Arduino telepítési problémák

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
Avatar
kolozsy
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2012. szeptember 6. csütörtök, 6:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: kolozsy »

Róbert!
Köszönöm a választ.
Nem vagyok Windows guru sem :-)
A barátomnál Windows7
A gépet mint c:\Users\User --- használja rendszergazda jogokkal
Ékezetes betű nincs, a file-név nem számmal kezdődik.
Ha az arduino könyvtárat átmásolja a
c.\Users\User\ -ből a c:\Users\Public - ba -- akkor működni látszik - nem jelentkezik a fenti hiba.
Még egyszer köszönöm: Tisztelettel: Kolozsy László
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tipp: Futtasd az Arduino-t rendszergazda módban. Jobb gomb az ikonon: "futtatás rendszergazdaként"

Illetve Jobb gomb: Kompatibilitás: Pipa. WindowsXP, vagy szépen felfele lépkedve....
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Sziasztok!
Vadonatúj UNO R3 váratlanul összeomlott. Folyamatosan világít rajta az ÖSSZES LED és nem jelenik meg a PC-n az USB eszközök között.
Az már biztos, hogy az ATmega328P selejtezhető, mert speciális nagyfeszültségű programozóval sem lehet törölni, illetve alaphelyzetbe állítani.
Viszont az ATmega16U2 törlés/újratelepítésnél elakadtam. Nick Gammon leírását és programját használom: http://www.gammon.com.au/forum/?id=11635&reply=2#reply2 . Készítettem hozzá 6 eres kábelt és szépen összekötöttem a két UNO R3 panelt a leírás szerint. De a bootloader beégetése hibaüzenettel zárul. Azt írja, hogy az eszköz nem válaszol.
Szerintem az a baj, hogy programozás előtt a céleszköznél a 16U2-t kellene kiválasztani, hiszen annak az ICSP csatlakozójára kapcsolódik a programozó. De nálam csak az UNO R3 panelt lehet kiválasztani, nincs a menüben 16U2 lehetőség (1.8.5-ös IDE Windows 7-es gépen). Ezt hogyan lehet megoldani?
Persze ha be tudnám állítani a 16U2-t, még akkor is előfordulhat, hogy elszállt a hardver és nem lehet ismét életre kelteni. De ezt előbb ki kellene próbálni.
A segítséget előre is köszönöm!
Üdvözlettel: m5
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Robert »

Mega16U2 beépített HWB bootloadert tartalmaz, azon át fríssítendő.
Nem az ISP csatlakozón át!
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Robert írta:Mega16U2 beépített HWB bootloadert tartalmaz, azon át fríssítendő.
Nem az ISP csatlakozón át!
Köszönöm válaszodat! Értem én, hogy frissíteni a bootloader-en keresztül kell. De ha az sem működik és teljesen újra kell telepíteni? Szerintem éppen ezért írta le Nick Gammon a flashelés folyamatát. Ha megnézed a leírásban a fotókat, azon is úgy mutatja, hogy a két Arduino ISP-csatlakozóit köti össze. Csak azt nem értem, hogyan kellene rávenni a programozót és Gammon programját arra, hogy az ISP-n keresztül felismerje a 16U2-t.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ott a HEX kód.
A bármilyen holmi ArduinoISP programozásának a kódját kiadja az AVRDUDE meghívásának sora. Nálam 1.8.3 alatt:

Kód: Egész kijelölése

C:\Users\TavIR\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino9/bin/avrdude -CC:\Users\TavIR\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino9/etc/avrdude.conf -v -patmega328p -cstk500v1 -PCOM4 -b19200 -e -Ulock:w:0x3F:m -Uefuse:w:0xFD:m -Uhfuse:w:0xDE:m -Ulfuse:w:0xFF:m 
Ahol
-patmega328p -p[Chip]
- Fusebiteket ellenőrizni.

Amúgy a paneled halott. USB-t mindenképp látnia kellene. Vagy a HWB vagy a Chip belső SW-je fut. Mindkettő felkínál USB csatlakozást.
Az Arduino (Mega328 chip) halott. Ha fel is élesztesz egy félhalott UNO lapot - mi értelme azon kívül, hogy bizonytalanul működik, félhalott és UNO lapnak sem alkalmas többet? :)
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Robert »

speciális nagyfeszültségű programozóval sem lehet törölni
Igaz nem az alaplapban kötötted be a M328-as chipre? Ekkor a RESET lábon át kiment az 5Vra a 12V progfesz.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Robert írta:
speciális nagyfeszültségű programozóval sem lehet törölni
Igaz nem az alaplapban kötötted be a M328-as chipre? Ekkor a RESET lábon át kiment az 5Vra a 12V progfesz.
Természetesen NEM. Amikor az Uno megadta magát, akkor kiszedtem belőle az M328-at és áthelyeztem a nagyfeszültségű programozóba. De nem tudta alaphelyzetbe állítani. Sőt, úgy tűnik, mintha az M328-as valahol zárlatos volna, mert a programozón a ledek csak fele fényerővel világítanak.
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Robert írta:Ott a HEX kód.
A bármilyen holmi ArduinoISP programozásának a kódját kiadja az AVRDUDE...
Az Arduino (Mega328 chip) halott....
Amit az AVRDUDE-ról írtál, abból sajnos egy szót sem értek :( .
A halott/félhalott Uno-val kapcsolatban igazad van (részben), mert ezer forint miatt nem éri meg (itthon egy csupasz ATmega328P is többe kerül ennél). Egyszerűen csak kíváncsi vagyok, hogy a 16U2-t lehet-e teljesen törölni és újraprogramozni Nick Gammon módszerével. Biztosan lehet, mert különben miért írta volna.

Az USB listán azért nem látható az én panelem, mert a 16U2 sérült, az M328P pedig nincs is benne, Egyébként a DFU programozásnál is azt olvastam, hogy ha reseteljük a panelt, akkor eltűnik az USB listáról. Itt viszont szintén zsákutcába kerültem, mert az Atmel Flip pontosan amiatt nem tudta programozni, mert nem látszik az USB eszközök között.

Köszönöm válaszodat!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Robert »

Akkor más oldalról:
Az AVRDUDE egy általános programozó keretrendszer, ami parancssoros.
Meg kell adni: konfig állománya, programozót, kapcsolódó portot, biztosítékbitet, flash/eepromot, stb.

De ha nem akarod, akkor van hozzá pár grafikus felület:
BitBurner
AVRDUDESS
AVR8 Burn-O-Mat

Ezekben első lépés: AVRDUDE megadása: hol az exe és hol a conf állomány.
Ezt puskázod ki az Arduino által meghívott sorból. Nálam pl:

Kód: Egész kijelölése

C:\Users\TavIR\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino9/bin/avrdude -CC:\Users\TavIR\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino9/etc/avrdude.conf -v -patmega328p -cstk500v1 -PCOM4 -b19200 -e -Ulock:w:0x3F:m -Uefuse:w:0xFD:m -Uhfuse:w:0xDE:m -Ulfuse:w:0xFF:m
EXE helye: C:\Users\TavIR\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino9/bin/avrdude
Conf helye: C:\Users\TavIR\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino9/etc/avrdude.conf
A többi paramétert meg a lenyíló menüből állítgatod. (Programozó: ArduinoISP)
Az égetés első lépése a ChipID kiolvasása ill a fusebitek kiolvasása legyen!
Ha ez nem megy - beállítási hiba és/vagy chip halott.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Gyorob1
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2018. május 27. vasárnap, 20:26

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Gyorob1 »

Üdv. Pár napja rendeltem Tavir webshopról egy AVR-Duino / Mega Wifi (CH340;ESP8266;2560) - t. Az a problémám hogy nem tudok rá programot tölteni. Tudtok egy olyannak segíteni akinek 0 a tudása. Ha lehet úgy próbáljátok segíteni hogy csak forumokról meg youtube-ról van fogalmam az egészről. Egyszerű dolgokat akarok csinálni vele, próbálgatni ismerkedni vele. (persze van tervbe pár dolog.) Ha addig eltudok jutni a segítségetekkel hogy villogjon a 13-as led ahogyan akarom, akkor én már boldog vagyok. Köszönöm előre is.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Robert »

CH340 drivert a _shopból_ letöltve a benne levő PDF alapján telepítetted?
Az _ARDUINO_ belső illesztőprogramját/driver NEM kényszerítheted rá!

Vezérlőpultban látszik?


Tipp: http://tavir.hu/tippek-soros-usb
Itt a CH340/CH341 fejezetrész tanulmányozása javasolt....
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Gyorob1
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2018. május 27. vasárnap, 20:26

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Gyorob1 »

Eszközkezelőben érzékeli rendesen. USB-SERIAL CH340 (COM3)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: Robert »

A switchek jól vannak beállítva a MEGA feltöltéséhez? USB illesztő-Mega átjáró van konfigurálva?
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
nyjohn
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2012. február 5. vasárnap, 7:00

Re: Arduino telepítési problémák

Hozzászólás Szerző: nyjohn »

Szia Róbert!
Tavir MKII v7 programozóm szeretném telepíteni Win10 alá. Korábban win7 és Win8.1 alatt hibátlanul működött, de sajnos gépet kellett cserélnem. LibUSB win32 -vel próbáltam telepíteni, de a win10 nem engedte telepíteni az aláíratlan drivert. mit tehetek? tudnál segíteni?
Válasz küldése