Füstbe ment terv : UNO R3

Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Arduino alatt a VCC-t jobb, ha nem használod. A sógoromnak karácsonyra egy Arduino-t adtam ajándékba. Csináltam neki dobozt, kivezettem a jeleket sorkapocs csatlakozókra, kivéve a VCC-t. Azt mondtam, hogy ne adjon neki túlfeszültséget, mert nem bírja, de tönkrevágni egyébként nehéz lesz. Utána megjegyeztem, hogy ha mégis sikerülne, ne keseredjen el, veszek bele 1300 Ft-ért új AVR-t.

A VCC-t pontosan az ilyen problémák miatt nem vezettem ki. Mindaddig, amíg az nincs kinn, a kár minimális, de amint kimegy már nem vállalok garanciát az USB port miatt.

Infra tesztelésénél a receivert is egy lábra kötöttem a Vcc helyett.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az alaplapi VIn (belső Vcc) az meg fordított polaritással is beköthető. A betáp védődiódáját is megkerülöd!

Volt aki a laptoptápot rakta a külső tápbemenetre. Ami persze 24...28V-ot adott ki.
Azonnal füstölt a holmi.... :(

Kézikönyv: 7.5...15V, javasolt a 9..12V.
Persze a78M08 az névlegesen 35Vot visel el a bemeneten... Csak átmegy fűtőtestbe....
happy555
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2013. augusztus 16. péntek, 12:45

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: happy555 »

Róbert!

Köszönöm segítséged!
R3 hantolva, de az élet megy tovább ... :P
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: Robert »

De az LCD túlélte, a I2C megy és a szenzorshield is egyben van....
:D
happy555
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2013. augusztus 16. péntek, 12:45

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: happy555 »

Igen, és megvan az adatlapja!
Majd csak akkor veszem elő ha soron következik a tanfolyamon!
_jani_
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2019. február 26. kedd, 16:17

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: _jani_ »

Sziasztok! Hasonló hibába futottam bele én is. Az NCP1117ST50T3G ( 5V-os stabilizátor ) vissza adta a lelkét az alkotójának, s magával rántotta a teljes rendszert. ( Szerencsére az RTC-t és az I2C-s LCD-t nem. )
A rádugása után az IC elfüstölt és a be-kimenete között rövidzárlatba került ( utólag kimérve az alkatrészt biztos ez történt ), s így a 12V végigment az eredetileg 5V-os a rendszeren. :oops:

Ami eltávozott a készletből:
NCP1117ST50T3G. - A szabályzó IC cserélhető. Gyári ajánlás szerint be kellene építeni ellenpárhuzamos védődiódát a KI és BE lábakra. Ez miért hiányzik?
ATMEGA328P. - Pótolható a boot - loaderes IC. Nem nagy gond...
ATMEGA16U2-MU(R) - Őt érdekes lesz kicserélni, de nem lehetetlen.

Még tesztelési fázisban vagyok, hogy mit kell cserélni. De úgy néz ki, hogy egy 78L05-tel kiváltottam a régi döglött NCP1117ST50-t.
A T1-es kapcsoló tranzisztor és az őt vezérlő LMV538-as OPA is túlélte valamilyen csoda folytán.

A kérdésem a következő:
Ha sikerül az USB-s kommunikációt megvalósító ATMEGA16U2-tőt lecserélni egy újra, azt hogyan tudnám életre kelteni, hogy tegye a dolgát?
A működő ARDUINÓ UNÓ-ból átmenthető az USB-t vezérlő program? Vagy van jobb megoldás is?

Ha az eredeti állapotába sikerül helyreállítanom ezt a sérült áramkört, akkor biztosan be fogom építeni a NCP1117ST50T3G BE és KI-menete közé a védődiódát. A feszültségszabályzó IC adatlapjából nem derül ki az, hogy eredetileg van-e benne hátbatámadás elleni védelem ha véletlenül az USB-vel táplált Vint terhelem... !?
Bár én (tudatosan) nem használtam még semmire a POWER Vin lábat. De ha megnézem azt a lehetőséget ( és az ADUINO rajzát ), hogy ha USB-ről üzemel az áramkör és valamit a Vin-re rádugok, a rádugott áramkör hátba támadja az NCP1117ST50T3G-s szabályzót. A szabályzó hibája egészen addig rejtve marad amíg a táplálást külső tápegységről be nem adjuk. Nincs zárlat sem egyéb átlátható hiba, és az 5V-os IC mégis lerendezi az áramkört. Szerintem ilyen hibába futottam én is, mert a teszteket a tanuláskor, USB-s táplálással végeztem legtöbbször.

A 15V-ra kiélezett tápfeszültség sem az igazi, ha a tesztelés folyik. Mert ha PL relét szeretnék használni, vagy bármit aminek 10-15V kell, akkor a nyers tápfeszültség elvileg rendelkezésemre áll. S ha a tápegységből a Vin 12V használható, akkor biztos nem fogok másik tápegységgel szutyakolni. De ez már átértékelésre került. Vagy kiváltom az NCP1117ST50 nagyobb bemenőfeszültségű típusra és-vagy a teljesítményrészt kell elszeparálni az alappaneltől PL: optocsatolóval vagy OC-vel (Open Collector: O.C.). Az a MAX 800mA-val terhelhető 5V is lehetne kicsit több... S 7V-körül lesz a külső tápfeszültség, ha kell az ARDUINO-nak.

S az ökölszabály: Ha külső tápfeszültségről akarod az Arduino-t használni előtte húzd ki az USB-kábelt. Sosem lehet tudni, hogy mi mivel akad össze bekapcsoláskor. Elvileg az automatikus tápfeszültség választónak nem kellene, hogy gondot okozzon a tápegység váltása menet közben. De ezt én már biztos nem fogom kipróbálni... :roll:

Az ATMEGA16U2 élesztésével kapcsolatban várom a segítséget! Előre is köszönöm!
by _jani_ :wink:
_jani_
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2019. február 26. kedd, 16:17

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: _jani_ »

Sziasztok! Az Arduinó ATMEGA328P-as BOOT LOADER-jét sikerült betöltenem a Pololu USB AVR Programer V2-vel és az ATMEL Studio 7.0-val.
Win7-tel kicsit meggyűlt a bajom a driverekkel, de miután minden a helyére kerül a BOOT LOADER is gyorsan be lett töltve a helyére...
Most olvastam, hogy az eredeti Atmega16U2 USB-s programja szerzői jogvédelem alatt áll. :(
Lásd: http://www.tavir.hu/cikk-illesztes
Azaz az USB-s kapcsolatra más utat kell válasszak. ( Klónná válik az eredeti deszka. :) )
A TF232RL ( https://obrazki.elektroda.pl/76_1277997174.png ) áramkörrel ki lehet váltani az Atmega16U2-t ?
by _jani_ :wink:
Válasz küldése