Rádiós óra

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Avatar
evildodo
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2009. február 4. szerda, 7:00

Rádiós óra

Hozzászólás Szerző: evildodo »

Sziasztok!
Egy rádiós órát kéne építenem. A rádiós alatt azt értem, amikor "központból", rádiófrekin sugározzák a "totálpontos" időt. Ezt a vett jelet kéne majd kiírnom 7segmenses (Multiban) kijelzőre. Van valakinek ötlete, hogy merre keressem a megoldást? A 7segmenses kijelzők vezérlését, asszem meg fogom tufni oldani, csak a pontos időt kéne levadászni :)

Köszönöm előre a postokat!
Tisztelettel
Geht nicht, Gibt's nicht!
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Avatar
evildodo
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2009. február 4. szerda, 7:00

Hozzászólás Szerző: evildodo »

kapu48 írta:Pontos idő (Atomóráról)
http://ismeret.virtus.hu/index.php?id=d ... &aid=67131
Remek, ennyire képben vagyok :)
De ezt a sugárzott jelet szerinted hogyan tudnám beolvasni avr-be? :oops: :roll:
Geht nicht, Gibt's nicht!
Avatar
evildodo
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2009. február 4. szerda, 7:00

Hozzászólás Szerző: evildodo »

Amúgy picit off topic:

Multiplexben fogom hajtani a 7segmenses kiejlzőket. közös oldaluk természetesen tranyóval lesz vezérelve. A segmensek, pedig direktbe lesznek hajtva atmega 32 pinjeiről. Kérdés már csak annyi, hogy hány digitet lehet párba fűzni? Ilyenkor hogy számolnak a nagyok? :) (Kapu, Róbert, rátok számítok :twisted: ) Nekem összesen kb 18, de minimum 14 digitet kellene hajtanom egyszere (Multiban). Bírja ezt egy port, vagy uln-t keressek elő a fiókból ? :D
Vélemény?
Tisztelettel
Geht nicht, Gibt's nicht!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Pin terhelhetősége: 20mA/láb. Ez neked kevés...
Az előzőben van direkt 4 vagy 8 szegmenses I2C buszos meghajtóáramkör (fényerővel, minden sallanggal)...

MAX1032 (?) - Maxim-Dallastól lehet minta is.
1 buszra 4 fűzhető fel...

Tudom kevesebb a kihívás benne... :)


Kell buszmeghajtó a szegmensekre+tranzisztor a szegmenskiválasztásra...
A szegmensek áramfelvétele nálad ~40-60mA, mert 1/16-os vagy 1/8-as kitöltéssel fognak a LED-jeid menni...
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

evildodo írta:Amúgy picit off topic:
...Nekem összesen kb 18, de minimum 14 digitet kellene hajtanom egyszere (Multiban). Bírja ezt egy port, vagy uln-t keressek elő a fiókból ?...
Van még MAX7219CNG, igaz drága - cserébe mcselec fórumán jópár használható mintapélda (elsőre működik), SPI, szoftveresen egyszerűen konfigolható, 8 digitet tud kezelni... de ha kevesebbet, akkor ki lehet kapcsolni a többi meghajtását, hogy csak a szükséges lábakon "multiplexeljen"... mellette nem fog izzadni a proci.
Avatar
evildodo
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2009. február 4. szerda, 7:00

Hozzászólás Szerző: evildodo »

Robert írta:DCF77 vevőmodul a Conradból...
Az utolsó link nem működik.
Erre a cuccra gondoltál? Mert mást nem találtam conrádnál, sem pedig tme.nél:( :
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... lXdEZkdz09

Akkor elmesélem a feladatot, a félreértések elkerülése érdekében:
Három sorban lesznek a kijelzők. Első sor:
Dcf-es óra, amit 7segmenses kijelzőn látszik. (óó-pp-mp,mp)
Ez hat digit
Második-harmadik sor:
Egy dupla stopperóra, szintén 7szegmensesre. (pp-mp,mp-tized,tized)
szintén hat digit, de mivel dupla, ezért 12:)
Én erre a megoldásra gondoltam, de itt elhangzott jobbnál jobb megvalósítás is :) :

Vezérlőnek Atmega 32-öt terveztem, 8Mhz-es órajellel, szerintem elégnek kell lennie.
Az I2C-re ráfűzni pár portbővítőt. 1. sort egy atmega portra, természetesen megy elé egy uln erősítésnek
2.-3. sor szintén zenész, természetesen az uln itt sem marad el :) Ez eddig 24 bit Atmegán
A szegmensválasztókat pedig i2C porbővítőin keresztül vezérelném, minden sorra jutna egy, ezen nem spórolok :)
A kérdés még a dcf-es óra, hogyan kommunikál avr-el,stb...
Ez csak egy terv majd Ti biztos helyreigazítotok :)

MAx1032- NAgyon favorizálnám, mivel i2c busz számomra már nem idegen, és a fényerőszabályozás maga lenne a kánaán :) Csak sajnos senkinél nem találtam ilyen chipet...

MAX7219CNG viszont TME-nél találtam, de eddig spi komunikáció kimaradt, bár nem ilyedek meg tőle :) Utánna éne olvasgatnom, és most időből eléggé hadilábon állok :)
Köszönöm a sok helpet, természetesen sok sörrel tartozom, vagy bármi hasonlóval! :)

Tisztelettel!
Geht nicht, Gibt's nicht!
Avatar
evildodo
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2009. február 4. szerda, 7:00

Hozzászólás Szerző: evildodo »

"Az utolsó link nem működik."

Bocs, már megtaláltam a hibát, már megy!
Geht nicht, Gibt's nicht!
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

evildodo írta: MAX7219CNG viszont TME-nél találtam, de eddig spi komunikáció kimaradt, bár nem ilyedek meg tőle :)
...ettől ne is, mert "bit-bang" módban van a minta, nem igazi spi - az adatlapját melléolvasva tökéletesen át lehet látni.
Avatar
evildodo
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2009. február 4. szerda, 7:00

Hozzászólás Szerző: evildodo »

SirLeslie írta:
evildodo írta: MAX7219CNG viszont TME-nél találtam, de eddig spi komunikáció kimaradt, bár nem ilyedek meg tőle :)
...ettől ne is, mert "bit-bang" módban van a minta, nem igazi spi - az adatlapját melléolvasva tökéletesen át lehet látni.
Köszi a bíztatást, akkor rendelek belőlük párat, de Robi i2c-s megoldását nagyon favorizálom, és még ott az én ötletem is, ami kérdéses számomra, hogy működőképes-e! :)

Köszi a helpet! :)
Geht nicht, Gibt's nicht!
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

evildodo írta:...ami kérdéses számomra, hogy működőképes-e! :)
"...dehogy... NANÁÁÁ!!!"
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ha mp alapú kiírás kell, akkor az AVR-t a órakvarccal és külső nagy frekis kvarccal is hajtsd meg! A teljesíténymaximum kell, így tessék 16 MHzről járatni a chipet és a mp alapú órát a belső Timer2+32768Hz-s órakvarcról... Ellenkező esetben (pl Belső RC órajel) a pontosságod +/-15% lesz!
Avatar
evildodo
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2009. február 4. szerda, 7:00

Hozzászólás Szerző: evildodo »

SirLeslie írta:
evildodo írta:...ami kérdéses számomra, hogy működőképes-e! :)
"...dehogy... NANÁÁÁ!!!"
Korrekt! Ebbe mi dübörög? Portbővítők?
Geht nicht, Gibt's nicht!
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

Robert írta:Ha mp alapú kiírás kell, ...
...vagy B verzió: ha van az áramkörben INT kimenetes óra ic, akkor bekapcsoláskor egyszer kiolvasni a teljes kiírandó adatokat, és ezután az óra ic INT-es lábát 1mp-es ciklusra állítani: programbol ezt figyelni és csak növelni kell az óra számláló rutin másodperc értékét (és így tovább (mp->pp->óó)), nem kell a kiolvasásra értékes processzor-időt pazarolni.

;-)
Válasz küldése