Leonardo hiba

Ha a chip nem reagál a programozóra...
Avatar
sziklaboci
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012. november 2. péntek, 6:00

Leonardo hiba

Hozzászólás Szerző: sziklaboci »

Üdv!

Kezdő vagyok az avr-ezésben. Van egy arduino leonardom, mely a jelek szerint kilehellte a lelkét, szeretném megtudni, van-e esetleg lehetőség visszahozni az élők sorába.
A történtek: az Arduino IDE-t ubuntu linux hoszton winxp oprendszer virtuális gépen használom/használtam (virtualbox). Egy ideig gond nélkül ment is a leonardo felporgramozása, mígnem egyszer csak hibát jelzett a feltöltéskor a fejlesztőkörnyezet, innentől kezdve usb-n nem látható az eszköz. Csináltam egy isp-kábelt párhuzamos portra, avrdude eleinte látta is az eszközt, igaz nem ismerte fel magától, de kényszerítve hajlandó volt feltölteni a leonardo firmware-jét, azaz volt folyamatjelző, ellenőrzést jelző folyamatjelző is, majd a végén megállt az élet, úgy 10 perc után leállítottam a dolgot ctrl+c-vel. Azóta viszont se kép, se hang, avrdude -F kapcsolóval sem hajlandó felismerni a rádugott eszközt.
Van mód a helyreállításra?
Köszönöm a válaszokat!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Leonardo hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

Kényszerített feltöltés -> chipet valószínű hibásan állítottad be/hibás hex / hibás órajel.

Külső órajelet adj rá az XTAL1 vagy XTAL2 lábon (1...10 MHz) és utána próbáld programozni. Ha nem megy : valószínű az ATMega32U4-et meghalasztottad... A GND össze volt kötve a PC-vel? A Leonardo kapott tápfeszültséget?

Feltöltési hiba: alapesetben az USB kezelést nem fordítja be a főprogramban az Arduino. Ekkor a bootloadert indítva van még rá mód.
A HEX újraírása során a fusebiteket is be kell állítani! Ez is okozhat hibát! (boards.txt alatt van a beállítása)


U.i.: A Leonardot sosem javaslom kezdőknek, pont az integrált USB kezelés miatt...
Avatar
sziklaboci
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012. november 2. péntek, 6:00

Re: Leonardo hiba

Hozzászólás Szerző: sziklaboci »

Tápfeszt kapott (külsőt), m32u4 volt megadva az avrdude-nak, gnd átjön az épített kábelen a pc-ről.
Megpróbálom külső órajellel.
Még valami: tápfeszt adva a pwr leden kívül a 13-as pinen fixen bekötött led folyamatosan világít, de ha hozzáérek a kvarchoz, akkor villog, ha elengedem abban az állapotban marad a led, ahogy épp az elengedés pillanatában volt. Nem tudom, ez információ-e :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Leonardo hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

Külső órajelre állítottad. Talán.

A kényszerített írás a chip halála lehet!

A PC-n _nem_ jön át a GND. Valami földközeli jön át....
Áramkör GND és a programozó GND-t _kötelező_ összekötni.
Avatar
sziklaboci
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012. november 2. péntek, 6:00

Re: Leonardo hiba

Hozzászólás Szerző: sziklaboci »

Nincs külön programozó áramkör, a legegyszerűbb párhuzamos portos kábelt építettem meg (avrdude-ben pedig -c dapa van megadva), így nem teljesen értem a gnd-vel kapcsolatos problémát.
Alapból az avrdude nem megfelelő eszközazonosítót látott (0x000000), de mivel egyértelműen mega32u4 van a nyákon, ezért mertem használni a kényszerítést.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Leonardo hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

Közös GND _kötelező, mert a LPT-ről jövő GNDben lehet szűrés, soros ellenállás, egyéb trükk.... Azaz nem SW alapú, hanem HW alapú a hiba!

0x000000 eszközazonosító:
- tápfesz (5V és/vagy GND) hiányzik
- hibás MOSI/MISO/SCK bekötés vagy ezeken kondenzátor
- hibás RESET kialakítás
- PC oldalon at LPT nem érhető _korrekten_ el (driverhiba, nyomtató van telepítve, LPT-s scanner, BIOSban AUTOra rakva, ECP/EPP/Standard beállítási miézéria)

Néhány év és néhány*10 kihalt IC tapasztalata....
Az elektron okosabb, mint Te vagy én. Neki van >10 e7 év tapasztalata... :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Leonardo hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

AVRDude esetén a giveIO elindítva volt? E nélkül -> véletlen írás....
Avatar
sziklaboci
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012. november 2. péntek, 6:00

Re: Leonardo hiba

Hozzászólás Szerző: sziklaboci »

Félreértés ne essék, tisztában vagyok vele, hogy én voltam a balfék, hogy virtuális gépen keresztül akartam feltölteni rá a programot.
Avrdude-os próbálkozások viszont már közvetlen a linux hoszton voltak, root-ként, és más nincs dugva a párhuzamos portra. Kábelt többször is leellenőriztem, azóta is, valamint azóta közvetlen gnd-is is raktam a leonardo meg a gép közé, de sajnos nem segít.
Félek így jártam. Alszok rá egyet..
Válasz küldése