Atmega8 fuse bitek (watchdog / boden)

Ha a chip nem reagál a programozóra...
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Így nehéz lesz 1-röl 2-re jutni!
Ha csak csurgatjátok az infót!

Ami eddig Tiszta:
1.: Hibás a project HW oldala!
2.: Az SW-röl pedig nem tudunk semmit, mert csak Hex-ben van meg.

Valaki ide jön, hogy javítjuk meg.
Egy másik valaki pedig letorkol, hogy jó az úgy ahogy van!

Szerintem maradjon az ilyen árú Kínában. Én 1 Petákot sem adnék érte!

:evil:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Típushibák:
1, Paralell 5V stabIC: 2A-t jelentene. Ez enyhe túlzás vagy tervezési hiba.
2, Motor (nagyáramú, lüktető) áramkört és érzékeny elektronikát NEM járatunk közös tápról.
3, Ha csak HEX van meg, akkor _bízunk_ a jószerencsében,
4, Kínából _nem_ rendelünk, csak akkor - ha bevállaljuk, hogy a kapott holmi:
- veszélyes,
- hibás,
- nem működőképes,
- lemondunk a garanciáról...
5, --> Hogyan küldj hozzászólást
http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Fo ... opic&t=827
TE ülsz az áramkör előtt, TE látod mi zajlik, mi van ott. Mi csak a leírásodat látjuk....
Szóval inkább legyen terjengős, mint nem követhető.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tipp:
A tápegységed NEM stabil, rángat. A 7805-nek min 7,5V kell!
Be tudsz rakni a 7805-ök kondijai +7805-k elé egy diódát? Így nem ránt vissza tápfeszt a motor...

A motor indulási/pwm áramfelvétele 1.5...3x a névlegesnek! A betáp bírja?
Avatar
GPeti
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2011. március 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: GPeti »

Igen több infó kell, a többiek azt sem tudják hogy mi is ez, hol használják, és legfőképpen hogy miért kellett átprogramozni, mert még nem építettek quadrokoptert , vagy hexakoptert esetleg oktokoptert. Hogy ez ide lesz csak azért tudtam kitalálni mert ezzel is foglalkozom.

Hogy miért kínai? Elmondom.
Erről lenne szó:
http://www.ebay.com/itm/NEWEST-MYSTERY- ... 3942wt_932

Szállítással 8$ azaz <2000Ft.

Itthon ugyanez, de ugyancsak kínai:

http://www.rcmodell.com/shop/product_in ... ts_id/1663

9700 Ft ról leértékelve 8000Ft + 2000Ft utánvéttel ha nem a bolt mellett laksz.
A garancia a modellezésben kicsit más mint általában, ez ugyanaz a kínai csak 4-5x drágább.

Amúgy vannak érdekességek ezekben a szabályzókban:
az Atmega8L procit simán beveretik a 16MHz rezonátor mellé.
Az Avcc láb be sincs kötve belsőleg "kap tápot".
Avatar
muszer
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009. december 28. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: muszer »

Való igaz,hogy nem építettünk sokan még quadrokoptert, és nem repülünk elektromos modellekkel. De van fantáziánk! :D

Látni kellene,hogy mi történik az AVR tápfeszültségével, és mikor.
Ha akad egy szkóp akkor tegyétek rá az AVR tápfesz bemenetére, mozgassátok meg a szervókat, indítsátok a motort, és rögtön meglátjátok, hogy mivel lehet összefüggésbe hozni a hibát.
Ha megvan a hiba,akkor meglesz a megoldás is.
A watchdog kikapcsolása ebben az esetben nem tudom, hogy jó ötlet-e?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Repülés aranyszabálya: fenn még semmi nem maradt:). Na jó, nem űrrepülőmodell:).

A LiPo akkuk hogy viselkednek _extrém_ terhelésre (10-20-30A kivétele). Feszültsége leesik?
A bekötőkábelek is ekkor már jelentősek! 0.1R ellenállás: 10A esetén: 1V esik! És ez lehet sima oxidálódott kontaktus...

WDT-t nem merném kikapőcsolni. Kérdés, hogy a főprogram kezeli-e? van e beépített debug (hány WDT volt ill RESET és mi volt ennek az oka?
Én tuti beleépíteném. 6 sor pluszban.
És egy soros kivezetés meg elfér (2 forrszem).

Tipp még:
- M8 esetén csak a régi sorozat M8/M8L esetén van belső ellenállás a VccA es a Vcc közt. Az A sorozat (M8A) esetén nincs!
Avatar
broland
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2009. április 20. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: broland »

Sziasztok

Köszönöm mindenkinek a hasznos! (és ezt most úgy értsd ahogy írom) információkat. A szabályzó átprogramozása valóban egy quadrocopter-be történő beépítés miatt kellett, és az eredeti problémával, hogy csak 2.7V-os bodlevel értékkel indul el is sikeresen túlvan a sokadik repült órán, mindenféle repülést befolyásoló probléma nélkül.

De!!!!

Itt jönnek azok az észrevételek, melyet a Kollégák a szabályzó kézbe vétele, kimérése, a most már a birtokomban lévő fw (mely sajnos .asm) forrása nélkül is leírtak. És mennyire pontosan? => 100%
- a processzor vcc bemenete mintha olyan mint a villámcsapás.
- nem csak a végfok fet tömb, hanem a puffer kondi is melegszik, és szerintem jobban mint a végfok(bár jobb mint az eredeti fw-vel volt, mert azzal szinte tüzes volt az egész, most már csak kb 60 fok meleg). Nem hiszem a hűtőlemez melegítené meg.

Számomra a konklúzió: ezt a kínai elektronikát a zsugorfólia alatt kis alkatrész módosítással, áthelyezéssel forgalmazzák vagy 5-10 márkanéven. Olcsó, de nagyom, főleg mikor ebből felmegy a gépre minimum 4db, de lehet, hogy 8. Sz@r, mert Ti is, és én is látom a problémáit, de végül is repül. Valahogy. Ezzel az elektronikával épeszű ember nem megy fel emberek, lakott terület fölé. Legalábbis én nem fogok, mert a nagy quadra más elektronika kerül. De milyen? Drágább kínai? Saját fejlesztés?

Én ez utóbbira gondoltam, és most jön az egész nem ér ennyit gondolatsor.

Merthogy:
-a fórumozók nagy része ért is az AVR-hez, én annyira nem. Egy ilyen project túlmegy az "egy sör lesz" kategórián, még akkor is, ha "csak" az asm részbe kell belenyúlni.
-hardware részt is tovább kell fejleszteni a meglévő kapcsolásból, erre már utaltatok, de ez sem teljesen az én asztalom.
-nyákgyártás és beültetés csak smd alkatrészekkel, mert nem lehet a gépen +20kg a hagyományos furatszerelt alkatrészek miatt.

És a kontra: a gép súlya kb. 3kg, ez fejbever valakit "X" év börtön. Ha a rászerelt egyéb nagyértékű berendezés törik sz@rrá, ami még adott esetben lehet, hogy bérelt 1000 év hitel!

Viszont a projectnek meg működni kellene. Ezen sokat lehet még gondolkozni, ami most nekem adatott meg.

Ha esetleg valakinek van kedve, és ideje hozzá, és érdekli ezen használata az AVR-nek szivesen fogadom úgymond a csapatban :)

Köszönöm a segítséget mégegyszer is, és bocs a hosszú monológómért.

Üdv Roland
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Melegedő kondi:
- közeli 7805 stab -> fűt.
- 85 fokos és alulfeszültségezett kondi -> átvezet és az elektrolit felforr.



A hobbiközösségek nem fejlesztették tovább az eszközt?
A firmware mekkora néretű (hex vagy bin?)
Esetleg többen ebbe belefutottak -> más fórumokon mit írnak?
Avatar
broland
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2009. április 20. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: broland »

Szia Róbert

A 7805-ön most nincs terhelés, csak az avr, igazából nem is melegedhetne, de meleg.
Gyanús nekem a kondi mint ahogy volt már új zárlatos a kezemben.
Sajnos ezen a szabályzón ez a fw csak szinte nekem ,meg talán még egy emberkének van, amúgy más gyártótól származó klónokon rendben van.info 0.0
Mekkora a mérete. Ha jól emlékszem, 1740byte, de ezt csak holnap tudom megnézni a nagy gépemen.Most a telefonról írók.
Ezt a hw-t max újraépiteni lehetne, fejleszteni nem. A fetre a kondi sem fér el.
Avatar
GPeti
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2011. március 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: GPeti »

Aki dolgozik a géppel filmet vagy fényképez készít, azok szinte mindenki a Mikrokopter-t használja, horror áron meg lehet venni de legalább működik, az újabb verziókat már lemásolni is nehéz mert a forráskód titkos lett miután népszerűvé vált, a szoftver szabadon betölthető de csak speciális a gyártótól vásárolt bootloader segítségével.
A másik népszerű kopter a multiwii, ez egy open source arduino-ra írt kopter vezérlés akár a wii motion játék alkatrészekből meg egy arduino panelből is összerakható, de tudja a gps-sel a return home-ot, és a barometrikus magasságtartást is.
Amúgy nagyon sok szabályzó firmware van fent a neten amihez megvan az assembler forráskód is.

Mivel több szabályzó van párhuzamosan kötve így oda kell figyelni a vezetékezésre is, minden szabályzóra kell egy, de inkább kettő low esr kondi is.

Az autós szabályzók sokkal jobban meg vannak csinálva mint a repülős, pl. a tápoldali fet-ek N csatornásak rendes tápoldali meghajtó IC-vel.
Ebből is ki lehetne indulni szerintem.
Avatar
muszer
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009. december 28. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: muszer »

Melegedő kondi lehet még nagyfreki miatt is. Nem biztos hogy szereti egymást a két 7805.
Avatar
GPeti
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2011. március 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: GPeti »

Az sem biztos hogy pont ez a kapcsolású szabályzó van meg, olyan változat is van mikor a procit külön stab hajtja meg.
Kellene egy fénykép legalább.
Avatar
broland
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2009. április 20. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: broland »

Sziasztok

Lehet, hogy igazad van, ime a kép:

Kép

Ha nem a 7805-t hajtja az AVR-t, akkor ki is veszem :), meg persze kondi csere.

Róbert: a file .hex formátumú, de megvan a forrás is asm-ben :), és 5013 byte a lefordított mérete.
Avatar
GPeti
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2011. március 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: GPeti »

Így van az so8 tokozású 7805 adja a tápot az avr-nek a két d-pack tokozású pedig a szervóknak lenne, ezt nem használjuk, le is forraszthatod.
Válasz küldése