SSD1306-s meghajtós OLED

Hogyha sikeresen O/PLED illetve hagyományos alfanumerikus - esetleg tán grafikus kijelzővel gyűlik meg a baja valakinek:)
szla
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2017. január 20. péntek, 8:38

SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: szla »

Sziasztok!

Használt már valaki SSD1306-s meghajtóval OLED kijelzőt? Leginkább Nanóval?
Egy kicsit összezavarodtam, hogy SPI portot használva a 7 kivezetéses OLED lábait a Nano milyen lábaira kössem? UNO-ra találtam példát, de Nano-ra nem. Ugyanazokra köthetem?
OLED-UNO (NANO?)
D0 - D13
D1 - D11
CS - D10
DC - D9
RES - D8

Eddig I2C busszal próbálkoztam (ehhez át kellett forrasztani a panelen 2 ellenállást), a Nano A4, A5 portjait használtam, de semmilyen teszt programra nem reagált. Vagy eleve rossz volt a kijelző, vagy én rontottam el. Ugyanis közvetlenül kötöttem össze a vezérlő lábakat, mivel azt írták róla, hogy a tápja 3V-5,5V lehet. (A Nano az USB 5V-járól ment, a táp kimenete így kb. 4,7V) De később vettem észre, hogy az SSD1306 már csökkentett tápot kap. A panelen van egy 3 lábú stabilizátor a vezérlő tápjának (tehát tényleg lehetne nagyobb is), de a többi láb közvetlenül van kivezetve. A bemenetekre viszont azt írja az adatlapja, hogy a belső táphoz képest +0,3V lehet a maximum. Ez pedig így kb. 3,5V lenne, 4,7V helyett. Kell ide valamilyen 5V -> 3,3V osztó, vagy ettől nem lehet baja? Használta valaki osztó nélkül?
Előre is köszönöm.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az adatvonalra, ha nagyobb fesz kerül, mint 3.3V - akkor az megöli a vezérlőt. A belső diódán át megkapta az 5V tápfeszültséget:(
2 megoldás szokott lenni:
- jelszintillesztés (FETes vagy ellenállásoszó)
- soros 10k és a belső védődióda a túlfeszt levezeti.

I2C busz esetén a kétirányú leválasztásra/illesztésre is vigyázni kell.


A bekötés Nano és UNO esetén azonos - hiszen azonos a központi processzor.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
szla
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2017. január 20. péntek, 8:38

Re: SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: szla »

Köszönöm a választ.
Én is ettől tartok, ezért nem mertem még rákötni. A furcsa az, hogy ennek ellenére sok képet láttam, ahol simán összekötötték. Vagy lehet hogy 3,3V-ról járatták a Nanót/Unót?
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Maga a kijelző nem tudja, az ebay-es panel megoldhatja a szintillesztést.

http://www.ebay.co.uk/itm/0-96-034-I2C- ... 1715625415

Magában a leírásban benne van, hogy:
Voltage: 3V ~ 5V DC

Innentől simán használom 5V-on.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

jééé, 3V-os tápnál a kijelző bírja az 5V-os bemenő jelszintet?
szla
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2017. január 20. péntek, 8:38

Re: SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: szla »

Az hogy az eBay-es "leírás" mit tartalmaz, nem jelent semmit, sok butaságot is olvastam már ott.
Az eBay-es panel csak a vezérlő tápjának ad kisebb feszt, a bemenetekre semmilyen szintillesztést nem ad!
Ahogy írtam:
A panelen van egy 3 lábú stabilizátor a vezérlő tápjának (tehát tényleg lehetne nagyobb is), de a többi láb közvetlenül van kivezetve. A bemenetekre viszont azt írja az adatlapja, hogy a belső táphoz képest +0,3V lehet a maximum.

De elhiszem neked hogy mégis bírja, ha a Te arduinód 5V-ról megy (és nem 3,3V-os!), és közvetlenül összekötve az OLED panellal még mindig működik. (És nem csak "kellene", vagy "úgy olvastam".) :-)

Te mivel is használod? Arduino típus, busz típus, melyik láb melyikre kötve?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az hogy megy róla - nem jelent semmit.
A Trabant is megy 160-nal (hátszél, szakadékban lefele)...

Amiért megy/mehet: a belső védődiódán a táp fele vezeted le a fölös áramot/feszültséget. Így a belső védődiódát terheled túl (ezek alapban 0.1mA körüli árammal bírkóznak meg, Te meg átvezeded az Arduino 25 mA-ét). Legalább egy soros 10k ellenállást tegyél már oda! :evil: :twisted:

Amúgy, ha a gyári adatlapnak nem hiszel, akkor nem sok jövőt jósolok az elektronika területén (vagy nagyon sok megégett, tönkretett alkatrészed/eszközöd lesz)...

Pl. LCD háttérvilágítás és az 5V kapcsolata. Tanulságos:
http://tavir.hu/tipp-lcd-backlight

Hogy miért? A felhasználói felelő(tlen)ség miatt...
http://www.tavir.hu - a gazda :)
szla
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2017. január 20. péntek, 8:38

Re: SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: szla »

Én tettem! Remélem nem nekem írtad.
Az előttem hozzászóló bizonygatta, hogy bírja az 5V-ot,(szerintem nem,) ezért kérdeztem rá hogy mivel is használta pontosan. De mivel nem válaszolt, feltételezem hogy semmivel.
q1900dc
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2017. február 2. csütörtök, 18:26

Re: SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: q1900dc »

Néha az alap beálitás tud szivatni rendesen pl busz azonositó i2c és teljesen eltérö a leirt ak szerint!
u8glib könyvtárat javaslom azal szépen megy.... én csak i2c verziot haználok nincs baj vele de logic level ilesztés az kell mert lcd megdöglik.... 5v busz fesztöl!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: SSD1306-s meghajtós OLED

Hozzászólás Szerző: Robert »

Olyan, hogy alapbeállítás - nincsen. Az eszközök konfigurálhatóak, több módon szereltek, többféle módon használhatóak.

Ezért haragszom sok "kereskedő, fejlesztő" emberkére, aki a "nesze, használd" programokat, eszközöket adja.
SEMMI normális dokumentáció, leírás, librarykezelés.

A Shopban (http://shop.tavir.hu) ezért is csinálom azt, hogy ami eszköz ott van, ahhoz ott a mintakód is.
És persze meg kell tanulni, hogy hogyan keresek címet I2C-n, hogy adatlapot, hogyan nézem végig a kódokat.... Ez valahol szükséges - és tanulással jár...
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Válasz küldése