GPIO lábak szerepe, használhatósága

ESP8266, ESP32 chipek és az ESP-xx modulok. Programozási nyelvek, trükkök, hardware tippek.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Erről már részlegesen volt szó a esp12 VS 12e Moduloknál.
ESP12 - GPIO 1 a led
ESP12e GPIO 2 a led

Lábkiosztás
http://www.esp8266.com/wiki/lib/exe/fet ... ctions.png
ESP12e
http://www.addicore.com/v/vspfiles/down ... p-12-q.png
Sajnos a sima 12 ről nem találtam rajzot.

ESP12 nél ha nem használod a soros portot akkor GPIO 1 en tudod a ledet elérni
ESP12e-n pedig ahogy a rajzon is látszik GPIO 2
Olyan mintha a az ESP12e az u1tdx et használná u0tdx helyett. Bár a rajzon nem az van.
Ennél mélyebben nem foglalkoztam vele.
Gyakorlatban teszteltem, villogtattam mindkettőn, és tényleg így van.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Kicsit pontosítanék. ESP12e nél kimenetre kapcsoljuk a gpio 2 lábat és villogtatjuk akkor is működik a soros port, és persze feltöltésnél is jelzi a soros működését.
ESP12 nél ha gpio1 kimenet lesz akkor megáll a soros kommunikáció. csak a villogás marad.
Úgyhogy valószínű csak visszajelzésre használják a GPIO2 lábat ESP12e nél.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Lesz azért feladat ezekkel az esp modulokkal. Olvasgatok a led kapcsán, és van ahol különböző gyártású 12e modulokat emlegetnek. Konkrétumokat még nem találtam, de hogy nincs ezekről egy rendes leírás. :cry:
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Sziasztok!

Vettem Robitól egy ESP8266 Witty Cloud modul fejlesztőkészletet (ESP-12F). Ami nagy felüdülés volt a direkt soros programozás után, mert rengeteg időt spórolok vele. Ezt Arduinos környezetben programozom Eclipse alatt.

Azt tapasztalom, hogy az ESP bootolásakor (még mielött a vezérlés a setup függvényre jut) a lábakon megjelenik egy pozitív tüske.
Ez nekem azért gond, mert relét hajtok meg egy tranzisztorral, ami billen erre a tüskére. Kimértem és egy kivételével (GPIO5, vagy 4 fejből nem emlékszem) mindegyik lábon megjelenik ez a jel induláskor. A GPIO2,0,15 lábakat nem néztem, mert azokat a boot funkciók miatt macerás is kezelni és nem is használom.

Tapasztalta ezt más is? Utána olvasva nem egyértelmű a jelenség. Több helyen találtam róla írásokat, de más-más lábakra írják, hogy ezzel gond van.
HW megoldásként lehúzó ellenállást és kondit ajánlanak. Jobb lenne, ha eleve megszüntethető lenne az a dolog és nem elnyomható.
Lehet, hogy ESP modul függő? Még hátra van, hogy csupsz ESP boardokat (ESP3, ESP7 ezeket tudom majd megnézni) nézzek és ne a Witty modult az ESP12-vel.
Lehet, hogy az alap program függvénye? Az ESP Board verzioból a 2.2.0 és 2.3.0 is ugyan azt produkálja.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Valóban jelennek meg efféle jelek itt ott de sajnos ez is még a felderítendő témák között van nálam.
Viszont relés vezérlésnél nálam nem szokott gondot okozni, mert elég lomha a relé.
ilyesmiket használok.
http://shop.tavir.hu/product_info.php/m ... -kek-p-295
GPIO 2,12,13,16,14 napi használatba van nálam.
Valamint a soros RX lábat is használom ha nincs épp más kéznél.
Most szerelek be pár szilárdtestrelét nálam ez okoz fejtörést hogy ott mennyire számít majd ez.
Van belő felhúzó ellenálás, itt van részletezve.
http://esp8266.github.io/Arduino/versio ... rence.html
Én ebbe az irányba indulok el először, ha egyszer eljutok oda, és szerzek valalami logikai analizátorfélét.
Szóval ha bármire jutnál köszi ha megosztod.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: Robert »

A félvezetős relé esetén gondot okozhat... Ugyanis ott nincs mechanikai tehetetlenség, és a LED amint begyújt és elkapja a nullátmenetet - azonnal vezet a triak...

Viszont kérdés, hogy a GPIO lábak boot alatt nem e lebegnek és/vagy direktben van rajta valami zavar - vagy a program indulásakor van az inicializálási rész, aminek a során véletlenszerű a beállása?
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Igen az megvan hogy egyből kapcsol a félvezetős relé, de hogy ez mennyire zavarja be a készülékeket az lesz a kérdés. Erősítőt már kapcsol egy ilyen, ott nagyon bevált mert nem pattan a hangfal induláskor. Valamint van a tuti megoldás amikor sorba kötöm egy hagyományos relével. Sajnos ez is elkerülhetetlen ahogy látom egy két helyen a kapcsoló üzemű tápok miatt. Na de ez még egy hosszú történet. :)

Mondjuk nálam ehhez hasonló szintillesztővel van a relé az ESP-re kötve.
http://shop.tavir.hu/product_info.php/s ... szto-p-153
Ami a lebegést kizárja ha jól gondolom.
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Én egy gyors relét használok, ott kijön és amit kapcsolgat annak sem tesz jót, ha "rángatva van".
Ha nincs más, akkor RC taggal elnyelem a tüskét, de ez az utolsó megoldás.

Ennek a rövid leírásnak a végén van egy oszcilloszkóp ábra is a jelenségről:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/ge ... ?id=273526
Csak sajnos a leírással ellentétben minden lábra igaz, kivéve a GPIO05-re.

Az a gond, hogy az első setup sor érvényre jutása előtt megtörténik ez a működés.
Valami olyasmi történik, hogy a core induláskor bekapcsolja a belső felhúzó ellenállást, biztos, ami biztos és utána kapcsol Input üzemmódra.

Arra is gondoltam, hogy beállítok belső Pull Down-t és ezt eltárolja magában és következő induláskor ezzel indul, de valahol azt olvastam, hogy a belső pull down beállítás valójában nem működik. És nekem sem jött be. Azóta mondjuk cseréltem board verziót 2.2.0-ról 2.2.3-ra. Úgyhogy ezt megint kipróbálom. Illetve megnézem a 2.3.0 release note-t, hátha írnak valamit.
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: pipi »

Ha elfér, és nem kritikus a sebesség, beteszel egy i2c portbővítőt azon nem fog átjutni a rángatózás
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: Robert »

Viszont az I2C buszlábakon a bekapcsolási jelek nem okoznak problémát? Valószínű nem, mert zajos környezetben nem tudtam meghasaltatni a MCP23017-es chipet. Viszont nem volt oszcilloszkóp, hogy rámérjek :(
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Gondolom a portbővítő arra is jó ha nem sikerült tökéletesre megírni a programot akkor az ESP esetleges összeomlása után sem állnak a port értékei alapállapotra. Köszi a tippet. :)

Azt az apróságot még elfelejtettem írni hogy nálam a relék L szintel vannak vezérelve, így alapból H szintre húzom őket. Pull down pedig az írás szerint csak a 16-os lábon van.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: Robert »

És ha a I2C buszról induláskor _visszaolvasod_ az állapotot, akkor tudod, hogy hogyan állnak a lábai. Viszont: Az I2C init rutinja nem zavar be ?:) Csak ha már variáljuk a hibaforrásokat....

Azt hiszem amint meglesz az oszcilloszkóp, azonnal megyek és tesztelések jönnek....
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

A 2.3.0-val is szintén jön a jelenség. Release note-ban nincs említés a témáról. Még az jutott az eszembe, hogy felveszem a kapcsolatot a fejlesztőkkel, hátha kisül belőle valami.
Ha nem lehet az ESP-ben megfogni és az indulási tüskét kiküszöbölni, akkor az elnyelés marad a megoldás.
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

A GitHub-os ESP8266 Arduino helyen a jelentett problémák között ott van ez is:
https://github.com/esp8266/Arduino/issues/1219

Válaszként pedig ez:
http://bbs.espressif.com/viewtopic.php?f=61&t=1496
About GPIO default status after booting: except 6 SDIO/GPIO4/GPIO5/GPIO16, rest GPIO all have internal pull-up resistor.
If config as low level, need external pull-low or inverting circuits triode.

Vagyis nincs mit tenni, mert induláskor belső felhúzó ellenállást kapnak az output lábak. Ezt egy lehúzóval lehet külsőleg kompenzálni és a tüskét esetleg egy kondival elnyeletni. Megoldás még lehet az invertált vezérlés.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: GPIO lábak szerepe, használhatósága

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Akkor nálam ezért megy szépen mert nincs L tüske.
Már az is előny ha tudjuk mi a hiba, legalább készülni tudunk rá.
Válasz küldése