Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Sziasztok!
Szeretnék egy olyan mérőműszert készíteni, amivel 2 ponton tudok feszültséget mérni, valamint egy ponton áramot is földfüggetlenül. Jelenleg ezt 3 db elemes multiméterrel oldom meg. Természetesen egyenfeszültséget és egyenáramot szeretnék mérni, mérési tartomány 0-30V, 0-1A. Pontosság igény minimális :-)
Elképzelésem az, hogy veszek 3db Arduino nano-t. Mindegyik kap 3db telefontöltőt tápnak, így ezek analóg bemeneteivel földfüggetlenül tudok mérni (természetesen megfelelő feszültségosztóval illetve sönttel). Azonban jó lenne a három mérési eredményt egy LCD-n megjeleníteni. Nem drága az LCD, de helytakarékos lenne egyetlen 2x16karakterest használni. I2C-vel össze lehet kötni a 4 eszközt? Esetleg van valakinek más ötlete a megvalósításra?
Köszönettel
Bagi
atilla
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2016. május 10. kedd, 18:35

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: atilla »

Megpróbálkoznék inkább a méréseket leválasztani a Nano-ról. Lineáris optocsatolóval ez sikerülhet. Egyet közvetlenül mérhet a kontroller, a másikakat pedig leválasztani róla. Egy kijelzőn pedig könnyen megjeleníthető.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Kérdés, mennyire kell földfüggetlennek lennie illetve mekkora bemenőellenállást visel el a mérés. Egyszerűbb esetben van +-100V-os közös módusú feszt elviselő OPA kb 100kohm bemenő ellenállással. Ha teljes leválasztás kell, akkor vagy analóg optocsatoló (IL300 pl.). Nálam most úgy megy a dolog, hogy transzverter+5 optocsatoló, a túloldalt MCP3201 ADC meg MCP4811 DAC (mert nekem kell leválasztott áram/feszforrás is). Így SPI-n megy a kommunikáció. Olyan megoldás is lehetséges, hogy veszel olcsó kettősmeredekségű ADC-t (azzal meg van oldva a zaj szűrése is) pl. 7109-et (ha jól emlékszem, az 12bit bináris, régen volt...15+ éve) Na most nem a normál kimeneteit használod, hanem le lehet kapni róla a belső számláló impulzusait (amivel lépteti a belső, az eredményt tároló számlálót). Így 1db optocsatolóval át tudod csatolni az impulzusokat; kis időfigyelés kell, mert autozero-nál kimaradnak, tehát ott lehet tudni, hogy új ciklus következik majd. Vagy valami ilyesmi volt. Hátránya, hogy ilyen IC-k általában csak DIP40-ben találhatóak) Persze léteznek direkt leválasztott szigma-delta ADC-k ilyen célra, ott 1-2-3 optoval meg van az egész átvitel. A tápellátásnál figyelj, mert a hálózati tápok tartalmaznak megkerülő kondenzátort, nehogy megvicceljen a dolog. Én mindenképp a DCDC konvertert ajánlom. (nem kell nagy teljesítmény, az 1W-os típusok bőven jók)
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Sziasztok!

Köszönöm a tanácsokat! Rájöttem, hogy az eredeti elképzelésem is marhaság, hiszen az I2C busz összeföldelné a nano-kat!!! 8O
A javasolt megoldások teljesen jók, megnéztem az IL300 adatlapját is, járható út. Azonban eléggé összetetté válik az áramkör, sok munkával lehetne megcsinálni (plusz analóg áramkörök, amiktől kicsit félek, mert soha nem működnek). Azt hiszem érdemes átgondolni a dolgot, és venni az aliexpress-en 2 db 0-100v-os és 1db 0-10A panelbe rakható mérőmodult, csinálni három külön tápot a műszerek tápjainak és bedobozolni. Mindez 2-3000Ft alatt marad. Bár szép feladat lett volna programozgatni is, az ésszerűség győzött!
Így viszont feladtam az előző mérési eredmények tárolásának és utólagos kiolvasásának élehetőségét (mert ez lett volna benne a nagyszerű). Marad a papír ceruza módszer. Ha megérem a nyugdíjat, hobbiból mégis megcsinálom!

Köszönöm!
Bagi
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Az áramméréshez nem kell leválasztott elektronika ha pl. használsz ACS758 (vagy családtagot). A feszméréshez meg elég egy 4-es optocsatoló, túloldalt egy SPI-s ADC-vel. (meg persze valami olcsó DC/DC) Nem olyan bonyolult a dolog, ha nem akarsz analóg jelet átvinni, 2x2cm-es panelen kész az egész.
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Szia!
Ez nagyon jó ötlet! Rögtön találtam is az aliexpress.com-on 5A-es modult (ez a neve:"Hot Sale New 5A Range ACS712 Current Sensor Module", a linkje nagyon hosszú, de a végére beraktam, hátha valakinek érdekes lehet).

Milyen 4-es optocsatolóra gondolsz? Nincs esetleg valamilyen kész analóg opto leválasztó modul?

Sajnos újra elkezdett foglalkoztatni a dolog, mert elővettem a régebbről megmaradt panelműszereimet, és kiderült, hogy hatalmasak. 35mm x 72mm a beépítési méretük. Így három műszer+csatlakozók egy "bőröndön" férnek el. Minimalizálnék ha lehet. Egy 2x16 LCD még kissebb is, és kapásból több dologra is használhatom egy komplexebb műszerben (pl az említett mért érték memória). Ha már megcsinálom az analóg optocsatolós leválasztást, akkor elegendő a az arduino uno-val mérni, és akkor ADC nem is kell! Jól gondolom? A pontosság igényem nem túl nagy!!

Köszi

Bagi

Analog szenzor modul linkje (kb 500Ft szállítással):
https://www.aliexpress.com/item/Hot-Sal ... 2e880a9b13
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

A 4 optot ahhoz írtam, ha külön ADC-t akarsz használni. Árban kb ugyan ott vagy mint pl. IL300+valami OPA (DCDC úgy is kell meg egy egyszerű tápstabilizátor). Ha nem nagy a pontossági igény, akkor IL300 mehet, de igazából illik hőkompenzálni, de ez is csak a kívánt pontosság kérdése. Ha nagyon egyszerűt akarsz, akkor egy DCDC (+-12-15V pár mA) meg egy pl. ISO100. Csak pénztálca kérdése.
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Találtam közben egy analog leválasztót, de elég húzós ára van:
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 51e5f84dcc
Ha esetleg valaki tud olcsóbbat, azt megköszönném! Különben marad az analóg áramkörök építgetése, amitől eléggé félek!

Köszi

Bagi
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

OK, értem a 4 optót.
Nagyon egyszerűt akarok, nem nagy a pontosság igény. Sajnos azt nem értem, hogy mire gondolsz a DCDC és ISO100 környékén! Bocs, ha értetlen vagyok de ez a terület kicsit új nekem!
Köszönettel
Bagi
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

A leválasztott erősítők a bemeneti oldalon is igényelnek tápfeszt a működéshez. Ha meg akarod tartani mindenütt a leválasztást, akkor a fő-tápról is el kell választanod a cuccot, tehát a bemenő oldal tápját egy leválasztott DC/DC konverterrel állíthatod elő. 7-800Ft-tól indulnak az 1-2W-osak, amelyek Neked megfelelőek, feszültségigényben meg a bemenő kör határozza meg, hogy elég-e egy tápfesz vagy +-15V kell mondjuk.
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Földfüggetlen mérések eredményének kijelzése LCD-n

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

OK! Most már értem!
Nagyon köszönöm a segítséget, sokat tanultam!
Bagi
Válasz küldése