nano bootloader égetése

Ha a chip nem reagál a programozóra...
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: nano bootloader égetése

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Sziasztok,

Hát nem semmi dolog ez a 168p processzoros móka.

Ott tartok, hogy szereztem egy USBASP programozót. (találtam a lomjaim között)

Ezzel egy pro mini-t feltöltök bootloaderrel és utána programozható rx,tx-en keresztül.

Ugyanilyen eljárással a 168PA chipeket is megcsinálom, de rx,tx-en nem lehet programozni.
Sőt a pro mini teljes flash tartalmát kiolvasom és beleteszem a 168PA-ba és a benne lévő program működik, de rx,tx-en nem tudom arduinóval programozni.

Feltehetőleg a chip nem jó, vagy én rontottam el valamit a panelen, bár amikor elkezdeném rx,tx-en akkor a benne lévő program futása megáll (blink nem blinkel), és a not sync hibaüzenetet ír az Arduino 1.8.3. Meg elképzelni sem tudom mit ronthattam el, az rx, tx, dtr, kivezetéseken.

Gondoltam veszek bótban egy Atmel168PA-t és megpróbálom azzal is, de az a 1300+áfa ár egy kicsit elriasztott ettől, hiszen 200 Ft alatt vettem a kínaitól darabját, bár lehet épp ezért volt olcsó ?
Akkor viszont meg kell reklamálom, csak nem tudok pontosat mondani, mert még nem zártam ki minden lehetőséget.

Lehet leszedem, egy Nano-ról a chipet és felforrasztom a sajátomra, Nano-ra meg a kínait és akkor talán minden keresztpróba megvolt. Csak sajnálom hőlégfúvóval szétolvasztani a Nano tüskesorát.

Egyelőre itt tartok. Köszönöm a lehetőséget.
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: nano bootloader égetése

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Sziasztok,

Hát nem semmi dolog ez a 168p processzoros móka.

Ott tartok, hogy szereztem egy USBASP programozót. (találtam a lomjaim között)

Ezzel egy pro mini-t feltöltök bootloaderrel és utána programozható rx,tx-en keresztül.

Ugyanilyen eljárással a 168PA chipeket is megcsinálom, de rx,tx-en nem lehet programozni.
Sőt a pro mini teljes flash tartalmát kiolvasom és beleteszem a 168PA-ba és a benne lévő program működik, de rx,tx-en nem tudom arduinóval programozni.

Feltehetőleg a chip nem jó, vagy én rontottam el valamit a panelen, bár amikor elkezdeném rx,tx-en akkor a benne lévő program futása megáll (blink nem blinkel), és a not sync hibaüzenetet ír az Arduino 1.8.3. Meg elképzelni sem tudom mit ronthattam el, az rx, tx, dtr, kivezetéseken.

Gondoltam veszek bótban egy Atmel168PA-t és megpróbálom azzal is, de az a 1300+áfa ár egy kicsit elriasztott ettől, hiszen 200 Ft alatt vettem a kínaitól darabját, bár lehet épp ezért volt olcsó ?
Akkor viszont meg kell reklamálom, csak nem tudok pontosat mondani, mert még nem zártam ki minden lehetőséget.

Lehet leszedem, egy Nano-ról a chipet és felforrasztom a sajátomra, Nano-ra meg a kínait és akkor talán minden keresztpróba megvolt. Csak sajnálom hőlégfúvóval szétolvasztani a Nano tüskesorát.

Egyelőre itt tartok. Köszönöm a lehetőséget.
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: nano bootloader égetése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tipp: Tx és az Rx nincs felcserélve?

Én beleégetnék egy programot, ami a soroson kiadja a 1-2-3-4-5 számsort pl. indításkor 9600,8,n,1 paraméterekkel. Vagy a Bootloader miatt 57600bps vagy 115200 bps-l.
És utána amit beolvas, annak 1-l növelt értékét ASCII karakterként.
Így a Tx és a Rx is tesztelhető lenne....

Más:
Ha a programozóval töltesz fel a chipbe bármit, az előző tartalmat törli!
Azaz, ha benne van a bootloader és arra külső programozóval töltöd rá a főprogramot, akkor a bootloader kitörlődik!
Ha a bootloader benne van és a bootloaderen át töltöd fel a főprogramot, akkor benne marad a főprg és a bootloader is!
Ha az ilyen chipet másolod át, akkor a flash mind2 programrészt tartalmazza. De: a fusebitek beállítása is azonos legyen (Minimum egyezőség: M168-ra írt a flash; órajel, boot size, bootloader engedélyezése aktív legyen!)
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: nano bootloader égetése

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Hagytam egy kicsit érlelődni a problémát az átkaim és mérgeim alatt. :)

Most előszedtem megint és a teljes probléma, egyik részének az okát megtaláltam.
Itt látható az alábbi képen :
arduboot.jpg
Nem árulom el, kíváncsi vagyok más valaki megtalálja-e ? :)

Így, hogy felfedeztem az USB ASP-t, meg a Khazama AVR Programmer programot, ezen kettő birtokában meg tudtam csinálni a bootloadert és most már az Arduino feltöltés is működik. Így már nem is annyira érdekel, hogy miért is nem működött az Arduino 1.8.3-ból a bootloadert készítés, meg hogy P nem P..., stb.
Most így nincs is kedvem ezzel foglalkozni. Majd ha egyszer nagyon pihent leszek talán megkeresem.
Ezzel még egyáltalán nincsen kész az igazi projektem, amihez ez a bootloader csak egy apró részecske, és most már a projektem egyik paneljét is el tudom küldeni gyártásra.

Mindent köszönök, főleg nyavalygásom és hisztim meghallgatását...:)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: nano bootloader égetése

Hozzászólás Szerző: Robert »

A, Resetet nem GNDre húzzuk?:) -> gombból ítélve
B, Tx/Rx csere?
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: nano bootloader égetése

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Hmm, csak találgatsz, de azt jól ... :)
Ettől függetlenül nagyra értékelem tudásodat.
A reset gombbal semmi gond, az ellenállás és nem nyomógomb, csak elkapott a hév és belerajzoltam az ellenállás rajzjelét is, azt nyomógombnak látszik.
SP5-ben terveztem a panelt és a tqfp32-be bele is írtam a láb neveket, hogy ne kelljen mindig keresgélni, csak éppen elbaxtam és a tx rx-et felcseréltem. Ezután mindent jól csináltam csak éppen a hiba az folyamatosan begyűrözött és mindig a hibával együtt próbáltam.
De ettől a hibától független a bootloader feltöltés és még mindig nem tudom miért nem sikerült. Pedig amikor még szórakoztam vele akkor már csak simán avrdude ment parancssorból
Aztán mint írtam az USBASP-vel kirántottam egy pro miniből a teljes tartalmat amiben volt blink program, és ezt most mindegyikbe beletöltöttem és mind megy is az Arduino keretrendszerből a feltöltéssel is.

Most már a fuse biteken rágódok, ebben tudnál segíteni ?
Igazából egyszerű kaptafa megoldást keresek... Olyan fuse beállítás érdekelne amelyikkel semmilyen módon sem lehet kiolvasni a chipból a kódot, se usbasp, se jtag, se stb. (tudom a savval lemarat és mikroszkóppal kiolvas... ne ez már nem érdekes).
Igazából aki annyira ért hozzá, hogy fel tudja törni, az meg is tudja írni azt a programműködést fél nap alatt. Csak a kóbor apácákat akarom távol tartani, hogy azért már mégse csak úgy kiolvas és duplikál...
Az eeprom tartalom lényegtelen úgysem használom, de ha az is beállítható akkor legyen az is védett, akkor tele írom a eepromot is :).

Köszi
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: nano bootloader égetése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Kiolvasás elleni védelem: Bootloader nem csak beír, hanem ki is olvas. Vagy lehet lefordítani újra - immár kiolvasási rutin nélkül.
Vagy sima ISP programozás.
És ott a fusebitek beállítása:
http://eleccelerator.com/fusecalc/fusec ... LOCKBIT=CC

A LockBit a lényeg.

B terv: utolsó lépés:
1 db fusebit módosít: - ISP disable.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: nano bootloader égetése

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Nagyon köszönöm. Nézem, jónak tűnik, csak a nyelvi akadályok...
Robi !
Esetleg lenne kedved egy ilyen magyar nyelvű készítéséhez a témában ? Akár tanfolyam anyag is lehetne ?!
Már csak azért is mert annyira nem kézenfekvő, hogy 1 mondattal el lehessen intézni, így szerintem lenni mit róla beszélni.

Értem, hogy melyik helyen micsoda, de mi a micsoda ? sokszor az angol egysorosból nem eléggé érthető, hogy mit is akar mondani, mire való pontosan és mire van még hatással ha ki vagy be kapcsolom...

Nálam most ezek vannak beállítva:
168fuse.jpg
Talán az egyik pro miniből olvastam ki és tettem bele mindegyikbe, de volt olyan chip is amiben a lock bitből csak a 0, 1, 2, 3 helyen voltak bepipálva és a többi nem. És nem teljesen értem, hogy miért mert mind a kettőt tudtam használni és nem vettem észre hátrányát vagy előnyét.

>B terv: utolsó lépés:
>1 db fusebit módosít: - ISP disable.

Igen egyébként valami ilyesmire gondolok, hogy amíg tesztelem és még 238-szor módosítom és újratöltöm, addig legyen írható, s ha úgy gondolom, hogy akkor most kész - (bár egy program soha nincs készen max. abba lehet hagyni...) - akkor usbasp-vel átírom a bitet és utána csak dinamit meg a vízözön :)

köszi
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: nano bootloader égetése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Leírás nagyjából van:
http://tavir.hu/bascom-programozo-biztositekbit

Arduino programozásból cikk készül.
Bár ott a chipcsere és a boldogítások nem kerülnek igazán bele - max a külső programozó használata (USBasp; ArduinoISP, STK500, MKII).
De ez egy kezdő kezében kibiztosított fegyver!

És a http://www.tavir.hu/60nap tanfolyam végére is bekerül még - mint ismeret nem árt...
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Válasz küldése