Adat kommunikáció

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Sziasztok,

Megint előkerültem. :)

Egy új/régi problémára keresek megoldást.
Már megcsináltam egy wifi-s cuccot, de mint kiderült a wifi az egy vakvágány.
Teljesen kiszámíthatatlan, hol működik, hol nem, ha esik az eső akkor katasztrófa.
Linux 2 perces cronból kérdezem le az egységeket, de van, hogy 6 processz fut és 20 perc késéssel kapom meg az adatot, ami már teljesen érdektelen addigra.
Nem is beszélve arról, hogy még csak 3 egység üzemel az akár 256-ból.

Szóval más megoldást kell találnom.

A feladat:
Egy adatgyűjtő rendszer ami akár 256 egységből is állhat. (ezért választottam az ethernet wifi-t, mert pont megfelelt volna a célnak.)
Az egységek esp8266 chippel vannak szerelve.
Nincs kommunikációs vezeték csak 2db táp vezeték ami 48V-os egyenáram. Nincs is lehetőség semmilyen újabb drót kiépítésére. Csak a 2 tápvezetéken lehetne kommunikálni. Vagy rádiós kapcsolat mint pl. wifi, de a wifi kilőve.
Adatcsomagok kb. 100 byte hosszúságúak és oda vissza kommunikáció szükséges.
Az egységek slave-ként működnek, tehát önállóan nem dumálnak csak ha kérdezik őket vagy küldenek nekik. Csak egy master van.
Nem kritikus a sebesség, de azért jó lenne ha 2 percen belül az összes egységet (akár mind a 256-ot is) le tudnám kérdezni.
Emberélet nem múlik rajta így egy esetleges adatvesztéstől nem dől össze a világ.
Valami rádiós (pl. wifi) jó lenne aminek az antennáját rákötném a tápra azt ezzel meg is lenne oldva, vagy bármilyen ötletet meghallgatok.

Köszönöm a lehetőséget.
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: pipi »

hátha ez segít https://www.electronicdesign.com/techno ... ower-lines
valaki-valamikor írta róla: Ment szépen, talán 56,7 kbit/s volt a legmagasabb tempó, amit teszteltem.
(Lehet esetleg még feljebb menni, de az kísérletezgetéssel jár.)
A külső komparátor LM358 volt, a meghajtó meg 74HC125.
-----------------
csatoltam még egy kapcsit, ez tartozik hozzá, a weboldal már nem él:
A 10. ábra szerinti egyszerű kapcsolással egyetlen huzalpáron (árnyékolt vezetéken) egy időben oda és vissza vezethetünk különböző hangfrekvenciás (lassú digitális) jeleket, egymás zavarása nélkül.

A működés lényege az alkalmazott integrált műveleti erősítők nagy közös modusú jelelnyomásában rejlik. Az IC1 - IC2 és IC101 - IC102-vel felépített fokozatok egyforma kialakításúak, működésük is megegyező. Az A bemenetre juttatott 100 mV ... 3 V közötti jelet IC1 feszültségkövetőként R5-ön keresztül juttatja az árnyékolt vezetékre. Nagy huzalhosszúság és szélesebb sávú átvitel esetén R5 értékét a jeltovábbító kábel hullámimpedanciájának megfelelően kell megválasztani (illesztés). IC102 kétszeres erősítés mellett juttatja a “balról jobbra" haladó jelet az A ki-meneti pontra. Az A bemenő jel az IC2 erősítő mindkét bemenetét vezérli. A nem invertáló 3-as lábra jutó jel szintjét P1-el úgy kell beállítani, hogy a B kimeneten az A jel minimális legyen. P2 megfelelő beállításával 50...55 dB-es elnyomás érhető el. Az áramkör szimmetrikus felépítéséből következően a B bemeneti jel A kimeneten való jelentkezését (elnyomását) P101-el optimalizálhatjuk. A műveleti erősítők kéttelepes tápellátásról üzemelnek, tehát a 8-lábú (plasztik, illetve fém) tokozásnál a 4. kivezetés a mínusz, a 7. a plusz tápfeszültség pont.

(RT évkönyv 1987/54. oldal - eredeti forrás elrad 1985/4.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Köszönöm válaszod.

Figyelemre méltó ötlet, egyszerű mint a faék, már csak le kell programozni, ehhez viszont fel kell kötni a nadrágot :)

Igazából mint modem... gondoltam én is,(azért is mert van egy csomó 2400-as discovery modemem a padláson, még az alu dobozos és emiatt sajnáltam kidobni őket, és el tudnám használni a belsejét alkatrésznek. :)

De mindenképpen köszönöm a "kulcs szavakat", erre: Circuit Communicates Over Low-Voltage Power Lines rákeresve azért vannak szinte kész megoldások , sőt még gyári chip is létezik a kivitelezésre.

Egyébként újabb fejlemény van wifi fronton.

1 egység már két hete üzemel, míg 2 másikat okt. 9-én állítottam be.
És már aznap este, 10-én is többször, 11-én egész nap, de főként 11-12-én éjszaka volt katasztrófális az adatkapcsolat.
Aztán olvasom, hogy napkitörés volt 9-én és ez pont okt. 11-12 között érte el a földet... szóval pont akkor volt a legrosszabb.
Azóta egyre kevesebbszer fordul elő wifi hiba. A mai nap csak az egyiken volt 3-4 alkalommal wifi kimaradás, azon amelyik azelőtt meg 10 napig hibátlanul működött.
Szóval én ezt a napkitörésnek tulajdonítom. Így szerintem holnapra már egyáltalán nem lesz kimaradás. A végén még akár jó is lehet a wifi :)
Ettől függetlenül elhatároztam, hogy a wifi le lesz cserélve.
Kutakodok a power line irányban tovább, hátha lelek kész megoldást programmal együtt.

Köszönöm.
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: pipi »

Külső antennás ESP modulokat használsz? (van ahol az antenna kondit át kell forrasztani más pozicióba)
Én azt tapasztaltam, különböző modulok között a térerőben vannak ám különbségek, itt az asztalomon teszteltem egymás után többfajta modult, soros portra írattam a térerőt...
Azt már ne kérdezd mely modulok voltak a tesztalanyok:)
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Mekkora a távolság, ami a Master és a Slave-k között van?
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Annó (2014) építettem egy PLC (Power Line Communication) megoldást TDA5051-vel. Működött házon belül a konnektorokat használva egy pár belőlük. Mindegyiket rákötöttem egy Arduino Nano soros portjára és azon keresztül kommunikált a két NANO. Nagyobb távolságra nem próbáltam.
A csatolt doksi 18. oldalán lévő rajzból dolgoztam.
TDA5051A_epitheto_18old.pdf
Amikor IC-ket, vagy modemeket kerestem, akkor elég sokat megnéztem.
Volt közöttük pár profi megoldás is, de nem emlékszem, hogy ezek milyen távolságra tudtak kommunikálni.
AC-PLM-1
AFE031
AMIS-49587
AR1500 AR7400 http://www.atheros.com/technology/techn ... product=70
ATL90 modem board http://www.archnetco.com/english/product/ATL90.htm
CYPRESS CY8CPLC10 http://www.cypress.com/?mpn=CY8CPLC10-2 ... lDocuments
HCPL-800J http://www.avagotech.com/pages/en/optoc ... hcpl-800j/
INT6000
IT700
Mamba Shield
MAX2992 MAX2991
NCN49597
NE5050
PLM-24 modem
SM2400 http://www.semitechsemi.com/solutions/products.php
ST7540
ST7540
TDA5051
x10_plc
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Ami még eszembe jutott két vezeték esetére, hogy ha a 1W kommunikációt rá tudod ültetni egy leválasztással, akkor az pont jó lehet neked.
Ezt használtam 5V-on és 110m-en 5db DS18b20 hőmérő IC-vel.
Ennek van egy parazita módja, ami két vezetéket használ a 3 helyett. Az a lényege, hogy a táp vonal az adat vonal is egyben. A Slave egységek a Master által kezdeményezett adatkommunikáció alatt feltöltődnek és aki meg lett szólítva az válaszol.
Itt azért felmerül, hogy a Slave egységeknek mi a dolga és elég-e ha csak pár másodpercig kapnak energiát.
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Még egy megoldás lehet a LoRa.
Alacsony frekvencián és nagy hatótávolságon tud kommunikálni.
A kábelt megtarthatod tápellátásra, ha szükséges, de lehetnek a Slave egységek akkumulátoros megoldások is.

Tipikus LoRa helyzet, amikor egy akkumulátoros egység időnként feléleszti magát a mély alvásból és végez egy mérést, majd elküldi az adatokat a központba.
De tud fordítva is működni, hogy a központ szólítja meg a Slave-t, csak akkor nem szabad a Slave-t elaltani.

Nekem egy megoldásom már több mint egy éve megy két 18650 3V-os aksiról úgy, hogy eleinte 5 percenként majd később óránként feléleszti magát mér egy hőmérsékletet és elküldi LoRa-n.

De a lényeg maga a LoRa kommunikáció. Ezt nézd meg. Ezzel lehet nagy távolságra is jó minőségben adatot küldeni. Nekem működött 400 méteren házak között és ligetes fás részen. De sík terepen akár több kilométert is tudhat. Jellemzően IoT környezetben használt megoldás kevés adat ritkán történő küldéséhez.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: Robert »

A vasútmodelleknél is van ilyen - a tápon keresztüli kommunikáció. A tápvonalra van felültetve.
Ha a tápfesz kimegy, akkor a kábelezés is készen van...:)
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Sziasztok,

Megint előkerültem...
A dolgot azóta sem sikerült megoldani, továbbra is keresem a megoldást és programot hozzá.
Látom jöttek még hozzászólások, amiket nagyon köszönök.
>A vasútmodelleknél is van ilyen
Igen a DCC-s modell vasút is jó lenne sőt nem is rossz az 5let, valamikor még csináltam is adó-vevőt hozzá. De annak a protokollját kihámozni nem félórás elfoglaltság.

>Mekkora a távolság, ami a Master és a Slave-k között van?
50 méter, de lehet közötte akár tereptárgy vagy valamilyen akadály.
Jelenleg a routerhez közeli esp8266-ok azok jól működik, de a kb. 15 méterre lévő már csak úgy néhány óránként 1-1 pillanatra tud felcsatlakozni aztán eldobja a kapcsolatot és órákig nem elérhető, ha közelebb viszem akkor rendben működik. Biztosra veszem, hogy térerő problémája van.

> TDA5051A_epitheto_18old.pdf
Igen, ezt is megtaláltam, ez nagyon jó csak 3-5000 Ft egy tda5051 és mondjuk 150x már nem annyira hobbi kategória, nem is beszélve arról, hogy az illesztést konkrétan ez sem tudja megoldani, hiszen ugyanúgy kell hozzá még egy csomó alkatrész, tekercs meg stb. S ha ezek megvannak akkor meg minek a tda5051 ?

>Itt azért felmerül, hogy a Slave egységeknek mi a dolga és elég-e ha csak pár másodpercig kapnak energiát.
A slave egységek önálló kis esp8266-ok amik adatot küldenek és fogadnak, ezek a kis slave egységek csüngenek egy 24V-os tápvonalon és akár 200 is lehet belőlük.

>Még egy megoldás lehet a LoRa.
Most már eldöntöttem, semmilyen rádiós megoldást nem akarok.

>Külső antennás ESP modulokat használsz?
Nem, ESP12E, az az ide-oda kanyargós panel antennával, ráadásul rá van forrasztva az ESP egy jó sok huzalozást tartalmazó kétoldalas nyák lapra és körülötte még vezetékek, meg az egész egy pvc dobozban, vas keret mellett. Nem csodálkozok, hogy gyenge a jel, csak bosszantó, kb. a legideáltalanabb megoldás...

Széttúrtam már az netet, de azonnal kész "gyere cipó hamm bekaplak" megoldást nem találtam. :)

Jelenleg itt tartok:
Tehát van sok-sok kis esp8266 slave eszköz ami mind wifivel kommunikált volna egy routeren keresztül a linuxos gépemmel.
Meg is csináltam, de mint írtam a wifi jelerősség kb. keresztbe húzta a számításomat, már nem szeretnék antennákat forrasztgatni, meg játszadozni velük, hogy megy-e vagy sem, inkább lemondok a wifiről, amúgy sem létszükséglet csak ez olyan egyszerűnek tűnt.
Ekkor indítottam ezt a témát és kaptam a PLC varázsszó segítséget, így elindultam ezen az úton és ezt szeretném végig járni, de nagyon göröngyös és nem boldogulok rajta...

Tehát valami ilyesmire gondolok :
dcplc_yb7t.jpg
122014113_207170854132198_2213510415626253353_n.jpg
Tulajdonképpen a hardver megoldásra ez
82425175_164476158426674_7605213885129293824_n.png
szinte tökéletesen megfelel, a be-kimeneteket diódákkal, esetleg optocsatival megvédem és biztosan nem megy tönkre az ardu portja.

És itt lépne be a következő megoldandó feladat: kb. egy komplett kommunikációs protokollt készíteni, vagy létezhet-e, létezik-e olyan valami megoldás ami pl. tcp-ip szerűen küld adatot, van benne valami hibajavítás és rá tudom irányítani a tápvonalra az előbbi kapcsolással.
Az csak hab lenne a tortán, hogyha a meglévő webszerveres programkódot nem kellene kidobnom hanem csak a wifi rész helyére beillesztem és működik !

Szóval 1db 8266 wifi cucc maradna amihez kapcsolódik az összes kis slave egység PLC-n keresztül és ezt a 8266-t meg routeren keresztül elérem a linuxos gépemmel. Ez egy jó megoldás lehet (legalábbis most annak tűnik...)
Sőt lehet , hogy itt sem kellene a wifi egyszerűen csak LAN port, kábel egyenesen a gépbe azt jól van.

Ez : https://forum.arduino.cc/t/home-automat ... 2c/368726A
figyelemre méltó, de itt is a tda5051, megálljt parancsol, (meg nem értem/nem tudom mi van a radiohead libraryban)

Itt tartok.
Köszönöm, hogy olvastad.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Látom nem pörög a fórum, biztosan a faxbúk elvette az eszüket :)
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Eszembe jutott még néhány lehetőség.
Nehézségi növekvő sorrendben.

1)Ahol gyenge a jeled, oda tegyél ki egy WiFi repeatert, erősítőt. Ez pár ezer forint.
Így minden ESP-d maradhat ahogy van és nem kell az egész kommunikáció miatt további fejlesztéseket végezned.
Ezt a megoldást használják parkolóházakban is.
Az eszközök wifi-vel csatlakoznak a router-re, vagy switch-re, de ezek között kábelen megy a jel.

2)A LoRa szernitem szintén jó megoldás. Ezzel a problémás helyen lévő eszközeid is valószínűleg tudnának kommunikálni. Persze, ha extrém a helyzet (pl. pince), akkor azt ez sem oldja meg.
ESP32-vel egybe épített LoRa modulokat lehet kapni pár ezer forintért.
Ezek erősítés nélkül, a panelről egy dróttal antennaként is akár kilométerre elkommunikálnak.
Ahol gyenge a jel, ott szintén beiktathatsz LoRa átjátszót. Ez csak megismétli amit hall.
Ez a megoldás kevés adat átvitelére jó, ha csak adatot akarsz gyűjteni, akkor a LoRaWAN-t is ajánlom figyelmedbe.
Sajátot is építhetsz, de használhatsz egy ingyenes központot is:
https://www.thethingsnetwork.org

3)A PLC az nagyon macera. Ezt tapasztalatból mondom.
Arról inkább lebeszélnélek.
Ha mégis PLC, akkor lehet kapni kész megoldást, ami UTP-t visz át a hálózaton.
Nekem így van megoldva a router-től a TV-ig az internet.
https://www.tp-link.com/hu/home-networking/powerline/

Remélem segítettem
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: Adat kommunikáció

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Kicsit kihalt lett a fórum és így nem olyan gyakran olvasom.
S most láttam írásod.

Köszönöm válaszod.
1) Szóval eldöntött tény, hogy a wifi-től szabadulok.
Amíg nem tudom megcsinálni addig a wifivel küszködök, de a végeredmény az PLC lesz, és a 8266 chip marad, csak ki lesz benne kapcsolva a wifi, hogy ne kelljen új panelt terveznem, új procival, csak egy kiegészítő áramkört amin a tekercs meg az in/out van.
Tudom nagy munka lesz, de ez amolyan hobbi projekt amivel szeretek molyolni. (valamivel el kell tölteni az időt itt a földi síkon:)
Látszik a hozzászólás dátumán is, hogy már 3-4 év csinálgatom.

2)
Az előzőekből is adódik, de nem akarok semmilyen rádióhullámos kommunikációt.
Teljesen jók az ötleteid, de itt most a rádión akarok túllépni.

3)
Nagyon jó lenne, bár nincs szükség akkora adatforgalomra ami indokolná a UTP-t, de igazából az árral van a probléma.
Néztem ezeket a kész cuccokat 5ezer alatt kb. semmi sincs, én erre pár száz forintot gondoltam.
Egyébként meg hely sincsen rá, mert amit be tudok tuszkolni a panelem mellé a kis dobozkájába az kb. 2x5 cm.
Erre bőven elfér az a néhány passzív alkatrész meg az 1-2 tranzisztor ami az in/out-ot megvalósítja, a program meg jól belefér még az ESP memóriájába.



Egyébként mit lett a fórummal, mert nekem úgy tűnik, hogy teljesen magára lett hagyva ?
Mi történt A Robival ?
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Válasz küldése