1N4007-eset használ. Az megfelelő?

Itt van a kapcsolás amire gondoltam:
https://drive.google.com/file/d/0B28CSw ... sp=sharing
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: 230v relé modul

Hozzászólás Szerző: Robert »

A tranzisztoros kapcsoló (bázisellenállás, kapcsolható áram logikája):
http://www.tavir.hu/egyszeru-elektronika-tranzisztor-i

Dióda:
Visszarúgó áramot kell megfogni.
Az dióda nélkül ~150V lehet, kis árammal
1N4007...1N4004 simán jó. Ami nem: 1N4148 (mini dióda)
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: 230v relé modul

Hozzászólás Szerző: vargham »

Szilárdtest relé nem jöhet szóba?
Vincze01
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015. június 17. szerda, 15:10

Re: 230v relé modul

Hozzászólás Szerző: Vincze01 »

Robert írta:A tranzisztoros kapcsoló (bázisellenállás, kapcsolható áram logikája):
http://www.tavir.hu/egyszeru-elektronika-tranzisztor-i

Dióda:
Visszarúgó áramot kell megfogni.
Az dióda nélkül ~150V lehet, kis árammal
1N4007...1N4004 simán jó. Ami nem: 1N4148 (mini dióda)
Ezeket már elolvastam, és többé kevésbé értem is, viszont ezt a hfe dolgot képtelen vagyok megszülni az adatlapból. Van pár példa pár adattal, és fogalmam sincs hogy mi kell nekem :(
Ezért is kérdeztem egy konkrét összeállítást hogy az úgy életképes lehet e. ("Szóval mondjuk egy 4,7 kOhmos ellenállással egy BC182-es tranzisztor megtudná hajtani a 12v-os 33,33mA-es relét, úgy hogy a tranzisztor az arduino egyik pinjéből kapná az 5 voltot?")
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: 230v relé modul

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Nézdmeg a BC182-es tranzisztor adatlapját! Menyi A tud teljesíteni?
Nézdmeg a reléd adatlapját! Menyi A kel neki? Aztán számolj!

AVR-röl közvetlen nem hajtunk meg 12V-al táplált tranzisztort! mert ha a tranzisztor zárlatos lessz? agyon vágja az AVRt!
Válasz küldése