C programozás - miért jó?

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: Robert »

Bascom Linux alól is megy a 2.0.0.0 óta... :)
Még nem teszteltem....


A C hordozhatósága és univerzalitása tagadhatatlan....

Nagyon ezért várom hogy az itt-ott már pedzegetett Bascom ujrás megtörténjen:
- külön kerül az IDE
- külön lesznek a fordítómodulok, amik 8x51, AVR (és xMega) valamint ARM/Cortex irányba fordítanak
Itt-Ott az új IDE-ről már vannak képernyőfotók...
Avatar
willmenn
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012. július 14. szombat, 6:00

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: willmenn »

Akkor most egy buta kérdés?
Arduinoban meg lehet csinálni azt amit c-ben?
Tudom basic-ben is, csak a támogatottság!
Mivel nincs arduino mint hardver, érdemes beruházni rá?
Konkrétan kell mindenképpen, mert ahogy néztem a program valamilyen panelhoz fordít. De a lefordított programot hogyan tudom illeszteni mondjuk egy att12313-hoz, még ha ahhoz is akartam? Lehet hogy csak én vagyok ennyire visszamaradott?
Avatar
willmenn
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012. július 14. szombat, 6:00

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: willmenn »

csabeszq írta:A C hordozható nyelv. Arduino alá simán fordíthatsz Windows, Mac és Linux alól.
Ha pedig másik MCU típusra akarsz váltani, az is minimális erőfeszítéssel megoldható. Akkor is, ha AVR-ről ARM-ra váltasz.

A Bascom, ha jól tudom, például csak Windows alól megy.

A nyílt forrású projektek hatalmas előnye, hogy emberek tízezrei szórakoznak vele és az Arduino pontosan ilyen.
Róbert pl. beküldte a magyar fordítást nekik és azóta magyarul is tud.

A C egyébként a hordozható assembly, annyira közel áll hozzá. Max. 10% a sebességbeli különbség az assembly javára, amit bőven ellensúlyoz a hordozhatóság.

Olyan nyelven programozol, ahogy jólesik, de a C-nek rengeteg értékes tulajdonsága van.
Ebben teljesen igazad van!

Én már lehet hogy maradok a jól bevált softvernél aminek most jött ki a 8. változata. A LINUX-ot valahogy nem tudtam megszeretni. Lehet hogy nem jó helyen kerestem a lényegét, meg a támogatottságát! Nem szeretnék így járni az AVR többi programozhatósági lehetőségeivel sem. Mivel csak hobbi szintem csinálom, a magam szórakoztatására. Alkalmanként a sült-galamb kifejezést is megkapom, ezért kérdezni is ritkán merek. de azért most még is megteszem hogy megszerezzem azt a tudást, legalább is az árnyékát.

mindazok mellett BASCOM hívő vagyok.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Akkor most egy buta kérdés?
Arduinoban meg lehet csinálni azt amit c-ben?
Az Arduino a C++ kiterjesztése, a C++ pedig a C-nek.
Ami Arduinoban történik, hogy előre megírtak neked C++-ban rutinokat (loop/setup kezelés + digitalRead + digitalWrite,...), amit meghívhatsz a saját programodból. Előre készítettek egy hardvert, hogy ne kelljen forrasztgatnod, van USB driver hozzá,...

Arduino környezet alatt a fő cél nem az volt, hogy képes legyél műholdvezérlést megoldani, hanem az, hogy az informatikához kevésbé értő emberek is simán boldoguljanak kisebb alkalmazásokkal, minimális tudás mellett. Ennek a célnak az Arduino tökéletesen megfelel.

Amikor nálam gyors sebességre volt szükség, azt Arduino hardverrel és C programmal csináltam. Mert az Arduino kártyát C-ben is lehet programozni, sőt assemblyben is.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Sőt Bascomban is!
Mivel nem a kártyát programozod, hanem a rajta levő AVRt és azon keresztül a körülötte levő HWt.
:D
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

csabeszq írta:A Bascom, ha jól tudom, például csak Windows alól megy.
~2 éve csak ubuntu+wine alól használom. Sajnos lassabb egy kicsit, STK500 klónnal használom nativ drájverrel, kell egy-két sor terminál kód, hogy elérje a bascom - de ezt csak egyszer kell beírni, nem nagy dolog.
Amint eljutok odáig le fogom dokumentálni és Robinak elküldöm publikálásra.
borisz
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2016. november 26. szombat, 9:39

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: borisz »

Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni valamilyen irodalom formájában, amiből lehetne tanulni kezdőként az AVR-ek C nyelvű programozását. Tudom hogy nem pont kezdőknek való dolog, de szeretem a kihívásokat :D (max. kudarc lesz :) )
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: Robert »

Keretrendszer: AVR-Studio.

Sok találat:
https://www.google.com/search?client=fi ... c+tutorial

Magyarul ami kell még: ANSI C könyv legyen meg!
http://www.tavir.hu - a gazda :)
borisz
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2016. november 26. szombat, 9:39

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: borisz »

Letöltöttem egy könyvet. Azt lassan olvasgatom. Érdemes előbb jobban beleásni magam a C nyelvbe és csak utána foglalkozni az AVR-ekkel vagy jobb párhuzamosan a kettőt? Angol tutorial-t találtam, csak abban reménykedtem hogy magyarul valahol van valami jó kis összefoglaló olvasmány.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: Robert »

Önálló C, utána AVR és az adatlapja!
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: C programozás - miért jó?

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Ha a kudarcot el szeretnéd kerülni, akkor javaslom az arduinot kezdésnek.
Onnan könnyebb továbblépni. Csináld végig Robert programját 60 nap alatt: http://www.tavir.hu/60nap
Rengeteg tudást ad és lehet, hogy rájössz, hogy ez is elég egyelőre ahhoz, amit csinálni akarsz.

Rögtön C olyan, mint 220-szal betonnak csapódni. Mindegy, hogy be van kapcsolva az öved, vagy nincs.

Azért ajánlom így, mert ha C-vel indulsz, akkor vagy megtanulod a HW-t előbb. Vagy bemagolsz egy halom rutint, utasítás sort, hogy mikor mit kell begépelni, de nem fogod tudni, hogy mit miért csinálsz.
Ennek viszont az az eredménye, hogy ha kicsit más lesz a szitu, mint amihez azt a pár sor korábban használtad, akkor nem fog működni.
De legalább is nem úgy, ahogy eltervezted és nem tudod, hogy miért nem.

A tudásban nincs ugrabugra. Ha nem építed fel lépésről lépésre, akkor nem lesz használható tudásod és csak a gányolás marad.
Mindenesetre kitartást! Ez a legfontosabb. Ne add fel, akárhogy is kezded.
Lehet C-vel is kezdeni, de oda aránytalanul több energia kell és a haladás az első időszakban (értsd első év) elkeserítően lassú lesz.
Válasz küldése