Forrasztási technikák => videó

Forrasztópákákról, kemencéről, ónokról, pasztákról, fluxokról és a fogásokról.....
Válasz küldése
Avatar
broland
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2009. április 20. hétfő, 6:00

Forrasztási technikák => videó

Hozzászólás Szerző: broland »

Sziasztok

Remélem nem csak nekem mutat új dolgokat, forrasztási technikákat ez a kis videó. A pákakezelő ember nagyon ügyes, nem az elsőt csinálja.

Üdv Roland

http://www.youtube.com/watch?v=3NN7UGWY ... r_embedded
Avatar
kovacsna
Pákabűvész
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2008. június 3. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: kovacsna »

A szégyen megölne ha ilyen forrasztásokat csinálnék!:) Bocs , de ez természetesen nem neked szól, és nem nagyképűségből mondom!

1. Kicsit durva az a pákahegy a tqfp tokhoz.
2. A Quickchip flux finoman szólva is inkább hasonlít az orrváladékhoz. (tapasztalat)
3. a pákahegyre tett forraszanyag nem a legszerencsésebb megoldás.

Na ezt jól megkritizáltam:) Nem okostojás akarok lenni. Persze ÍGY is meg lehet csinálni.

1. Az , hogy ki milyen hegyet használ és pákát, nyílvánvaló a pénztárcájától függ. (nekem sem áll ültetőgép a garázsban, 6 zónás kemence alagúttal.)

2. A ERSA fluxnál még nem futottam jobbal össze. Természetesen lehet, hogy van jobb. Nekem ez nagyon bevált!

3. Én ilyen esetekben 0.25-ös ezüstös huzalt használok. Szépen lehet adagolni a lábnál a kívánt mennyiséget.

Tisztában vagyok azzal, hogy egy kézi forrasztás sosem lesz kinézetre olyan, mint a pasztás. Azért lehet törekedni a tökéletes kinézetre, úgy gondolom.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kovacsna 2012. május 14. hétfő, 8:03-kor.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Üdv Kovacsna!

Nem tudom menyire vagy felszerelkezve hozzá, de szívesen megnéznénk 1 – 2 filmet hogy te hogyan csinálod!
Erről az Ezüstös huzalról pl. szívesen megtudnák meg többet!
:?:
Avatar
kovacsna
Pákabűvész
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2008. június 3. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: kovacsna »

Szia!

Nem titok, viszont nem szeretnék ilyennel kérkedni, de nem HI-TECH cucc, hidd el. Biztosan sokaknak még jobb cuccuk van. Ha majd időm engedi, és tudok valahonnan egy kamerát szerezni akkor készítek egyet. Megígérem!

Ha nem számít reklámnak, akkor:

Cynel S-Sn96Ag4 dia 0,25mm
Avatar
broland
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2009. április 20. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: broland »

Szia Kovacsna

Öröm számomra, hogy ilyenkor legalább bizonyos "titkokhoz" hozzájut az ember. Azt már tudjuk, hogy milyen forraszhuzalt használsz, de lehet még tudni a "konyha" többi kellékéről is valamit? :lol:

Előre is köszi.

Üdv Roland
Avatar
kovacsna
Pákabűvész
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2008. június 3. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: kovacsna »

Szia!

Nem titok ez. Legalábbis én nem titkolok semmit.
A flux pontos típusa ERSA F-SW32

Továbbá nagyobb alkatrészeknél STANNOL S-SN95-Ag4Cu1 dia 0.5 mm huzalt használok.

A forrasztó egy Weller WD 2M bázis, WMRP pákával, amihez RT1 és RT3 fejeket használok. Az RT1-el forrasztom az SMD alkatrészeket.

Majd egyszer talán lesz egy meleglevegős pákám is, de ez nagyon távoli. Majd ha az euró, megint 250HUF lesz:)

A titok sokszor a részletekben rejlik. Én pl előmelegítem a nyákot, 50-60 fokos levegővel. Szebben fut az ón, és nem kell nagy forrasztási hőmérséklet sem.

Mindig PAD-et melegítem, nem az alkatrész lábát. Aztán pici ón és szépen fut, ahová kell. Ilyenkor jön jól a 0.25-ös ón. Mert nem kell attól félni, hogy egy nagy gömböc szalad a padre.

Sok függ magától a NYÁK-tól is. Hogyan és mivel ónozták. Tűzi ón, vagy kémiai. Az utóbbi sokkal egyenletesebben terül el a padeken. Jobb dolgozni vele.

Nagyon sok összetevős a dolog. Kinek milyen biztos a keze, mit, hogyan szeret, egyebek. Nem akarom túl misztifikálni a dolgot, de mint itt sok embernek, nekem is hosszú évek alatt jött össze a tudás, és az eszköztár.
Én is anno a szlovák "weller"-el kezdtem, aztán a klattyogós Weller jött.

És persze mindig lehetne fejleszteni, új és jobb dolgokat venni. Ez is feneketlen kút, amibe csak önteni lehet a pénzt. Valahol itt végződik :)

http://www.youtube.com/watch?v=SRu02F6AOmg
Ez csak a vicc kedvéért tettem ide. Azért nem semmi...

Biztosan sok ember van , aki nekem is tudna új dolgokat mondani, mutatni. Ez egy folyamat. Aminek az útja sok-sok adatlap olvasással van kikövezve. :)

Röviden ennyi.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Mi az ezüstforrasz?
http://www.elektronline.hu/wwwboard/thr ... 35&reply=8
:arrow:
Van akinek ez a véleménye!
Most az ezüst drót tényleg jobb is, vagy csak el lehett kérni az árát az ügyféltől.
:?:
Avatar
kovacsna
Pákabűvész
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2008. június 3. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: kovacsna »

Ezüstöt tartalmazó huzal. Én ezt írtam. Nem vagyok én sem ötvös, hogy ezüstforraszt használjak!

Itt összefoglalták a lényegét az ezüstös dolognak (bocs, nem volt kedvem sokat gépelni):
http://forum.hifipiac.hu/d-i-y-avagy-cs ... chnologia/
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Bocsi, és köszi a linket!

Vagyis a gyakorlat lényeg, nem az ezüst!
Ezért lenne jó a bemutató!
Ki hogyan forraszt, otthon?

:)
Avatar
GPeti
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2011. március 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: GPeti »

Arról van szó hogy lassan mindenhol betiltják az ólmos forrasztást.
Az ólommentes forraszanyagok általános összetétele pedig ón + ezüst.
Egyáltalán nem jobb vele forrasztani, minden tekintetben alulmarad az ólmossal szemben, persze nem annyira mérgező.
Avatar
kovacsna
Pákabűvész
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2008. június 3. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: kovacsna »

Kapu48:

Semmi gond:) Igazán nincs mit!

Főleg az! Az ezüst jobbá teszi a forrasztást! Fogalmazzunk így.
Készítek egyet, amit alkalmam adódik!

Gpeti:

Bocs , de ahogy mondani szoktam: Olvasott embernek párja nincs!

- Nem lassan, hanem már betiltották! Főleg a sok kidobott eszköz miatt! Tessék elolvasni az EU-s direktívákat!

- NEM IGAZ! Az ólmot különböző folyatószerekkel próbálják pótolni.

- Ez sem igaz! Az ezüst sokkal jobban diffundál a rézzel és kevésbé hajlandó a korrodálásra! Ráadásul jobb vezető is, és keményebb.

Olvasd el az adott Ag.-s huzal adatlapját és annak megfelelően használd!

Forrasztáskor a legnagyobb kihívás az oxidált réteg "megolvasztása". Ez a réteg gátolja a szublimációt az anyagok között. Gondoljatok arra, mikor az acélkohóban leszedik a szemetet az olvadék tetejéről. Itt is az zajlik, csak kisebb hőmérsékleten és más anyagokkal. Ráadásul, nekünk nincs lehetőség arra, hogy az olvadék tetejéről leszedjük a szemetet. Ezért kell törekedni a lehető legtisztább forrasztásra! Továbbá, ami ugye attól is függ, hogy megfelelő hőmérsékleten a megfelelő ideig tartson. Szóval nem olyan egyszerű ez, hogy odanyomom a pákát, meg a huzalt.

Mivel én nem forrasztok olyan NYÁK-ot, ami simán csak réz felület, ezért, könnyebb a dolgom. Viszont rengeteg olyan szer van, ami eltávolítja a rézről az oxid réteget.

Tény, hogy kicsit körülményesebb az ólommentes huzal használata, de ennyi. Ezért volt a nagy gyártóknak is gond, mert a gyártósorokat át kellett állítani, újratesztelni a dolgaikat, stb.

A másik fontos dolog, hogy az ólmos védte a pákahegyet korrodálástól. Ezért is jobb az ezüstös, mert az hasonló funkciót is betölt.

Egyszóval: Butaság kijelenti valamiról, hogy rossz, csak azért mert nem értjük a hogyanokat, miérteket.

Valóban muszáj lesz összeállítani egy bemutatót, sok elmélettel.:)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az ólommentes elvárás (ROHS szabályzás) jelenleg számos lehetőséget biztosít az ólmos forrasztás használatára. Azonban 2013-tól kötelező az ólmos forrasztás teljes száműzése.

Ekkortól csak 3 terület engedélyezett ólmos forrasztásra:
- hadiipar,
- űrkutatás,
- szervezetbe ültethető orvostechnikai eszközök.

A ROHS szabályozás átkerül a CE megfelelősségi körbe. Itt ez köteleő érvényű, és az eddigi kiskapukat/technológaii lehetőségeket zárja be.
A környezetvédelem szempontrendszerét előtérbe helyezve mászaki problémák sora lép fel:
- az ólommentes forrasztás nem képes 1:1-ben kiváltani az ólmosat. mechanikai tulajdonságai rosszabbak.
- a forrasztási hőmérsékleti profil rosszabb ólommentes esetben (kisebb a forrasztási ablak, és az alkatrész nagyobb hősokkot kap)


Saját vélemény:
A környezetvédelem oltárás beáldozzuk a
- tartósságot
- a stabilitást
- a szemetet termeljük, mert a reciklálást macerás végigvinni
- gyorsítjuk az erkölcsi avulást.
Avatar
GPeti
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2011. március 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: GPeti »

Ahol dolgozom még vannak régi gyártású autóipari termékek azoknál nem kellett áttérni ólommentes forrasztásra marad a régiben még ki nem hal a modell.
És mikor tiltják ki az ólomakkumulátort?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

2013. január 1.
Azután a CE minősítés ugrik....

Addig kiskapu:
- felhasználó nem érintheti meg üzemszerűen,
- visszagyűjtésre felkészülsz / biztosítod.
Avatar
broland
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2009. április 20. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: broland »

Szia Kovacsna

"ERSA F-SW32 , Cynel S-Sn96Ag4 dia 0,25mm"

Ezekre tudsz akár privátban is beszerzési forrást? Mert csak hasonlókat találok flux-ból :(

Előre is köszi.

Üdv Roland
Válasz küldése