Kezdeti kérdések

Ide kerültek azok a témák melyek nagyon összevissza voltak. Olvasni lehet őket, de írni hozzá már nem.
Lezárt
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A bascom programozó a kiterjesztésből nézi a fileformátumot. ha HEX, akkor Intel HEX. Ha EPP/BIN, akkor bináris a tartalom...

Az eeprom filet nevezd át servo_2008_02_08_eredetieep.hex -re és HEXként olvasd be.
A programozó binárisként értelmezi és persze hogy nem fér be a 128 byte-nyi helyre 193:)!
64 byte az eeprom amúgy. A 000-040 címekig van valami, a többi FF marad.

Így már nem panaszkodik és égethető.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Oke, igy mar franko!

FlashROM-ba beolvastam a HEX file-t.
EEPROM-ba az EEP-rol atnevezett HEX file-t.

Most mar csak azt kellene kideriteni, hogy vajon a software, vagy hardware zarta-e a chipet. Ovatosan, mert sajnos nyitni nem tudom oket egyelore...
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Olvasom a "kizartam magam a chipbol"-ben, ezt:
Az 1.11.7.4 nem, de az 1.11.7.8/9 támogatja már az ATTINY-t.
A preclock8 nem kell, valamint a resetet nem szabad letiltani.
Ezt "2005. Augusztus 28. Vasárnap, 6:18"-kor irtad.


Gyakorlatilag en akkor a reset labat tiltottam. Fuse BIT C 1: divide clock by 8 disabled
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A Resetláb és ClockDiv8 más!
olvasd el a Tiny2313->90S2313 fejezetet....
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Ettol en nem lettem okosabb... ):
Nem ertem hol lehet, hol kell keresnem a hibat.

Egyszeruen allitsam az a KLA987-et "111111"-re?
Nincs otletem, zarni meg nem szeretnek tobb chipet.
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Feladtatok, remenytelen eset vagyok?

Azon gondolkodom, hogy vajon a panel lehet-e rossz. :?
Kulfontossagu labakat mertem:
reset: 5V
vcc: 5V
gnd: gnd

miso, mosi nem felcserelve. kozvetlenul egymas mellett van a uC es a programozo is. Stab kocka utan, 4.8-4.9V-ot kapnak. A chipek szuzek.
Olvasni tudok mindent, a fuse bitek beirasa utan egybol vege a dalnak. Ezek pedig biztosan nem allitodnak el egetes elott.
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

No sracok, okuljunk:

Beegettem eletem elso AVR programjat egy at2313-as chipbe!!!

Konkluziom: ami mukodik ne piszkald, mert elronthatod.
Magyaran: 1.22.8.7-es bascom, stk200-as egeto. Alap beallitason minden. Az eg vilagon semmit sem allitottam a FUSE BIT oldalon. Beolvastam az eeprom tartalmat, csupa FF. Oke, olvassuk be az atnevezett EEP.HEX filet. Write...
Beirta, beolvasta - HAPPY!

FlashROM. Beolvasas, csupa FF, HEX betoltes, iras. Imset beolvasas. HAPPY! Fuse bit fulre kattintas, ott is hozza szepen a chipet.

En most egyelore orulok, hogy szintet leptem. Nagyon koszonom a segitseget mindenkitol!!!
Tovabbra is rontom a levegot itt a forumon, ha a vegere akarunk jarni ennek szivesen beszelgetek rola. Nekem egyelore zavaros, miert sikerult alap beallitasokkal, mikor ugy elvileg nem lenne jo. Kozosen csak rajovunk.

Ui.: nehez jedi lovagga valni! (:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A beégetés megy alapbeállításokkal is, mert akkor a chip a belső 8 MHzről jár és ez osztódik 1/8-adára (DivClock8 - enable). Azaz most 1 MHzről jár. Azaz a sorosport nem működik megfelelően:).

Az órajelnél állítsd át a DivClock8-at Disable-ra...
Így 8 MHzról jár a chip.


Holnap csinálok képernyőfotót, hogy mi volt/mi lett a Tinynél ahogyan be kell állítanod.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Erre kivancsi vagyok, de en nem piszkalom most.

Amugy szerintem ott rontottam, hogy kulso orajel forras lett beallitva. Legalabb is erre enged kovetkeztetni a japan oldalon kozolt "1111". Ott ugye nincs kulon egeto, a vezerlo panelon keresztul programoz es ott van a 16MHz-es kvarc.

Holnap rakotom a "halott" chipekre a kvarcot. Meglatjuk, ha ugy mukodik akkor csak az orajel a ludas.

A screenshotok ettol fuggetlenul nagyon erdekelnek.
Jo tapasztalatszerzes volt ez a programozo projekt, 0 elektronikai tudassal. (:
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Ide teszed majd fel a kepeket?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A bascom 1.11.8.3-al sikerült a képernyőfotókat elkövetni. A File cserebere alatt van egy fusebits.zip.

A fusebits-Xtal kép a biztositékbit beállítás a külső, nagysebességű (>2MHz) quartz esetén,
A fusebits-clkdiv8 kép a 8-as előosztó kikapcsolását mutatja.

A fusebites-eredeti pedig a még érintetlen chip beállításait mutatja.
A többit NE állítsd át, véletlenül sem!

Talán segít....
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Nem irtam ide a forumra, mert el voltam havazva. Elkovettem par kezdo hibat, de osszejott egy bizonyos pontig. Errol kesobb.

1. nem tettem kulso kvarcot az egetore, megis 111100-as beallitassal irtam a fuse biteket (ezert "tuntek" el a chipek FS iras utan)

2. utanna jott a szikra, hogy belso oszcillatort hagyva egetek (jo is lett, tudtam olvasni, irni, stb)

3. rajottem, hogy a servo szabalyzo kulsoleg tartalmaz kvarcot (belso oszcillatort hasznalva nem fog mukodni)

4. raepitettem az egetore a 16MHz-es kvarcot, 111100-val egettem es CKDIV 1-re allitva (fontos, enelkul szinten nem megy a chip a vegleges helyen)

Igy eljutottam odaig, hogy van egy egetett chipem (0 rontott chip, mindegyiket visszaallitottam, mukodnek). Ezt rakotve rs232-re be is jelentkezik. Meg egy kis mellek info es raterek a lenyegre...
Kaptam egy emberketol egy chipet, amiben mar szerepelt a program, ki tudtam korabban probalni a servo szabalyzot. Mukodott, jo volt. Kommunikaltam is vele rs232-n, kiolvastam a motor parametereket. Viszont en raakaszottam egy nagyobb aramu DC motort es elfustoltem a vegfokot. Legalabbis idaig ezt hittem.

Most a helyzet, hogy ebbe a szabalyzoba rakom a kapott, programozott chipet es a sajat chipem is. Mindegyik bejelentkezik rs232-n, viszont nem tudok parancsokat kiadni egyiknel sem. Nem vagyok kepes meghatarozni, hogy hol a hiba. Szoppal nezem a com portot a pc-n. Ez jo. Nezem az illeszto aramkor vegen, szinten jo. Chipre kotom, nem fogadja a parancsokat. Kiadni kiadja. Szkopon latni a kimeno parancsokat (jelszint valtozas).

Ezt az rs232 illesztot epitettem meg ismetelten (dugaszolos probapanelen dolgozok):
http://www.windmeadow.com/imgs/serialcircuit.png

Korabban csont nelkul mukodott, amint mar irtam. Igaz a gyari panel es a bascom kezikonyv is 1uF-ot javasol. Ezen meg 10uF szerepel...

Megcsinaltam, hogy kiemelem a chipeket. Csak a kvarcot kotom a 4-5 labra, ket 22pF kondi gnd - kvarc laba koze. Adok ra Vcc-t es a 10-es labat lekotom gnd-re.
Csatlakozok rs232-vel - nem jelentkezik be igy.


A nagy kerdes, hogy mit rontok el? Mi lehet a hiba?

Elnezest, hosszu lett. De le kellett irnom, hogy atlassa mindenki aki segiteni probal.
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Koszi a screenshotokat!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A chipbe (valamelyikbe) égesd be akövetkezőt:

Kód: Egész kijelölése

$regfile = "ATtiny2313.dat"
$crystal = 7372800 'itt  a Te sebességed kell Hz-ben
$baud=9600 'soros sebesség
do
 print "teszt";
loop
Ez az adatokat a chipből küldi a PC fele.

A 10uF sok lesz. 100nF...1uF kellhet (nálam volt hogy ment 4u7-l is).
Mérd meg, hogy a jelszintek megvannak-e a kondenzátorokon (nem e valamelyik láb a levegőben).


Az RS232 is elfüstölhet, illetve ha pech-ed van, akkor a motor visszarúg a tápra. Védődióda vagy hasonló nem sokott ártani. esetleg akkora árama van, hogy leülteti a tápot, és a chip resetel.

Próbáld ki, hogy ATTinby kivesz és a 2-3 láb (helye) rövidrezár. Ekkor egy soros hurkod alakul ki, és a terminálban amit kiküldesz visszajön.
Lehet hogy a MAX232-nél valameliyk kondi alatt zárlat van, így nem áll elő a +/- 7-8V-os jelszint.

Szerintem a MAX232 körül van a hiba....
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
albinolynx
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2007. október 28. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: albinolynx »

Ami kodot beirtal csak azt egessem be?

Tehat bascom-ban nyitok egy uj filet, bemasolom, leforditom beegetem a flash-be?

Kód: Egész kijelölése

$regfile = ATtiny2313.dat"
$crystal = 16000000 
$baud = 38400 
do
 print "teszt";
loop
Tehat ezt egetnem be.

Khmm, de lehet a max232 szallt el. Amit most hasznalok egy bontott ic mar. Megprobalok venni ma egy ujat es osszetakolom kis kondikkal. Illetve kiprobalom a 2-3-as lab rovidrezarasat. Ez egy nagyon jo tesztelesi mod, nem ismertem.

A szabalyzonak a vegfoka le van kotve, tehat a motor, stb nem szolhat bele ebbe a jatekba. Kizarolag a digitalis resz.

Ezeket csak este tudom kiprobalni. Addig ha problema lenne a gondolatmenetemben, akkor kitargyaljuk. Koszi szepen!
Lezárt