AVR-Duino tápellátása

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
Avatar
prmpec
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009. december 2. szerda, 7:00

AVR-Duino tápellátása

Hozzászólás Szerző: prmpec »

Sziasztok!

Ti hogyan oldjátok meg az Arduino tápellátását, amikor mobilisak akarok lenni? Én jelenleg egy barkácsolt USB kábelen tolom neki a delejt: 4x1.2 Volt, ami dúrván 5V. Ez elég csúnya megoldás és a négy akku nagy súly.

Gondoltam kötök egy 9V-os telepet a külső tápcsatlakozóra, de nem működik proci. Csak 3.5V-ot kap. Csak 12V-os külső tápról megy? Vagy hogyan van ez?

Most épp kisautóban van az áramkör és itt van áramellátása a kisautónak is, de úgy gondoltam egészségesebb a mikrokontrollert külön tápra kapcsolni. Már csak a feszültségingadozás miatt is. Vagy erre valók a kondenzátorok? Sajna nem értek hozzá.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A tapellátása a 7805 IC-n megy ekkor. A betáp 7.5V min kell hogy legyen....
A 9V elem nem terhelhető igazán... Az AVR-Duino ~20-25 mA-t vesz fel nyulaglmi állapotban... Ez a 9V-s elemet leülteti...
Avatar
boczhunor
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 110
Csatlakozott: 2009. augusztus 5. szerda, 6:00

Helló.

Hozzászólás Szerző: boczhunor »

Helló!
Lenne egy kérdés. 2200mAh-s lipo akksit 11,1V fellehet egyől csatlakoztatni az Avr-Duino-ra?(Szerintem 100%) s még egy kérdés. Van egy 1,7A-s 8,4V adapterem. Ráköthetem egyből az Avr-Duino-ra? Várom a válaszokat!
Üdv. Hunor!
Avatar
DOGMAN
Chipgyilok
Hozzászólások: 293
Csatlakozott: 2006. augusztus 27. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: DOGMAN »

Csinálj egy szabályzót LM317-ből, (az nem fogja elfűteni a többletet mint a 7805-ös) és pontos beállítás/kalibrálás után nyugodtan rákötheted a Duino USB betápjára.

Bináris órám pl 5V-os egyenirányított dugasztápról jár, de van benne egy 3.7V-os nokia akku. Ha elmegy a dugasztápról a vellany, akkor AVR egyik lába érzékeli ezt és átkapcsol az akkura, a szoftverben meg leoltja a LED sorokat, és csak egy villog másodpercenként, hogy látni lehessen megy az óra. Nem volt még rá példa kb egy év alatt, hogy leállt volna.
Avatar
boczhunor
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 110
Csatlakozott: 2009. augusztus 5. szerda, 6:00

Helló.

Hozzászólás Szerző: boczhunor »

Helló. Készítettem LM317-es tápot de mivel nincs több IC és mindjár itt a Magyarok A Marson ezért már csak külső stabil táp maradt. Annyit szeretnék efektíven tudni,hogy mennyi az AVR -Duino Max áramfelvétele és fesz.
Mert van itthon sok adapter ,ezért lehet válogatni...
Köszönöm Dogman a választ!
Üdv. Hunor!
Avatar
DOGMAN
Chipgyilok
Hozzászólások: 293
Csatlakozott: 2006. augusztus 27. vasárnap, 6:00

Re: Helló.

Hozzászólás Szerző: DOGMAN »

boczhunor írta:Van egy 1,7A-s 8,4V adapterem.
nekem a Robi véle AVR Miniboard (mega8, 2x16 LCD háttérvilágítással, zümmerrel, szóval mindennel ami rajta van gyárilag) egy 12V/500mA-es dugasztápról műxik.
Asszem 7805 van rajta, és annak - mint Robi is írta kettővel feljebb - kell a minimum 7.5 V, szóval ha nincs egyéb nagyobb fogyasztó akkor simán el kell menjen róla.
Avatar
tibib520
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009. október 2. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibib520 »

DOGMAN írta:Csinálj egy szabályzót LM317-ből, (az nem fogja elfűteni a többletet mint a 7805-ös)...
Nem kötekedni akarok, de szerinted mit csinál vele? :wink:
Avatar
nobody_hun
Bitfaragó
Hozzászólások: 425
Csatlakozott: 2005. november 14. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: nobody_hun »

Elfüstöli :lol:
De tény, hogy _sokkal_ kevésbé melegszik, mint a 78XX sorozat.
"Az IC-k füsttel működnek. Ha kijön belőlük a füst, nem működnek tovább." - ismeretlen szerző
"Az ID:FFFFFF egyenlő az Atmel még nem kiadott processzorával."
Avatar
tibib520
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009. október 2. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibib520 »

Na jó, de hová teszi a felesleget, ha --nem elfűti--?
Ha például 11Voltból kell 5Voltot előállítani, 0,5A átfolyó áramnál, mindkét stabilizátornak 3Wattot kell el disszipálnia.
...ezért nem fér a buksimba, hogy a 317 miért melegedne jelentősen kisebb mértékben...(eltekintve, az esetleges önfogyasztás béli különbségektől) :roll:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A 7805 bemenete max. 35V lehet.
A maradék elfűtésre megy. Én 12V stabtápra kötöm, és ha 500mA körül terhelem a 7805-t, akkor:
(12V-5V)*0.5A = 3.5W amit elfűt....


Ha nem akarod hogy fűtsen, akkor _kapcsolóüzemű_ táp kell rá az meg a zajjal, lüktető táppal, stb. tud galibát okozni....
Avatar
nobody_hun
Bitfaragó
Hozzászólások: 425
Csatlakozott: 2005. november 14. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: nobody_hun »

tibib520 írta:...ezért nem fér a buksimba, hogy a 317 miért melegedne jelentősen kisebb mértékben...(eltekintve, az esetleges önfogyasztás béli különbségektől) :roll:
Nyilván elfűti.
Szerintem masszívabb az áteresztő tranyó a végén. Erre utal, hogy a 7805-nél (NatSem) a csúcs kimeneti áram 2,2A, míg az LM317-nél 3,4A.

Járt nálam olyan (dzsunka gyártmányú, 1A-nak vásárolt) 7805, ami 9V bemenőnél, ~100mA-nál felvette a versenyt egy kisebb fűtőtesttel...
"Az IC-k füsttel működnek. Ha kijön belőlük a füst, nem működnek tovább." - ismeretlen szerző
"Az ID:FFFFFF egyenlő az Atmel még nem kiadott processzorával."
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

sziasztok,

az LM317(T) egy sima disszipátoros lin. szabályzó, tehát ua. elfűti mint a másik. A 7805 és a 317 között annyi a különbség, hogy a 317-ből lehet változtatható kimeneti feszültségű szabályzó kapcsolást építeni, vagyis fix bemenő fesz esetén egy potival lehet szabályozni a kimenetet.
Avatar
tibib520
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009. október 2. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibib520 »

Így igaz!
Ezt csak azért vártam -hogy így közösen kimondjuk-, mert az ominózus mondat
(az nem fogja elfűteni a többletet mint a 7805-ös)
az elektronikával most ismerkedők számára félrevezető lehet...
Üdv Tibi.
Avatar
pete
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2010. április 26. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: pete »

Igen :)

Mindazonáltal nekem az AVR-Duino alappanel mega168cal és ethshielddel megy és 12V-tal nagyon forró volt a fesz stab. ic, sütötte a kezem. Egy dugasztáppal hajtom most, olyan 8-10 volt körüli kimenete lehet terhelten, és még így is elég meleg, bár még éppen fogni azt tudom...

Nektek mennyire melegszik a stabilizátor?
Avatar
DOGMAN
Chipgyilok
Hozzászólások: 293
Csatlakozott: 2006. augusztus 27. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: DOGMAN »

tibib520 írta:Így igaz!
Ezt csak azért vártam -hogy így közösen kimondjuk-, mert az ominózus mondat
(az nem fogja elfűteni a többletet mint a 7805-ös)
az elektronikával most ismerkedők számára félrevezető lehet...
Üdv Tibi.
Na pont jól mondod, az elektronikával most ismerkedem. Gépész lennék végzettségre nézve, (kérdezek is sokszr itt olyanokat hogy..) és én ezt tapasztaltam a 78xx vs LM317 kapcsán.
De értem amit magyaráztál szóval visszavonom amit írtam :D
Válasz küldése