Füstbe ment terv : UNO R3

happy555
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2013. augusztus 16. péntek, 12:45

Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: happy555 »

Sziasztok!

Megérkezett a várva várt UNO R3!
Gyorsan tettem is rá egy sensor shield v5.0-át, és arra kötöttem egy SG90-es micro servot (korábban tesztelve).
Egy gyors tesztprogival meghajtottam, ment is, csak az alaplapi ledek halványkodtak a motor ütemére.
Gondoltam a laptop USB-je gyengélkedhet, így adtam neki egy 12v-os tápot is.
A ledek kivirultak ettől, de a motor leállt....
Széthúztam mindent, éreztem hogy felforrt. :(
Ezek után már hiába dugom USB-re, nem ad rajta életjelt.
A látható két led világít rajta (D13 led a kivezetésének érintésére elalszik), resetre nem reagál, a pirossal jelölt IC-nek pedig heves láza van, így széthúztam.
Kaputouno.jpg
Mi okozhatta halálát?
Lelkemen szárad vagy selejt volt?
Bármely szerve használható a donornak?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára happy555 2013. augusztus 29. csütörtök, 18:04-kor.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Nem ismerem az UNO-t mélyebben, de szerintem nem kellene alapból, hogy zavarja a 2 tápfesz, sőt ha negatív feszt nyomsz azzal sem kellene bajnak lennie. Bár kizárt, hogy én két tápfeszt nyomtam volna rá, a notebook vagy az alaplap végett (féltem).

A notebook-odat azért nézd meg, hogy él-e még az USB-je.

Azt tudnám elképzelni (multiméterrel mérheted), hogy valamilyen okból kifolyólag a +5V-os vezeték és a VIN összeért, vagy a regulátor 5V-nál többet adott ki. Próbáltad előtte kizárólag +12V táppal? Nekem gyári hibának tűnik elsőre.

Ha persze az 5V helyett 12V jelent meg (amitől a LED-ek beerősödtek), akkor az összes IC-t az Arduino-ban és a sensor shieldedben kidobhatod. A kérdés ugye az, hogy elismerik-e a gyári hibát és a teljes károdat megtérítik-e.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Sajnos előfordul olyan, hogy valami nem ér össze, aminek kellene, vagy valami összeér, aminek nem. Az új készülékekkel csak módjával, amíg nem ismered.

A legutóbbi panelomon fordítva kötöttem be a feszültségszabályzót és 5V helyett 9V jelent meg, de probléma nem történt, mert az IC-ket még nem raktam be, csak a tápot szereltem. Megfordítottam a feszültségstabilizátort (regulátor), megvártam míg kihűl és lám ment minden. Utána az IC-k lábainál mértem, hogy mi van, jónak láttam és csak azután raktam a helyükre őket.

Idővel megtanulod, hogy hogyan kell úgy szerelni, hogy a kárt minimalizáljad. Teljesen mindegy, hogy hol, melyik Arduino-t veszed meg, lehetnek vele problémáid, amit a gyártó nem ellenőrzött. Nekem is kellett utólag forrasztani, mert egy tüske nem érintkezett. Amikor új részét próbálod ki, amit előtte még nem, akkor azt önállóan csinálod, shield-ek, laptop,... miegymás nélkül.

Arra is vigyázz, hogy mire teszed az Arduino-t. Nálam a számítógép olyan helyen van, hogy tök kényelmes lenne rátenni, de vasból van, ergo azonnali rövidzár. Amikor szerelek, az első amit megnézek, hogy mi van alatta. Konyhaasztalon víz, fémház,... Amikor meggyőződtem, hogy szigetelt, utána jön a tápfeszültség. Lassú munka, nem lehet sietni vele, mindig tudnod kell, hogy éppen mit csinálsz és miért.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára csabeszq 2013. augusztus 29. csütörtök, 14:47-kor.
happy555
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2013. augusztus 16. péntek, 12:45

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: happy555 »

ELőtte nem próbáltam 12v táppal.
Az 5v-os kivezetésen 2.65v, a 3.3v-oson pedig 1.7v van jelen.
Ahogy nézem, a shield nem tartalmaz alkatrészt, úgyh az elvileg rendben van.
A noti Usb-je teljesen ép, Nano muzsikál rajta.

Még annyi érdekessége van a dolognak, hogy előtte próbáltam egy új 9v-os elemről is, ment, de a szervót már nem bírta mozgatni. :roll:

Lehetne neki adni az 5v kimenetre 5v bemenőt? (hátha úgy üzemel..???) Vagy az már hullagyalázás? :twisted:

Igyekeztem óvatos lenni, asztalon rend, terítő stb. tuti nem ért össze semmi....
Arduinot nem én szereltem össze (zöld vagyok hozzá)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára happy555 2013. augusztus 29. csütörtök, 14:51-kor.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Csak lassan,

várd meg Róbertet, hátha lesz valami jó ötlete, addig ne nyúlj semmihez.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Nem tiszta az egész kapcsolásod, mármint hogy a 9V-os elem nem volt elég az Arduino-nak. Mennie kellett volna vele.

Szerintem elégnek kell lennie egy 9V-os elemnek a szervó vezérléséhez, kivéve, ha a szervót az Arduino tápjáról működteted.

Az interneten olvasva minden kapcsolás a szervót a VCC-re rakja (+5V), ami azért tuti, mert a szervo mégiscsak egy induktivitás és igencsak megagyalja a tápfeszt a kikapcsolásoknál. Arról nem is beszélve, hogy némelyik erősebb típus lazán 5-10A-t megeszik, amit az Arduino stabilizátora nem is tud előállítani.
happy555
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2013. augusztus 16. péntek, 12:45

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: happy555 »

Maga a kapcsolás egyszerű mint faék.
Annyi a különbség, hogy a shield-en szépen egymáshoz vannak párosítva ezek a lábak. (felhasználóbarátan)
Pirinyó motor, de ahogy írják is az oldalon, USB kevés lehet neki.
(A típus SG90 , csak elírtam az ímént.)
sg90.jpg
Sens_shield.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: Robert »

Huh. Fekete kakas, éjfélkor áldozva?

Sorban:
- a piros karikázott alkatrész egy műveleti erősítő, ami nézi, hogy USB vagy Külső táp jön és ennek megfelelően a balra levő FET-et nyitja v. csukja (honnan legyen a rendszer 5V tápfeszje).
ha ez forró: -> meghalt (belső zárlat ami általában az 5V-os ágban megjelenő >>5V miatt fordul elő (7-8V okoz ilyet).
- A sensor shield melyik kivezetésére raktad a szervo-t?

A 12V-+ot hova kötötted?
- USBre
- külső tápra (alappanel tápcsati)
- Sensorshield Vcc-re
- valamelyik lábára
- Vcc és GND a sensorshielden csak fordítva?

A 12V táp az DC vagy váltóramú?
Először a panelen vagy a konnektorban volt a 12V-os táp?
Kapcsolóüzemű vagy trafós?
- ha trafós és előbb a 230V-ban volt, akkor a kapcsain 18-21V van terheletlenül! ezt a panelen akár a Vin/külső tápra dugva megkalhatnak az eszközök...

SŐT:
_hibás a paneled!_ A RESET_EN alattri ellenállás hálód értéke:102 (1k *4)
A _gyári_ ajánlás az 10k*4 ! (103 a jelölés)
Nézd meg:
http://arduino.cc/en/uploads/Main/Ardui ... _Front.jpg
Az ATMega328 14-el lába és a kvarc közt.

Ha ilyen -> Gyári hibás a panel!
A 10k azért jó, mert csak olyan kis áramerősség tud csordogálni, hogy nem tesz kárt semmiben. 1k esetén már rombol a befolyó áramerősség!
0.5 mA vs 5 mA!
0.5mA azt a belső védődióda épp elbírja. 5 mA esetén átég.

Ha ezen jött be az összehasonlító táp, akkor az 5V-os chiped (LM358-as műveleti erősítő) bemenetén max 5.7V lehet (azaz 1:2 feszosztó az ellenállás) így a betáp _max_ 5.7*2=11.4V lehet! Különben a folyamat:
1, belső védődióda átég
2, bemeneten >5V megöli a chip bemenetén levő FET/tranzisztort, ami utána nagyobb külső feszt. átviszi as _teljes_ chipre és végül a tápra kijutva a teljes áramkörre. ha mázlid van akkor csak ez a LM358 átment rövidzárba és azért nem indul el semmi (az USB illesztő chip min. fesz-e 4.5V kell legyen).
A külső tápfeszed ha 12V-os volt és 230 _után_ dugtad a panelba, akkor a bemeneten 18V-ot kapott -> halál:(

De:
ha a servo ment és _fordítva_ kötötted be, akkor az AVRről kapta volna a_tápot_ és a másik fix GND-t.
A csatlakozó kimenet: Signal | +5V | GND. DE:AirTronics szervo: Signal | GND | 5V
Ha a 2 . szervod volt -> rövidzár a táp oldalon
Ha a szervot fordítva kötötted be (Signal - GND csere), akkor az AVR kimeneten levettél _volna_ 150-300 mA-t, azon a lábon, ahol 40mA is izzadva jön ki. Túlterhelés, közpoti chip kimente meghal, zárlat stb...
Egy gyors tesztprogival meghajtottam, ment is, csak az alaplapi ledek halványkodtak a motor ütemére.
Ez erre utal :(



+5V és Vin összeér -> mindenütt 5V helyett 12V -> chip halál.


Shield/sensor/ csak drótot tartalmaz. talán nem halt meg, de a vékony réz ettől eléghetet valahol a csatlakozók _alatt_. Ugyanis ott nem tudja a hőt leadni - az a leggyengébb láncszem.
9V elem semmi amper nincs benne. (na jó, 10-30 mA-t kiad. a szervonak kell indulóáram min 100-150 mA!)

A forro chip tart rövidzárban először mindent. Kiforrasztani csak hőlégpákával - mert feltéped a rezet alatta mással nekiesve (Weller sem jó!)
Ez után _lehet_ bármivel kísérletezni. Ha nem tartod be a _többi_ csatlakoztatott eszköz (akár a PC is!) kárododhat a túl/kóbor feszültségektől!


Tipp: az eladónál rekjlamáld meg, hogy nem megy a paneled. Talán megértő lesz...

/reklám on
Ha valaki nálam gyűjti be az R3-ast:
- csak tesztelt darab megy ki
- kérdés csak annyi, hogy mitől halt meg. Amúgy csere. A kérdés azért van, hogy én lehetőleg már ne fussak bele ilyen hibába :)
/off
happy555
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2013. augusztus 16. péntek, 12:45

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: happy555 »

Sorban :)

Sensor shield-en lett kötve a servo D9-re.
Servo csatlakozása 3x1 vezetékkel történt (egyesével)
12v kapcsoló üzemű táp az arduinoba lett dugva, gyári csatlakozóval (először konnektor, terheletlenül 12,5V).
Jelölés 103.
Hőlégpákát még csak nem is láttam :(

Tehetek nagyobb kárt benne, ha rámegyek az 5V-ra kívülről (szabályozott) 5V-al?
Vagy mindegy mert akkor is zárni fogja tápszabályzó?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: Robert »

A külső 5V-ossal nekimehetsz:
várható eredmény: áramfelvétel >500mA, lekapcsol a védelem, IC forrósodik....
happy555
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2013. augusztus 16. péntek, 12:45

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: happy555 »

Köszönöm segítséged, de ezt most nem értem!
Ha az 5V pin-re kötök külső tápot (Vin helyett) akkor nincs kikerülve a regulátor és a tápfeszválasztószektor?
Mi vesz fel több mint 500mA-t?
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Nézd, a notebook 500mA-nál nem ad le többet, utána lekapcsol a védelem. Egy rádióelem sem képes erre a mutatványra. Az, hogy a motor sem a notival, sem az elemmel nem ment, azt jelenti, hogy az áramfelvétele ezt meghaladta.

Mi történhetett a 12V-os csatlakoztatásnál?

Tegyük fel, hogy a motor 1A-t eszik 5V-on, akkor a motorod 5W-ot fogyasztott.
Te a bemenetre 12V-ot adtál, azon 1A átment, akkor a teljes fogyasztásnak 12W-nak kellene lennie. Hol a hiányzó 7W teljesítmény?

Ez az, amit az Arduino feszültségstabilizátora hőként lead. Magyarul mialatt a motorod 5W-ot fogyasztott, az Arduino 7W-on küzdött, amíg bírta.

Íme egy hűtőborda, ami 5 kelvint ad le wattonként: http://www.hestore.hu/prod_10024228.html.
Ez annyit tesz, hogy 7W leadásakor a hűtőbordával az IC hőmérséklete 7W*5K/W=35K-nel nő. Ez egy 5cm x 5cm x 3cm-es hűtőborda. Ki lehet találni, hogy egy 3mm x 7 mm x 2 mm körüli méretű IC mennyi hőt képes leadni.

Mindezt azért írtam le, hogy fogalmad legyen, hogy mennyi az a 7W, amit az Arduino-nak el kellett volna füstölnie, de nem tudott.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A te problémádhoz hasonló:
I cannot get my SG90S to work. They just sit there and buzz.
If I don't put resistance between the ground/earth and the servo, it short circuits my arduino. And if I put any amount of resistance in, it doesn't have the power to move. Just buzz.
Reply ·

Sixta16
Sixta16 2 years ago
check ur connection to the servo. (supply polarity, etc.)
It does not draw much current from the PWM signal wire, maybe a few mA.
Nem lehet, hogy fordítva kötötted be? Hány szervód volt?
happy555
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2013. augusztus 16. péntek, 12:45

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: happy555 »

Nekem ment a servo (Csak 1!), és már elég sokat ketyegett a Nano-n is.
Annyi volt hogy látszott az UNO-n hogy rángatja a tápot rendesen.
Gondolom, ha fordítva tettem volna akkor azonnali elhalálozás vagy meg se mozdul!?
Azért is golndolom, hogy hibás lehetett a lap mert ezt olvastam valamelyik oldalon:"3-nál több motort ne kössünk be egyszerre, ha USB-n jön a táp, mert az csak 500mA"
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Füstbe ment terv : UNO R3

Hozzászólás Szerző: Robert »

A lapon levő kiondi mérete is befolyásol. ha kicsi a terhelhetőség - el nem ítélendő módon - 220-470 uf kondit szoktam javasolni (nem illik, mert kikapcsoláskor a holmi 5V-ja ott marad). A gyári szűrés általában csak 22...47uF szokott lenni...

A fordított bekötés esetén a GND helyett van az AVR I/O lába És ha ezen át vezérled a szervót, az is okoz rángatást, AVR oldalon túlterhelést, stb....
Válasz küldése