Arduinobol onallo NYAKra

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Válasz küldése
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

nekialltam guglizni, talaltam egy baromi jol kinezo stepup/stepdown IC-t, tud 3.3 es 5V-ot is, fasza
annyiba kerul mint a komplett aramkorom AVR-estul :D
(MAX710)
keresek valami gazdasagosabbat :D
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nehéz lesz. Ilyen árak vannak:(

A Linear Technology tud jókat még hasonló árfekvésben...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Robert 2012. szeptember 21. péntek, 22:12-kor.
Avatar
Csoki
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 44
Csatlakozott: 2012. június 25. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: Csoki »

Miért nem próbálsz meg felhasználni egy Arduino Nano-t ? Annak tervezel egy nyákot, és köré rakod amire szükséged van. Szerintem ennél olcsóbban nem jössz ki sehogy.
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Csoki írta:Miért nem próbálsz meg felhasználni egy Arduino Nano-t ? Annak tervezel egy nyákot, és köré rakod amire szükséged van. Szerintem ennél olcsóbban nem jössz ki sehogy.
Nanot ebayrol kb. 10 dollartol mar lehet kapni hazhozszallitassal, a szallitasi ido ugy 1 honap.

Ha en rakom ossze, kell egy IC (ebbol tobbnyire eleg a Mega8-as), 16MHz-es kvarc, ket 22pF-os kondi, egy IC foglalat, feszszabalyzo, ahhoz ket vagy harom kondi (raadasul mivel inkabb stepup IC-t hasznalok majd, igy ez az elonye is elveszik a Nanonak)

meg ha holnap bemegyek a boltba, es rogton megveszem ezeket, akkor is olcsobb mint az 1 honap alatt szallitott Nano :) ha meg ezeket is olcso helyrol rendelem, akkor a fele...

De a lenyeg nem is ez, hanem az, hogy nagy elmeny sajat kezzel osszerakni az aramkort

egyebkent epp' most fejeztem a konyhai idozito osszeforrasztgatasat 8)
jelentem: MUKODIK!!

egyetlen dolog koti meg az Arduinohoz: az 5V es a GND :D

holnap rarakok egy 7805-os feszszabit meg egy 9V-os elemet, csak hogy teljesen onallo legyen, aztan majd ha lesz normalis stepup feszszabalyzasom, akkor kicserelem

rengeteget tanultam ebbol a kis aramkorbol, a kovetkezonek mar sokkal okosabban allok majd neki, a most produkalt buktatokat mar eleve ki tudom kuszobolni :)
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

egy ujabb kerdes: a vegleges aramkoron csak nyug a bootloader (5 mp amig elindul, helyet foglal), hogy tudnam szamuzni?
ahhoz mindenkepp kell a programozo?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Programozó a szűz chiphez kell. Ha Arduino 1.0 vagy későbbivel programozol, akkor File -> Upload via programmer.
Így nem kell a bootloader: későbbi frissítés is csak programozóval lehetséges (amúgy lsd: 43. lecke és a 3x. lecke (Bootloader) ) :lol:
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Robert írta:Programozó a szűz chiphez kell. Ha Arduino 1.0 vagy későbbivel programozol, akkor File -> Upload via programmer.
Így nem kell a bootloader: későbbi frissítés is csak programozóval lehetséges (amúgy lsd: 43. lecke és a 3x. lecke (Bootloader) ) :lol:
basszus, tenyleg van olyan menupont, eppen csak a szememet nem veri ki :D
en meg a tools menuben kerestem, ahol a tobbi ilyen menupont van...
akkor ez mukodik az ArduinoISP-vel, ugye?
ki is probalom az idoziton, marha idegesito az 5 mp-es varakozas bekapcsolasnal :D

a 43. lecke nekem meg arrebb van, a 3x mar kicsit kozelebb (ma kaptam a 32-est)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Igen, simán megy az ArduinoISP-vel:)

Akkor 10-12 nap még az optimalizációs lecke....
Avatar
yflk32
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2012. január 6. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: yflk32 »

Ha esetleg érdekel, én átterveztem egyoldalas nyákra az UNO-t. Van olyan tervem is, ami nem csak 5V-os, de 3.3V-os tápfesz kimenete is van (nekem az Ethernet shield-hez kellett, hogy ne az UNO panelem foglalja). Ezek olyan panelek, ahol az UNO-val megegyezik a lábkiosztás, azaz a gyári shield-eket is illesztheted hozzá.
Mivel USB-re nincs szükség a céláramkörnél, de ritkán még lehet szoftvermódosításra szükség, ezért FTDI csatlakozót terveztem rá, mivel ehhez van FTDI csatolópanelem. Így nem kell mindig az UNO-ba visszarakosgatni az AtMega-t.
Ha céláramkört tervezek, akkor már eleve úgy rajzolom meg Eagle-ben a nyákot. Arduino IDE-vel fel lehet ugyanúgy programozni.

Ha nincs szükség ennyi lábra vagy erőforrásra, akkor sok esetben használok inkább ATTiny85-öt például. Ehhez is van programozó megoldásom.

Akit érdekel el tudom küldeni a .brd és .sch fájlokat.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Akkor lebutított paneled van.
Az Ardino része a feltöltés is :)

Az FTDI chipes a Diecimila/Duemilanove.

A T85 NEM arduio! Az valami más rendszer :) .
Avatar
yflk32
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2012. január 6. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: yflk32 »

Robert írta:Akkor lebutított paneled van.
Az Ardino része a feltöltés is :)

Az FTDI chipes a Diecimila/Duemilanove.

A T85 NEM arduio! Az valami más rendszer :) .
FTDI szempontból mondhatnánk, hogy lebutított, bár mégsem Duemilanove, mert a PC felé nem RS232-vel megyek, hanem az FTDI panelről ugyanúgy USB-vel. Egyszerűen csak "kiszerveztem" külső panelre a feltöltést.
Egyéb iránt nem butább a panel, hiszen AtMega328-ra épül friss bootloaderrel. Köré rakod a kvarcot a két 22pF-el, 100nF a táp lábra, reset felhúzó 10kOhm és mikrokapcsoló. Ha nem kell a feladathoz 3.3V, akkor elég a 7805 a 100nF-os kondikkal és egy 100uF elko. Én 9V-os kapcsolóüzemű adaptert használok, ezért a panelre csak egy táp aljzatot terveztem. Ennyivel már beindítható, többi része az már a céláramkörtől függ.

Igaz, hogy a T85 nem Arduino, de jól kihasználható, hogy az Arduino IDE-vel programozható UNO-n keresztül, még ha korlátokkal is, de sok esetben olcsóbb megoldást jelent. Én pl ebből csináltam infra érzékelős kézmosó csap vezérlést, ahol kimenetként a mágnesszelepet vezérlem opto-val kapcsolt 5V-os relén keresztül, van egy állapot LED, bemenetként pedig az infra szenzor és a 230V érzékelés, ami biztonsági szempontból lett betervezve, ha a szenzor "beragadna". Erre pl. teljesen jó volt a kis áramkör. Azt kell még figyelembe venni, ha IDE-n keresztül programozzuk, hogy az 1-es láb-at nem lehet programozni, csak akkor lehet, ha külön programozóval és pl. AVR Studio-val történik a feltöltés.

Ezt nem azért írtam le, mintha azt gondolnám, hogy nem tudod, de másnak hasznos infó lehet.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Pontosítások:

Arduino Serial : RS232-vel szerelt, ATMega8/168 chip
Arduino Diecimila/Duemalove: FT232 chipes ATMega168/328 chip
Arduino UNO: ATMega8U2 / ATMega16U2 illesztővel szerelt Mega328-as rendszerchip
Arduino MEGA: FTDI + ATMega1280
Arduino UNO MEGA: FTDI + ATMega2560
Leonardo: ATMega32U4 központi chip

Arduino Mini és egyéb lebutítások is vannak még...
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Robert írta:Igen, simán megy az ArduinoISP-vel:)

Akkor 10-12 nap még az optimalizációs lecke....
egy kerdes: ha elozoleg mar felraktam a chipre a bootloadert, akkor az ezzel a modszerrel torteno programozas (tehat 'File->Upload using programmer') ki is torli a bootloadert? (tehat atallitja a fuse biteket, stb, mintha soha nem is lett volna rajta?)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Bootloadert törli. Fusebiteket újraállítja..
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Robert írta:Bootloadert törli. Fusebiteket újraállítja..
ez jol hangzik :)
viszont az istennek se' sikerul mukodesre birni :(
probaltam 0.22-es arduinoval feltoltott ArduinoISP-vel, 1.0-val feltoltottel is, a delay(40) sort atirtam 20-ra, de mindig nyafog hogy nem talalja az 'usb' eszkozt

ma este megyek vele meg egy kort, hatha tenyleg csak az a baj amit ha jol emlekszem Te is irtal valahol, hogy este 10 utan mar inkabb ne :D
Válasz küldése