LCD kijelző zavarszűrése, tápegység

Hogyha sikeresen O/PLED illetve hagyományos alfanumerikus - esetleg tán grafikus kijelzővel gyűlik meg a baja valakinek:)
alittA
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016. április 23. szombat, 9:09

LCD kijelző zavarszűrése, tápegység

Hozzászólás Szerző: alittA »

Kedves Fórumtagok,

pár hete kezdtem el Arduinóval foglakozni.

Építettem egy két hőmérőből, egy 2*16 karakteres LCD kijelzőből és egy relé modulból álló szellőztető vezérlést.

A kód és a hardver is jól működik (majdnem).

Viszont amikor a relé meghúz/elenged akkor gyakran szétesnek az LCD képernyő karakterei. Először dobozon belül kerestem a problémát, földelés, stb, de aztán egy véletlen során kiderült, hogy ha kapcsolgatom az asztali lámpát, akkor is szétesik az LCD kijelző.

A tápegység gyári, univerzális, kapcsolgatható feszültségű (éppen 9V-ra állítva) és kb másfél méter távolságra az Arduinótól.

Az LCD kijelzőt 4 adatvezetéken hajtom meg. A másik négyet nem kellene egy ellenállással vagy valamivel a földre húzni? Sehol nem találtam mondjuk erre példát... vagy tegyek soros ellenállást és kerámia/elektrolit kondenzátort a tápra?

Van valakinek hasonló tapasztalata?
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Re: LCD kijelző zavarszűrése, tápegység

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

Nálam is jelentkeztek annak idején ilyen zavarok. Az én esetemben némileg segített, ha a mikrokontroller, valamint az LCD táplábai közé egy-egy 100nF-os kondit tettem be, de teljes mértékben ez sem volt képes megszüntetni a jelenséget. A relét gondolom egy kapcsolótranyóval vezérled. A behúzótekercs kivezetéseire tettél diódát záró irányban a visszarúgások ellen?
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: LCD kijelző zavarszűrése, tápegység

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

Métd meg az áramköröd áramfogyasztását, és számold ki a terhrlőellenállást
R=U/I
Határozd meg, milyen hossúságú feszültségkiesést szeretnél kivédeni,
És ezzel határozd meg a pufferkondid méretét
Tau=R*C
C=Tau/R
Legalább elkora pufferkondi kell a tápodba.
Ezenkívül érdemes bekötni a táp és a föld közé egy 5Vnál picit nagyobb , erősebb áramot elviselni képes Zenerdiódát is, ami lenyeli a feszültségtüskéket.
A nagyfrekvenciás zavarokat egy 100nF kerámiakondival érdemes szürni.
Anno nekem úgy tanították, érdemes minden icnél megtenni ezt,
Itt ez nem megvalósítható, de monden modul tápellátásához javasolt tenni egy,100nanós kerámiakondit.

Még egy dolog: a relét is erről a tápról jár?
Behúzóáramát bírja még a táp.
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: LCD kijelző zavarszűrése, tápegység

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

írtad, hogy egy villanykapcsoló id bezavar.
Elég stabil ott a 230VAC?
Mert egy hibás kötés kétféle módon keseríti meg az életünket:
1 melexik, és tüzet is okozhat,
2 átmeneti ellenállása feszültségesést is okozhat.
Lámpa bekapcsolása, motor indulása idején a hálózati fesz drasztikusan leeshet egy ilyen oxidos kötés mögött
(És a kötés maga elkezd füstölni)
Tehát a kérdés még1x: villanyászatilag minden rendben van ott?
alittA
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016. április 23. szombat, 9:09

Re: LCD kijelző zavarszűrése, tápegység

Hozzászólás Szerző: alittA »

Köszönöm a választ! Gondoltam a gyári tápegységgel megúszom ezt a kört, de hát nem. Jövő héten építek egy tápot, zavarszűrővel. Majd visszajelzek mi az eredmény. (A 230 elég stabil, talán még az lehetett a zavaró tényező, hogy egy 25M-es hosszabbítót használtam felcsavarva elosztónak... nem tudom, építem a tápot)
Válasz küldése