NYÁK olcsón!!!

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Válasz küldése
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

Én valahogy mindig féltem a levilágítástól.
Talán azért mert az első próbálkozás teljes kudarc volt.
Mostmár utólag tudom a fényérzékeny lakk miatt.
Próbálkoztam már nyáknyomtató gép építéssel.
Azzal meg a normálisan müködő nyomtatófej hiánya miatt
nem lehet tovább próbálkozni.Meg nagyon drága a festék
ami jó a dologhoz.
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

Áh én nem folyok ebbe már bele megint több ezreket költeni
jó a vasalós módszer a prototipus készítéshez ha meg széria
kell azt úgyis gyártatja az ember.
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

Én is gondolkodtam a levilágítos technikán, de utálok figyelni a levilágításra, aztán nem mindegy milyen a fólia, aztán ha elcseszem a levilágítást akkor kuka a panel. Nekem macerás a dolog. Ez a laminálós cucc ha sokáig bírja, szerintem messze veri időben a levilágítós megoldást. Most csináltam egy avr dopert, csupa smdvel, és a nyák 99%-os minőségü, még a hajszál vékony vonalak is tökéletesek, de ez kb 40mp-ig tartott, meg a maratás kb 2 perc sósav hidrogénperoxid kombinációval. Össze hasonlíthatjuk a minőséget, bár az szerintem egyforma, de ott az a 3 perc, amit nem hiszem potol a levilágításos technika! Persze sorozatgyártásnál biztosan előnyösebb a fotó eljárás.
Még egy előnye a laminálós cuccnak, hogy nem kell hozzá venni drága fotó nyákot, nem kell előhívóval küszködni, ha kész a mart nyák, egy panel darabbal letolom a festéket róla, és már mehet is a beültetés. Na az már tovább tart! :D
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

Megszerkesztettem a lamináló elektronikájának a rajzát, Splan6.0 tervezővel. Itt a rajz, és jó lenne ha valaki kijavítaná, ha van benne hiba!
http://data.hu/get/1353449/laminator1.spl.html
Addig nem akarok szenvedni a panel tervezéssel!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Lehetne a képet JPG vagy GIF-ként?
A Filecserebere alá rakd fel! (a data.hu-n most 270 sec-t kell kivárni:()
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

Szia !
Feltettem laminator1 névvel.
Ezeken a TAVIR forumokon, miért nem lehet egyből beszúrni képeket mint más fórumokon? Természetesen az admin dönthetné el, hogy érdemes-e feltenni a képet!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

/Off
A Fórummotor kiegészítéssel próbálkozom, de stabilan (még) nem ment....
De a fejlesztés folyamatban (bétatesztben már megy :) )!

A regisztráltak láthatnák a képeket és fel is tölthetnének...
/On
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Robert 2009. április 13. hétfő, 22:00-kor.
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

akkor jó, mert ugy kényelmesebb a forumozás, mert egyből látni ki mit tett fel. A rajzot nézted?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

http://www.classiccmp.org/rtellason/chi ... oc3041.pdf
A 4. oldal tetején a bekötése a triacnak... (a Snubbler hiányzik 39R+0,01uF)
A felső ellenállás 360R.

7812 kimeneten a 10uF igaz tantál? (bár azt sem illik ide rakni. 100nF-ot (kerámia) ír a MEV katalógus....)

R3 a ventillátorok előtt minek vannak (1 Ohm a 12V-os ágban a motor előtt....)

Én egyszerűsítenék:
Trafó:12V (vagy 9V) és a 7812-es rész ki is maradhatna....

A nyomógombokra tessék külső felhúzóellenállást berakni. és a bombokkal paralell 100nF kerámia. Így a prell lecsökken....

R2 minek? A FET kicsinek tűnik, így a gatekapacitás elég kicsike...
Ha meg nem PWM-ben akarod hajtani, akkor felesleges is.. a gate kapacitás kisütése/töltése nem igényel nagy áramot a uC lábáról...
Igaz TTL logic level FET-et terveztél be?

A +12V feletti 10uF minek? ide 100nF-t raknék be...
A 78xx utáni kapacitás kikapcsoláskor a visszáram miatt megölheti a stabIC-t...

Az ISP nem a szabványos 6 ill 10 csatlakozós.... Javasolt a szabványokat betartani...

A nagyfesz (pirossal jelölt) a MOC 4 és 6 lábán is ott van!


Így hírtelen :P ...
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

A snubblert ugy fordítottam, hogy nem szükséges, de jó ha van!
Amugy a 39R, és a 360R 0.5W elegendő?
A stab ick-re mindig teszek tantált, megszokás, meg valamikor olvastam, hogy nem árt. Az 1R a motoroknál az biztosíték ellenállás. A motorok PWM-mel lesznek vezérelve, és lehet egy biztonsági visssza csatolást teszek áram mérésnek valamelyik ADC-lábra! A fet típusa :P50N06 jó egy erős darab.
Az a baj, hogy nincs 9v-os trafóm, csak 15V-os itthon, ezért kell a 12V-os stab-IC. A Nyomógomboknál nem lehet bekapcsolni a belső felhuzó ellenállást az ic-ben? Már láttam a neten is hírdetésben, akik árulnak ilyen egysoros csatlakozóból készített AVR ISP égetőt, és könyebb így használni, meg a nyákot is könyebb elkészíteni. Meg szeretném kérdezni, hogy a nátriumperszulfid mennyire veszélyes nyák maratás közben az egészségre? Én sósav-hidrogénperoxidot használok de átt akarok térni erre a nátriumperszulfidos megoldásra! Nem tudsz nekem venni valahol 1 kilót, mert itt a környéken sehol nem kapni, de a beszerzést sem vállalják, mert nincs rá igény azt mondják. Régen lehetett kapni 30%-os hidrogénperoxidot 1l-es kiszerelésben, de már ahhoz sem tudok hozzájutni, mert 12%-os amit lehet kapni! Nem tudnál nekem ezekben segíteni?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az ellenállások nélam is 0,5W-osak

A snubbler az induktív esetben kell, így a fűtőszálnál kimaradhat....

A PWMhez a AD visszacsatolás teljesen felesleges... szerintem.

A belső felhúzó ellenállás 45...80kOhm. és így nagyon kicsi áramok tudnak menni... A nyomógombok ezesetben mindenféle zajt tudnak összeszedni...

Az AVR csatlakozóból a standard az a ISP6 és az ISP10. Az egysoros az valami elfajzott és kényelmi csak.... Erre a szalagkábelt sokkal nehezebb illeszteni (iparilag, sorozatban)!

A maratásról:
Tessék szabadtérben és/vagy szellőztetve.

A vegyszerek beszerzése és szállítása az eléggé tevékenységi engedélyes dolog. Bp-n még csak-csak beszerezhető (Azúr, József krt 65). De postán nem lehet küldeni:(.
Valami háztartási/Azúrbolt nincsen?
H2O2: Fodrászkellék. Alapban a 3%-osat adnak, de a töményért kell küzdeni (30%-os).....
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

A 220 as motor ami nekem is van a laminálóban az pont olyan
lassan forog szerintem ezt felesleges szabályozni.
A tranyó szerintem de a dióda(amit leddel szoktak megoldani)
sem fogja bírni ezt a hőmérsékletet.Sokáig.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Mondjuk a tranzisztor szerintem is kifekszik....
Elvileg a félvezető 125 fokig félvezet... Utána vagy szakadás vagy vezető lesz....

De ekkor még mindíg berakható a helyére a Pt1000 hőmérő :P .
Avatar
elektromos
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2008. július 30. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: elektromos »

herc1234! Nézted a kapcsolási rajzot?
A 220V-os motort csak be kapcsolom és megy, nem szabályzok én a motornál semmit, de külön kell vezérelnem a fűtőbetéttől függetlenül, mert ha befejeztem az égetést egyből kikapcsolom a fűtőbetétet, és azonnal bekapcsol a két ventillátor, ezek hűtik le a két végén a műanyag befogókat, meg a fűtőbetétet. Bár lehet relét teszek a motornak, mert bekapcsolom és kb 3-4 perc múlva meg kikapcsolom. Lehetséges a fűtőbetétet is relével lesz megoldva, mert ha beállítom kb +-5C-fokra akkor nem kapcsolgat az sem olyan sűrün szerintem, de ezt még ki kell próbálni. Nem kell mérnöki pontosság, mert 190-210 fok közé teszik a vasalási hőmérsékletet, és ezt tartani szerintem könnyű, és a relé is jó lesz ide, vagy nem? :lol:
Robert!
Köszi a segítséget!
Olvastam a forumokat, és ez a nátriumperszulfát is macerás, mert 40 fokos víz kell, ezek nem jók télen kint a szabadban, mert ezt is csak kint lehet végezni, mint a hidrogén peroxidos megoldást. Hogyan melegítsem én kint télen az edénykémet, hogy 40fok maradjon? Maradok a jól bevált hidrogénperoxidos megoldásnál, mert az -20 fokban is 2 perc alatt marja a nyákot, és bele öntöm a wc- lefolyóba, és még a vízkövet is pucolja! :lol:
Nem találok 30%-os hidrogénperoxidot!!! Nem tudom miért szüntették be.
Mindenhol max 12% -os van csak!
A tranyó nem jó, akkor meg ott a dióda de az erdeti rajzon ami fent van azon a német oldalon amit linkeltem visszább, ott sima 4148-al csinálta! Nem panaszkodott rá, és még a programban is be van írva egy dióda figyelő, mely a szakadást, és a zárlatot is figyeli! Ha tönkre megy a dióda netán akkor 2Ft/db a csere idő 2perc, és mehet tovább! :lol:
A pt1000 az egy vagyon, persze szívesen tenném azt rá nem kellene aggódnom, de annyit már nem szánok erre a laminálóra. Amugy kerestem höfokszabályzot,és valami sütőhöz találtam egy 50-350 fokig szabályzót 2000Ft-ért, de akkor meg minek az atmega? :lol:
Válasz küldése