Forrasztás

Forrasztópákákról, kemencéről, ónokról, pasztákról, fluxokról és a fogásokról.....
Avatar
szovhoz
Bitfaragó
Hozzászólások: 608
Csatlakozott: 2007. április 7. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: szovhoz »

Van aki forrasztott már PowerSO tokos ic-t ?

Ha igen írja le a menetét nem tudom hogy a panelt az ic alatt kijuggaljam é vagy sem meg hogy át e fog folyni a cin rendesen rajta a lábaival nincsen gondom csak az alján lévő beforrasztandó résszel.

Egy videót valaki talál véltlen erről megköszönném.
Hooligan01

Hozzászólás Szerző: Hooligan01 »

Gondolom a D2PAK/TO-263 tokozásra gondolsz...
Nem szükséges alatta "kijuggalni" a nyákot, de akár meg is teheted.
A nagy "forrfülfelületet" egyszerűen fel kell forrasztani a nyákra, mint bármi mást. Pozícióba állítod, pl. egyik lábat leforrasztod, majd(miután befluxoztad a pad-et amire felfekszik) némi ón adagolásával a fül tetejénél melegítve felforrasztod.. Ha jól csináltad, alatta is és körben szépen befutja az ón.

Videó nincs :mrgreen:
Hooligan01

Hozzászólás Szerző: Hooligan01 »

Hoppá, nem a d2pak ra gondoltál...
De a helyzet ugyanaz a PowerSO toknál is, csak 2 oldala van :)
Avatar
ICSoftware
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2008. április 29. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: ICSoftware »

szovhoz
PowerSO-t vagy kemencében mint SMD-t melengeted (de gondolom, ha lenne ilyen lehetőséged, akkor nem tennéd fel a kérdést)
Házilag én vasalóval vittem fel eddig. Panel a vasalón, előcinezett hűtőfelület (paszta is jó) és óvatossan ráhelyezett ic. Utánna ha lehül marad a helyén és lehet a lábakat beforrasztani. És jöhet a többi alkatrész.
Ha nem megy a vasalós megoldás, akkor estleg pákahegynyi lyukat furhatsz rajta és úgy a másik oldalról melengetve forraszthatod rá.
Avatar
szovhoz
Bitfaragó
Hozzászólások: 608
Csatlakozott: 2007. április 7. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: szovhoz »

A vaslós megoldás jól bevált régóta csak nem tudom hogy be forrasszam e az alját. kemence helyet elektromos sütő hőlégkeveréssel from Bosch :D.

Köszi a tippeket.

Nem tudom érdekelné e a közönséget ilyen forrasztós videók mert egy jópárat össze szedtem.

Lehet felkéne rakni őket sokat lehet belőllök tanulni.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ha van video, akkor találjuk hihogy publikálható (honnan van stb.)
Az oldalra készül egy BLOG féleség (a teszteken túl vagyok, a képfeltöltés+videófeltöltés van hátra). A magyarítás alakul hozzá. Ezzel pl. össze lehetne kapcsolni. Bár a tárhelyigényt nem tudom mennyi lenne/lehet a videóknak.....
Vagy link a youtube-ra/ról.
Avatar
szovhoz
Bitfaragó
Hozzászólások: 608
Csatlakozott: 2007. április 7. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: szovhoz »

pl inenn ilyen videokat! linkelni is lehet és akkor nem kell tárhely hozzá.

Kód: Egész kijelölése

http://www.ipctraining.com/video/Soldering_Tip_9_SOT23_Lead-Free.wmv
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Végül csak 1 Soldering 24V 48W-os pákát vettem!
Trafó van a polcon. A hőfokszabályozást meg majd megoldom valahogy.
Most még mielőtt rosszul kötőmbe meg kérdezném hogy:
Van 5 kivezetés: 1 < 13ohm > 2, 3 NC, Test 4 < 0.5ohm > 5 ezeket az értékeket mértem.
Ebből szerintem a 4 – 5 (0.5ohm) a fűtőszál. Jól gondolom?
(Ilyen alacsony értéken nem mér pontosan a Multiméterem!)
[/img]
Avatar
szovhoz
Bitfaragó
Hozzászólások: 608
Csatlakozott: 2007. április 7. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: szovhoz »

Vegyél true RMS multimetert mi FLK-789 ezt használjuk

http://www.tme.eu/multimeter-es-ipari-e ... 87__2.html

és a pwm kitöltési ténysezőjét nem tudja ez se megmérni a végén olyan 95% felett pontosan de mást nagyon tökéletesen mér.
Avatar
nobody_hun
Bitfaragó
Hozzászólások: 425
Csatlakozott: 2005. november 14. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: nobody_hun »

8)

Lassan kéne indítani egy szerszámos topic-ot is. Ki-mivel-mit.

Vélemény?
"Az IC-k füsttel működnek. Ha kijön belőlük a füst, nem működnek tovább." - ismeretlen szerző
"Az ID:FFFFFF egyenlő az Atmel még nem kiadott processzorával."
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

24V/48W -> ebből az áram ( az P=U*I alapján : I=P/U=48/24= ) 2A. Ez pedig a 24V esetén az R=U/I alapján a R=24/2=12. Azaz a 13 ohmos lehet a fűtőszál.

A hőmérsékletméréssel nem vacakolnék. kapcsolnám rá a PWM alapon a jelet, és kalibrálnám: 1%-5%-10%-30%-50%-75%-85%-95%-100% kitöltés esetén a hőfoka hogy áll be a pákának. Minthogy a pákabetét sokkal nagyobb tömegű, mint a forrasztóón ill az alkatrészláb (eltekintve az extrén felületek stb-től), így a hőfok közel azonos lesz terhelve ill. terheletlenül.
Ha nagyobb felületet kell forrasztani, akkor meg feljebb csavarom a pákát 10%-l :).


De ha nem játszoma PWM segítségével, akkor _triakkal_ a nyers váltóáramot kapcsolom a pákára. Mikrokontroller meg 20 msec osztásközzel adja ki a LED ég/nem ég jelet a lábon.
Azaz 20 osztás esetén:
0 - kikapcs
1*20 magas, 19*20 alacsony: 5% kitöltés.
5*magas, 15*alacosny : 25% kitöltés.

De miért 20msec 1 LED égés ideje?
Egyszerű. Ennyi a 50 Hz periódusideje. És a a Triak - az áramlökések letörése miatt - nullátmenetes optotriakkal kapcsolandó. A MOC4xxx optotriakok környékén kell körbenézni. Vagy a Sharpnak vannak Zeroátmenetes SSRjei, TO220-nál kicsit nagyobb tokban (szigetelt tok! Körben!). Ebből a 8A/600V ~5-600 Ft, a 16A/600V ~ 7-900 Ft.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »


Szerszámos topicot este megcsinálom és a Forrasztást, Nyákkészítés és egyebeket reptében átcsoportosítom....
Avatar
szovhoz
Bitfaragó
Hozzászólások: 608
Csatlakozott: 2007. április 7. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: szovhoz »

Ha nem méred külsőleg a hőt akkor pl hogyan veszed észre hogyha ráteszem a pákát egy óriási aluminium bordára ami lehűti valamelyest?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

_Tudom_, hogy hozzáérintem majd egy nagy felületű hűtőhatású anyaghoz, így és feljebb veszem a hőmérsékletet. De Speciális esetekre, mindenre jó pákát aranyár készíteni....

Ekkor ha mérek hőfokot (Pt hőmérő, Infra, de akár a fűtőszál hőfokfüggését is kihasználva), akkor akár csipoghat is, hogy a bevitt és az elvezett teljesítmény negatív, így a páka lehűl. Sőt, ha sok ilyen esetet megmérek (4-6) a lehűlés intenzitásából és meredekségéből változatlan feltételek mellett a célhőfokot is tudom. Ha meg beavatkozom (PWM növeléssel pl.) akkor _tudható_ hogy milyenm hőfokra fog egyensúlyilag beállni a hőmérséklet. Így lesz egy baromi jó, mindent tudó pákám, kb. 20-40 eFt befektetéssel, nem számolva az időmet és azt hogy egy teljesen egyedi holmim van.

Kérdés hogy a piacnak erre szüksége van-e valahol, amikor az alkatrészek 350-400 fokos forrasztást 10-90 sec-ig bírnak... és a forrasztópoaszta/ónok is 195...280 fok közt olvadnak és a felületük oxidációja idő és környezetteől függően ~350 foktól indul meg.
És nem számolva a FLUXokat amik ezt szépen fel is tudják borítani meg a spec forraszanyagokkal végzett műveletekkel súlyosbítva.


Mindezt abban a fényben, hogy tegnap 230V/40W hőfokszabályozós (PWM alapú, nem hőmérős) pákát, trafóval, hőfokállító potméterrel és tartóval ~5000 Ftért boltban, garival és tartalékalkatrész-utánpótlással megkapok....

Jó, nálam életvédelem miatt Fahrenheit 28003-as 150-450 fokos páka van, 24V-os/ ~40W-s. Mindezt ma már ~8-10 eFtért megkapom, miközben a fűtőbetét ~400 Ft, a tartalékhely 250-500 közt van...
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Vetem 1 "Farenheit lágyforrasztó pasztát". SMD forrasztáshoz gondoltam.
És most olvasom a fórumon, hogy a cinkklorid szétmarja a panelt!
Szerintetek akkor mit tegyek? Eldobni sajnálom!
:cry:
Válasz küldése