Léptetőmotor

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Avatar
Meschu
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2009. december 3. csütörtök, 7:00

Léptetőmotor

Hozzászólás Szerző: Meschu »

Sziasztok.

Hogyan lehetne a kövertkező promlémát megoldani?

Egy bipolár léptetőmotort hajtok meg úgy , hogy a négy lépést rendben megteszem és ezután vár a progi a következő parancsra. Ez eddig még megy. A kikapcsolás vagy feszültségkiesés után kéne tudnom hol is állt meg és még a főprogram előtt vissza kéne állitanom a kiindulóhelyére pontossan. Tehát számolnom kell a lépéseket és ezt menteni az eepromba.
Ez is OK. Most úgyan tudom , hogy melyik lépésnél ált meg de most nem mehet a négylépéses szisztéma mert 1:4 az esélye, hogy nem az első lépésnél ált meg. Mit kéne ide konstruálni, hogy pontossan visszaáljon?

Előre is köszi.

Meschu.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A, Miért kell egyszerre 4-t lépni?
B, a bekapcsoláskor nem lehet a nullázást beépíteni?
C, ha áramszünet van, akkor nem megette a fene az egsézet a gép többi részen?
D, Valami kis akkut berakni, ami az áram kifutása esetén elviszi a 4. pozícióba, és ott csinálja a pihenőt a gép?
Avatar
Meschu
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2009. december 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Meschu »

Köszi a villámgyors reakciód.

A, Miért kell egyszerre 4-t lépni?

Nem volna muszály de praktikus. Egy tűszelep állitgatásához kell. Egy Lambdaszonda lessz ca. másodpercenkén lekérdezve és eszerint be vagy ki tekerve. Ez a felbontás elegendő. A probléma az, hogy ha a szelepet koppanásig betekerjük akkor a motor nyomatéka nem elegendő azt onnan oldani. A szeleptű egy igen lapos kúp

B, a bekapcsoláskor nem lehet a nullázást beépíteni?
Pontossan erre lenne szükség. Egy végálláskapcsoló sajnon nem beépithető.
Egy fénysorompót azonban egy tárcsával melyen egy slicc van még be tudtam bütykölni de valahogy nem számol még pontossan (ezt látom a Terminálban) és még nem tudom miért, ha kézzel mozgatom számol rendessen.

C, ha áramszünet van, akkor nem megette a fene az egsézet a gép többi részen?
Nem ez nem gond. Csak visszaálni kéne pontossan a kuposság miatt.

D, Valami kis akkut berakni, ami az áram kifutása esetén elviszi a 4. pozícióba, és ott csinálja a pihenőt a gép?

Ha másként nem megy akkor nincs más hátra:-(
Szeretném elkerülni mert az egész bigyó aprócska és minden dekára figyelnem kéne.

Meschu
Avatar
broland
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2009. április 20. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: broland »

Szia Meschu

Egy egész fordulatot is kell tekerni rajta, vagy egy beállított pozicióhoz képest elég kismértékben szabályozni?
Avatar
broland
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2009. április 20. hétfő, 6:00

Hozzászólás Szerző: broland »

Szia Meschu

Egy egész fordulatot is kell tekerni rajta, vagy egy beállított pozicióhoz képest elég kismértékben szabályozni?
Avatar
Meschu
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2009. december 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Meschu »

Szia.

Egy egész fordulatot is kell tekerni rajta, vagy egy beállított pozicióhoz képest elég kismértékben szabályozni?[/quote]

Nem. A négy lépés látszik egyenlőre megfelelőnek de ha pl. öt vagy három lenne az se volna baj De egyes lépések túl fnomak lennének állandó mocorgást okoznának ami nem jó. A négyes lépegetés viszont nagyon egyszerű, ezért választottam.
Csak induláskor kéne a szelepnek "zárva" lennie.

Meschu
Avatar
Franz
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009. május 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: Franz »

Ötletek:

-Egy parancsra egy lépés. Ekkor tudod hol áll pontosan. Ebből úgy lesz 4 lépés, hogy 4x"parancs". Szerintem ez sokkal járhatóbb út.

-Tápfeszültségkimaradásra(akku helyett): egy szupercapacitás(+dióda+ellenállás) az AVR tápjára és egy bemenet közvetlenül a tápról. Ha elmegy a tápfesz az AVR tudni fog róla és lekapcsol minden kimenenetet és addig eltudja végezni a mentést mert van tápja a kondenzátorról.

-Egy eepromot (akár külső akár belső) hányszor lehet írni? Talán kicsit aggasztó lehet napjában több millió írás művelet. Bírja? (ezért gondoltam csak a tápfeszkimaradáskor írni)

-De amit én nagyobb gondnak látok: azt már tényleg nem lehet tudni, hogy ha elmegy a tápfesz akkor azt az egy lépést is befejezte-e. Vagy esetleg a hajtáskört is jól megpufferelni, hogy minden körülmény között néhány lépésnyire való feszültég még rendelkezésre álljon, hm?

-Referenciapont: ez bizony már keményen hajtástechnika témaköre. Nem elhagyható, legyen akár mechanikus akár elektromos. Az az állapot (sajnos) nem megvalósítható, hogy elkészül egy berendezés beállítjuk a nulláját és soha többet nem kell neki újra megmondani.

-Szumma: Esetleg egy mechanikus nullpont állítási megoldás pl.: álló csúccsal szembe a mozgó csúcs. Kézi-lassú üzemmódban odajárni, egy gombbal lenullázni a számlálót. Majd betartva a lépésvesztés elkerülésének összes (előbb említett) feltételét. Esetleg minden műszak kezdés esetén egy referenciapontra járatással való ellenőrzés.

(-Mondanám, hogy tegyél fel egy abszolút jeladót, de gondolom beleborzongnál.)
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Azt lehet, hogy a teljes nyitott pozícióban megakasztod a motort és bekapcsoláskor azzal kezdesz, hogy nyitásra kiadsz 6-8 lépést, akkor tuttira legkívül van, onnan meg befelé tudsz számolni. Már hogy záráskor beragadhatna, ne az legyen az alaphelyzet. Ez szerintem fél másodperc alatt lejátszódhat egy teljes nyitás, onnantól meg az alappozícióba visszazárás.
JAni
Avatar
Meschu
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2009. december 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Meschu »

Franz írta:Ötletek:

-Egy parancsra egy lépés. Ekkor tudod hol áll pontosan. Ebből úgy lesz 4 lépés, hogy 4x"parancs". Szerintem ez sokkal járhatóbb út.

Igen, járható biztos. Már akinek:-) Én ebben pali vagyok. Minden szökőévben van ilyesmire szükségem.

-Tápfeszültségkimaradásra(akku helyett): egy szupercapacitás(+dióda+ellenállás) az AVR tápjára és egy bemenet közvetlenül a tápról. Ha elmegy a tápfesz az AVR tudni fog róla és lekapcsol minden kimenenetet és addig eltudja végezni a mentést mert van tápja a kondenzátorról.

Persze ez nem igazán probléma, de ha nem volna muszály.

Ide tartozna még, hogy Bascom mindenhol megenged goto-t csak az interruptnál nem. Pedig ha méshol nem is itt volna értelme mert itt mármint az adatmentésnél nem kell a regeket menteni ami a leirás szerint igen időigényes. Van ide vmi asm codotok.



-Egy eepromot (akár külső akár belső) hányszor lehet írni? Talán kicsit aggasztó lehet napjában több millió írás művelet. Bírja? (ezért gondoltam csak a tápfeszkimaradáskor írni)

Igaz. Itt arra gondoltam, hogy az élettartam ill. a bekapcs kikapcs menyisége nem lessz pár ezernél több és ha a progiban az eeprom tárolóhelyeit időnként még el is tolnám akkor 2100 ig elég lenne:-).

-De amit én nagyobb gondnak látok: azt már tényleg nem lehet tudni, hogy ha elmegy a tápfesz akkor azt az egy lépést is befejezte-e.

Erre meg azt gondoltam, hogy lépés elött és után is számlálok. Ebből meg tudni fogom végrehajtotta vagy sem.

Vagy esetleg a hajtáskört is jól megpufferelni, hogy minden körülmény között néhány lépésnyire való feszültég még rendelkezésre álljon, hm?

Az is megy de nagyon fáj:-)

-Referenciapont: ez bizony már keményen hajtástechnika témaköre. Nem elhagyható, legyen akár mechanikus akár elektromos. Az az állapot (sajnos) nem megvalósítható, hogy elkészül egy berendezés beállítjuk a nulláját és soha többet nem kell neki újra megmondani.

Nagy kár.

-Szumma: Esetleg egy mechanikus nullpont állítási megoldás pl.: álló csúccsal szembe a mozgó csúcs.

Jó feladatt lenne svájci órásmesternek:-) Az egész bigyó motorostú fél kisujjam.
Vannak ilyen szelepek piezoaktorral. Kéthavi fizetésem.


Kézi-lassú üzemmódban odajárni, egy gombbal lenullázni a számlálót. Majd betartva a lépésvesztés elkerülésének összes (előbb említett) feltételét. Esetleg minden műszak kezdés esetén egy referenciapontra járatással való ellenőrzés.

Eddig igy mükszik.

(-Mondanám, hogy tegyél fel egy abszolút jeladót, de gondolom beleborzongnál.)
Brrrrr.

De ha a fénysorompót vhogy mégis rendre tudnám utasitani akkor kéne a két adatból, lépésszám és hány teljes fordúlat kiszámolni tudni hol is vagyunk induláskor pontossan, nem?

Most csak arra lenne még szükség, hogy innen pontossan avval a lépessel kezdjünk ahol megált ill. az az utánkövetkezővel befelé és addig lépkedünk mig a 0 ra kerülünk. Ezt nem tudom, hogyafenébe progizzam.
Avatar
Meschu
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2009. december 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Meschu »

winnerbt írta:Azt lehet, hogy a teljes nyitott pozícióban megakasztod a motort és bekapcsoláskor azzal kezdesz, hogy nyitásra kiadsz 6-8 lépést, akkor tuttira legkívül van, onnan meg befelé tudsz számolni. Már hogy záráskor beragadhatna, ne az legyen az alaphelyzet. Ez szerintem fél másodperc alatt lejátszódhat egy teljes nyitás, onnantól meg az alappozícióba visszazárás.
JAni
Köszi de kint se tudom pontossan mérni. Hogy a menet nehogy teljessen kicsavarodjon azt meg a progi akadályozza meg az már nem gond.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

A léptetőmotornak 3 – 4 * nagyobb tápfeszt szoktak adni a névlegesnél.
És PWM-el valósítják meg a teljesítmény szabályozását. Induláskor nagyobb PWM kitöltéssel nagyobb teljesítményt kapsz, menet közben és tartáskor csökkentik a PWM kitöltést, hogy ne melegedjen túl a motor.
Indításkor kisebb teljesítményen túl lépteted zárás irányban. Így biztos kezdheted 0-áról a lépésszámlálást. Esetleg beteszel 1 ütközőt, hogy ne szoruljon be a szelep.
8)
Avatar
Franz
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009. május 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: Franz »

Programozni majd mindent lehet, csak nem értelek. :-(
A léptetőmortornak mennyi a maximális mozgástartománya? Egy fordulaton belül vagy több fordulat?
Avatar
Meschu
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2009. december 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Meschu »

kapu48 írta:A léptetőmotornak 3 – 4 * nagyobb tápfeszt szoktak adni a névlegesnél.
És PWM-el valósítják meg a teljesítmény szabályozását. Induláskor nagyobb PWM kitöltéssel nagyobb teljesítményt kapsz, menet közben és tartáskor csökkentik a PWM kitöltést, hogy ne melegedjen túl a motor.
Indításkor kisebb teljesítményen túl lépteted zárás irányban. Így biztos kezdheted 0-áról a lépésszámlálást. Esetleg beteszel 1 ütközőt, hogy ne szoruljon be a szelep.
8)

Ütköző nem megy, nincs rá hely.
De a PWM marha jól hangzik. Rábirni, hogy ha beszorúlt a normál teljesitményével akkor szivja jól fel magát és usgyi kifelé, ha jól értelek.
Eddig 9 Voltal megy mert az ötnél néha lépést vesztett, biztos birna többet is márcsak mert igen rövid időről lenne szó, egy lépésről. Ez egy a floppykban használt legkissebb motor. 12V lessz majd a hálózat amelyen majd lóg. Talán elegendő erre a variációra ha nem akkor tán elég lenne mivel csak egy lépésről lenne szó egy kondis feszduplázót rászabaditani.

Kezd alakulni:-)
Avatar
Meschu
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2009. december 3. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Meschu »

Franz írta:Programozni majd mindent lehet, csak nem értelek. :-(
A léptetőmortornak mennyi a maximális mozgástartománya? Egy fordulaton belül vagy több fordulat?
Kilenc tengelyfordulat, 5x4 lépes egy fordulat (18 fok)
Avatar
Franz
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009. május 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: Franz »

És a tűszelep mozgástartománya? Milyen a hajtómű?
Szerintem a beszorulást feltétlenül el kell kerülni normál üzemi körülmények között.
Válasz küldése