Arduinobol onallo NYAKra

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Válasz küldése
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az eszköz COM portja COM1...COM8 közt legyen és ne előzzön be BlueTooth sorosport az eszköz COMja elé!
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Robert írta:Az eszköz COM portja COM1...COM8 közt legyen és ne előzzön be BlueTooth sorosport az eszköz COMja elé!
na ez hasznos info, koszi! ha jol emlekszem, windowson COM8-on log az Ardu, bt-rol fogalmam sincs, azt szerintem nem is latja :D
viszont a bootloadert rendesen fel tudja irni
es ami fura, hogy tegnap atirtam a Blink-et 0-s pinre (hogy lassam ha sikerult a felprogramozas), es az mukodott, de a konyhai idozitot kiirva a chipre mar nem ment :-/
na tenyleg megyek ma delutan meg egy kort :)

(Linux alatt valami hasonlo egzotikum esetleg?)

BTW, a topicertesito eleg erdekesen jon, aszongya:

Kedves,

Ezt a levelet azért kaptad,


mi ez a bizalmaskodas? :twisted:
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

tudtok valamilyen megszivlelendo jotanacsot, iranyelveket adni arra az esetre, ha az 'onallo' aramkoromet nem elemrol, hanem halozati adapterrol szeretnem hasznalni?

elso korben pl. egy konnektorba dughato USB-s adapterre + USB kabelre gondoltam (mert ezekbol van itthon 'felesleg'), ezen eleg stabil es 'sima' 5V jon ahhoz, hogy rakothessem kozvetlenul az ATMega VCC-jere? esetleg tegyek az 5V es a GND koze meg valami kis kondit?
Avatar
muszer
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009. december 28. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: muszer »

Az usb-s adaptered valószinüleg kapcsoló üzemű, így a végén ott van a szükséges kondi. Ennél több nem kell, csak a szokásos hidegítések,plussz ha a céláramköröd megkíván valamit..

Amire oda kell figyelni, hogy kapcsolóüzemű táp után nem célszerű használni még egy kapcsoló üzemű tápot. (pl: 220v -> 12v -> 5v)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Rövidzárvédelem. Életvédelem! hálózati adaptert NE te add a berendezéshez ( -> Dutyi )

Konnektros USB adapter + töltő: nem életvédelmi, nem kettősszigetelésű. Így semmit nem bízok rá.


Ha csak azt nézem, hogy 5V, akkor mehet a AVR 5Vra. Ha azt nézem, hogy a hálózatai zavar simán átjön rajta, akkor a védelmeket az áramlökések ellen be kell építeni!
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Robert írta:Rövidzárvédelem. Életvédelem! hálózati adaptert NE te add a berendezéshez ( -> Dutyi )

Konnektros USB adapter + töltő: nem életvédelmi, nem kettősszigetelésű. Így semmit nem bízok rá.


Ha csak azt nézem, hogy 5V, akkor mehet a AVR 5Vra. Ha azt nézem, hogy a hálózatai zavar simán átjön rajta, akkor a védelmeket az áramlökések ellen be kell építeni!
dutyi? :S hogy jon a dutyi ahhoz hogy mondjuk a telefonom toltojet radugom az aramkoromre?
akkor a hazilag osszerakott, USB csatlakozos Arduinoert is borton jar? :?
bar felteszem arra gondolsz hogy 'ha baj van', de mekkora a realis eselye annak, hogy egy (boltban vasarolt) USB-s adapterre kotott mikrokontroller kepes ilyesmit okozni?

az aramlokes ellen milyen vedelemre gondolsz? valami biztositek-jellegure, vagy arra gondoljak hogy az 5V helyett egyszer csak 230 jon? (ez utobbi esetben felteszem "legfeljebb" felrobban az aramkor es levagja a biztositekot...) bar egy biztositek elvileg az ilyen eros tulfesz ellen is ved, nem?

egyebkent most jelen pillanatban egy mozgas- es fenyerzekelos, 1 vagy legfeljebb 3W-os leddel szerelt kis lampacskat szeretnek, ami fegyulladna ha a furdoszoban keresztul megyunk ejjel a wc-re, hogy ne kelljen a furdoben a nagylampat kapcsolgatni. mondjuk ezzel kapcsolatban is lesznek majd kerdeseim, de lehet hogy ahhoz erdemes lenne egy kulon topic...

muszer:
hidegites? mar megint lesz mit guglizni :D
Avatar
muszer
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009. december 28. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: muszer »

azért majd ha szerelsz a fürdőszobában, akkor ne kapaszkodj az egyik kezeddel a radiátorba.. :D

volt élményem egy számítógép billentyűzettel, aminek fém volt az alja, és rátettem a lábamra,miközben gépelni akartam rajta. rövidnadrágban és régi döngölt földes parasztházban mezitláb... majdnem elélveztem...
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

muszer írta:azért majd ha szerelsz a fürdőszobában, akkor ne kapaszkodj az egyik kezeddel a radiátorba.. :D

volt élményem egy számítógép billentyűzettel, aminek fém volt az alja, és rátettem a lábamra,miközben gépelni akartam rajta. rövidnadrágban és régi dögönt földes parasztházban mezitláb... majdnem elélveztem...
:D
'villanyt' nem szerelek, azert mindig athivom neveloapamat, neki mar van benne rutinja, en maradok az 5-12V nagysagrendnel, ugyhogy itt a szereles csak annyi lesz, hogy bedugom a konnektorba az adaptert :)
inkabb a paratartalom aggaszt, ez is egyike az emlitett, kesobb kitargyalando kerdeseknek

kisebb 'razos' elmenyeim nekem is voltak, pl. az altalad is emlitett femalju billentyuzettel, sot, aluhazas MacBook Proval (bar az csak akkor csipett picit, ha pont ugy ertem hozza, pl. csukloval)
Avatar
Csoki
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 44
Csatlakozott: 2012. június 25. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: Csoki »

Lenne áramkör építéssel kapcsolatban két kérdésem. Autóba szeretnék betenni egy atmega328 -at.
A kérdésem az autóban fellépő esetleges tranziensek kiküszöbölésére vonatkozik. Hogyan tudom megvédeni az áramkörömet a táp felül érkező zavaroktól? (van esetleg valami bevált kapcsolásotok erre?)

A másik kérdés az esetlegesen fellépő negatív hőmérsékletek tűrése. Van -e valamilyen speckó alkatrész, amit használnom kell, ha azt akarom, hogy az áramköröm mínuszokban is működjön? Az áramkör csak egy feszültségstabilizátort tartalmaz, az atmega328 -at, és FET-es kapcsolót.

(Ez egy ülésfűtés vezérlés lesz, ami kiváltja majd az ülésfűtés beépített termosztátját, és mint ilyennek kimondottan a nagy hidegben kell jól működnie.)
Avatar
muszer
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009. december 28. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: muszer »

nekem a következő vált be:
a tápegység elé a tápvezetékbe induktivitás, 10-15 menet 8-10-es átmérőn tekerve, vagy bontott tápegységből a zavarszűrőt átapplikálod. induktivitás mögé elkó, és kerámia kondi. a felvett áramtól függ a huzalvastagság, és az elkó értéke. a kerámia kondi 10-100nF.
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

elvileg a kovetkezo lecke mar a programozasrol/feltoltesrol fog szolni \o/

egyebkent az elobb nekiugrottam, hogy na, akkor valahogy lekuzdom ezt a programozos akadalyt. megneztem az avrdude man oldalat, kikerestem a szukseges kapcsolokat, stb

azert meg csak ugy 'megiscsak' alapon ranyomtam az Arduino GUIban az 'Upload via Programmer'-re, es basszus mukodott 8O
azota ki is probaltam, tokeletesen mukodik, bootloader nincs, mukodik azonnal a chip ahogy kell

mar megint bebizonyosodott hogy a windows sokkal tobb problemat okoz mint amit megold (most epp' Linux alatt vagyok, a szopasok meg windowson voltak) :D
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

ha egy ATMega chipnek 5 volt helyett 3.3-at adok (meg mielott belekotnetek: egy olyannak, ami papir szerint is megelegszik ennyivel :P) akkor a digitalis kimenetein 5V fog megjelenni ha HIGH-ra allitom oket, vagy 3.3?
Avatar
SzLacus
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2012. május 20. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: SzLacus »

Hát én meglepődnék rajta. Honnan venné a különbséget. Nem láttam semmi feszültség többszöröző részt a procban. Mint ahogy mondjuk a 232 IC-ben van.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

GND és VCC az kötött. Nincs külön kimeneti fokozata :).

Ha 3.3V-os chiped lábán 5V-ot mérsz, akkor ott hiba van !
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

probalom dekodolni a valaszokat... :D

tehat ha jol ertem, akkor a kimeneteken olyan feszt kapok, ami a VCC-n bemegy a chipbe? vagyis ha 4 voltot adok neki, akkor 4V lesz a HIGH szintem?
Válasz küldése