Servo motorok bekötése

domcsidd
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. október 29. kedd, 9:19

Servo motorok bekötése

Hozzászólás Szerző: domcsidd »

Sziasztok ! Még kezdő vagyok . Egy olyan kérdésem lenen , hogy több Servo motort szeretnék kapcsolni , de mint olvastam , ezek közvetlenül a chipről , nem megoldható , mert a chip 5V os tápja nem elegendő . Ez így igaz ? Ha nem, az esetben szeretnék építeni egy shield féleséget , 6 db kicsi 9gr szervot szeretnék vele kezelni . Mik szükségesek ehhez ? Esetleg , ha valakinek van valami hasonló kapcsolási rajza azt megköszönném :) illetve még egy kérdés ..100qF -os kondenzátor/ motor elég ? ahogy keresgettem , más ilyennel oldotta meg , de ilyennel még nem találkoztam :D http://www.ti.com/product/cd74hc4017?CM ... onv_SF_SEP egy kis segítséget szeretnék a problémámra :)
Avatar
Tonic
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2013. szeptember 13. péntek, 22:03

Re: Servo motorok bekötése

Hozzászólás Szerző: Tonic »

Nyugodtan bekötheted az 5 voltra csak figyel az áramfelvételére :)
Én ezt használom: http://modellezz.hu/webshop/product/view/43/323 Ha 3Kg-re terhelem akkor 700 mAh vesz fel ami igencsak sok ha az PC USB portjáról táplálom (Arduino).
És nem kell hozzá semmi csak bekötöd így:
Piros - 5V
Barna, fekete - GND
CITROM - Analog jel
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Servo motorok bekötése

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Ha kezdő vagy, akkor semmit a +5V-ra. Pláne ne szervo-t.

Ha fellapozod a hozzászólásokat, van topik, ami arról szól, hogy hogyan égette szét a szervo az Arduino-t.
Mindenestül, használható része nem maradt. A szerencse az volt, hogy a számítógép alaplapja nem égett szanaszét. Az is benne volt a pakliban.

A szervo motorok sokat fogyasztanak. Az illető +12V-ról akarta adni a kakaót, amitől elégett, mert nem tudta a hőt elvezetni. A stabilizátor elégése után megjelent a 12V a tápfeszen, utána égett az Atmega328P és az Atmega32u4 is, meg az összes többi IC vele együtt.
Eszméletlen szerencse kellett (vagy jó gép?) ahhoz, hogy az alaplapon nem folytatódott tovább a pusztítás.

Kezdőként ne piszkáld a +5 voltot. Ragaszd le, hogy véletlenül se juss hozzá, agyonvághatod vele a PC alaplapját.

Kód: Egész kijelölése

digitalWrite(A4, HIGH)
Ez a 4-es analóg pinre kirak magas jelet (+5V). Erről 40mA tápot vehetsz, több nem fog rajta folyni. Ha több kell használj külső tápot és hagyd ki a számítógépet az egész buliból. Külső tápnál a földeket kell összekötni.

Érdemes olvasgatni a neten, hogy ki hogyan hány alaplapot vágott szanaszét.
domcsidd
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. október 29. kedd, 9:19

Re: Servo motorok bekötése

Hozzászólás Szerző: domcsidd »

Szuper :D ezt azért megpróbálom elkerülni .Nekem viszont 6 db szervóm van , nem is gondoltam az alap 5V-ra , hisz egy húzót szervó , ahogy olvastam a 700mA -os áramfogyasztást is elérheti . Milyen külső tápot ajánlatok ? Máshol ezt mondták http://www.hobby-hour.com/electronics/l ... ulator.php ,illetve a kapcsolóüzemmű tápot .
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Servo motorok bekötése

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Hát, ebben tényleg nem tudok segíteni. Megvettem az elektrokonthában egy kapcsolóüzemű állítható tápot, ami 2A-t bír hivatalosan, de először nem ment, visszavittem, utána kaptam egy másik ugyanolyat, az meg 500mA-nél bekrepál.

Én megvettem a legolcsóbb szűretlen trafót, amiben nincs áramkorlátozás (drága az a 70Ft bele, a felhasználó meg majd újat vesz).

Utána építettem egy breadboardba rakható áramkorlátot, 7812-t és 7805-öt.

A 700mA az nem túl komoly, ha 5V kell, akkor fali USB-s töltők 2A-t is elbírnak.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Servo motorok bekötése

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Én most akarok egy USB hub-ot beszerezni, hogy az Arduinoval amögött szórakozzak és ne az alaplapot vágjam szét.

Nem egyszerű, mert a külső tápforrással rendelkező HUB-ok 77%-át idióták csinálták.

Visszatáplálják az 5V-ot a számítógépekbe. Szóval ha kikapcsolod a gépet, a HUB-ok visszanyomják a +5V-ot a kikapcsolt gépbe.
A márkás gépekben van egy schottky, ami megfogja a visszatáplálást, de a Raspberry Pi régi változatait simát felélesztette egy külső tápfeszes hub.

Hogy a borzalmakat fokozzam, ha a tápfeszt visszatáplálja, akkor a rövidzárat is (a schottky nem segít ezen). Magyarul otthagyok pénzt és a rövidzár továbbra is az alaplapon fog csattanni.

Szóval arra jutottam, hogy veszek egy olcsó HUB-ot és megbuherálok egy USB kábelt, elvágom benne a +5V-os vezetéket. Innentől kezdve a HUB kizárólag külső tápról fog menni, a föld a D+ és D- vezetékek lesznek csak összekötve.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Servo motorok bekötése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Igen, ez csak így megy.
Illetve B opció:
Schottky a PC felől + 350 mA-es Multifuse. Rövidzár esetén leold, vagy nagy áram felvétel esetén (~400mA).
Így a visszatáplálást is ki lehetett védeni és a túláramot is megfogom.
De még beraknék egy 5V1-es Zenert is a Vcc és a GND közé. Hátha a HUB felől >5V megy a PC-re...

Tipp, bár nem illik: A HUB-ba 220u-1000uF kondi, hogy az impulzusterheléseket is jól bírja.
Válasz küldése