Arduino kezdő

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Arduino / ATmega 328P fuse settings
http://www.martyncurrey.com/arduino-atm ... -settings/
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Szia!
Még nem tudtam alaposan átnézni, de úgy látom, hogy érdemes az AVR Studiót felraknom? Vagyis az Arduino fejlesztő eszköz "butasága", hogy nem látom a megoldást?! Mintha az AVR Studióban a fuse bitek állítgatása már beépített szolgáltatás lenne! Ha jól látom nem a programozó a lényeg!
Köszönöm! Igen úgy tűnik segítség!
Bagi
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Robert »

AVRStudionak a 42., alfunkcioja a programozas (chip egetes).
Nem veletlen ioram az AVRDUDE+keretprogramot.
Ott az a fo funkcio.


Hasonlat:
Autot sem azert veszek, hogy hideg/meleget biztositson.
Arra ott a huto-futo klima. :)
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Ha mindenáron arduino-bol akarod a fuse-biteket piszkálni?

Meghívod a: #include <avr/fuse.h>

És ott van benne a használati útmutató:
c:\Program Files (x86)\arduino1.6.7\hardware\tools\avr\avr\include\avr\fuse.h

Nem kezdőnek való megoldás!
:mrgreen:
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Hurrá!
Végre itt a válasz, amit vártam! Az lehet, hogy nem kezdőnek való, és lehet, hogy soha nem fogom használni, de választ kaptam néhány kérdésre, amit meg sem tudtam jól fogalmazni!
Köszi!
Bagi
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ez NEM az ami neked kell.
Ennek segítségével készítesz olyan ELF állományt (HEX+EEP+Fusebitek egy állományban), amit utána AVR-Studioval _sorozatprogramozáskor_ használhatsz.
Vagyis az Arduino fejlesztő eszköz "butasága", hogy nem látom a megoldást?!
Nem. Kezdőként ha hibás beállítást adsz meg, vagy olyat aminek mellékhatása van - a chiped használhatatlanná válik végleg/ideiglenesen. Ez egy KEZDŐ esetén frusztrál. (Pl. reset láb letiltása, hibás órajelforrás -típus, DebugWire hibakereső aktiválása, Hibás BOD/feszültségreset érzékelés, stb)
Valamint miért vegyek egy programozót _még_, ha a nélkül is programozható a chip? Hiszen a környezete az _arduino hardwarekövetelményei miatt_ kötött. NINCS mit átállítani.

Ahol szükséges:
- bootloader égetése
- közvetlen programozóval való programbeégetés
Ezesetekben az Arduino _elrejti_ a beállításokat. Ha a kezedbe adná és elrontod - kit szidnál? Naná hogy az Arduino rendszert...
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Szia!

OK! Feladom! Azt úgy tűnik senkitől nem fogom megtudni, hogy hogyan kell fuse biteket beállítani. Nem kell elmagyarázni, hogy kizárhatom magam a chip-ből, arra sem kell rávilágítani, hogy kezdő vagyok, és nekem ez még veszélyes.

Sajnos nyelvtudás nélkül nem igazán boldogulok, ezt be kell látnom. Ugyanakkor összefüggéseket sem látok. Akik értik, azoknak vagy nincs ideje leírni (amit megértek és el sem várom), vagy nem értik, mit nem értek, így nem arra kapok választ, amire szeretnék. Sebaj! Fuse biteket feladtam, nem téma többé.

Ha szabadna még egy két apróságot kérdezni:

Letöltöttem az AVRDUDE programot. Van egy grafikus felülete, ami el is indul. Pl. a flash tartalmát nem tudom kiolvasni. Hibaüzenetet csatoltam. Ebben az utóbbi hibaüzenetben megjelent az stk500 szótöredék. Ez ezt jelenti, hogy programozót kellene használnom? Egyáltalán ilyenkor minek a tartalmát akarom kiolvasni. Az USB portra dugott Arduino UNO R3 tartalmát, vagy ekkor ez csak egy programozó (ha rátölteném az Arduino ISP programot), és kellene még egy chip-et is kötni az ISP-n keresztül, és azt olvashatnám ki? Szóval itt is elakadtam!

Letöltöttem az AVR Studiót. Éppen a 7.0-át, mert azt találtam meg. Elindul! Be is tudja importálni az eddig Arduino sketch filet! Első körben a blink programot vettem elő. Ezen a ponton azonban elakadok. Rádugom a gépre az Arduino Uno R3-at, és szeretném rátölteni. Ehhez is programozó kell, nem kezeli az AVR Studió közvetlenül az R3-at? Az AVR Studió nagyon bonyolult még nekem. Azonban érdemes vele foglalkozni, mert van benne szimulátor és debugger. Az Arduino program roppant egyszerű, de nehéz benne fejleszteni a debugger hiánya miatt (persze lehet, hogy nekem nincsenek meg az ismereteim).

Ehhez hasonló primitív gondjaim vannak. Kellene az a bizonyos kezdő lökés! A BASCOM-hoz sokkal részletesebb leírást találtam a TAVIR oldalon. Térjek át arra? Úgy tűnt ott az lesz a korlát, hogy csak adott méretű programot lehet megírni, és ezt hamar ki fogom nőni!

Köszi!

Bagi
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Robert »

Amíg úgy vagy, hogy _el_se,_olvasod_ amit írtam - nem tudok segíteni.

1, Elolvastad a Bascom/Fusebitek leírást?
2, Elolvastad az AVRTrükkök tanfolyam fusebitek részét?
3, Feltelepítetted a már leírt AVR8OMat szoftvert?
4, Az adatlapból azt a 10-15 oldalt beraktad a google fordítóba?

Az AVR8OMAT a ArduinoISPhez a _használható_ grafikus programozó.


Szóval, mi nem lett megtéve a lépések közül? :evil: :roll:
Letöltöttem az AVRDUDE programot. Van egy grafikus felülete, ami el is indul.
Az AVRDUDE-nak _nincs_ grafikus felülete. Karakteres a programozó. Melyik grafikus kiegészítőt tölttöted le?

Ha nem tudsz kiolvasni FLASH-t, _de a chipazonosítót, biztosítékbiteket igen_, akkor az azt jelentui, hogy a chip _lezárt_ olvasás ellen. Én sem örülnék, ha a termékem programom/eszközöm kódja közkincs lenne....
Ebben az utóbbi hibaüzenetben megjelent az stk500 szótöredék
Mert az ArduinoISP (eredetileg AVR910, AVRISP), STK500v1 néven létezik (Ez a protokoll neve).
Hibás a sorosportod, soros sebességed beállítása. Ezért ez az üzenet.

Jobb grafikus felületek:
http://avr8-burn-o-mat.aaabbb.de/avr8_b ... gui_en.php
http://blog.zakkemble.co.uk/avrdudess-a ... r-avrdude/


AVRStudio7 és a fordítás beállítása nem ugyanaz.
Hiányoznak a könyvtárak, STB. Egyszerűbben:
Az AVRStudio: natív C fordító, míg Arduini egy implementált, C++ fordítórendszer.
A szimulátor és a debuggert mire használod? A debuggerhez a teljes adat és processzort ismerni kell.
Arduino alatt sorosportra visszaírva több információt kapsz!
A debuggerhez _debuggeres programozó_ kell.
Rádugom a gépre az Arduino Uno R3-at, és szeretném rátölteni. Ehhez is programozó kell, nem kezeli az AVR Studió közvetlenül az R3-at?
A 60 napos tanfolyam "Bootloader" fejezetét olvasd el még egyszer. Benne van a kérdésedre a válasz:
- a chip önprogramozó,
- avrstudio külső programozót keres
Megoldás: amit az Arduino is használ: külső AVRDUDE programozószoftvert használsz!

Ahol most vagy:
Kedző, mindent tudni akar - de ő sem tudja mit. Itt-ott foltokat lát. Ez nem ad ismeretet.
Tulajdonképp mi hiányzik a Arduinoból?
A Bascom esetén a hardwrae háttér azonos. 1:1 megfeleltehetők az Arduino utasítások....

U.i.: lehet levelem kicsit indulatosabb, mint a szokásos. De ha nem látom, hogy mit szeretnél, nem teszed meg azokat, amiket leírtam, nem hasznáéod legalább a translate.google.com oldalt - akkor nem tudok segíteni. És ha kapkodsz összevissza vakvilágba (AVRStudio, Bascom) azzal nem tudok mit kezdeni.
A programozás olyan mint az autovezetés. Kresz, gyakorlopalya, forgalom a oktatóval. utana vizsga, es sajat kolcsonauto.
Most itt vagy. A kolcsonauto es a "tudok sokat". Na ekkor van sok baleset (Megszerzett jogsi után 1/2 évvel....)U.i.2.: Amiket kérdezel, az ~1-4 óra tömény szóbeli ismeretátadás. Ezt leírni nem 5-10 perc :(
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

„OK! Feladom! Azt úgy tűnik senkitől nem fogom megtudni, hogy hogyan kell fuse biteket beállítani.”

Ennyire nehéz megérteni, hogy amit keresel az nincsen!
Az is le lett írva, hogy miért, és, hogy mi van helyette azt megmutattam, Robert pedig leirta mire való!

Sajnálom, ha nem tudod használni a fordító programot? Vagy megtanulod? Vagy hagyod az egészet!
Mert a rengeteg szakirodalmat lehetetlen mind lefordítna!
A lényeget a kezdőlökéshez Robert megtette! Ingyen!
Kár itt sírnod, hogy te többet akarsz!
Itt van minden tudás a fórúmon, csak keresni és olvasni kel sokat!

A fuse bitek tényleg nem a kezdő témába való! (Pedig még csak ott tartasz!)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Bizony én is csak egyet tudok érteni az előttem szólókkal. Arduino 60 napos tanfolyam a hozzá tartozó 0-24 sos fórumvonal, csak Róbert mazochizmusa. Szerintem a világon nincs még egy ilyen megszállott aki ennyire felkarolja a kezdő (lusta) embereket. :) Mindezt a legmélyebb tisztelettel, és csodálattal írom amit Róbert, és az aktív fórumtársak munkássága iránt érzek.

Pár alapszabály ha elhagyod az Arduino védőhálóját. :)
- rengeteget kell majd olvasnod külföldiül. (nem csak angol)
- Ezen a szinten kapott segítségek rengeteg időt takarítanak meg neked, de eleinte ezt nem érzed mert minden segítség után rengeteg utána olvasás kell. Nincsenek kész válaszok csak az irányt kapod meg, az teljesen normális, hogy egy válaszból semmit nem értesz.

Itt fellelhető Bascom tankönyvnél jobb magyar AVR írást nem láttam még. Én először azt értelmezném aztán keresnék valami megoldást a programozásra.
Mivel Arduino az neked bevált abban rejlő megoldás felé indulnék el.
Természetesen magyar leírást nem fogsz találni, és összefoglalót sem. Egyszerűen nincs rá szükség, innentől kezdve úgy is csak így fogsz tanulni, és kérdéseidre választ kapni.
Mint ahogy ezt tapasztalod is. :)
Andralin
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2016. április 11. hétfő, 15:29

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Andralin »

Sziasztok!

Most érkezett meg életem első Arduinoja, amit innen a webshopból rendeltem, egy AVR-Duino Uno (R3, CH340) és hozzá egy LCD keypad shield.

Szeretnék kérni egy kis segítséget az elinduláshoz, mert soha nem használtam még Arduinót.
Azért annyira zöldfülű nem vagyok, elég tapasztalt vagyok Atmega kontrollerek programozásában, amihez AVR Studiót és TavIR MKII programozót szoktam használni.

Miben lesz más most Arduinóval? Használhatom továbbra is az AVR Studiót és a C programnyelvet? Ezeket már jól ismerem, nem szeretnék váltani ha nem muszáj. A programozás jól sejtem, hogy USB keresztül fog menni, ehhez kell valami új drivert feltegyek, vagy a TavIR MKII-höz eddig használt driver jó lesz az Arduinóhoz is?

És mégegy érdekes kérdés, az LCD keypad shieldhez van pár példaprogram .INO fájlkiterjesztéssel, de ahogy nézem ez eléggé C nyelvnek tűnik.
Ezeket simán be tudom importálni a AVR Studió projectembe és használni C programként?

Előre is hálásan köszönöm a segítséget! :)
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Az Arduino-dban már bele van égetve a botloader!
Ezért van rajta az USB soros illesztő felület.
Ha ez CH340-es? akkor kel telepítened drivert hozzá, ami az OP rendszerednek megfelelő.

Én nem tudok róla, hogy az AVR Studiót tudná kezelni ezt e botloaderes feltöltést?
Ha AVR ISP töltőt használsz? Az letörli a botloadert!
Innentől a lapodon levő USB illesztő már csak nehezék, a rendszerben!

Az Arduino IDE valóban Cpp alapokra épül.

Esetleg ha többet jobbat akarsz az Arduino IDE-nél?
Néz szét az Arduino Eclipse IDE témában!
https://trippylighting.com/teensy-ardui ... tallation/

Tudom ajánlani ha ki akarod használni a Cpp tudásodat.
Andralin
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2016. április 11. hétfő, 15:29

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Andralin »

A termék itteni adatlapján ahonnan rendeltem, azt írja a Támogatott programnyelv alatt: "C (WinAVR, AVR-Studio)"

Ezért is rendeltem meg, mert ez alapján úgy gondolom fogom tudni használni AVR-Studio alatt. Vagy akkor ez mégsem igaz. téves információ van fent? :?

Azt írod, hogy ha AVR-Studióval töltenék rá, akkor a lapon lévő USB port használhatatlan lenne utána? Szóval mindenképp a hivatalos Arduino IDE felületet kell használni vele?
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Kezdőként igen ajánlott Arduino IDEt használni!
Mert csak telepíted az odalon ajánlott valamelyik driver és tudod használni:
Nano/CH340G (328) driver (Windows)
Nano/CH340G (328) driver (Linux)
Nano/CH340G (328) driver (MacOSX)

Később ha már tudsz anyit, hogy nem kérdezel ilyeneket, meg lessz a lehtőséged az átállásra!

Vagy használod az AVR Studiot mint hagyományos Mega328-ast programozod ISPn.
Az első ilyen feltöltés letörli az arduino botloadert.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Robert »

A feltöltés is megy avrstudio alól:
http://www.engblaze.com/tutorial-using- ... -projects/
(Configure AVRDude to flash your compiled code)
Válasz küldése