NYÁK olcsón!!!

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Válasz küldése
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Gerber a legszabványosabb...
Mindegyik nyákgyártó prg. tudja készíteni.
És mindegyik nyákészítő cég elfogadja...

Az EAGLE azért jó, mert van free verziója (8x12 cm méret, 2 oldalas, nonprofit célra) és angol/német (és francia/spanyol/hun) leírás is van, valamint angol/német step-by-step tutorial....
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

kinek a pap kinek a papné én a vasalós verziónál maradtam lakkozás levilágítás előhivás kimarás sokkal bonyolultabb szerintem megtalán költsgében is veri a vasalóst
Céget tudok ajánlani de nem akarok csinálni reklámot tehát:
az elektronika.lap.hu -n a nyákgyártásnál megtalálod őket xx. kerületben vannak (ennyi szerintem elég)
van nyákszámító progi amiben elég pontosan ki lehet számolni hogy mi mennyi (3 darab a minimum)segítőkészek(bár most 3om napja nem válaszolnak a levelemre)olcsók (ha nem kell az egetverő minőség bár szerintem kifogástalan)sőt nem számolnak fel furatgalván dijjat.
pl volt egy panelem amit letöltöttem a netről ők 6-7 ezerért csinálták darabját volt rajta kb 200 furatgalván cirka 10x30 as panel kétoldalas
na ezt más gyártó egyrészt 100 alatt szóba se áll másrészt megcsinálja legolcsóbban 60 ezerért(azért szerintem az ár a döntő)
kézségről pl.: elküldtem nekik a fileokat meg a telefonszámom
felhivtak hogy hát a fileok nem stimmelnek mivel az origo mindegyiken máshol van kezdtem felkészülni hogy azt mondja:hát sajnos ezt igy nem tudjuk megcsinálni vagy háát megcsináljuk de ennyi plusz kts. de nem!
azt mondta semmi gond ez legyen a legfőbb probléma ezt még kiigazítja akkor pár nap múlva lehet érte jönni
pedig hát mennyit hagytam ott náluk 20 e forintot?
Avatar
glbtech
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2007. február 13. kedd, 7:00

Hozzászólás Szerző: glbtech »

Én nagyon tudom ajánlani az elekterv-éket, www.elekterv.hu , nagyon rendesek, és jó áron készítenek nyákokat. Mikor csak egy BMP kép volt akkor sem problémáztak, igaz fúrást így nem vállalnak. Az eagle-t nem szeretik, de a gerberek alapján legyártják természetesen azt is. Nem ritkán majd tized árat mondanak azonos rendelésre mint a nyákexpress.

Ettől függetlenük kb. a nyákok 95%-t simán kivasalom. Illetve most már nem vasalom, hanem átalakítottam egy lamináló gépet, ezzel egyszerűbb a készítés, és jobb minőségű az eredmény. A hőmérséklet szabályozást természetesen AVR végzi, egy Tiny45 ami egy kis ssr-t vezérel. Kicsit ágyúval verébre, de ez volt kéznél, a flash 6%-a használt. :-) Elméletileg a laminátorral eléggé jó kétoldalas nyákot is lehet készíteni mivel ez egyszerre melegíti rá a két oldalt, nem csúszik el. Én úgy csinálom hogy a felső oldalon csak átkötések legyenek, így egyenlőre elég az egy oldal is.
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

lamináló ? na erről még mesélj
én most készülök egy beégetőműből csinálni ilyen gépet...
Avatar
glbtech
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2007. február 13. kedd, 7:00

Hozzászólás Szerző: glbtech »

Nem az én ötletem, csak lemásoltam. A lényege annyi, hogy a lamináló ugyebár felfűti az anyagot, és utána két hengerrel összenyomja. Ezt pedig egyenletesen végzi, és nem húzza el az anyagot, ami vasalásnál előfordulhat. ( Bár ezt szinte teljesen kiküszöböli ha egy lenvászon anaygon keresztül vasaljuk ! ) Mivel a két oldalt egyszerre melegíti/hengereli, a pontosan összeillesztett papírokkal két oldalas nyákot is lehet készíteni. A laminátorral készített nyák eddig mindig sokkal jobb lett, jobban rátapad a festék ( pedig a vasalásban is van már tapasztalatom :-) ), és a rajzolat szebb lesz, nem nyomódik szét, nagyon jól látszik a picike betűknél, vagy a földfóliás kitöltésnél thermal break-nél.
Viszont eredetileg a laminátorok 120C körül működnek ( általában egy bimetálos tokozott kapcsoló van benne ), ez nekünk kevés, 180-200C-t kell tartani. Ehhez kell egy termosztátot építeni és kész is.
Én vettem a Metróban egy A4-es laminátort 6000 forintért, és azt alakítottam át. Kiszedtem belőle a túlmelegedés ellen védő hőbiztosítékot, mert az 190 fokos volt, kiolvadt volna. A gyári bimetálos kapcsolót bent hagytam, és az ssr párhuzamosan van vele kötve. Így ha adok tápot a termosztátnak akkor felfűt 190 fokra, és tartja azt, ha nem adok neki tápot akkor pedig működik rendes laminátorként. Nekem benne van az elektronika a laminátor belsejében, kapja a meleget rendesen, de szerintem nem lesz vele gond. A laminátor háza sem olvadt meg, remélem nem is fog, mert akkor át kell építeni. :-) Most nincs itthon, de majd a jövő héten le tudom fotózgatni ha valakit érdekel. Persze az ssr helyett lehetett volna sima relét is rakni bele, de az ssr nullátmeneteknél kapcsol, én meg utálom a rádiózavarokat. :-) Hőérzékelő elemnek diódát használok, azt kapja a Tiny45 A/D-je, és kapcsolja az ssr-t, illetve egy másik lábon egy ledet kezel, ez világít ha fűt, és villog ha felfűtött.
Egyébként szintén neten olvasott ötlet alapján kipróbáltam a conrad katalógus lapjait, és eléggé jó minőségű nyákot lehet vele csinálni, ami nem csoda hisz az is egy vékony fényes papír.
Most már nem maratok gyorsmaratóval, csak nátrium perszulfáttal, mert sokkal sokkal tisztább anyag, nem fog, nem veszélyes, és gyönyörű átlátszó. A múltkor a kollégámnak belefröccsent a szemébe, és semmi baja nem lett. Vaskloriddal ugyanezt még elképzelni is rossz.
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

ennek a laminálónak mi a tipusa?
ez valami síkágyas valami?mert ha nem az akkor belefér a kétoldalas nyák? ez a vastagság nem öli meg?

ha tudod a gyártóját legalább az alap kütyüt meg tudnám nézni
amugy ez baromi jól hangzik...az mondjuk nem hogy 60 ropi :D
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

hát megoldottam ezt a kérdést
szerváltam egy "ócsó" lamináló gépet
nézegettem kicsit az elektrónikát aztán...
a motoron,kacsolón,fűtőszálon kivűl mindent kigeneráltam belőle.
Találtam itthon egy bimetálos tűzhely hőfokszabályzót és beleraktam azt.
egy kis próbálgatással be lehet lőni vele a meleget..
Avatar
glbtech
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2007. február 13. kedd, 7:00

Hozzászólás Szerző: glbtech »

Nos azt hiszem elmondhatom hogy működik a dolog, ma csináltam 2 darab USB-s hangkártyát, 28 lábú SSOP tokban van ( pcm2704 ), 0805-ös ellenállásokkal-kondikkal, és a technológia mondhatni hibátanul vette az akadályt. De azt hiszem többet nem dolgozom ilyen apró alkatrészekkel, csak nagyítóval látom hogy mit csinálok. Az SSOP tokot már sokat forrasztotam be wellerrel, de az ellenállásokkal-kondikkal elbíbelődtem rendesen.
Kicsit kellett állítanom a laminátor hőmérsékletén, mert a múlt héten átalakítottam az érzékelő dióda rögzítését hogy közvetlenebb legyen a hőátadás, és így nem fűtött fel eléggé. Most egy csillám lemez van mindössze a fűtőtest és a dióda között. Újra be van állítva, 195 fok körül tartja a hőmérsékletet. Olvadásnak eddig szerencsére nincsen nyoma, bírja a burkolat.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

SMT beültető grillsütővel?:)
Nálam már lassan kezd működni....

Igaz kell hozzá gyantás forrpaszta (~15 g elfogy 1/2 év alatt :) ), meg jó szem. De egy panel így a forrasztással nem bíbelődős (SMD előny) és a grillben ~10-15 perc alatt kész. Kézzel rábobálni az alkatrészeket, nálam TSSOP28-os FT232 IC volt az áldozat, illetve sok SOIC8-as. Most alakul a RTL8019AS és a M128 (100 ill 64 láb)....

Alapötlet:
http://www.seattlerobotics.org/encoder/ ... en_art.htm

Nálam LCD és helyileg állítható minden, valamint később excelben/WorkSheet-ben kiértékelhető...

Lassan lesz komplett leírás és minta/élesztett holmi is belőle....
A forraztsási hőfok viszont ~210-220 foknál ne nagyon legyen magasabb, de ezt a forrpaszta adatlapja tartalmazza. Így a chipek alacsonyabb és egyenletes hőterhelést kapnak...
Avatar
pkedvessy
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2006. január 1. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: pkedvessy »

Sziasztok!

Lenne két kérdésem az épp aktuális témákkal kalcsolatban!
glbtech: honnan lehet olcsón nátrium perszulfátot szerezni? Nekem a patikában tudtak volna hozni, de arany árban! 1kg-os volt a minimum kiszerelés, és 8rugút kértek érte 8O
Robert: ezt a grillsutős módszert lehet alkalmazni kiforrasztásra is?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Bp, Józserf Krt 65. Mindenféle vegyszerek (Azúr vegyszerbolt).

Grillsütőn nem megy kiforrazstásra, mert nem tudsz pontbeli melegítést, valamint nem megy, mert a _teljes_ nyáklapot melegíted. Ehhez én - ha kb. 10 cm átmérőjű terület kell - infralámpa. De a hőlégfúvó az erre való céleszköz....
Avatar
herc1234
Bitfaragó
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2007. február 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: herc1234 »

hihetetlen mire képes a csúcstechnika
laminálógépből nyáknyomtató grillsütőből beültető
Avatar
pkedvessy
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2006. január 1. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: pkedvessy »

Hőlégfúvó nincsen, de egy 250W-os infralámpa az van! Milyen távolságból melegíted? Mennyire bírják a hőt az alkatrészek? Nem romlanak el a melegítéstől?
Avatar
nobody_hun
Bitfaragó
Hozzászólások: 425
Csatlakozott: 2005. november 14. hétfő, 7:00

Hozzászólás Szerző: nobody_hun »

Én szoktam a tetejükre szorítani egy cpu cooler-ből kialakított alu bordát. A hőlégfúvóm pedig "hőterelős"... :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A táv ~8-12 cm szokott lenni, fölé lógatva.
Hát, eddig bírják. De volt, hogy gázlángos kiforrasztás is előfordult...
Tulajdonképp nem túl elegáns, de a cél és az eszköz viszonya...:)
Válasz küldése