Parelell nagyfesz. programozó

Ha a chip nem reagál a programozóra...
Avatar
vavi
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2006. április 29. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: vavi »

Már látod, hogy én miért döntöttem a gyári programozó mellet? Én is akármerre indultam, falakba ütköztem. Már te is elbaxtál rá egy napot, és sehol se vagy. Az idő meg piszok drága.
Azt valamelyik leírásban láttam (augusztusban kínlódtam én is ezzel), hogy a fuse bitek visszaállításának egyik feltétele, hogy üres legyen a flash terület. Földi halandó ezt nem töri fel, de biztos van erre is valami okosság. Nálam nem ez volt a cél.

Üdv.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A paralell nagyfeszt tényleg csak arra használják, hogy visszanyisd a chipet. Az alap ISP-t használja szinte mindenki. Alap nagyfesz paralell/soros rendszer az ATMEL gyári STK-as rendszere. Ebben ICfoglalat, programozó, mintaeszközök (ADBTB memória, LEDek, nyomógombok) vannak. ~25 eFt. Készen. Az utalá azért van réá, mert senki nem építi utána - mert minek, ha kapható. Amire megépíted, árban ugyanott vagy (az idődet is számold!).

Fusebitek _visszaállítása_ törli a flasht, nem annak feltétele! Pontosan a
LockBitek visszanyitása törli - ha védett volt a chip.

A programok konzol módban ha futnak, akkor biza be _kell_ csukniuk maguk után az ablakot. vagy írsz egy bat file-t mellé:

Kód: Egész kijelölése

PROGRAMNEV.EXE
pause

Direkt porthozzáférést NEKED kell engedélyezni pl. a Port95NT.eyxe telepítésével. Vagy a DirectIO telepítéssel. Vagy a TviCport telepítéssel....
Illetve ha megnézed a leírásait a progiknak, látható, hogy Win98 alatt is megy. ott nincs a HWkezeléssel ilyen védett/nemvédett mód. Most 2009-t írunk, a progi 2002-ben készült!

Titkolódzás semmi nincs a HW programozás alatt.
Nézz meg egy adatlapot, le van írva a metódis step-by-step.
Vagy a linkelt parprog alkalmazást. És a forráskódját vesd össze a ATMEL leírással... Jé, hogy totál publikus, és működik?
Ja vagy nem építette ,meg senki, mert _minek_?

Nálam ~1,5 év alatt jött össze 1,5 csőnyi halott chip (ezek közül a 70%-a a hibás órajelbeállítás miatt lett tetszhalott...) RESET talán 3 lett letilva (a PonyProg logikátlan működése miatt).
Szóval 3 db Mega8 ára mennyi is? ~2 eft?
Hát ennyit nem ér. Ezért tanítok 2 órát (2 óra alatt nem építek meg egy ilyen programozót nyákkal, mindennel....)


AVR chip kiolvasása - ha védett - nem lehetséges. Szépen is néznénk ki! Ha kiderülne egy ilyen hiba, sztem az ATMEL ~50%-t esne a tőzsdén és max vegetálna a következő 3 évben....

A Fusebitek visszaállítása _mindíg_ a FLASH és EEPROM _teljes_ törlésével jár! Különben nem reklámoznám, és mindenki hozzám járna kódot törni és replikálni a chipeket.... :roll:

http://www.e-lab.de/downloads/diverse/ParProg2.zip
Ebben minden benne van...

A paralell rendszerhez kell ~6-10 láb. Az ISPhez mennyi? 4?
és ugyanazt tudja. És minden AVRes panelen az ISP ki is van vezetve....
valamint 3.3 vagy 5V-s rendszerhet a reset esetén beküldendő 12Vtól védjem még az áramkört is? Amikor az ISP a maga 3.3 vagy 5V rendszeréről teljesen jól elketyeg?
Hát valahogy nem vágyom rá a paralell progra, ha ott a standard ISP is.
Avatar
tibib520
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009. október 2. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibib520 »

Szia vavi!
Nálam sem a feltörés a cél.
Hiszen még most ismerkednék vele.
Csak már elkeserítő az a körülmény, hogy ha véletlenül ki zárom magam a csipből (nem az órajelre gondolok), akkor csak gyűlik a szemét.
Ha csak azon múlik, IC-ket össze tudnék szedni vagy két vessző kaskával, minek gyűljtögessem még a tecchalott AVR-eket is?
Az vigasztal, hogy még egyet sem sikerült "ki iktatnom", de természetesen ez bármikor be következhet, és ezt nem a programozóm gyári / házi kivitelezésének fogom tulajdonítani, inkább a programozási ismereteim hiányának.
Ezért szeretnék (előrelátásképpen) egy HV programozót létre hozni.
Avatar
tibib520
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009. október 2. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibib520 »

Szia Robert!
Ez utóbbi hozzászólásoddal mondhatni kielégítő választ adtál minden kérdésemre!
Vagyis, ha elkezdek Bascomban ténykedni, és gondosan vigyázok a fuse bitek állítgatásával, akkor igazán kevés esélyem lesz a kizárásra.(az órajel probléma orvosolható)
Talán az eltúlzott aggodalmam vitt erre a -tévútra-, mely ilyen görcsösen ragaszkodott a HV programozóhoz.
Bocsánatot kérek Tőled is, és a Fórum többi tagjától is, az esetleges cinikus hangvételemért. :oops:
Ha az elkövetkezendő időben mégis találnék valami megoldást a problémára, azt ebben a topikban közzé teszem.
Addig is kívánok mindenkinek további jó munkát, és kíváncsian fürkészem tovább az oldalt.
A Bascom könyv nagyon jó, már csak azért-is mert Magyar :!: :!: :!:
Üdv Tibi.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A HVProgra én is ráfutottam - kezdőként azt hittem 10-ből 1 chip elhal. Aztán mégse :)

Amire vigyázz:
- RESETDSBL sose piszkáld.
- Minden chip programozás előtt olvasd ki a ChipID-t! Ha nem megy ne erőltesd a programozást (ekkor szokott lehalni). Ekkor elkötés, táphiba vagy egyebek a ChipID láthatatlanságának.
- Órajelet ha elállítod, legyen készen órajelgenerátor. Ez 1...20 MHz közt bármi lehet (ideális régi alaplapból az oszcillátorkocka. Adsz rá 5V-t és jön ki a négyszögjel. ezt a chip XTAL2 vagy XTAL1 lábára és fel is éledt újra
- JTAG disable esetén (M16 felett) SPIvel ugyanúgy programozhatsz.
- DW (DebugWire) NEM engedélyezendő. Ez a RESETlábat ugyanúgy kiüti (T25...M328).
- A CkOpt legyen bekapcsolva. Ez a normál (magas) kvarcok esetén javít a berezgésen)
- Kvarc bekötése: Kvarc az XTAL1/XTAL2 lábakon, míg a GND és az XTALx lábak közt 2x 15...33pF kondi. A kvarccal paralell 1MOhm.
- Bootloader előnye: sorosportod úgyis szinte mindenütt van; éls a chipet csak 1x kell felprogramozni + Fusebiteket beállítani. Utána a programozóHW-t el is felejtheted....
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Amúgy teljes leírás:
http://www.der-hammer.info/hvprog/index_en.htm
Soros, paralell nagyfesz programozó és az ISP-k is.

Az ATMEL STK500-as rajza is teljesen publikált, a firmware meg ott van minden AVRStudioban...
Avatar
tibib520
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009. október 2. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibib520 »

Kösz az infókat, ahogyan időm engedi, "beleásom" magam.
Avatar
laci3041
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009. február 11. szerda, 7:00

Hozzászólás Szerző: laci3041 »

Sziasztok!

Én is kinéztem magamnak ezt a programozót megépítésre.
Korrektül publikált, jónak tünő cucc.

Egyetlen dolog nem világos számomra:

"Connect the ISP programming adapter with your computer and the ISP port on the HVProg board."

Hogyan töltöm fel a firmware-t? Ezt a mondatot nem értem.
Miféle ISP-adapteren keresztül kell csatlakoztatni a PC-hez a kész áramkört?
És ha tök üres proci van az áramkörben, akkor is felprogramozza az AVRPROG?
Nem kellene bele valami bootloader?

Homályosítsatok fel, kérlek !

Üdv: Laci
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A tok ures chipre a standard ISP modon toltod fel a programot a PC segitsegevel....
Avatar
laci3041
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009. február 11. szerda, 7:00

Hozzászólás Szerző: laci3041 »

Van ISP-s programozóm, DE...
Ha azon keresztül próbálom programozni AVRStudióval,
nem tudom betölteni az stk500.ebn fájlt, hogy beégessem.

Leírnád a dolog menetét címszavakban!

Köszönöm a reagálást !

Laci.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az otthoniból kiolvasom és küldöm. Ehhez kell egy Bootloader, es az EBN állományt ez kódolja ki.

A Mega8535/8515 vagy a Mega16/163-as chip tartalma kell?
Avatar
laci3041
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009. február 11. szerda, 7:00

Hozzászólás Szerző: laci3041 »

A Mega8535-be írandó HEX-file kellene.

Köszönöm!
Avatar
tibi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2006. augusztus 26. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibi »

Sziasztok!

Egy sima STK500-as programozót szeretnék építeni (HV rész nélkül).

Kérdezni szeretném, hogy próbálta-e közületek valaki az ATmega 8535-öt 8515-össel helyettesíteni?
Az ADC modul hiánya nem okoz problémát a programozó szoftverének futásában?

Az EVERTOOL rajzán az egyik ADC láb is be van kötve, gondolom a Vtarget mérésére.
Az adatlapokat tanulmányozva az egyes modulok és portok címei teljesen megegyeznek, kivéve az ADC és a TWI modult.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az eredeti STK500 firmware 8515-re íródorr. Én 8535-be raktam. megy.

Az ADC elhagyható, max nem mér feszültséget....
Avatar
tibi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2006. augusztus 26. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: tibi »

Róbert, köszönöm szépen a segítséget! Hamarosan meg is építem.
Válasz küldése