NYÁK olcsón!!!

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Válasz küldése
Avatar
rosszpelda
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2009. február 8. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: rosszpelda »

Sziasztok !

Tegnap óta tartó kísérletsorozatom terméke egy újabb vasalós transzferfólia.
Átvettem a gyári kék fóliát , egypár fajta fényes papírt, de egyik sem teljesített olyan jól, mint a kimondottan lézernyomtatókba való prémium fotópapír ( asszem Avery gyártmány, sok helyen kapható, 120 db-os csomag A/4-es 3E Ft).
Maximumra tekert ócsó vasalóval kb. 4-5 perc a vasalás,hideg maratóban 10-15 mp-ig tisztított lemezre. Vasalás után még melegen zutty a hidegvízbe
, papír leáztat, kézzel ledörzsöl, a maradékot óvatosan fogkefével szedtem le.
Az eredmény :

a feliratok épek ( másfél mm karaktermagasságnál is )
ic-lábak pad-jei közt átmenő vezetékek is hibátlanul kimaratva
javítani sehol nem kellett

A maratás után a festék nagyját sima másolópapírral itattam le, egy újabb vasalási szertartás alatt, ami még mindig kapaszkodott, arra mentem csak nagyon finom csiszolóval.

Szóval nagy az öröm:)
Avatar
rosszpelda
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2009. február 8. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: rosszpelda »

Ja, és ezzel lehetetlen szétnyomni a festéket...
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

És milyen vastag ez a papír? Egyébként sokat számít a gyakorlat is!
Az elsőket én is elrontottam, pedig drága kék fóliák voltak!
Nekem lézeres írásvetítő fóliával is elég jó eredmény volt!
Az előmaratás nekem még új majd kipróbálom!
8)
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

vasalástech terén tudom figyelmtekbe ajánlani ezt:
http://www.panton.hu/index.php?option=c ... &Itemid=10
Ott is a műnyomó papírokat 100 g- 150 g-ig
lehet terhelni a lézereket nekem mind laserjet 5L-en és
ColorJet 4550-ön is hibátlanul megy.B1 oldal kerül ennyibe!
Ahova én járok ott Iszonyú kedves és szép csajokat lehet
megkérni hogy vágják fel A4-re. :D
Gyakorlatilag épphogy jobb csak kicsit a transfer fólia.
http://shop.origomodell.hu/product_info ... ts_id=4245
A másik ajánlásom gyakorlati előnye hogy nem tudsz akkora hőt és
nyomást kifeljteni ami szétnyomná a festéket papír és nyák között.
Viszont a festék olvadáspontja nem a vasaló maximuma.
A harmadik ajánlásom:
Végy egy ablakost csináltass vele egy 1,5-2cm* 21*cm*30cm
akváriumot az alján egy szilikoncsőnek való lyukkal amin majd áramlik
be a levegő.(vagy akár csinálhatsz folyadékforgatót is)
Használj maratónak ezt:http://www.hqelektronik.hu/info/hu/ppe-m002.html benne. És akkor a folyamatot gyorsíthatod akár egy
bilirubin 1500W infralámpával.
Ezel a technikával kézi előállítással (kis gyakorlással 2-3 ó. leforgása alatt) 6-8 mil. szigetelési távolságot is el lehet érni.
A végén meg kémia ónozó.(ez is Wolf-os)
Avatar
rosszpelda
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2009. február 8. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: rosszpelda »

Megnéztem, 150g-os, Avery gyártmány. Előnye, hogy nagyon sok helyen kapható ( multihálózatban vettem), az ára 3E Ft/ 120 lap, tehát egy db kevesebb, mint 30 Ft, persze ehhez meg kell venni az egész pakkot( amit Herc javasol ott egyenként is megy ahogy nézem, emiatt kedvezőbb lehet).

Az előmaratást tényleg csak másodpercekig szabad csinálni, annyi idő alatt is biztosan lekapja a felületi oxid-zsír-stb.réteget...aztán alapos folyóvizes öblítés , gyors szárítás és minél hamarabb vasalás :)

A vasalásnál nem volt kegyelem, bátran adtam neki hőt amíg el nem kezdett kicsit barnulni a papír, leáztatás után szépen látszik, hogy nemcsak a tonerpor marad a nyákon, hanem a papír vékony bevonatából is bőven, ami szerintem csak előny , mivel a maratásálló bevonat vastagságát növeli.

Hála az oldalnak nagyon megkedveltem a technikát, úgyhogy ma is vasalok valamit :)
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

Sziasztok!
Én is kipróbáltam a laminálós technikát egy egyoldalas nyákon, és kiválló lett a nyák ! Most készülök tervezni hozzá egy hőfokszabályzót, de atmega8-al, mert az van itthon. Sajna a pt100-as szenzorok baromi drágák, ezért valami dióda, vagy fémházas tranyó nem lenne jó ide, mert max 220 fokot kellene kibírnia. Nem kel 1 fok pontosság, de azért 5 fok már jó lenne. A következőket akarom megvalósítani: ADC bemenetre egy valamilyen érzékelő, tranzisztor, vagy dióda, LCD kijelző, nyomógombok a funkció kiválasztáshoz. Több funkcióra gondoltam pl:
első menü: start-hengerek elindulnak-bekapcsol a fűtőszál-(közben LCD írja a hőfokot a beállítottat és a mértet ) - időkapcsoló mely kikapcsol egy megadott idő után ( először ki a fűtés majd kb 1-2 perc múlva a hengereket mert nagyon felmelegszik a fűtőszál) mikor a fűtőszál kikapcsol egy vagy 2 db számítogép ventillátor bekacsol, és kezdi hűteni a fűtőszálat, ezzel is kiméli a görgöket, és a többi alkatrészt!
A második menü: csak a motor be, és megy kb 2-3 percig, ez alatt lehet a gumi hengereket tiszta papírral tisztítani. Összedobok valami rajzot, de ha van aki már csinált ilyet kérem segíthetne! Főleg az ADC-rész kell (áramköri rész) mert a többi talán menni fog! Láttam Róbert kemencéjének rajzát, de a szenzor ára elvette a kedvem. Ha a motornak, és a fűtőbetétnek reléket tennék az is jó ide nem? Engem nem zavar ha kattog néha, meg nem olyan sűrün kapcsolgatnak, hogy zavaró lenne. Bár triakkal csendesebb lenne, de akkor meg kell optó és ezek meg annyit helyet foglalnak a nyákon mint egy relé ! Persze mindegyiknek megvan a maga előnye-hátránya , de én maradok egyenlőre a reléknél! Remélem nem lesz nagyobb az elektronika, mint maga az egész lamináló! :lol:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Fusd veigig a Termo-s cikket....

[urlhttp://avr.tavir.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=118]Grillsütőből SMT kemence[/url]

A belső hőfok hasonló itt is....
A 220 fok az neccess... Ide valami más kell, az összes félvezető alapú meghal (félvez hőmérő (KTY sorozat), dióda (pl. 4148, tranyo (ált 125 fok))
A legmagasabb hőfokot az LM35 (?) bírja -> 150 fok (majd SirLeslie kijavít a típussal...)

Ilyen hőmérsékleten ami lehet:
- Pt100 vagy Pt1000
- A KTY spec sorozata tud 280-300 fokot, de kalibrálni kell! (10-25 fok pontosság!)
- termoelem/K-tipusú hőelem...

Motor és fűtőbetét relé nem az igazi....
1 sec beavatkozás szokott lenni....
Túl sűrűn kapcsolgatna. Én optotriac+Triac párost raknék. Megbízható és könnyen beszerezhető...

Hülye tipp:
a gyári laminálóban kicserélni a hőmérős bimetált? :p
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

Szia!
Nem értem: kicserélni a bimetált?
Én nem akarom kicserélni, csak párhuzamosan kötni vele a relémet, mert már írták itt a fórumon, valaki így csinálta! Robert , hol veszed a pt100-at, ha tudsz olcsó boltot akkor írd meg, mert a HE-store.ban láttam, a legolcsobb 700Ft +áfa + postaköltség! Ennyiben van majdnem az egész lamináló!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Pt1000-l dolgozom... Anno a Conradban vettem... (aranyár)

A Ktip hőelem lehet jó, ezt multiméterrel együtt ~1000 Ft-ért megkapod (a legegyszerűbb, ami tud hőfokot is mérni ). Ehhez ugye kell egy chip ami a jelet erősíti és onnan megy az AVRre (a termoenem ~75-100mV/100 fokot tud.
Ha Mx8-l dolgozod fel, ott a belső referenciafesz 1.1V.
Így a felbontásod túl jó is!
Az M8 2.56V esetén már jó is vagy. Így lesz ~0,7...1 fokos felbontásod!

Ez a legolcsóbb sztem....
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

Pt1000 vettem én is a conradbanaz is kb 1000 forint volt...
Bealakítottam egy
régi hp hőmérője helyére...

SMT kemencém képei között látható hogyan.
ui:.:"Azzal meg az a helyzet hogy vagy van itthon két
pcf8574 rossz.Vagy én vagyok a hülye és nem tudok vele
kommunikálni.Viszont ugyanazon a csatornán a soros epromot
megtalálja a I2cscan.bas.Egy biztos áttervezem a nyákot mert
szeretnék még fedélkapcsolót.Meg még elötte veszek egy új i/o
bővítőt.Addig meg visszatérek a nixie-avr-bascom projektre.
"""
Robert:
Különben magyarázhatnál pár szóban arról melyik micsoda
"varázs-számok"a temp rutinban.Mert kirpóbáltam a gépemen.
Müködik értem is hogy azért mutat -70 fokot mert a potit állítani
kéne csak jó volna érteni a feladatot is.
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

Közben néztem a külföldi forumokat, és ezt találtam, de sajna németül van, és ami a legjobb benne, nekem is pont ilyen ötletem volt, és pont ugyanezt a mechanikát vettem meg tegnap! :http://thomaspfeifer.net/
micsoda véletlenek! Itt 41418-as diódát alkalmaznak a laminálóhoz, de jó lenne, ha segítenél lefordítani az oldalt mert németűl nem tudok! Nézd meg Te is az oldalt, és véleményed szeretném kérni!
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

Na én pont ugyanilyen laminálóból próbáltam csinálni.
Csak elolvadt a müanyag tengelytartó.Azóta projekt befulladt.
1n4148-on csökken az átmenő feszültség.Ezt használja ki.
Kb mint egy hőellenállás.CSAK! Ez igy sosem fog annyi időt kibirni
mint egy pt1000.Most nem akarok nagyokat írni.Nincs elöttem
de a pt1000 valamelyik tipusánál több 1000 óra teszt után írtak
0.0001 % eltérést.Ezt meg kalibrálhatod majd újra minden bekapcsoláskor.
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

Ezért akarom hüteni, miután már nem használom, és nem akarom én sem bedobozolni, mert ugy bírnia kell a szabadban azt az 1-2 percet míg használom. A végén a hűtés a lényeg szerintem. Azt hiszem lemondok az extrákról, mint pl: az LCD. Lesznek gombok pár led azt kész! Az 1n4148 helyett lehet fémtokos bc109c-t teszek be, hátha az jobban bírja! Majd meglátjuk, és köszi a tanácsot!
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

Robert írta:Fusd veigig a Termo-s cikket....
...
A legmagasabb hőfokot az LM35 (?) bírja -> 150 fok (majd SirLeslie kijavít a típussal...)
Ugyanmár ;-)

LM92 volt az emlékeim szerint, I2C buszos (de olyan magas tartományban már +/- 1,25C a "pontossága").
...

Amúgy én is ki akarom próbálni majd a laminálós verziót, van már áldozat is - csak szintén a hőfokszabalyzás kiterjesztését kell megvalósítanom.
Válasz küldése