Valós óra, külső RTC IC nélkül

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Válasz küldése
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Valós óra, külső RTC IC nélkül

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

Sziasztok!

Belső megszakításokkal próbálok megvalósítani egy sima órát, de azt tapasztalom, hogy használjak bármilyen beállítást, nem tudok stabil időmérést elérni. Külső 8MHz-es kvarcról megy egy ATmega328P, amire a Timer0-n állítottam be megszakításokat, különféle prescale értékekkel. Mivel ez csak 8 bites (a Timer1 PWM szaggatáshoz kellene a továbbiakban), egy változó értékét növelem, hogy a másodperceket tudjam számlálni. Ez hellyel-közzel működik is, de azt tapasztalom, hogy egy GPS alapú órához összemérve egyszer kicsit gyorsabban, kicsit lassabban megy. Összességében van olyan, hogy egy nap alatt 20mp-nyi eltérést szed össze. A 8 megás külső kvarc hőfokfüggése szedne össze ekkora hibát? A 32,768kHz-es kvarcok ennyivel stabilabbak lennének?
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Valós óra, külső RTC IC nélkül

Hozzászólás Szerző: vargham »

Mit mond a kvarcod adatlapja?
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Re: Valós óra, külső RTC IC nélkül

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

Az sajnos semmit. A HQ Videótól vettem. Az oldal szerint a hőfokfüggési tényezője 30ppm/°C. Ez egyébként nagyságrendileg meg is felel annak az eltérésnek, amit a gyakorlatban tapasztalok, de fel nem tudom fogni, hogy egy kar-, vagy falióra esetében hogyan lehetséges ettől nagyobb pontosság elérése, holott azoknál is létrejöhet jelentős hőingás! De hovatovább a DS1307-es IC adatlapjának olvasgatása során is arra jutottam, hogy az is ugyan azon az elven működik, mint ahogyan most én megvalósítottam az időmérést, ergó ott is a kvarc adja az egész mérés pontosságát.

https://hqelektronika.hu/termekek/8-000 ... hz-hc-49u4
Válasz küldése